Najlepšie palacinkovače: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie palacinkovače
Viete o tom, že dokonca už Shakespeare spomínal palacinky vo svojich slávnych hrách? Ich história však siaha ešte ďalej, až do čias starovekého Grécka. Najobľúbenejšie sú však vo Francúzsku, odkiaľ sa rozšírili do celej Európy pod názvom Crêpes. Sú jedným z najpopulárnejších dezertov, ktorý si získal celosvetovú popularitu a priazeň detí aj dospelých. A hoci sa zdá, že ich príprava môže byť jednoduchá, predsa len vyžaduje trochu cviku, správne pomery ingrediencií a chuť priučiť sa presným ťahom. Počuli ste už o palacinkovači? Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie palacinkovače? Pripravili sme si výber niekoľkých produktov na domáce použitie, s pomocou ktorých pripravíte lahodné a rovnomerne prepečené palacinky – kedykoľvek na ne dostanete chuť.

Našu pozornosť sme zamerali na palacinkovače, ktorých pomer cena/výkon je z hľadiska príležitostného využitia ideálny. Nehľadali sme drahé profesionálne stroje, pretože v bežnej domácnosti nemôžu naplno ukázať svoje kvality. Ide o kuchynský spotrebič so špecifickým poslaním, ktorý zrejme nebudete používať každý deň. Preto je na mieste hľadieť aj na jeho skladnosť, aby vám v kuchyni neprekážal. Pri výbere sa zamerajte na dostupné testy a recenzie palacinkovačov, z ktorých sa môžete dozvedieť reálne skúsenosti s deklarovanou nepriľnavosťou plochy, či rovnomernou distribúciou tepla. To je koniec koncov jedna z najdôležitejších vlastnosti, ktorú od kvalitného palacinkovača očakávať.

Všetko podstatné nájdete zosumarizované v nasledujúcom sprievodcovi. Inšpiráciu na vhodných adeptov zase nájdete v rebríčku, kde sa umiestnili obľúbené a dobre hodnotené palacinkovače od značiek Delimano, Clatronic, Russell Hobbs a Rohnson.

Najlepšie palacinkovače podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Delimano XXL 3v1 Joy

✔️ Na palacinky, omelety aj grilovanie mäsa
✔️ 100 % nepriľnavý povrch, priemer 30 cm
✔️ Bezpečné a jednoduché používanie
✔️ Najpredávanejší palacinkovač
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 50 € (v akcii za 22 €)
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Delimano Joy

✔️ Veľmi praktický a jednoduchý na používanie, priemer 20 cm
✔️ Zaujímavý spôsob prenášanie cesta na platňu - nič nepokazíte
✔️ Bezšnúrový dizajn
✔️ Už žiadny neporiadok v kuchyni
📌 od 25 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Clatronic CM 3372

✔️ S priemerom 29 cm
✔️ Veľmi dobre rozvádza teplo
✔️ Extra jednoduchý na používanie
📌 od 26 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Russell Hobbs 20920-56

✔️ Nelepivá plocha s priemerom 30 cm
✔️ Nastaviteľná teplota - 5 stupňov
✔️ Svetelný indikátor zapnutia a nahriatia
✔️ Vyšší výkon, rýchlejšie nahrievanie
📌 od 28 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Rohnson R-201

✔️ Nepriľnavý povrch s priemerom 30 cm
✔️ 7 mm vysoká zosilnená platňa
✔️ Nastaviteľná teplota - 5 stupňov
✔️ Svetelná indikácia prevádzky
📌 od 33 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať palacinkovač

Koľko receptov na palacinky ste už vyskúšali? Ako to už býva zvykom, chyba nemusí byť vždy iba v ceste. Receptúra je veľmi jednoduchá, postup prípravy vyzerá rovnako tak nenáročne. Avšak vyčarovať na panvici rovnomerne tenkú palacinku a otočiť ju bez potrhania už chce trochu viac zručností.

Ak aj máte za sebou niekoľko neúspechov, nemusíte sa vzdávať. S dobrým palacinkovačom rýchlo vychytáte správne ťahy a bude radosť pozerať na rastúcu “vežičku” z palaciniek. Samozrejme – ak sa dovtedy nestihnú všetky ešte za horúca rozchytať!

ako vybrať palacinkovač

Čo je palacinkovač?

Na úvod začnime krátkym zoznámemím. Palacinkovač na domáce použitie je elektrický spotrebič s kruhovým priemerom. V jeho útrobách sa ukrýva výhrevné teleso, ktoré rovnomerne zohrieva okrúhlu nepriľnavú platňu s mierne vyvýšeným okrajom po obvode.

Ovláda sa jednoducho. Stačí zapojiť kábel do siete a uviesť palacinkovač do chodu (tlačidlo zapnúť / vypnúť). Ak má vo výbave aj termostat, môžete nastaviť teplotu, na akú sa má plocha rozohriať. Po dosiahnutí nastavenej teploty sa rozvieti LED indikátor, alebo ozve krátky zvukový signál.

Na čo sa palacinkovač používa?

Najčastejšie sa palacinkovač používa na prípravu sladkých a slaných palaciniek. Osvedčí sa tiež pri príprave anglických raňajok – volské oko so slaninkou alebo vajíčkových omeliet.

Na palacinkovači však môžete opiecť tortilly a iné tenké kukuričné alebo zemiakové placky. Jeho využitie rastie s výkonom a výbavou (napríklad vymeniteľné dosky s rozličným tvarmi). Môžete sa stretnúť dokonca aj s palacinkovačmi, ktoré dokážu zastúpiť jednoduchý kontaktný gril. A to nie je všetko…

Panvica na palacinky vs. palacinkovač

Pravdepodobne už doma máte niekoľko panvíc, no aj napriek tomu, že sú výborné pri smažení alebo restovaní, pri príprave palaciniek môžu zlyhávať.

Stačí, ak majú zaoblené okraje dna, sú hlbšie alebo nedokážu rovnomerne viesť teplotu do všetkých častí. Akonáhle je ich povrchová úprava čo i len minimálne narušená, začnú palacinky pripaľovať a pri otáčaní sa trhajú. Nečudo, že pre palacinky vznikla samostatná kategória panvíc.

Panvice na palacinky majú priemer cca 30 cm, ich dno je rovné hrubé, aby dokázalo lepšie akumulovať teplo. Okraje sú iba minimálne. Aj tu si však musíte za kvalitu priplatiť a nie je ničím nezvyčajným, ak je kvalitná panvica na palacinky rovnako drahá ako elektrický palacinkovač.

Ktoré riešenie je výhodnejšie? Každá možnosť má svoje prednosti a hoci nemáme jednoznačného favorita, v prospech palacinkovača hovorí napríklad aj to, že si ho môžete zobrať na miesta, kde nie je hlavný zdroj tepla (sporák, varná doska). Stačí mať poblíž predlžovačku a voňavé palacinky pripravíte hoci aj na terase, v karavane alebo na ihrisku počas akcie pre deti…

domáce palacinky

Druhy palacinkovačov

Hoci táto kategória spotrebičov nie je tak produktovo rozmanitá, ako je tomu pri iných kuchynských spotrebičoch, aj tú môžete spozorovať niekoľko kľúčových rozdielov. Kým niektoré palacinkovače zostávajú pri svojej základnej úlohe, ďalšie chcú presvedčiť potenciálnych kupujúcich svojou všestrannosťou a lepšou využiteľnosťou v kuchyni.

Základné palacinkovače

Už z názvu je zrejmé, že tento typ palacinkovačov sa zameriava hlavne na prípravu palaciniek. Disponujú hladkou nepriľnavou plochou, na ktorej môžete rýchlo a rovnomerne opekať palacinky alebo omelety. Patria k cenovo najdostupnejším, jednoducho sa ovládajú aj používajú a vďaka tejto nekomplikovanosti patria medzi najpredávanejšie palacinkovače vôbec.

Multifunkčné palacinkovače

Tento typ palacinkovačov si chce získať vašu pozornosť širším využitím. Zvyčajne majú vo výbave niekoľko vymeniteľných platní rôznych tvarov. Okrej hladnej platne na palacinky tu nájdete aj ďalšie platne – na lievance, americké šišky (donuty), vafle alebo košíčky. Súčasťou konštrukcie je v takomto prípade aj veko s výhrevom, aby sa napríklad vafle mohli pripravovať z oboch strán súčasne. Vymeniteľné platne sa ľahko udržujú v čistote, no pozor, aby sa cesto pri nalievaní nedostalo k výhrevnému telesu.

Profesionálne palacinkovače

Viete o tom, že aj cena palacinkovača môže byť vyššia ako 500 eur? Súčasťou profesionálnych palacinkovačov je silná liatinová platňa s dokonalou akumuláciou tepla. Podávajú nadštandardný výkon a sú stavané na dlhodobú, náročnú prevádzku v gastrosektore. Môžu byť elektrické, ale aj plynové, s jednou aj dvomi platňami, samostatne stojace, ale aj s možnosťou zabudovania do pracovnej plochy (ako vstavaný spotrebič).využitie palacinkovača

Priemer palacinkovača

Priemer palacinkovača vyberajte podľa toho, aké palacinky máte radi. K dostaniu sú modely s priemerom cca od 18 do 38 cm.

Je jasné, že na väčšej ploche dokážete urobiť aj menšie palacinky a zdá sa ako výhodnejšia voľba. Zvážte preto, koľko miesta máte na odloženie veľkého palacinkovača. K najobľúbenejším sa radia palacinkovače s priemerom 28 – 32 cm.

Platňa palacinkovača a jej vlastnosti

Dobrou správou je, že aj lacný palacinkovač môže mať dostatočne nepriľnavú plochu. Horšou však, že po istej dobe používania pravdepodobne stratí zo svojich kvalít. Najmä, ak príde do kontaktu s kovovým kuchynským náradím. Preto si dajte záležať na tom, aby ste pri príprave palaciniek používali iba drevené alebo silikónové náradie.

Na povrchovú úpravu platne sa často používa teflón alebo ďalšie moderné nepriľnavé zmesi. Na kvalitných palacinkovačoch vydržia bez zmeny stovky použití.

Okrem nepriľnavosti je dôležité, aby bola plocha platne hygienická, t.j. nezachytávala arómy a pachy a bola dostatočne odolná voči korózii.

Praktickým prvkom platne je mierne vyvýšený okraj platne (niekoľko mm), ktorý zabraňuje pretečeniu cesta mimo palacinkovač.

lievance

Výkon palacinkovača a jeho regulácia

Ide o elektrický spotrebič, čo znamená, že na svoj chod potrebuje elektrickú energiu. Výkon palacinkovača úzko súvisí s tým, ako rýchlo sa dokáže nahriať, aké teploty dosiahne, ako je schopný udržiavať teplotu, aj aká je jeho celková odolnosť, resp., či dokáže zniesť intenzívne používanie.

Priemerne sa výkon domácich palacinkovačov pohybuje v rozpätí od 700 do 1200 W. Pomocou termostatu môžete nastaviť, na akú teplotu sa doska nahreje (napríklad od 90 do 250 °C). Väčšinou disponujú palacinkovače tromi stupňami výkonu, najlepšie palacinkovače majú reguláciu citlivejšiu, rozdelenú do viacerých stupňov (5 a viac).

Výbava kvalitného palacinkovača

Nemôžete na panvici regulovať teplotu? Iba odhadujete, že je už dostatočne rozpálená? Alebo ste popálili ste sa o kovový základ rukoväte? S dobrým palacinkovačom sa týmto neduhom vyhnete oblúkom a preberiete plnú kontrolu nad prípravou dokonalých palaciniek! Čo by nemalo chýbať vo výbave moderného palacinkovača?

  • Nastaviteľný termostat – Umožňuje nastaviť teplotu podľa toho, aké cesto práve pripravujete.
  • Svetelný indikátor zapnutia a pripravenosti – Upozorňuje na to, že platňa palacinkovača je pripravená na použitie.
  • Tepelne izolovaná základňa – Konštrukcia palacinkovača sa po obvode neprehrieva. Môže byť mierne teplá, no nespôsobí popálenie.
  • Protišmykové nožičky – S ich pomocou palacinkovač stabilne stojí aj na hladkej kuchynskej doske.
  • Ochrana proti prehriatiu – Chráni samotný spotrebič pred poškodením, ak je v prevádzke dlhšiu dobu. Automaticky sa vypne a je možné uviesť ho do prevádzky, až keď vychladne.
  • Úložný priestor pre sieťový kábel – Umiestnený v spodnej časti základne.
  • Kuchynské náradie – Najčastejšie je v balení špachtľa, stierka aj odmerná lyžica na palacinkové cesto.

Ceny palacinkovačov + Známe značky

Naša rada znie jednoducho – investíciu do palacinkovača zvážte podľa toho, ako často si doma palacinky pripravujete. Ak ide o jedlo, ktoré chcete mať v jedálničku každý týždeň, vyberajte z ponuky drahších modelov, u ktorých môžete očakávať kvalitnejšie spracovanie a dlhšiu životnosť.

✅ Palacinkovače do 35 eur

Už v základnej cenovej kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie palacinkovače. Lákajú cenovou dostupnosťou, jednoduchosťou a primeraným výkonom. To najdôležitejšie zvládajú s prehľadom – pripraviť palacinky. Niektoré modely disponujú vymeniteľnou platňou a môžete si s ich pomocou pripraviť aj sladké lievance.

📌 Na základe recenzií palacinkovačov a spokojnosti užívateľov sme vytipovali značky Delimano, Rohnson, Clatronic a Russell Hobbs.

✅ Palacinkovače od 35 do 70 eur

Stredná cenová kategória ponúka prevedenie, ktoré presvedčí aj náročných kupujúcich. Palacinkovače sú výkonnejšie, precízne spracované s dôrazom na vyššiu kvalitu použitých materiálov. Okrem základných palacinkovačov tu nájdete aj niekoľko multifunkčných prístrojov s viacerými vymeniteľnými platňami, s pomocou ktorých zvládnete pripraviť sladké dobroty presne na želanie svojich blízkych.

📌 Do pozornosti dávame napríklad palacinkovače od značiek Guzzanti, Tefal, Domo, Steba a Klarstein.

✅ Palacinkovače od 70 eur

Máte gastroprevádzku alebo stánok s občerstvením? Potom potrebujete výkonný a odolný palacinkovač, ktorý sa nezľakne intenzívneho používania a nepodlieha rýchlemu prehrievaniu. Tieto modely dokážu výborne akumulovať teplo do liatinovej dosky, čo znamená aj dobrý predpoklad pre úspornejší chod.

📌Poloprofesionálne a profesionálne palacinkovače určené na komerčné použitie majú vo svojom portfóliu značky Krampouz a Bartscher.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Delimano XXL 3v1 Joy

✔️ Na palacinky, omelety aj grilovanie mäsa
✔️ 100 % nepriľnavý povrch, priemer 30 cm
✔️ Bezpečné a jednoduché používanie
✔️ Najpredávanejší palacinkovač
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 50 € (v akcii za 22 €)
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Delimano Joy

✔️ Veľmi praktický a jednoduchý na používanie, priemer 20 cm
✔️ Zaujímavý spôsob prenášanie cesta na platňu - nič nepokazíte
✔️ Bezšnúrový dizajn
✔️ Už žiadny neporiadok v kuchyni
📌 od 25 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Clatronic CM 3372

✔️ S priemerom 29 cm
✔️ Veľmi dobre rozvádza teplo
✔️ Extra jednoduchý na používanie
📌 od 26 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Russell Hobbs 20920-56

✔️ Nelepivá plocha s priemerom 30 cm
✔️ Nastaviteľná teplota - 5 stupňov
✔️ Svetelný indikátor zapnutia a nahriatia
✔️ Vyšší výkon, rýchlejšie nahrievanie
📌 od 28 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Rohnson R-201

✔️ Nepriľnavý povrch s priemerom 30 cm
✔️ 7 mm vysoká zosilnená platňa
✔️ Nastaviteľná teplota - 5 stupňov
✔️ Svetelná indikácia prevádzky
📌 od 33 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin