Najlepšie lampy na čítanie: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie lampy na čítanie
Radi si pred spánkom čítate? Už ste určite počuli o tom, aké dôležité je správne osvetlenie pri čítaní a pri činnostiach, ktoré vyžadujú používanie zraku vo večerných hodinách. Ak si chcete túto súkromnú chvíľu oddychu naplno vychutnať, neprehliadnite naše tipy na najlepšie lampy na čítanie.

Pri výbere lampy na čítanie je v hre viac ako vzhľad a veľkosť. Dôležité je zohľadniť umiestnenie lampy (pri posteli, pri pohovke, kresle, …), jej typ, svietivosť, farbu svetla a jednoduchosť ovládania. V tejto kategórii je výber obrovský – od jednoduchých lampičiek, cez štýlové dizajnové kúsky v módnom prevedení až po vysoko funkčné lampy, ktoré môžete ovládať diaľkovo a meniť na nich rôzne fyzické a svetelné parametre. Či chceme, alebo nie, pri večernom čítaní v interiéri musíme siahnuť po umelom osvetlení. Je preto dôležité vybrať osvetlenie, ktoré nenaruší prirodzený biorytmus, nebude nadmerne vyčerpávať oči a poskytne optimálne svetelné podmienky. To sú také, ktoré sú pre váš zrak čo najviac šetrnejšie a ani pri dlhšom čítaní nepociťujete štípanie či pálenie očí. Utrpieť by nemala ani kvalita vášho spánku.

Ako vybrať lampu na čítanie, ktorá skvelo zapadne do interiéru a zároveň vám poslúži čo najefektívnejšie? Na aké parametre a vlastnosti sa zamerať? Všetko podstatné sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu. Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a prešli recenzie lámp na čítanie. V nich sme našli niekoľko favoritov, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a stali sa základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie lampy na čítanie podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Briloner LED nástenná lampa 2080

✔️ Dlhé ohybné rameno
✔️ Spínač integrovaný do štvorcového podstavca lampy
✔️ Jednoduchá montáž
✔️ Štýlový moderný dizajn
📌 od 47 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Philips 38922/17/P1

✔️ Netradičný dizajn
✔️ Moderné spracovanie v matnom chróme
✔️ Svieti teplým bielym svetlom
📌 od 134 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Lindby Somana stojaca lampa

✔️ Tradičný populárny vzhľad
✔️ S flexibilným ramenom na čítanie
✔️ Dvojitý spínač pre samostatnú prevádzku
📌 od 75 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4LED Dotyková stmievateľná s klipom

✔️ LED stolná lampa na čítanie - 40 LED diód
✔️ Samostatne stojaca, aj zachytenie cez klip
✔️ 360° pohyblivé nastaviteľné rameno
✔️ 3 intenzity osvetlenia
📌 od 28 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5LED Stmievateľná stojaca lampa LED/9W/24V

✔️ Stmievateľná LED stojacia lampa
✔️ Zmena teploty od 3000 K až 6500 K
✔️ Ovládanie aj cez diaľkový ovládač
✔️ Flexibilné rameno
📌 od 79 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Lucande oblúková stojaca lampa Evelyna

✔️ Nádherné dominantné svietidlo
✔️ Vhodné do obývačky
✔️ V trendy tlmených farbách
📌 od 352 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať lampu na čítanie

Ako si vytvoriť ideálne podmienky na čítanie alebo večernú prácu za stolom? V prvom kroku zvážte umiestnenie. Lampa na pracovnom stole bude mať odlišné svetelné parametre od lampy na nočnom stolíku, ktorej úlohou je osvetľovať stránky knihy. Hoci sa fyzicky a svojím prevedením môžu tieto lampy podobať, zásadné rozdiely budú v svetle, ktoré lampa produkuje. Každá situácia si totiž vyžaduje jedinečné nastavenie osvetlenia.

Začnime preto zodpovedaním základnej otázky, ktorá znie…

Kde je vaše najobľúbenejšie miesto na čítanie?

Pri výbere lampy na čítanie musíte najprv zvážiť, kde najradšej čítate. Je to posteľ alebo máte svoje obľúbené kreslo vedľa domácej knižnice? Venujete sa po večeroch detailným ručným prácam? Zvyknete si čítať pracovné dokumenty pri stole s počítačom? Kdekoľvek chcete čítať, každá z týchto možností potrebuje iný druh lampy.

 • V posteli – Lampa pri posteli by nemala mať iba dekoratívny charakter. V takom prípade je svetlo slabé a osvetľuje iba malú plochu na nočnom stolíku. Môže sa používať ako orientačné svetlo, ak potrebujete ísť v noci na toaletu a nechcete zobudiť svetlom partnera. Ak však chcete v posteli čítať, svetlo z lampy si treba nasmerovať tak, aby perfektne osvetľovalo stránky knihy a pritom nesvietilo do očí vám, ani partnerovi vedľa.
 • V obývačke, v kresle – Lampa na čítanie v dennom priestore má najčastejšie podobu stojacej lampy s jedným alebo viacerými zdrojmi svetla. Minimálne jeden zdroj svetla by mal byť smerovo nastaviteľný, aby ste si v kresle alebo na pohovke mohli urobiť dokonalé pohodlie s presne namiereným zdrojom svetla. Častokrát ide o dizajnové, štýlovo priznané kúsky, ktoré dotvárajú atmosféru interiéru a vytvárajú príjemné osvetlenie aj vo chvíli, keď práve nečítate. Veľmi populárne sú oblúkové stojace lampy.
 • Pri stole – Lampa na pracovnom stole by mala byť v ideálnom prípade výškovo aj uhlovo nastaviteľná. Tak, aby vám “neoslňovala” monitor počítača, ale zároveň, aby ste ju kedykoľvek mohli nasmerovať na stránky knihy alebo dokumenty, ktoré si práve čítate. Kvalitná stolná lampa by mala ponúknuť možnosť meniť farbu svetla – od teplej bielej (na čítanie knihy večer), cez neutrálnu dennú (bežná práca pri stole) až po studenú bielu (ak potrebujete pri pracovnom stole udržať pozornosť a koncentráciu – prebudiť sa). Ak napríklad pracujete z domu, vonku je cez deň šero a nemáte dostatok prirodzeného svetla v miestnosti, správna farba svetla môže podporiť vašu produktivitu.

lampa na čítanie

Lampy na čítanie podľa konštrukcie

Stolná lampa na čítanie

Stolná lampa má zvyčajne stabilnú základňu, čo umožňuje presúvať ju podľa potreby z miesta na miesto. Najlepšie využitie bude mať na pracovnom stole alebo nočnom stolíku. Vyberať si môžete so stoviek rozmanitých dizajnov a prevedení. Ak je to možné, vyhnite sa lampám so statickým kužeľovým tienidlom, hoci pôsobia veľmi elegantne. Osvetľujú iba obmedzený výsek plochy a nedá sa s nimi manipulovať. Moderné stolné lampy disponujú polohovaním cez jeden alebo viacero kĺbov. Zaujímajte sa o umiestnenie spínača a doplnkové funkcie. Obľúbené je najmä postupné alebo krokové stmievanie, zobrazovanie času alebo funkcia bezdrôtového nabíjania smart elektroniky.

Stojaca lampa na čítanie

Stojace lampy na čítanie rozsvietia každý priestor presne tak, ako ste si predstavovali. Vynikajú flexibilitou a nenáročnosťou na inštaláciou. Môžete ich umiestniť presne tam, kde potrebujete – vedľa pohodlného kresla, pohovky, pri stenu aj voľne do priestoru. Ak však chcete mať istotu, že vám stojaca lampa posvieti na každé písmenko, stavte na prevedenie s aspoň jedným nasmerovateľným ramenom. Moderné oblúkové lampy sú síce v priestore neprehliadnuteľné, no niektoré trendy modely majú oblúk pevný, bez možnosti nastavenia sklonu alebo rozpätia. Okrem toho, že sú priestorovo náročnejšie, môže sa stať, že neposvietia priamo na vaše obľúbené miestečko.

Nástenná lampa na čítanie

Ak najradšej čítate v posteli a zároveň nechcete okresať malý odkladací priestor na nočnom stolíku, dobrou voľbou pre vás bude nástenná lampa na čítanie. Počítajte s tým, že vyžaduje montáž na stenu, preto si dobre premyslite jej tvar, vzhľad, dosah ramena a riešenie elektroinštalácie. Nástenná lampa môže mať podobu nenápadného svietidla (v minimalistickom alebo industriálnom štýle), ale aj dominantný retro a vintage vzhľad.

Lampa na čítanie s klipom

Chvíľku prichytená na okraji stola, potom na poličke nad pohovkou a ďalší deň napríklad na čele postele. Lampa na čítanie s klipom je veľkostne síce jednou z menších možností, no páči sa nám variabilita, s akou sa dá presúvať z miesta na miesto. Nič jej to pritom neuberá zo schopností vhodne osvetliť čítanú plochu. Zvyčajne má neutrálny moderný dizajn (biela, šedá, strieborná farba), nepúta pozornosť, no poslúži všade tam, kde máte na dosah elektrickú zásuvku.oblúková lampa

Optimálna svietivosť pri čítaní

Asi každý z nás už počul vetu: “Nečítaj po tme, pokazíš si oči!”. Jedným dychom treba dodať, že ani večerné čítanie pri silnom svetle zraku neprospieva. Príliš slabé, ale aj veľmi intenzívne svetlo spôsobujú nadmernú únavu očí. 

Do lampy patrí žiarovka a tá by mala disponovať vhodnou svietivosťou – vzhľadom na jej účel a umiestnenie.

Svietivosť žiarovky býva vyjadrená v lúmenoch (lm). Tento údaj určuje, ako silno nám dané svietidlo bude svietiť. Pre názorný príklad – žiarovka so svetelným tokom 500 lm svieti 2-krát tak “silnejšie” ako žiarovka so svetelným tokom 250 lm.

Ako je to pri výbere žiarovky do lampy na čítanie?

 • Ak ide o lampičku na čítanie, napríklad pri posteli, neurobíte chybu, ak siahnete žiarovke so svetelným tokom okolo 200 – 300 lm.
 • Lampa umiestnená na pracovnom alebo študentskom stole, pri ktorom sa pracuje a učí niekedy aj vo večerných hodinách, potrebuje osvetlenie s intenzitou okolo 400 – 500 lm.
 • Do stojacej lampy na čítanie v obývačke, ktorá má potenciál poslúžiť aj ako vedľajšie svetlo, vyberte lampu, ktorá má prepínač intenzity svetla.

Farba svetla

Aká farba svetla je na večerné čítanie najlepšia?

Farba svetla je vyjadrená v kelvinoch (K). Čím vyššie číslo, tým pôsobí farbe studenšie a modrejšie.

V súvislosti s modrým svetlom, ktoré produkujú napríklad displeje telefónov, čítačky kníh a niektoré žiarovky sa hovorí najmä o ich vplyve na mozog, narušení prirodzeného biorytmu a následných problémoch so spánkom. Modré svetlo totiž človeka prebúdza a potláča tvorbu melatonínu. Proti modrému svetlu sa už používajú rôzne “filtre” – či už na okuliaroch alebo ako špecifické nastavenie displejov, ktoré sa vo večerných hodinách (po západe slnka) automaticky prenastavia do teplejších tónov. Použitie modrého svetla (farba od 6500 K) sa v lampách na čítanie neodporúča.

Ak sa chcete vo večerných hodinách z pohodlia postele alebo kresla učiť, poprípade venovať obľúbeným ručným prácam, siahnite po žiarovke s denným svetlom (farba okolo 3200 – 5000 K). Neutrálne biele svetlo udrží vašu bdelosť aj sústredenosť na prácu či na štúdium.

Lampy na čítanie sa však najčastejšie používajú krátku chvíľu pred spánkom. Preto je dôležité hľadať svetlo, ktoré je príjemné, nerušivé a umožní vám relaxovať, bez ohrozenia kvality vášho spánku. Na večerné čítanie je dobré siahnuť po žiarovke s teplým, žltým svetlom (farba okolo 2500 – 3200 K).stolná lampa

Doplnkové funkcie, ktoré oceníte

Pre nákupom si ujasnite, čo všetko by mala nová lampa na čítanie zvládnuť. A smelo si dovoľte náročnosť! V štandardnej výbave je spínač – mechanické tlačidlo umiestnené na tele alebo základni lampy. Niektoré lampy majú spínač na elektrickom kábli. Na tento spínač by ste mali ľahko dosiahnuť aj z pohodlia postele.

Ak chcete vysoko elegantné riešenie, stavte na dotykové ovládanie. Je umiestnené nenápadne, nevyčnieva, v jeho okolí sa nehromadí prach. Stačí iba zľahka ťuknúť na podstavec a lampička sa rozsvieti alebo zhasne. Zaujímavosťou stojacich lámp na čítanie môže byť naviac aj praktické diaľkové ovládanie.

Veľmi obľúbenou funkciou pri lampičkách na čítanie je postupné alebo krokové stmievanie. Stmievateľná lampa potom svieti takou intenzitou, ako vám v danej chvíli vyhovuje.

Niektoré stolné lampy majú okrem možnosti nastavenia stmievania vo výbave aj bezdrôtové nabíjanie. Spájajú moderný dizajn a jemné línie. Na plochú základňu lampy môžete dať nabíjať elektroniku, ktorá takéto bezdrôtové nabíjanie podporuje. Zaujímajte sa o spôsob napájania. Niektoré lampičky majú totiž USB napájanie. Dajú sa pripojiť napríklad k notebooku alebo do siete cez vhodný adaptér.

Ceny lámp na čítanie

Za kvalitnú lampu na čítanie nemusíte zaplatiť veľa. Ak však chcete byť so svojím výberom spokojní, dajte si záležať na detailoch. Na to krásne čierne tienidlo, ktoré vám v obchode učarovalo, bude totiž extra sadať prach. Zvoľte správny pomer estetika / funkčnosť a veríme, že nájdete perfektného parťáka na večerné čítanie.

✅ Lampy na čítanie do 20 eur

Už za menej ako 20 eur môžete nájsť jednoduché základné lampy na čítanie. Nejde o dizajnovo ani technologicky nabité kúsky, ak sú však polohovateľné a správne zvolíte farbu a intenzitu svetla, svoju úlohu splnia. Obľúbené sú pripínacie lampy na čítanie (malé lampičky, ktoré sa zachytia priamo o knihu, napájanie cez klasické batérie), lampičky s klipom (na hranu stola, poličku, na čelo postele), nástenné lampy aj jednoduché stolné lampy.

✅ Lampy na čítanie od 20 do 80 eur

Túto kategóriu reprezentujú najpredávanejšie lampy na čítanie v mnohých štýloch, veľkostiach a výbave – najčastejšie stolné a stojace lampy. Pri niektorých si viac priplatíte za materiál a dizajn (a svietia iba “obyčajným” spôsobom), ďalšie pôsobia všedne, no môžu ponúkať dotykové ovládanie, stmievateľnosť či základňu pre bezdrôtové nabíjanie elektroniky.

✅ Lampy na čítanie od 80 eur

Ak si potrpíte na štýl a hľadáte riešenie, ktoré bez kompromisov spája estetiku, dizajn a funkčnosť, potom sa vyberte medzi lampy s cenou vyššou ako 80 eur. Dominujú tu štýlové stojace (a oblúkové) lampy na čítanie, krásne kúsky na nočné stolíky či komody.

Najlepšie značky lámp na čítanie

 • Lindby – Svetlá a lampy v modernom, industriálnom aj vidieckom štýle. Obrovský výber uspokojí aj náročných kupujúcich. Lampy na čítanie Lindby potešia spracovaním a rozmanitosťou.
 • Briloner – Nemecký výrobca interiérových svietidiel má svojom sortimente niekoľko dobre predávaných nástenných, stolných aj stojanových lámp na čítanie. Obľúbenou vlastnosťou je ich stmievateľnosť.
 • Eglo – Rakúska spoločnosť Eglo má svoje zastúpenie aj na Slovensku. V ponuke má svietidlá pre interiér a exteriér. Lampy na čítanie pôsobia moderne, vkusne a odvážne spájajú to najlepšie z nadčasových materiálov.
 • Rábalux – Pre svietidlá od maďarskej značky Rabalux je typický tradičný dizajn, s ktorým zapadnú do mnohých domácností. Obľúbené sú najmä stojanové lampy do obývačkového čitateľského kútika.
 • Xiaomi – V neustále rastúcom sortimente značky Xiaomi nájdete minimalistickú LED stolnú lampu so štyrmi režimami osvetlenia a pokročilými možnosťami nastavenia (dokonca aj ovládanie na diaľku cez mobil).
 • Philips – Značka Philips sa už niekoľko rokov zameriava na úspešné inteligentné osvetlenie Philips Hue, ktoré umožňuje meniť farby, teplotu svetla či nastavovať rôzne režimy podľa aktuálnej časti dňa. Aj energetické úsporné stojanové a stolné lampy Philips ponúkajú rôzne možnosti na nastavenie ideálneho osvetlenie pre čítanie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Briloner LED nástenná lampa 2080

✔️ Dlhé ohybné rameno
✔️ Spínač integrovaný do štvorcového podstavca lampy
✔️ Jednoduchá montáž
✔️ Štýlový moderný dizajn
📌 od 47 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Philips 38922/17/P1

✔️ Netradičný dizajn
✔️ Moderné spracovanie v matnom chróme
✔️ Svieti teplým bielym svetlom
📌 od 134 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Lindby Somana stojaca lampa

✔️ Tradičný populárny vzhľad
✔️ S flexibilným ramenom na čítanie
✔️ Dvojitý spínač pre samostatnú prevádzku
📌 od 75 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4LED Dotyková stmievateľná s klipom

✔️ LED stolná lampa na čítanie - 40 LED diód
✔️ Samostatne stojaca, aj zachytenie cez klip
✔️ 360° pohyblivé nastaviteľné rameno
✔️ 3 intenzity osvetlenia
📌 od 28 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5LED Stmievateľná stojaca lampa LED/9W/24V

✔️ Stmievateľná LED stojacia lampa
✔️ Zmena teploty od 3000 K až 6500 K
✔️ Ovládanie aj cez diaľkový ovládač
✔️ Flexibilné rameno
📌 od 79 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Lucande oblúková stojaca lampa Evelyna

✔️ Nádherné dominantné svietidlo
✔️ Vhodné do obývačky
✔️ V trendy tlmených farbách
📌 od 352 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin