Ako vybrať najlepšiu umývačku riadu? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie umývačky riadu Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie umývačky riadu? Umývačka riadu sa stala štandardom modernej kuchyne. Za posledné roky sa na trh dostali aj cenovo dostupnejšie umývačky riadu, preto je ten správny čas premeniť váhanie na jasné rozhodnutie. Tento užitočný domáci spotrebič má viacero predností! Oceníte ho, ak vás v domácnosti žije viac, pri umývaní riadu strávite veľa času a miniete veľké množstvo vody. Taktiež aj vtedy, ak sa u vás často konajú stretnutia a oslavy alebo len tak jednoducho – ak nemáte radi ručné umývanie riadu.

Pripravili sme rebríček s kvalitnými umývačkami riadu, z ktorých každá má potenciál zaujať a predovšetkým vykonať svoju prácu na jednotku. Vyberali sme predovšetkým spomedzi štandardných modelov šírky 60 cm, ale pre úsporu kuchynského miesta nebude chýbať ani tip na úzku umývačku riadu. Zamerali sme sa na umývačky riadu od známych výrobcov, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a dobrá skúsenosť s používaním. Keďže ide o veľký kuchynský spotrebič s perspektívou pravidelného fungovania na viac rokov, vítané sú tiež testy a recenzie umývačiek riadu dostupné online, ktoré môžu uľahčiť vaše rozhodovanie.

Viete, ako vybrať umývačku riadu, ktorá pokryje vaše potreby a nároky? Dôležité je, koľko ľudí v domácnosti žije, ako často varíte a koľko riadu sa u vás cez deň otočí. Kapacita vnútorného priestoru sa určuje počtom súprav riadu, ktoré je umývačka riadu na jedno umytie schopná umyť. Kvalitné umývačky riadu dokážu naraz umyť až 15 súprav riadu. Jedna súprava pritom obsahuje – hlboký tanier, plytký tanier, dezertný tanier, šálku, pohár a príbor. Je na vás, či sa vám do koncepcie kuchyne viac hodí vstavaná alebo voľne stojaca umývačka riadu.

Najlepšie umývačky riadu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Whirlpool WIO 3O540 PELG
+ Dokáže detekovať úroveň znečistenia riadu
+ Invertorový motor – úspora, nízka hlučnosť aj nízke vibrácie
+ Efektívny systém sušenia, užitočné funkcie, praktická výbava
od 500 €
Typ: štandardná (60 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 14 | Energetická trieda: B | Hlučnosť: 40 db
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2BOSCH SMS4EVI14E
+ Výborné výsledky umývania aj sušenia, tichý chod
+ Flexibilné koše umývačky
+ Kompatibilita s technológiou Home Connect - možnosť kontroly na diaľku
od 639 €
Typ: štandardná (60 cm), voľne stojaca | Počet súprav riadu: 13 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3BOSCH SMV4ECX14E
+ Flexibilné a praktické riešenie pre jednoduché ukladanie riadu
+ Prekvapivo tichý chod
+ Možnosť vytvorenia vlastného obľúbeného programu
od 759 €
Typ: štandardná (60 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 13 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4ELECTROLUX Séria 700 Y69EG400L
+ Plne intergrovateľná, výborne vybavená
+ Priestranná MaxiFlex zásuvka
+ Program Extra Hygiena – vysokoúčinný cyklus umývania odstráni viac ako 99,9999 % baktérií a vírusov
od 773 €
Typ: štandardná (60 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 15 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 42 db
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5AMICA MVA637DCB
+ Atraktívny dizajn
+ Praktická, efektívna a dobre vybavená umývačka riadu
+ Koše možno nastaviť do určitej polohy podľa výšky riadu
od 538 €
Typ: štandardná (60 cm), voľne stojaca | Počet súprav riadu: 14 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6AEG FFB64627ZM
+ Dôkladné umytie riadu aj pri plnej kapacite – satelitné rameno a 5 sprchovacích rovín
+ Mäkké hroty pre ochranu krehkého skla
+ Funkcia ExtraHygiene pre maximálnu čistotu
od 649 €
Typ: štandardná (60 cm), voľne stojaca | Počet súprav riadu: 13 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7BEKO DIS35023
+ Nenáročná na priestor – šírka iba 45 cm
+ Jednoduché ovládanie, praktické programy
+ Priaznivá cena
od 269 €
Typ: úzka (45 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 10 | Energetická trieda: E | Hlučnosť: 42 db
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať umývačku riadu

špinavý riad patrí do umývačky

Špinavý riad patrí do umývačky.

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť umývačku riadu, prihliadajte hlavne na počet členov domácnosti a priestorové možnosti vo vašej kuchyne. Kvalitné umývačky riadu poskytujú maximálny komfort a úžitok, nízku spotrebu energie a vody a odolné vnútorné i vonkajšie prevedenie. Je z čoho vyberať…

Rozhliadate sa po svojej prvej umývačke riadu, alebo by ste radi vymenili starší model? Na čo sa zamerať? Čo vám skutočne ušetrí čas aj energie?

Dva základné typy umývačiek riadu

V závislosti od usporiadania vašej kuchyne je hneď na úvod dôležité pouvažovať, či máte priestor na voľne stojacu umývačku riadu, alebo vytvorené miesto na jej vstavanie. Tak či onak – do istej miery ste limitovaní voľným priestorom či rozvodmi vody a odpadu.

Voľne stojace umývačky riadu

Môžete ich umiestniť všade tam, kde je na dosah elektrická zásuvka, prívod vody a odtok odpadu. Ide o modely, ktoré stoja voľne a nepotrebujú náročnú inštaláciu. Niekedy je možné odňať hornú dosku umývačky a čiastočne ju “zabudovať” do linky – a to tak, že sa zmestí tesne pod kuchynskú dosku a stojí medzi dvomi kuchynskými skrinkami. Najčastejšie natrafíte na dva rozmery – v štandardnej 60 cm verzii a v 45 cm-ovej „slim“ šírke.

Vstavané umývačku riadu

Ich hlavnou výhodou je to, že ich nie je vôbec vidno. Ukrývajú sa za dvierkami kuchynskej linky, ktorá tvorí ich prednú časť, a preto nijakým spôsobom nerušia dizajn kuchyne, ani neprezradia, že pani domáca nerada umýva riad. Treba však dôkladne zvážiť každý jeden centimeter, rozvody a rátať s tým, že prípadná výmena môže byť po rokoch o niečo náročnejšia. Ak máte v kuchyni pre umývačku presne vyhradený priestor, väčší model sa bez rekonštrukcie do vašej kuchyne zrejme nezmestí.

Zaujímavý tip – V kategórii umývačiek riadu si môžete všimnúť aj modely, ktoré sa umiestňujú na kuchynskú linku. Ide o tzv. stolné umývačky riadu, ktoré sú vhodné do kuchýň, kde by sa umývačky riadu štandardnej výšky a šírky nezmestili.

Zvážte veľkosť umývačky riadu

Výber umývačky riadu ovplyvňuje hneď niekoľko kritérií:

 • Koľko členov má vaša domácnosť?
 • Ako často varíte?
 • Organizujú sa u vás doma často rodinné stretnutia?
 • Vlastníte veľa kuchynského riadu?

Určite ste si už všimli zaujímavý parameter – a to počet súprav riadu, ktoré sa na jeden cyklus do umývačky riadu zmestia. Jednu sadu riadu tvorí: veľký plytký a hlboký tanier, malý plytký tanier, šálka, pohár a príbor ( = riad pre jednu osobu). Výška umývačky riadu je zvyčajne 82 – 85 cm, hĺbka 54 – 62 cm. Na objem tohto kuchynského spotrebiču má najvyšší dosah jeho šírka:

 • Ak je šírka umývačky riadu 45 cm – ide o úzky typ, ktorý pojme 8 – 10 sád riadu a je vhodný do menších domácností.
 • Umývačka riadu so šírkou 60 cm je vhodná do početnejších rodín a zmestí sa do nej 12 – 16 sád riadu.

Vnútorné usporiadanie umývačky riadu

Riešenie vnútorného priestoru poukazuje na to, ako efektívne dokážete využiť priestor umývačky riadu. Ideálne je zaplniť umývačku riadu čo najviac, aby ste šetrili ako vodou, tak aj elektrickou energiou. Moderné umývačky riadu sú vybavené rôznymi posuvnými nadstavcami, závesnými košmi, držiakmi na poháre, príborovými zásuvkami. Ich variabilnosť rozhoduje o tom, či do umývačky riadu zmestíte i objemné hrnce, alebo či umývačka riadu zvládne naraz umyť väčšie množstvo sklených pohárov stabilne a bez poškodenia.

Pred kúpou umývačky riadu sa tiež zaujímajte o počet a rozmiestnenie trysiek, chod ostrekovacieho ramena. Voda by sa mala dostať do všetkých častí rovnomerne aj vtedy, ak je umývačka riadu plne naložená.

Dôležitý energetický štítok

Štítok nalepený na umývačke riadu nesie tie najdôležitejšie údaje a hodnoty. Pamätajte, že v súčasnosti je elektrická energia drahšia ako voda, preto, ak sa rozhodujete medzi nízkou spotrebou vody a nízkou spotrebou elektrickej energie, dajte prednosť nízkym kilowatthodinám.

 • Energetická trieda – Od 1. marca 2021 vstúpili do platnosti pre umývačky riadu štítky s novými triedami energetickej účinnosti. Pôvodne vyhľadávané úsporné triedy A+++, A++, A+ (pluskové „áčka“) zmizli. Dnes sú umývačky riadu kategorizované do tried od A pod G, pričom trieda A znamená najlepšiu energetickú účinnosť.
 • Spotreba energie – Na štítku je táto hodnota uvádzaná v kilowatthodinách (kWh) na 100 umývacích cyklov.
 • Spotreba vody programu ECO na cyklus – Uvádzaná v litroch.
 • Menovitá kapacita – Počet súprav prestieranie stolového riadu, ktoré sa do umývačky zmestia v programe ECO.
 • Trvanie – V hodinách a minútach vyjadruje trvanie programu ECO.
 • Trieda úrovne vydávaného hluku prenášaného vzduchom a hodnota – Vo všeobecnosti platí, že vstavané umývačky riadu sú o niečo tichšie ako voľne stojace. Isté percento hluku totiž pohlcuje obloženie. Pri umývačkách ide o delenie do 4 tried – A, B, C, D. Čím bližšie k A, tým je hluk umývačky menej obťažujúci. Uvedená je aj hodnota v decibeloch (dB).

Otázka: Je umývačka riadu skutočne úspornejšia ako ručné umývanie riadu? Rozhodne áno. Bežný umývací cyklus umývačky riadu spotrebuje 10 – 14 litrov vody, kým pri ručnom umývaní je to 4 krát viac vody.

Programy v umývačke riadu

Dobrá umývačka riadu, rovnako ako kvalitná práčka, ponúka používateľom hneď niekoľko základných programov, ktoré sa líšia predovšetkým teplotou vody, dĺžkou umývania a dĺžkou trvania. Ponuka programov a funkcií je bohatá, ich názvy sa líšia od výrobcu k výrobcovi, pritom však popisujú veľmi podobnú činnosť, preto sa zameriame na všeobecné možnosti a ich presné pomenovanie už isto nájdete pri umývačkách riadu, ktoré prejdú do vášho užšieho výberu.

 • Štandardný program – Najviac využívaný program, ktorý má optimálnu spotrebu, dĺžku umývania a predovšetkým spoľahlivý výsledok. Hodí sa pre bežne znečistený riad, ktorý je umývaný pri teplote 50 – 70 °C.
 • Intenzívny program – Vhodný pre silne znečistený riad, mastný a so zaschnutými zvyškami jedla. Prebieha vo vyšších teplotách, od 75 °C vyššie.
 • Eko program – Je ekologický predovšetkým z pohľadu spotreby elektriny. Riad je umývaný pri nižších teplotách do 50 °C, spotrebuje sa však o niečo viac vody.
 • Polovičný program – Používa sa pri polovičnom zaplnení vnútorného priestoru.
 • Automatické programy – Čoraz viac moderných umývačiek riadu je vybavených senzormi, ktoré dokážu vyhodnotiť množstvo riadu, jeho znečistenie a podľa toho nastaviť teplotu vody aj dĺžku umývania riadu.
vyleštené riad z umývačky

Vyleštený riad z umývačky

Funkcie umývačky riadu pre vyšší komfort

Niektoré funkcie umývačiek riadu znejú priam neskutočne. Umývačka riadu dokáže po prvom opláchnutí zistiť rozloženie riadu, úroveň znečistenia, zaplnenie objemu a nastaví svoj chod tak, aby bol výsledok čo najlepší. Riady nemusíte predmáčať, ani oplachovať a umývačka riadu vám tak ušetrí veľa práce aj drahocenného času. Okrem toho k zvýšenému komfortu prispieva aj:

Ochrana proti pretečeniu

Ide o tzv. vnútornú ochranu umývačku riadu pred nekontrolovateľne zvýšenou hladinou v jej priestore. Umývačka sa automaticky vypne a vodu odsaje (označovaná býva ako AutoSafe).

Vonkajšia ochrana umývačky

Predchádza úniku vody z prívodnej hadice. Ak k tomu dôjde, umývačka zastaví svoj chod, prívod vody vypne a vodu odčerpá (označovaná ako AquaStop).

Odložený štart

Umývačka riadu sa spustí v čase, kedy to vyhovuje vám – počas noci, keď ste v práci, …

Detská poistka

Uzamkýna nastavenia ovládacieho panelu a znemožňuje náhodnú zmenu teploty, programu, dĺžky umývania, resp. prerušenie umývacieho cyklu.

Signalizácia konca programu

Zvyčajne ide o akustický signál, ktorý sa ozve po dokončení cyklu. V niektorých prípadoch sa dvierka umývačky jemne pootvoria, aby mohla unikať prebytočná para a vlhkosť.

Indikátor nedostatku leštidla a soli

Optické upozornenie, že je niektorý z týchto prípravkov potrebné doplniť.

Antibakteriálna funkcia

Umývačka riadu za pomoci vysokej teploty vody, alebo rázom horúcej pary zničí až 99,9% baktérii na riade aj vo svojom priestore.

Nočný program

Práčka pri takomto programe pracuje tichšie, neprevýši hlučnosť 38 – 40 dB.

Mohlo by vás zaujímať: Najlepšie tablety do umývačky

Ceny umývačiek riadu

Už dávno sú preč časy, keď sa umývačka riadu považovala za nadštandardné vybavenie kuchyne. Dnes sa už pri plánovaní a rekonštrukcii kuchyne vopred ráta s jej prítomnosťou a prispôsobuje sa tomu prívod a odvod vody. Ponuka umývačiek riadu je bohatá. Nielen na rozmanitosť modelov, ale aj schopnosti umývačky. Preto je na mieste otázka – čo čakať od lacnej umývačky riadu a akú funkčnosť vám poskytne drahý model?

Umývačky riadu do 350 eur

Najlacnejšiu umývačku riadu kúpite už za menej ako dve stovky. Dokonca aj v rebríčkoch predajnosti nájdete niekoľko modelov v cene od 250 – 350 eur. Lacné umývačky riad umyjú i celkom dobre presušia, no niektoré ich vlastnosti budú vecou kompromisu. Môžu mať vyššiu spotrebu vody, elektriny, menšiu ponuku programov alebo neprimerane dlhé programy. Ak sa pustíte do pátrania po cenovo dostupnej umývačke riadu, sledujte aj jej hlučnosť. Ak presiahne hodnotu 55 dB, bude hlučnejšia, než by ste čakali a na tiché spustenie umývačky počas noci môžete zabudnúť.

Umývačky riadu od 350 do 700 eur

V kategórii s cenou od 350 – 700 eur je radosť vyberať a nakupovať. Nájdete tu aktuálne najpredávanejšie umývačky riadu s výborným pomerom cena/kvalita aj cena/výkon. K dispozícii sú rôzne rozmery, šikovne navrhnuté programy a množstvo užitočných funkcií. Isto poteší aj možnosť flexibilného usporiadania vnútorného priestoru a nízka hlučnosť, cca do 48 dB, ktorá už neruší ani pri nočnom spustení.

Umývačky riadu od 700 eur

Od kvalitnej umývačky riadu je na mieste očakávať vysokú životnosť a bezporuchovosť. Ak zablúdite medzi prémiové modely dostanete to najlepšie z technológií, čo aktuálne v umývačkách riadu môžete nájsť. V jednom „balíčku“ s najnižšou spotrebou elektriny aj vody. Nie nadarmo, dominujú tu práve špičkovo vyladené spotrebiče od nemeckých značiek. Hlučnosť štandardne nedosahuje viac ako 42 dB.

Najlepšie značky umývačiek riadu

Poďme sa pozrieť na zoznam obľúbených značiek. Tentokrát tu nájdete nielen výrobcov, ktorí získali popredné miesta v testoch umývačiek riadu, zároveň sme pridali aj značky s dobrým pomerom cena/výkon a dobrou predajnosťou.

Bosch

TOP kvalita a jednoznačný víťaz v predajnosti. Podľa porovnaní naprieč rôznymi značkami sa zdá, že nemecká značka Bosch nemá momentálne konkurenciu, ktorá by jej popularitu ohrozila. Bohatá ponuka umývačiek riadu ponúka cenovo dostupné aj špičkové modely. V recenziách vysoko hodnotené.

Whirpool

Zaujímavou alternatívou sú umývačky riadu Whirlpool, ktoré prinášajú povestný 6.zmysel. Senzorové umývanie dokáže vyhodnotiť množstvo aj znečistenie riadu a na základe toho dokážu tieto praktické kuchynské spotrebiče efektívne prispôsobiť svoj chod.

Gorenje

Obľúbené a zároveň cenovo dostupnejšie umývačky riadu Gorenje si v konkurencii získali dobré meno najmä medzi vstavanými modelmi. Viaceré nich sú navrhnuté tak, aby ponúkali maximálne využitie vnútorného priestoru, možnosť skrátenia programov a dokonalé presušenie.

Electrolux

Táto značka sa pre mnohých stala synonymom kvalitných kuchynských spotrebičov, ktorým to spolu pekne ladí. Umývačky riadu Electrolux sú zaujímavou voľbou, ak hľadáte model v strednej cenovej kategórii s premyslenou konštrukciou a výkonnými sprchovacími ramenami.

Beko

Ak hľadáte šikovnú vstavanú sušičku v užších rozmeroch so šírkou do 45 cm, potom nepremeškajte ponuku značky Beko. Jej umývačky riadu sa radia k cenovo dostupnejším s dôrazom na praktickosť a jednoduché používanie.

Amica

Čosi podobné by sme mohli povedať aj o umývačkách riadu Amica. Populárna poľská značka si získala pozornosť svojimi dobre vybavenými umývačkami riadu, ktoré sa predávajú za priaznivú cenu. Všetko podstatné sa v nich ukrýva, ultramoderné technológie typické pre prémiové značky tu však nehľadajte.

Mora

Tradičná česká značka Mora do kuchyne jednoducho patrí. A možno aj preto nezmeškala príležitosť skonštruovať niekoľko základných umývačiek riadu s cenovkou do 300 eur.

Goddess

Hoci sa značka Goddess radí k pomerne neznámym v našich končinách, v niektorých kategóriách veľkých spotrebičov sa jej podarilo celkom zdarne zamiešať karty. Môže za to predovšetkým ľudová cena, ktorá osloví nenáročných spotrebiteľov.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Whirlpool WIO 3O540 PELG
+ Dokáže detekovať úroveň znečistenia riadu
+ Invertorový motor – úspora, nízka hlučnosť aj nízke vibrácie
+ Efektívny systém sušenia, užitočné funkcie, praktická výbava
od 500 €
Typ: štandardná (60 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 14 | Energetická trieda: B | Hlučnosť: 40 db
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2BOSCH SMS4EVI14E
+ Výborné výsledky umývania aj sušenia, tichý chod
+ Flexibilné koše umývačky
+ Kompatibilita s technológiou Home Connect - možnosť kontroly na diaľku
od 639 €
Typ: štandardná (60 cm), voľne stojaca | Počet súprav riadu: 13 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3BOSCH SMV4ECX14E
+ Flexibilné a praktické riešenie pre jednoduché ukladanie riadu
+ Prekvapivo tichý chod
+ Možnosť vytvorenia vlastného obľúbeného programu
od 759 €
Typ: štandardná (60 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 13 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4ELECTROLUX Séria 700 Y69EG400L
+ Plne intergrovateľná, výborne vybavená
+ Priestranná MaxiFlex zásuvka
+ Program Extra Hygiena – vysokoúčinný cyklus umývania odstráni viac ako 99,9999 % baktérií a vírusov
od 773 €
Typ: štandardná (60 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 15 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 42 db
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5AMICA MVA637DCB
+ Atraktívny dizajn
+ Praktická, efektívna a dobre vybavená umývačka riadu
+ Koše možno nastaviť do určitej polohy podľa výšky riadu
od 538 €
Typ: štandardná (60 cm), voľne stojaca | Počet súprav riadu: 14 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6AEG FFB64627ZM
+ Dôkladné umytie riadu aj pri plnej kapacite – satelitné rameno a 5 sprchovacích rovín
+ Mäkké hroty pre ochranu krehkého skla
+ Funkcia ExtraHygiene pre maximálnu čistotu
od 649 €
Typ: štandardná (60 cm), voľne stojaca | Počet súprav riadu: 13 | Energetická trieda: C | Hlučnosť: 44 db
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7BEKO DIS35023
+ Nenáročná na priestor – šírka iba 45 cm
+ Jednoduché ovládanie, praktické programy
+ Priaznivá cena
od 269 €
Typ: úzka (45 cm), vstavaná | Počet súprav riadu: 10 | Energetická trieda: E | Hlučnosť: 42 db
⭐ 92 % Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej umývačky riadu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu umývačku riadu na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin