Najlepšie chladničky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie kombinované chladničky
Kvalitné chladničky sú štandardným vybavením každej modernej kuchyne. Aké vlastnosti, parametre a funkcie majú najlepšie chladničky? Pozrite si nasledujúce tipy, ktoré vás môžu nasmerovať k zaujímavým produktom.

Z bohatej ponuky vyberáme voľne stojace a jednu vstavanú, ktoré sú kombinované s mraziacou časťou. Tieto chladničky ponúkajú celý rad užitočných funkcií, vďaka ktorým vám uľahčujú bežný život a výrazne predlžujú životnosť potravín. Môžete si naplánovať, čo budete variť, vytvoríte zásoby na viac dní, bez rizika toho, že by sa potraviny pokazili. Výrobcovia mysleli na odlišné teplotné aj vlhkostné zóny, rovnomernú cirkuláciu vzduchu a celkom dobre riešenie bezúdržbovosť.

Dôležitým parametrom je pre mnohých zákazníkov vnútorný čistý objem. Ideálny celkový objem pripadajúci na jednu osobu je 70 – 90 litrov. Preto pri chladničkách uvádzame aj ich vnútorný priestor, aby ste lepšie zistili, či konkrétna chladnička objemovo pokrýva potreby vašej rodiny.

Ak chcete kúpiť novú chladničku, radi vám pomôžeme. V našom výbere nájdete nielen kvalitné voľne stojace chladničky, ale aj tie najpredávanejšie a nezabudneme ani na víťazov užívateľských testov. Na záver sme si pre vás pripravili sprievodcu nákupom, aby ste sa ľahšie zorientovali v možnostiach, ktoré vám budúca nová dominanta kuchyne môže ponúknuť.

Najlepšie chladničky na trhu podľa nás

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Gorenje NRK 6203TX
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 334 l
Čistý objem mrazničky: 80 l
No frost: áno
Klimatická trieda: N,T,SN,ST
5 out of 5 stars (5 / 5)700 € Čítať recenzie
#2LG GBP32DSKZN
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 277 l
Čistý objem mrazničky: 107 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
5 out of 5 stars (5 / 5)570 € Čítať recenzie
#3Bosch KGE36VW4A
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 214 l
Čistý objem mrazničky: 88 l
No frost: nie
Klimatická trieda: SN-T
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)705 € Čítať recenzie
#4Samsung RB37J5018SA
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 267 l
Čistý objem mrazničky: 98 l
No frost: áno
Klimatická trieda: -
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)550 € Čítať recenzie
#5 Whirlpool ART 9811/A++SF
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 228 l
Čistý objem mrazničky: 80 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)530 € Čítať recenzie
#6WHIRLPOOL BSNF 8152 OX
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 222 l
Čistý objem mrazničky: 94 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)450 € Čítať recenzie
#7Gorenje ORK 192 R
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 227 l
Čistý objem mrazničky: 95 l
No frost: áno
Klimatická trieda: N, SN, ST, T
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)617 € Čítať recenzie

Recenzie TOP chladničiek

#1 Gorenje NRK 6203TX (od 700 €)

Jedna z najlepších chladničiek na trhu. Veľa moderných technológií v jednom spotrebiči. Víťaz českého dTestu 03/2016.

 VÍŤAZ   Recenzia Gorenje NRK 6203TX 

Jednoznačným víťazom je chladnička Gorenje NRK 6203TX. Snúbi v sebe moderný dizajn skla a nerezovej ocele, nadštandardnú energetickú úsporu (trieda A+++) a niekoľko zaujímavých technológií, ktorými sa odlišuje od konkurencie a ktoré sa pričinili aj o to, že je víťazom českého dTestu 03/2016, v nemeckom TestBerichte získala 7,8 bodu z 10 a obsadila 3. miesto z 9 testovaných modelov (StiftungWarentes).

Čistý objem chladničky je 254 litrov, čistý objem mraziacej časti umiestnenej dolu je 80 litrov.

Patrí medzi chladničky ION Generation. Jej aktívny antibakteriálny systém odstráni až 95% baktérií. Technológia Ion Air vytvára prirodzenú klímu vo vnútri chladničky. Pracuje so záporne nabitými iónmi, ktoré dokážu zničiť väčšinu baktérií, eliminovať zápachy a udržovať optimálnu vlhkosť vo vnútornom prostredí chladničky. Spolu s dokonalým vetracím systémom MultiFlow 360° zabezpečuje neustálu cirkuláciu vzduchu a rovnomernú teplotu a tak poskytuje tie najlepšie podmienky pre zachovanie čerstvosti potravín.

Vďaka technológii AdaptTech sleduje vaše potreby a frekvenciu otvárania dvierok chladničky počas 1 týždňa a následne tomu prispôsobí svoj chod, nastaví cirkuláciu a teplotu, aby ani častejším otváraním nedošlo k zníženiu vnútornej teploty, ktorá by mohla nepriaznivo ovplyvniť kvalitu potravín.

Samozrejmosťou je veľké množstvo vlastností, ktoré si aj vy určite obľúbite – zóna s reguláciou vlhkosti pre lepšie uskladnenie ovocia a zeleniny, veľká XXL zásuvka v mraziacej časti pre objemné kusy potravín, Zero Zone s nulovou teplotou špeciálne určená na skladovanie mäsa a rýb, flexibilná nastaviteľnosť výšky políc.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 254 l | Objem mrazničky – 80 l | Energetická trieda – A+++ | Odhadované náklady chladenie za 1 rok – 36 EUR | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 200 cm x 60 cm x 64 cm | Úroveň hluku: – 42 dB

Čo sa nám páči

 • víťaz českého dTestu 03/2016
 • energetická trieda A+++
 • zaujímavé funkcie vrátane nulovej zóny
 • AdaptTech – prispôsobuje sa vám (cirkulácia, teplota, chod)
 • No Frost system – už žiadna námraza, ľahká údržba
 • váha – i napriek výške 200 cm, má iba necelých 70 kg
 • elegantný dizajn – nerezová bezodtlačková povrchová úprava

Čo sa nám nepáči

 • o niečo málo vyššia hlučnosť ako u ostatných chladničiek, ktorá však vôbec nie je rušivá (42 dB)

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 700 €

Prejsť do obchodu

#2 LG GBP32DSKZN (od 570 €)

Kvalitná chladnička s extra tichou prevádzkou.

 Recenzia LG GBP32DSKZN 

Chladnička LG GBP32DSKZN je vysoko úsporná, rovnomerne chladí, eliminuje vlhkosť a žiadna námraza v nej nevzniká. Druhé miesto sme jej udelili len pre jej vyššiu cenu.

S revolučným invertorovým kompresorom ušetríte až 32% energie, čo túto chladničku jednoznačne zaraďuje do energetickej triedy A++. Čistý objem chladiacej časti je 277 litrov a objem mraziacej už dáva priestor aj na výraznejšie zásoby – až 107 litrov.

O čerstvosť a dlhú trvácnosť potravín sa postará technológia Multi Air Flow, takže ani v tejto chladničke značky LG nesmie chýbať rovnomerná cirkulácia studeného vzduchu, zásuvka, ktorá udržuje správnu hodnotu vlhkosti pri uskladnení ovocia a zeleniny alebo špeciálna zásuvka FreshConverter pre mäso a ryby (nulová zóna).

Veľmi zaujímavá je funkcia Smart Diagnosis, pomocou ktorej viete vzniknutý problém ľahko diagnostikovať cez mobilnú aplikáciu. Stačí priložiť váš smartfón k chladničke a po niekoľkých sekundách budete poznať odpoveď.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 277 l | Objem mrazničky – 107 l | Energetická trieda – A++ | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 203 cm x 59,5 cm x 68,2 cm | Úroveň hluku: – 36 dB

Čo sa nám páči

 • invertorový lineárny kompresor so zárukou 10 rokov
 • energetická trieda A++
 • moderné technológie
 • Total No Frost – už žiadna námraza
 • extra tichý chod – iba 36 dB
 • diagnostika cez smartfón

Čo sa nám nepáči

 • pri zaplnení hornej poličky slabšie osvetlenie vnútorného priestoru
 • nižšia akumulačná doba – iba 15 hodín
  * akumulačná doba je čas, za ktorý vydržia potraviny v mrazáku v zmrazenom stave pri výpadku elektrickej energie

NAŠE HODNOTENIE: 5 out of 5 stars (5 / 5)CENA: od 570 €

Prejsť do obchodu

#3 Bosch KGE36VW4A (od 705 €)

Rozumne riešený vnútorný priestor, tichý úsporný chod a jednoduchá údržba nerezového prevedenia? Taká je chladnička Bosch v nemeckej kvalite.

 Recenzia Bosch KGE36VW4A  

Ak hľadáte pre svoju rodinu kvalitnú chladničku, ktorá má vlastnosti moderného ekonomického spotrebiča, potom stavte na nemeckú klasiku Bosch. Chladnička Bosch KGE 36VW4A s príjemným neutrálnym dizajnom i výškou zapadne do každej kuchyne. Jej rozumné vnútorné členenie s poličkami z bezpečnostného skla isto oceníte.

Vnútorný objem chladiacej časti 214 litrov a mraziacej časti 88 litrov pokryje potreby 4 člennej rodiny. Tichý chod a energetická trieda A+++ sú pri chladničke tejto značky samozrejmosťou.

Regulácia pre chladiacu aj mraziacu časť je elektronická a oddelená. Chladnička je vybavená senzormi, ktoré vás v prípade zmeny vnútornej teploty varujú optickými alebo akustickými signálmi.Chladiaca časť je priestranná a navrhnutá tak, aby sa v nej bez problémov dali uskladniť rôzne druhy potravín – výškovo nastaviteľné poličky + zóna s nulovou teplotou + zóna VitaFresh s reguláciou vlhkosti. V špeciálnych boxoch pre udržanie dlhšej čerstvosti ovocia, zeleniny alebo mäsa vydržia potraviny dokonca až dva krát dlhšie ako zvyčajne.

Samozrejme, že nezaostáva ani mraziaca časť, ktorá ponúka solídny objem, dobré možnosti na uspôsobenie, výkonnú mraziacu kapacitu – až 14 kg za 24 hodín a odolnosť pri výpadku prúdu až 35 hodín.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 214 l | Objem mrazničky – 88 l | Energetická trieda – A+++ | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 186 cm x 60 cm x 65 cm | Úroveň hluku: – 38 dB

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • praktické vnútorné usporiadanie
 • integrované madlo vo dvierkach
 • výkonná mraziaca kapacita 14kg za 24 hodín
 • pri výpadku prúdu odolnosť voči rozmrazovaniu až 35 hodín
 • superchladenie a supermrazenie
 • tichý chod

Čo sa nám nepáči

 • menší objem chladiacej časti
 • pre využitie celého priestoru dverí by sa zišla ešte jedna priehradka navyše

NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 705 €

Prejsť do obchodu

#4 Samsung RB37J5018SA (od 550 €)

Moderná chladnička štandardných rozmerov, ktorá však v sebe ukrýva nadštandardný vnútorný priestor.

 Recenzia Samsung RB37J5018SA 

Chladnička Samsung RB37J5018SA si našu pozornosť získala svojim inovačným vnútorným prevedením a skĺbením skutočne užitočných funkcií.

Digitálny invertorový kompresor s 10 ročnou zárukou a energetická trieda A+++ presvedčia všetkých ekonomicky zmýšľajúcich budúcich majiteľov. Vzhľadovo elegantná, rozmerovo neprevyšujúca konkurenciu však vďaka technológii SpaceMax nadobudla výrazne veľký vnútorný priestor (chladiaca časť – čistý objem 267 litrov, mraziaca časť – čistý objem 98 litrov)

V tejto chladničke sú nezávislé výparníky a chladiace systémy ako pre mraziacu, tak aj pre chladiacu časť – už žiadne premiešavanie vôní, zrážanie vlhkosti, ale len dôkladná starostlivosť o uložené potraviny. Páči sa nám rovnomerné chladenie vo všetkých rohoch zariadenia a aj rôzne smery chladenia (technológie All Around a Multi Flow).

V ničom nezaostáva za konkurenciou a preto ju výrobca vybavil zónami pre udržanie čerstvosti mäsa, mliečnych výrobkov a vajec, s True No Frost ju nemusíte odmrazovať, vnútorný priestor dverí si môžete v maximálnej miere uspôsobiť podľa svojich potrieb. Stačí iraz vidieť, na akom princípe fungujú a hneď vás presvedčia o ich praktickosti.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 267 l | Objem mrazničky – 98 l | Energetická trieda – A+++ | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 201 cm x 59,5 cm x 67,5 cm | Úroveň hluku: – 37 dB

Video

V tomto videu si predstavíme unikátnej technológie, vďaka ktorým vám chladničky Samsung budú dlho a dobre slúžiť. Medzi predstavené patrí napríklad beznámrazová technológia No Frost, Chef Zone alebo Space Max.

Čo sa nám páči

 • energetická trieda A+++
 • extra tichý chod pri bežnej prevádzke
 • digitálny invertorový kompresor
 • výrazne veľký vnútorný priestor
 • inovatívne technológie chladenia
 • No Frost

Čo sa nám nepáči

 • mrazenie väčšieho množstva potravín je počuť

NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 550 €

Prejsť do obchodu

#5 Whirlpool ART 9811/A++SF (od 530 €)

Jedna z najobľúbenejších chladničiek. Produkt roku 2019.

 Recenzia Whirlpool ART 9811/A++SF  

Priaznivý pomer cena/objem a množstvo užitočných vlastností v sebe ukrýva aktuálne najpredávanejšia chladnička Whirlpool ART 9811/A++SF, ktorá predstavuje jediného zástupcu vstavanej chladničky v našom výbere. Viac ako inokedy sú práve teraz dôležité rozmery – výška 193,5 cm, šírka 54 cm a hĺbka 54,5 cm. A je to práve výška, ktorá u spotrebiteľov zabodovala. Vyššia vstavaná chladnička v danej cenovej kategórii momentálne na trhu nie je.

V chladiacej časti je čistý objem 228 litrov, v mraziacej optimálnych 80 litrov. Týmito parametrami hravo konkuruje aj voľne stojacim modelom. Nechýba jej nič z moderných funkcií. Disponuje 6.zmyslom v podobe funkcie Fresh Control, ktorá udrží potraviny až 4 krát dlhšie čerstvé, v porovnaní s bežnými chladničkami a staršími modelmi. Technológia StopFrost rozmrazí námrazu v chladiacej časti, tekutinu odvedie do nádobky nad kompresorom, kde sa odparí. Rovnako jednoduché je aj odmrazovanie dolnej časti. Stačí odmontovať kolektor námrazy a opláchnuť ho pod vodou – pár minútová záležitosť.

Ak by Whirlpool do tohto priestranného typu zahrnul aj nulovú zónu, pravdepodobne by nemal na trhu konkurenciu.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 228 l | Objem mrazničky – 80 l | Energetická trieda – A++ | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 193 cm x 54 cm x 54,5 cm | Úroveň hluku: – 35 dB

Čo sa nám páči

 • najvyššia zabudovaná chladnička za priaznivú cenu
 • Produkt roku 2019, 2017 aj 2016 – vysoká predajnosť
 • veľmi dobré vnútorné rozmiestnenie + ideálne objemy
 • funkcia Fresh Control – udržuje potraviny dlho čerstvé
 • veľmi jednoduché udržovanie v čistote
 • Super Cool – rýchle schladenie vložených potravín

Čo sa nám nepáči

 • slabšia mraziaca kapacita – 3,5 kg/24 hod.
 • aj napriek deklarovaným 35 dB je trochu hlučnejšia
 • bez nulovej zóny

NAŠE HODNOTENIE: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)CENA: od 530 €

Prejsť do obchodu

#6 WHIRLPOOL BSNF 8152 OX (od 450 €)

Moderné technológie za rozumnú cenu v jednej slovenskej chladničke. Zlatá stredná cesta.

 Recenzia WHIRLPOOL BSNF 8152 OX 

Určite ste si všimli, že chladničky na prvých piatich miestach sa pohybujú v cenovej relácii 650€ a vyššie. Preto sme sa rozhodli nájsť pre vás chladničku, ktorá je o viac ako 200€ lacnejšia, ale aj tak spĺňa všetky kritériá, aby patrila medzi súčasné najkvalitnejšie chladničky.

Chladnička WHIRLPOOL BSNF 8152 OX svojimi rozmermi i dizajnom zapadne do každej kuchyne. Pokryje potreby 4 člennej domácnosti – čistý objem chladiacej časti je 222 litrov a mraziacej 94 litrov. S energetickou triedou A++, technológiou Supreme No Frost, antibakteriálnym filtrom a zabezpečením rovnomernej distribúcie vzduchu a vlhkosti vo vnútornom priestore poskytuje príjemný štandard i energetickú úsporu.

Ako to už pri spotrebičoch slovenskej značky Whirlpool býva, majú 6. zmysel. Technológia v tejto chladničke nesie názov 6. zmysel Fresh Control a znamená, že špeciálne senzory dokážu reagovať na časté otváranie dverí a systém potom automaticky zvyšuje výkon kompresora, aby sa stabilizovala vnútorná teplota na ideálne hodnoty.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 222 l | Objem mrazničky – 94 l | Energetická trieda – A++ | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 188,5 cm x 59,5 cm x 65,5 cm | Úroveň hluku: – 42 dB

Čo sa nám páči

 • pomer cena / kvalita
 • moderné funkcie pre dlho čerstvé potraviny
 • Supreme No Frost
 • rýchle prispôsobenie chodu a stabilizácia chladenia
 • 10 rokov záruka na kompresor

Čo sa nám nepáči

 • je o kúsok hlučnejšia (cca + 5 db v porovnaní s konkurenciou)

NAŠE HODNOTENIE: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)CENA: od 450 €

Prejsť do obchodu

#7 Gorenje ORK 192 R (od 617 €)

Najlepšia retro chladnička. Chcete sa odlíšiť a vniesť do kuchyne retro ducha s modernou výbavou? Stavte na zaujímavý dizajn kvalitnej chladničky Gorenje.

 Recenzia Gorenje ORK 192 R 

Popri šedých, dizajnovo moderných a neutrálnych chladničkách si v našom výbere našla miesto i chladnička Gorenje ORK 192 R, ktorá sa svojím vzhľadom stane dominantou vašej kuchyne a zvýrazní tak jedinečnosť vášho priestoru.

K dispozícii je v krásnych farebných prevedeniach, s výraznými nerezovými rukoväťami na dverách. K dispozícii máte solídne veľkú mraziacu časť v spodnej časti s vnútorným objemom 95 l.

Čo však určite nie je retro je energetická trieda A++ a množstvo moderných funkcií vrátane vyhľadávanej technológie No Frost. Chladnička Gorenje ORK 192 R je krásnou a štýlovou dominantou, ktorá v chladiacej časti ukrýva objem až 227 litrov. S funkciou SuperCool môžete do chladničky vložiť aj väčšie množstvo potravín bez rizika, že by došlo k výraznému zvýšeniu vnútornej teploty chladničky. Zabudovaný ventilátor a antibakteriálna ochrana prispievajú k dlhšej čerstvosti vašich potravín.

Kľúčové technické parametre: Objem chladničky – 227 l | Objem mrazničky – 95 l | Energetická trieda – A++ | Výška x šírka x hĺbka chladničky – 194 cm x 59,5 cm x 66,9 cm | Úroveň hluku: – 40 dB

Čo sa nám páči

 • zaujímavý retro dizajn 50. rokov
 • energetická trieda A++
 • dostatočne veľký vnútorný priestor
 • No Frost – bez potreby rozmrazovať

Čo sa nám nepáči

 • vyššia cena
 • strana otvárania dverí sa nedá zmeniť

NAŠE HODNOTENIE: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)CENA: od 617 €

Prejsť do obchodu

Ako vybrať chladničku

Uľahčili sme vaše rozhodovanie? Veríme, že áno. Na trhu je veľa modelov a typov chladničiek a niekedy je obtiažne zorientovať sa v množstve funkcií, hodnôt a údajov. Bez chladničky sa však žiadna kuchyňa neobíde. Hoci možno vaša viac ako desaťročná chladnička ešte funguje, na svoj nepretržitý chod spotrebuje omnoho väčšie množstvo energie – a to až 3 x viac ako moderné chladničky!

Pri výbere chladničiek sme prihliadali hlavne na súčasné trendy a potreby spotrebiteľa. I keď je možno cena v niektorých prípadoch vyššia, investícia do kvalitnej a úspornej chladničky sa vám určite oplatí. Ktoré parametre a funkcie by vás mohli zaujímať? Máme pre vás rady, ktoré sa pri nakupovaní rozhodne zídu.

Správne umiestnená chladnička v kuchyni

Správne umiestnená chladnička v kuchyni

Typy chladničiek

Aktuálne sú na trhu v hojnom zastúpení tieto 3 typy chladničiek:

 • Kombinované chladničky – už dlhé roky patria medzi najvyhľadávanejšie chladničky, pretože sa v nich spája praktickosť, rozumné rozmery aj cena. Chladnička je rozdelená na dve časti. V jednej je väčšia chladiaca časť, v druhej zase menšia mraziaca.
 • Americké chladničky – nachádzajú svoje miesto predovšetkým vo veľkých moderných kuchyniach, kde s ich rozmermi rátajú už pri samotnom návrhu. “Side by side” sú podstatne širšie, objemnejšie. Na jednej strane je mraziaca časť, na druhej chladiaca. V pokročilých modeloch je zabudovaný výrobník ľadu alebo vinotéka.
 • Monoklimatické chladničky – v celom objeme majú jednu teplotu, čo znamená, že ide o bežné chladničky, bez mraziacej časti. Ak máte samostatnú mrazničku v komore, vystačíte aj s takýmto typom.

Okrem toho však existujú aj rôzne pultové alebo vitrínové chladničky, ktoré sú skôr typické pre rôzne prevádzky a obchody. Čoraz častejšie sa však už aj Slováci zaujímajú o správne uskladnenie vína, preto nesmieme zabudnúť ani na čoraz obľúbenejšie domáce vinotéky.

Voľne stojaca alebo vstavaná chladnička?

Rozhoduje predovšetkým priestor, ktorý môžete pre chladničku vyhradiť. Rátajte aj s priestorom za ňou, ktorý potrebuje pre spoľahlivú cirkuláciu vzduchu. Sledujte, na ktorej strane sú pánty a ako sa otvárajú dvere na chladničke. Voľne stojacu chladničku môžete umiestniť v podstate kamkoľvek (s výnimkou miest, z ktorých sála teplo), môžete ju premiestňovať a nevyžaduje inštaláciu. Pri výbere o niečo viac zaváži aj dizajn, keďže ju budete každý deň vidieť.

Ak ste zástancami zabudovaných spotrebičov, máte možnosť kúpiť vstavanú chladničku, ktorá by mala dokonale zapadnúť do koncepcie vašej novej kuchyne. Jednou z jej výhod môže byť aj to, že zabudovaním sa jej hlučnosť mierne stlmí a takmer vôbec ju nepočuť. Ponuka vstavaných chladničiek nie je taká široká, preto platí – dva krát meraj a raz nakupuj.

Energetický štítok chladničky

Zo zákona je každá chladnička vybavená energetickým štítkom, na ktorom každý budúci spotrebiteľ nájde najdôležitejšie údaje, ktoré súvisia s používaním chladničky. Čo obsahuje?

Energetický štítok chladničky

 • Energetická trieda: Ak sa obzeráte po novej chladničke, nesiahnite po triede nižšej ako A++. Chladničky nižšej triedy ako A sa dokonca u nás ani nepredávajú. Rozdiel medzi každou “áčkovou triedou” je 25%. To znamená, že najvyššia trieda A+++ vám za rok v porovnaní s A++ ušetrí až 25 % energie.
 • Ročná spotreba elektriny: pre chladničku mimoriadne dôležitý údaj, keďže sa predpokladá, že bude zapnutá celoročne 24 hodín denne. Tento údaj je v kilowatthodinách (kWh) a hovorí o tom, koľko energie chladnička spotrebuje za optimálnych podmienok – teda pri teplote 20°C v kuchyni a 70-%tnom zaplnení jej vnútorného objemu. Ak si tento údaj vynásobite cenou za jeden KWh, ľahko zistíte, koľko vás chod chladničky ročne vyjde.
 • Hlučnosť: čím je hodnota decibelov nižšia, tým je to pre komfort vášho bývania lepšie. Za tiché sa považujú chladničku s hlučnosťou nižšou ako 42 dB.
 • Užitočný objem chladiacej časti: v litroch
 • Užitočný objem mraziacej časti: v litroch

Akú veľkú chladničku potrebuje vaša domácnosť?

Ak kupujete chladničku do domácnosti, kde žije viac členov rodiny, budete mať jednoznačne iné nároky na vnútorný objem ako dvojica, ktorá sa stravuje prevažne vonku. Udáva sa, že na jedného člena rodiny by ste mali rátať s 50 – 70 litrami objemu v chladiacej časti a 20 – 25 litrami objemu v mraziacej časti. Okrem toho zvážte aj veľkosť vašich nákupov a štýl varenia – či varíte jedlo každý deň, alebo na viac dní naraz a hrnce potom odkladáte do chladničky.

Vnútorné usporiadanie chladničky

Chladničky sa najčastejšie objednávajú z internetu. Prečo? Odpadnú najmä starosti s dopravou, ktorú pri cene chladničky zvyčajne dostanete grátis. O to viac je dôležité, mať svoj vyhliadnutý model dôkladne prehliadnutý z viacerých zdrojov. Prezrite si obrázky v e-shope, videá na youtube a získate obraz o tom, aké je vnútorné členenie chladničky a do akej miery je variabilné. Ak sú police, boxy a predely šikovne navrhnuté, dokážete vnútorný objem využívať k svojej spokojnosti.

Mraziaci výkon a akumulačná doba

Kvalitná kombinovaná chladnička disponuje dvomi reguláciami – zvlášť pre chladničku a zvlášť pre mrazničku. Aby sme nezabudli ani na druhý dôvod, pre ktorý sa dostala do vašej pozornosti, pozrime sa aj na základné vlastnosti mraziacej časti. Tá je zvyčajne menšia, rozdelená do niekoľkých boxov. Zaujímajte sa o mraziaci výkon – hovorí o tom, koľko kilogramov čerstvých potravín dokáže v priebehu 24 hodín zmraziť. Čím je hodnota vyššia, tým je mrazák výkonnejší. Druhou sledovanou hodnotou je akumulačná doba, ktorá hovorí o tom, koľko hodín zostanú potraviny zmrazené v prípade, že vypadne prúd. Ak častejšie nie ste doma, je tento údaj veľmi dôležitý.

Moderné funkcie

Výrobcovia chladničiek si pre vás pripravili rôznu ponuku funkcií a zaujímavých vychytávok, v ktorých sa skrz rôzne anglické pomenovania môže ťažšie orientovať. Ich úlohou je zvyčajne udržať potraviny čo najdlhšie čerstvé, umožniť vám, aby ste ich uskladňovali presne tak, ako potrebujete a aby ste sa pri udržiavaní čistoty v kombinovanej chladničke nezdržali viac ako pár minút. Vopred si premyslite, čo by najlepšie vyhovovalo vášmu štýlu života a dobre vyberajte:

Nenámrazová technológia

Táto veľmi efektívna technológia výrazne uľahčuje starostlivosť o chladničku. Označenie No Frost znamená, že na stenách chladničky sa nevytvára námraza. Chladnička dokáže svoj chod nastaviť tak, aby jej predchádzala, a ak sa aj námraza vyskytne, zmení sa na vodu a odtečie do nádobky nad kompresorom, kde sa vyparí.

Nulová zóna

Zvyčajne ide o poličku alebo zásuvku v teplotou okolo 0°C, ktorá slúži na uskladnenie čerstvých potravín, náchylných na rýchle pokazenie – mäso, syry, ryby, mäsové výrobky, zelenina.

Antibakteriálna ochrana

Vnútorná úprava chladničky je navrhnutá tak, aby eliminovala množenie baktérií a znížila tak riziko kontaminácie potravín. Jedlo v chladničke s antibakteriálnou úpravou sa kazí pomalšie.

Priehradka s nastaviteľnou vlhkosťou

V tejto zásuvke je možne regulovať vlhkosť. Vhodná je predovšetkým pre ovocie a zeleninu, ktoré dokáže dlhšie udržať čerstvé a chrumkavé.

Superchladenie a supermrazenie

Chladiaca alebo aj mraziaca časť, dokáže pri vložení väčšieho množstva potravín na istú dobu zvýšiť svoj výkon, a teda rýchlo chladiť alebo rýchlo mraziť s cieľom, aby potraviny čo najskôr nadobudli želanú teplotu a zároveň neznižovali teplotu v chladničke.

Možnosti nastavenia políc

Čím vyššia variabilita, tým lepšie využitie vnútorného priestoru. Dokážete si vytvoriť priestor, aký potrebujete – či pre objemný hrniec, tortu, vysoké fľašky, …

Ionizátor a pohlcovač pachov

Starajú sa o kvalitu vzduchu v chladničke, pohlcujú pachy a zabezpečujú zdravé prostredie v uzavretom priestore. V chladničkách s ionizátorom zostávajú potraviny dlhšie čerstvé.

Cirkulácia vzduchu

O prúdenie vzduchu sa zvyčajne stará ventilátor a systém prieduchov, ktoré zabezpečujú, aby sa vzduch dostával rovnomerne do všetkých častí, nehromadila sa vlhkosť, pachy a bolo možné udržať v celom objeme chladničky rovnomernú teplotu.

Displej

Informuje vás najmä o teplotách v jednotlivých častiach a nájdete na ňom aj čas a dátum.

Optické a akustické signály

Upozorňujú na zmeny prebiehajúce v chladničke, najmä v súvislosti s narastajúcou teplotou alebo v prípade, ak necháte dvere chladničky na pár milimetrov pootvorené.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Gorenje NRK 6203TX
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 334 l
Čistý objem mrazničky: 80 l
No frost: áno
Klimatická trieda: N,T,SN,ST
5 out of 5 stars (5 / 5)700 € Čítať recenzie
#2LG GBP32DSKZN
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 277 l
Čistý objem mrazničky: 107 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
5 out of 5 stars (5 / 5)570 € Čítať recenzie
#3Bosch KGE36VW4A
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 214 l
Čistý objem mrazničky: 88 l
No frost: nie
Klimatická trieda: SN-T
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)705 € Čítať recenzie
#4Samsung RB37J5018SA
Energetická trieda: A+++
Čistý objem chladničky: 267 l
Čistý objem mrazničky: 98 l
No frost: áno
Klimatická trieda: -
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)550 € Čítať recenzie
#5 Whirlpool ART 9811/A++SF
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 228 l
Čistý objem mrazničky: 80 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)530 € Čítať recenzie
#6WHIRLPOOL BSNF 8152 OX
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 222 l
Čistý objem mrazničky: 94 l
No frost: áno
Klimatická trieda: SN-T
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)450 € Čítať recenzie
#7Gorenje ORK 192 R
Energetická trieda: A++
Čistý objem chladničky: 227 l
Čistý objem mrazničky: 95 l
No frost: áno
Klimatická trieda: N, SN, ST, T
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)617 € Čítať recenzie

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej chladničky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšej chladničky z ponuky na trhu.
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

komentárov

 1. Darina

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin