Najlepšie mrazničky: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie mrazničky

Potrebujete nájsť čo najlepšiu mrazničku, ktorá pokryje potreby vašej domácnosti a členov rodiny? Prinášame vám výber kvalitných zásuvkových aj pultových modelov, ktoré sú u spotrebiteľov veľmi obľúbené a vykazujú výborné mraziace vlastnosti aj životnosť.

Vybrať mrazničku môže byť na prvý pohľad veľmi jednoduché. Hoci kombinované chladničky s mrazničkou valcujú predajnosť, kapacita mraziacej časti nemusí byť postačujúca. Najmä, ak chcete mať dostatočné zásoby mäsa, mrazenej zeleniny a ovocia alebo ste vášnivým hubárom, či rybárom. Samostatne stojaca mraznička rozhodne nie je prežitkom z minulých rokov. Mrazením výrazne predĺžite životnosť potravín a dokážete ročne ušetriť nemalý obnos peňazí na potravinách.

Na čo pri výbere prihliadať? V našom sprievodcovi prejdeme krok po kroku dôležité parametre a vlastnosti. Zameriame sa na správne umiestnenie, ročnú spotrebu, výber vhodnej kapacity a typu mrazničky. Do pozornosti dávame aj užívateľské recenzie mrazničiek, kde sa dozviete užitočné informácie, ktoré častokrát v popise od výrobcu nenájdete.

Najlepšie mrazničky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie pultové mrazničky
#1Electrolux LCB3LE31W0

Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 308 l
Mraziaci výkon: 15 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 36 hod.
Klimatická trieda: N, SN, ST a T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]460 € Čítať recenzie
#2Whirlpool WHM 22113
Energetická trieda: D
Vnútorný objem: 215 l
Mraziaci výkon: 20 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 60 hod.
Klimatická trieda: SN - T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]340 € Čítať recenzie
#3BEKO HSA29540N

Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 284 l
Mraziaci výkon: 17 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 67 hod.
Klimatická trieda: SN/T
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]319 € Čítať recenzie
#4Philco PCF 1002 i
Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 100 l
Mraziaci výkon: 8 kg/24hod.
Akumulačná doba: 24 hod.
Klimatická trieda: SN-N-ST-T
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]260 € Čítať recenzie
Najlepšie šuplíkové mrazničky
#1Whirlpool UW6 F2C WB

Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 228 l
Mraziaci výkon: 26 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 24 hod.
Klimatická trieda: SN-T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]490 € Čítať recenzie
#2Gorenje F6171CW
Energetická trieda: F
Vnútorný objem: 242 l
Mraziaci výkon: 14 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 18 hod.
Klimatická trieda: N, ST
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]340 € Čítať recenzie
#3BEKO RFNE312E43WN
Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 282 l
Mraziaci výkon: 20 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 10 hod.
Klimatická trieda: SN-T
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]630 € Čítať recenzie
#4Amica FZ 208.3 AA
Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 146 l
Mraziaci výkon: 10 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 22 hod.
Klimatická trieda: ST
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]310 € Čítať recenzie

Ako vybrať mrazničku

Ak sa rozhodujete, akú mrazničku kúpiť, zamerajte sa najmä na využiteľný priestor a hospodárny chod. Na rozdiel od iných kuchynských spotrebičov je mraznička spotrebičom s celodenným chodom, preto sa neoplatí šetriť na energetickej triede. Úsporný chod, optimálne členenie a dobrá mraziaca kapacita sú hlavnými predpokladmi pre vašu spokojnosť.

Typy mrazničiek podľa vnútorného usporiadania

Otvorme na mrazničke dvere a pozrime sa na jej vnútorné usporiadanie. Existujú dva základné typy – zásuvkové a pultové mrazničky.

 • Zásuvkové (skriňové) mrazničky sa nápadne ponášajú na bežnú chladničku. Sú konštruované na výšku a dvere sa otvárajú podobne ako na skrini (pánty vľavo alebo vpravo). Vnútorný priestor je členený na zásuvky alebo výsuvné koše. Nájdete tu zásuvku na ovocie, zeleninu, mäso, ryby, … O všetkom máte prehľad a k všetkému aj ľahký prístup. Tento typ mrazničiek má však o niečo menší úžitkový priestor a aj väčšie tepelné úniky. Rovnako tak je o niečo slabší aj mraziaci výkon. Môže za to predovšetkým spôsob otvárania – dvere sú väčšie, mraznička je častejšie otváraná a musí sa vyrovnávať s tepelnými stratami. Aj napriek tomu však patria medzi obľúbenejšie, pretože ich vonkajšie prevedenie skôr zapadne do bytového – kuchynského priestoru.
 • Pultové (truhlicové) mrazničky majú horné otváranie, podobne ako truhlica. Vo vnútri je jeden veľký priestor, do ktorého sa zmestia aj objemné kusy mäsa. Priestor pultovej mrazničky je podstatne lepšie využiteľný a iba málokedy tu zostávajú prázdne miesta. Menšie potraviny sa dajú uskladniť v priestranných kovových košoch. Tomuto typu sa pripisuje nižšia cena, no výrazne lepšia schopnosť izolácie, vyššia mraziaca kapacita a lepšia úspornosť. Najčastejšie sú umiestnené v komorách a nebytových priestoroch. Neodporúčajú sa ľuďom s nižším vzrastom alebo s obmedzenou pohyblivosťou (seniorom) – vyberanie zamrazených potravín zo spodnej časti mrazničky je náročné.

Typy mrazničiek podľa umiestnenia

Viete, kde bude mraznička stáť? Koľko stabilného priestoru jej dokážete vyhradiť? Chcete mať zamrazené potraviny po ruke alebo vám nebude prekážať prejsť sa do inej miestnosti?

 • Voľne stojace mrazničky môžu byť umiestnené na rôznych miestach (v byte, garáži, pivnici, v obchode, …) a dokonca niektoré sa dajú bez problémov premiestňovať. Jediné, čo potrebujú, je dosah k elektrickej zásuvke a okolo seba priestor na prúdenie vzduchu, aby nedochádzalo k ich prehrievaniu.
 • Vstavané mrazničky sú súčasťou kuchynskej linky – nenápadne schované po kuchynskou doskou a za ladiacimi dvierkami. Nejde o rozšírené riešenie, ak však potrebujete do linky zabudovať mrazničku, na trhu nájdete viacero výrobcov, ktorí ponúkajú modely s výbornými parametrami.

ako vybrať mrazničku

Ako zvoliť objem mrazničky?

Na jednu osobu rátajte s približne 40 – 50 litrami čistého vnútorného objemu. Ak máte veľkú záhradu a bohatú úrodu, ak je niektorý člen rodiny hubár, rybár alebo poľovník, túto hodnotu môžete zdvihnúť na 70 – 80 l/ osobu.

Majte však na pamäti, že vždy je lepšie ak, je mraznička menšia a preplnená až po okraje, ako väčšia a poloprázdna.

Kde umiestniť mrazničku?

Na to, aby ste zabezpečili čo najviac úsporný chod mrazničky by ste sa mali riadiť odporúčaniami výrobcu. Zlá pozícia znižuje životnosť mrazničky a zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Akým miestam sa vyhýbať?

 • Mrazničku neumiestňujte v blízkosti zdrojov sálajúcich teplo (radiátor, sporák, varná doska), na miesta, kam dopadá slnko cez okná, ani do veľmi vykúrených miestností.

Riaďte sa podľa klimatických tried, ktoré hovoria o vhodných odporúčaných vonkajších teplotách (t.j teplote prostredia, kde mraznička stojí):

 • Subnormálna trieda – SN – od 10 -32 °C
 • Normálna trieda – N – od 16 – 32 °C
 • Subtropická trieda – ST – od 18 – 38 °C
 • Tropická trieda T – od 18 – 43 °C

Mrazničky väčšinou patria do viacerých klimatických tried, čo nájdete priamo vyznačené pri popise výrobku aj na informačných štítkoch. Čím viac tried však automaticky neznamená výhodu pre vašu peňaženku. Ak totiž mraznička zvládne chod v teplejšej miestnosti, spotreba energie bude vyššia a účty za elektrinu porastú. Ideálne miesto je také, kde je teplota počas roka od 10 – 25°C.

Energetická trieda

Vzhľadom k tomu, že ide o spotrebič s nepretržitým 24-hodinovým chodom, čím bližšie k triede A, tým úsporu lepšie. Moderné mrazničky majú len málokedy horšiu energetickú triedu ako F. Väčšinou patria do tried E a F..

Každé “+” znamená úsporu energie o 25% v porovnaní s predchádzajúcou triedou. Hoci vás mraznička s “pluskami” vyjde o niekoľko desiatok eur viac, šetrenie postrehnete na ročnej spotrebe.

Trieda mrazenia

Trieda mrazenia hovorí o tom, na akú najnižšiu teplotu dokáže mraznička potraviny zamraziť. Označuje sa hviezdičkami (niekedy aj vločkami) a každá hviezdička predstavuje – 6 °C. Slušná výkonná mraznička má minimálne 3 hviezdičky, t.j. mrazí na teplotu – 18°C.

Mraziaci výkon

Mraziaci výkon hovorí o tom, koľko kilogramov potravín dokáže mraznička po vložení zmraziť na teplotu -16°C až -18 °C za 24 hodín. Slabšie mrazničky podávajú mraziaci výkon okolo 4 kg/24 hod. Tie najlepšie mrazničky (najčastejšie pultové) majú mraziaci výkon aj 40 kg/24 hod.

Rozhodujte sa podľa doterajších zvyklostí. Sú domácnosti, kde sa zvykne kupovať mäso od miestnych chovateľov nárazovo na desiatky kilogramov, preto, ak je to váš prípad, aby ste mali istotu rýchleho a spoľahlivého mrazenia, voľte vysoký mraziaci výkon.

Akumulačná doba

Schopnosť udržať teplotu v prípade výpadku prúdu je pri mrazničkách jeden z kľúčových parametrov. Tento údaj sa udáva v hodinách, počas ktorých nedochádza k rozmrazeniu obsahu mrazničky. Rozpätie je široké – od 10 – 60 hodín a závisí predovšetkým od celkovej konštrukcie, izolácie a typu mrazničky. Lepšiu akumulačnú dobu ponúkajú pultové mrazničky.

Užitočné funkcie

 • Funkcia rýchleho zmrazenia – šikovná funkcia, vďaka ktorej mraznička zvýši svoj výkon, aby čerstvo vložené potraviny urýchlene zmrazila. Bez rýchleho zmrazenia sa okolo potravín bežnej izbovej teploty vyzráža vlhkosť a vzniká námraza. Svojou teplotou dokonca pôsobia aj na už zmrazené suroviny. Zrýchlené mrazenie tak udržuje dlhšiu trvanlivosť potravín a šetrí energiu.
 • Beznámrazový systém – tzv. No Frost systém je výbavou najkvalitnejších mrazničiek. Starosti s hromadiacou sa námrazou na stenách sú minulosťou.
 • Zámok – ide o výbavu pultových mrazničiek. Zámok je vhodný, ak máte deti, ktoré by pri hre bez dozoru mohli v mrazničke uviaznuť, alebo v prípade, ak máte mrazničku v spoločných pivničných priestoroch a nechcete zásobovať cudziu kuchyňu.
 • Varovný signál/Alarm – zvukový alebo svetelný signál informuje o nezatvorených dvierkach alebo o teplotných zmenách v mrazničke, kedy by mohol dôjsť k znehodnoteniu obsahu.

Cena mrazničiek

O čom hovorí rozličná cena pri mrazničkách? Je zrejmé, že mraznička s objemom 70 litrov bude omnoho lacnejšia ako mraznička s objemom 300 l. O cene rozhoduje aj typ (pultová vs. zásuvková), energetická trieda a mraziaci výkon. V tejto kategórii spotrebičov však platí, že v každej cenovej relácii môžete nájsť kvalitné modely aj vychytené značky.

Mrazničky do 200 €

Základná cenová kategória ponúka zásuvkové mrazničky s objemom do 80 l a pultové s objemom približne 100 – 150 l. Hodia sa do menších domácností, kde buď nie je prítomná kombinovaná chladnička, alebo kapacita mraziacej časti nepostačuje. Aj tu môžete nakúpiť výhodne – prihliadajte na mraziaci výkon a akumulačnú dobu.

Mrazničky do 400 €

Za cenu od 200 – 400 € už dostanete podstatne väčšiu kapacitu aj lepšie mraziace schopnosti. Ide o skupinu najpredávanejších mrazničiek, kde je množstvo zástupcov renomovaných značiek. Objem mrazničiek je približne 150 – 400 l, mraziaci výkon aj akumulačná doba dosahujú výborné hodnoty, a vďaka tomu získavate široké využitie ako vo viacčlennej domácnosti, tak aj v prevádzke.

Mrazničky od 400 €

Náročný spotrebiteľ s požiadavkou na nadštandardný objem a najlepšiu energetickú triedu zablúdi aj medzi mrazničky drahšie ako 400 €. Je tu množstvo špičkových modelov s perfektnými parametrami. Ako bonus navyše je tiež aj príjemný vonkajší dizajn s dôrazom na detaily a dotykové ovládacie panely, preto ani veľká mraznička nepôsobí v kuchyni ako nemotorná skriňa.

Najlepšie značky mrazničiek

Ak nechcete tápať medzi stovkami produktov, je dobré zamerať sa na značky, ktoré pravidelne uspejú v testoch mrazničiek. Ak však majú pre vás lepšiu výpovednú hodnotu recenzie spotrebiteľov, pátrajte po najlepšie predávaných modeloch. U našincov vyhráva predovšetkým dobrý pomer cena/kvalita, preto sme dali dokopy zoznam výrobcov, ktorí sú v produkcii kvalitných mrazničiek ako doma a v ich ponuke nájdete rôzne typy aj objemy.

 • Beko – značka Beko má v slovenských kuchyniach už takmer tradíciu. Ide o cenovo dostupné mrazničky s optimálnym pomerom cena/výkon.
 • Electrolux – Vysoká predajnosť pultových mrazničiek značky Electrolux pretrváva už niekoľko rokov. Okrem nadštandardných objemov ponúkajú aj najlepšiu energetickú triedu A+++.
 • Amica – Hoci je ponuka tejto značky v porovnaní s konkurenciou podstatne slabšia, na svoje si prídete najmä vtedy, ak hľadáte menšiu, výkonnú a pritom lacnú zásuvkovú mrazničku.
 • Bosch – Renomovaná nemecká značka ponúka výborne navrhnuté mrazničky, ktorým sa dostalo veľmi dobré hodnotenie aj v odborných testoch. Energetická trieda A++, vysoký mraziaci výkon aj výborná akumulačná doba.
 • Liebherr – Inovatívna značka má na našom trhu azda najbohatšie zastúpenie (viac ako 100 modelov). Pre vyššiu cenu sa jej síce v predajnosti nedostáva toľko pozornosti, ide však o špičkové mrazničky, medzi ktorými nájdete aj víťazov testov Konsument.de a Stiftung Warentest.
 • Zanussi – Pultové mrazničky Zanussi sa pravidelne objavujú v TOP dvadsiatke podľa predajnosti. Už za menej ako 300 € môžete kúpiť mrazničku s objemom 300 l a za menej ako 400 € mrazničku s objemom takmer 500 l.

Najčastejšie kladené otázky

Čo všetko sa dá zmraziť?

 • Najčastejšie sa v mrazničke skladuje mäso. Mäso kúpime do zásoby (lacnejšie ako inokedy) a týmto spôsobom predĺžime jeho životnosť. Podobne sa osvedčuje aj akciová kúpa masla a margarínov – najmä, ak často pečiete.
 • Rovnako tak môžete zúžitkovať aj bohatú úrodu ovocia a zeleniny z leta a vytvoriť si zásoby vitamínov na zimné mesiace.
 • Mraznička sa hodí aj na mrazenie rôznych druhov pečiva, knedle, hotových kysnutých buchiet a iných polotovarov, napríklad zo zemiakového cesta (pirôžky, knedlíky plnené na sladko/slano).
 • Hubári v mrazničke uskladňujú huby, rybári zase ryby a mnohé gazdinky majú vo zvyku mraziť aj polievky, krémové omáčky, guláš, alebo iné jedlá, ktoré sa občas navaria vo veľkom a naraz sa nezjedia.
 • Osvedčené je dokonca aj mrazenie čerstvých byliniek alebo materského mlieka do zásoby.

Prečo mraznička namŕza?

Biela súvislá vrstva snehu/ľadu nielenže zmenšuje vnútorný priestor, no negatívom je najmä zvýšená spotreba energie. Námrazy sa preto treba pravidelne zbavovať. Prečo sa vôbec námraza objavuje? Existuje niekoľko hlavných príčin:

 • Do mrazničky dávate príliš teplé potraviny (napríklad rovno z nákupnej tašky). Častokrát sa zabúda na to, že potraviny by sa mali najskôr vychladiť v chladničke. Ak vložíte do mrazničky potravinu izbovej alebo vyššej teploty, vyzráža sa okolo nej voda, v mrazničke sa zvýši vlhkosť a prebytočná voda vytvorí námrazu.
 • Mraznička je umiestnená v príliš teplej zóne – mrazí nadmieru.
 • Dvierka na mrazničke často otvárate – nedokáže si udržať svoju naakumulovanú teplotu.
 • Došlo k poškodeniu gumovej izolácie dvierok – dvierka netesnia, akumulačná schopnosť mrazničky je narušená, niektoré potraviny sa začnú rozpúšťať a zvyšovať vnútornú vlhkosť.

Najpredávanejšie mrazničky na trhu

Najpredávanejšie mrazničky podľa portálu Heureka.sk

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Najlepšie pultové mrazničky
#1Electrolux LCB3LE31W0

Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 308 l
Mraziaci výkon: 15 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 36 hod.
Klimatická trieda: N, SN, ST a T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]460 € Čítať recenzie
#2Whirlpool WHM 22113
Energetická trieda: D
Vnútorný objem: 215 l
Mraziaci výkon: 20 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 60 hod.
Klimatická trieda: SN - T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]340 € Čítať recenzie
#3BEKO HSA29540N

Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 284 l
Mraziaci výkon: 17 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 67 hod.
Klimatická trieda: SN/T
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]319 € Čítať recenzie
#4Philco PCF 1002 i
Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 100 l
Mraziaci výkon: 8 kg/24hod.
Akumulačná doba: 24 hod.
Klimatická trieda: SN-N-ST-T
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]260 € Čítať recenzie
Najlepšie šuplíkové mrazničky
#1Whirlpool UW6 F2C WB

Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 228 l
Mraziaci výkon: 26 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 24 hod.
Klimatická trieda: SN-T
[usr 5 text="true" tooltip="true"]490 € Čítať recenzie
#2Gorenje F6171CW
Energetická trieda: F
Vnútorný objem: 242 l
Mraziaci výkon: 14 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 18 hod.
Klimatická trieda: N, ST
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]340 € Čítať recenzie
#3BEKO RFNE312E43WN
Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 282 l
Mraziaci výkon: 20 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 10 hod.
Klimatická trieda: SN-T
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]630 € Čítať recenzie
#4Amica FZ 208.3 AA
Energetická trieda: E
Vnútorný objem: 146 l
Mraziaci výkon: 10 kg/24 hod.
Akumulačná doba: 22 hod.
Klimatická trieda: ST
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]310 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej mrazničky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších mrazničiek z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin