Najlepšie snehové frézy: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie snehové frézy

Aké parametre a vlastnosti ponúkajú najlepšie snehové frézy? Na čo sa pri výbere tohto zimného vybavenia oplatí zamerať? Ak ste sa rozhodli, že tento rok vás zima nezastihne nepripravených, pripravili sme pre vás výber overených modelov snežných fréz, ktoré určite nezostanú bez využitia v garáži.

Kvalitná snehová fréza pomôže šikovne odstrániť jeden z hlavných zimných problémov – zasnežené chodníky, parkovacie státia aj prístupové miesta. Svoje využitie má určite nielen v okolí rodinných domov, oplatí sa aj obyvateľom bytového domu ako spoločná investícia, majiteľom podnikov či chatárom. Aby sa vám snehová fréza dobre používala, treba k jej výberu pristupovať zodpovedne a zorientovať sa v základných možnostiach a konštrukciách. Trh ponúka zaujímavú rôznorodosť a práve v našom sprievodcovi vám základné delenia, výkon a použitie v nasledujúcich kapitolách predstavíme.

Pred zostavením zúženého výberu, ktorý nájdete v prehľadnej tabuľke, sme prešli stovky recenzií snehových fréz a vychádzali z odborných testov. Nájdete tu nielen špičkové modely, ale aj tie, ktoré vás môžu osloviť pomerom cena/výkon bez prehnaného zaťaženia rozpočtu.

Najlepšie snehové frézy na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Hecht 9555

 Obľúbený model 

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 5,5 HP
Záber: 56 cm
Hmotnosť: 55 kg
⭐ 98 %460 € Čítať recenzie
#2Hecht 9661

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 6,5 HP
Záber: 61 cm
Hmotnosť: 80 kg
⭐ 98 %850 € Čítať recenzie
#3MTD OPTIMA ME 66 T

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 7,2 HP
Záber: 66 cm
Hmotnosť: 110 kg
⭐ 96 %2150 € Čítať recenzie
#4CUB CADET XS2 61 SWE

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon:5,5 HP
Záber: 61 cm
Hmotnosť: 84 kg
⭐ 94 %1430 € Čítať recenzie
#5Riwall PRO RPST 6172

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 5,5 HP
Záber: 61 cm
Hmotnosť: 80 kg
⭐ 92 %1000 € Čítať recenzie
#6AL-KO ST 4048 ENERGY FLEX

Typ: jednostupňová akumulátorová fréza
Výkon: -
Záber: 48 cm
Hmotnosť: 13,5 kg
⭐ 90 %220 € Čítať recenzie

Ako vybrať snehovú frézu

Akú frézu kúpiť na chodníky okolo domu a akú na väčšie plochy, kde môže napadať väčšie množstvo snehu? Od snehovej frézy by každý budúci používateľ mal očakávať spoľahlivý bezporuchový chod, minimálne na 5 rokov. Aj z tohto dôvodu poskytujú výrobcovia predĺženú záruku. Je na mieste za svoje peniaze požadovať pevnú konštrukciu, odolnosť materiálov a dobrú prejazdnosť terénom.

Predstavíme vám základné kritéria výberu kvalitnej snehovej frézy. Ide o prístroj, ktorý by mal podávať výkon a vyvinúť nemalú silu. No existujú tu obrovské rozdiely. Kým niektoré modely si poradia iba s čerstvo napadaným snehom, ďalšie sa prehryzú aj cez haldy mokrého stlačeného snehu. Práve tieto rozdiely sa prejavujú v cene snežných fréz, preto nebude chýbať ani delenie do cenových kategórií. V zozname značiek zase nájdete tipy na overených výrobcov, kde máte istotu dostupných servisných služieb a náhradných súčiastok.

odpratávanie snehu fréza

Základné typy snehových fréz

Hneď na úvod zvážte, na akej ploche budete so snehovou frézou pracovať (spevnená vs. nespevnená, menšia vs. väčšia plocha) a s akým množstvom snehu ste sa museli minulé roky popasovať. Hoci snehu nie je každý rok rovnako, môžete vychádzať z toho, aké sú snehové podmienky vo vašom regióne.

Rozhodujúcim kritériom pre správny výber môže byť aj frekvencia odpratávania snehu a to, či vám sypký sneh na chodníku môžu medzičasom ľudia ušliapať. Nasledujúce delenie poskytne prvé dôležité nasmerovanie.

Jednostupňové snehové frézy

Ide o najjednoduchšie prevedenie, ktoré pomocou závitovky (rotujúceho slimáka) naberá sneh a priamo odtadiaľ ho ženie smerom k vyhadzovaciemu tunelu. Zvyčajne ide o menšie, spratné a ľahké konštrukcie, ktoré nezaberú veľa miesta v garáži a pri práci s nimi sa neunavíte. Ich určenie im však trochu uberá zo superlatívov. Poradia si iba so sypkým, čerstvo napadaným snehom a sú určené na údržbu menších plôch – napr. chodníky okolo domu, príjazdové cesty. Väčšina z nich má pogumovanú závitovku, vďaka čomu nedochádza k poškodeniu dlažby. Sú vhodné do zaľudnených oblastí. S veľkou dávkou snehu, závejmi, zmrznutým alebo udupaným snehom si neporadia.

Dvojstupňové snehové frézy

Takéto prevedenie už poskytuje podstatne lepšie využitie. Už z názvu je zrejmé, že budú pracovať v dvoch stupňoch. V prvom stupni oceľový slimák so zubmi sneh pred sebou podrtí a nakrája. Kusy snehu sú hnané na vysokotáčkový ventilátor, ktorý ich štruktúru zjemní a vyhadzovacím komínom je sneh odhodený preč. Dvojstupňové snehové frézy sú robustnejšie, ťažšie, no za to stavané na výkon a pokorenie náročných prekážok. Dokážu spoľahlivo odstrániť vyššie vrstvy snehu – udupaného, mokrého aj zľadovateného. Pracujú rýchlo a efektívne. Udáva sa, že dvojstupňovú frézu sa oplatí kúpiť, ak počas zimnej sezóny musíte sneh odstraňovať z viac ako 40 m dlhého úseku.

Trojstupňové snehové frézy

Predstavujú poloprofesionálne až profesionálne riešenie, kde pribudol tretí hnací prvok, ktorý zvyšuje výkon a rýchlosť odpratávania snehu. Sú to drahé prístroje, ktoré svoje využitie nájdu na veľkých plochách – napr. úprava parkoviska, okolia penziónu.

údržba chodníkov v zime

Druh pohonu: Elektrická alebo benzínová snehová fréza?

Motor snehovej frézy môže byť kľúčovou otázkou. Ste zástancom elektrického alebo benzínového záhradného vybavenia? Oba majú majú svoje plusy a mínusy.

Elektrická snehová fréza

 • Elektromotor potrebuje mať zásuvku na dosah a každému je jasné, že sa nezaobíde bez ťahania predlžovacieho kábla popri sebe. Pri odpratávaní menších plôch tento nedostatok nebude prekážať. Naplno by sa však prejavil na miestach, kde je snehu viac ako dosť.
 • Tichý chod isto poteší vás aj susedov – najmä, ak žijete v hustej zástavbe domov a nechcete obťažovať zvýšeným hlukom.
 • Náklady na chod elektrickej snehovej frézy sú nižšie a zároveň je takáto výbava aj ekologickejšia k životnému prostrediu.
 • Pamätajte však, že výkon elektromotora nepokorí spaľovací motor.

Benzínové snehové frézy

 • Nekladú žiadne obmedzenia v pohybe okolo domu, či po pozemku.
 • výkonnejšie ako elektrické, ale aj drahšie.
 • Spotreba paliva rastie spolu s množstvom a tvrdosťou snehu.
 • Ide o hlučnejšie stroje, ktoré môžu v radovej zástavbe domov pôsobiť rušivo. Predovšetkým v ranných hodinách, kedy potrebujete vyčistiť príjazdovú cestu.

Ak ste nenašli favorita ani v jednom pohone, riešením môže byť akumulátorová snežná fréza – neobmedzuje ju kábel, pracuje potichu, jej výkon neprevyšuje elektrické modely. Nevýhodou môže byť pravidelné nabíjanie, na ktoré však môžete z času na čas zabudnúť.

ako vybrať snežnú frézu

Aký výkon motora je postačujúci?

Výkon snehových fréz je dôležitým parametrom. Hovorí nielen o tom, ako rýchlo si rotujúce prvky poradia so snehom pred sebou, od výkonu záleží aj sila pri vyhadzovaní snehu komínom. Platí, že čím je výkon frézy vyšší, tým pracuje rýchlejšie a lepšie si poradí s hlavnými činnosťami – nespomaľuje, nezahlcuje sa, … V ponuke obchodov sú modely s výkonom od 3 kW do 10 kW (alebo vyjadrené v konskej sile – od cca 4 HP do 14 HP*).

*Pozn. 1 kW = 1,34 HP

Frézy s kolesami alebo pásmi?

V obľúbenosti vedú snehové frézy s kolesami. Na kolesách menšieho priemeru sú širšie pneumatiky s hlbokým zimným dezénom. Ľahko sa s nimi manipuluje. Ak si hnací systém pred kolesami urobil svoju prácu na jednotku, zvyčajne sa iba prechádzajú po vyčistenej ploche.

Snehové frézy s pásmi predstavujú skôr záležitosť na miesta, kde je výdatná snehová prikrývka a náročné podmienky. Snehom sa pohybujú s vyššou stabilitou, nezabárajú sa.

Dôležité konštrukčné parametre

Pri pohľade na snežnú frézu vidíte 3 dôležité prvky konštrukcie – šírku záberu (otvor, ktorým je sneh naberaný k rotujúcemu mechanizmu), vyhadzovací komín a bunker.

 • Šírka záberu – Určuje, akú šírku snehu odpracete jedným prejazdom po ploche. Zvyčajne ide o hodnoty od 50 do 75 cm. S rastúcou šírkou záberu prirodzene rastie aj výkon motora.
 • Výška bunkru – Bunker je oplášťenie rotujúceho “slimáka”. Jeho geometria je navrhnutá tak, aby sneh, ktorý sa medzi lopatky dostal, putoval smerom hlbšie do útrob frézy a nie pomimo. Môže mať výšku od 50 – 70 cm.
 • Vyhadzovací komín/tunel – Všímajte si predovšetkým nastaviteľnosť tunela. Pri každej zmene smeru rátajte s tým, že musíte zmeniť aj smer padania vyhadzovaného snehu. Na lepších modeloch nájdete “joystick” – páčkový ovládač, ktorým jednoducho nastavíte smer výfuku. Jednoduchšie modely majú mechanickú kľuku, ktorou treba točiť. Ovládanie smeru výfuku by malo byť rýchle a bezproblémové, aby ste mohli venovať plnú pozornosť ploche pred sebou.

Praktická a užitočná výbava

Odhŕňanie snehu vie byť fyzicky náročná aktivita, ktorá vám už po pár dňoch intenzívnej snehovej nádielky dokáže privodiť poriadnu svalovicu. Preto je na mieste od snežnej frézy očakávať komfort a podstatne jednoduchšie používanie:

 • Elektrický štartér – Ak vám pri benzínových záhradných strojoch nevyhovuje štartovanie lankom, môžete sa poobzerať medzi benzínovými snehovými frézami s elektrickým štartovaním. Počas krátkej doby štartu je fréza zapojená do elektrickej siete.
 • Posilňovač riadenia – Pokročilý prvok výbavy, ktorý uľahčuje akýkoľvek pohyb alebo manipuláciu s frézou. Jej riadenie je vylepšené na podobnom princípe ako v automobiloch.
 • Osvetlenie – Zimné dni sú krátke a nielen, že do práce odchádzame po tme, rovnako za tmy sa aj vraciame. Integrované osvetlenie frézy, ktoré svieti na cestu pred vami, je skutočne vítaným prvkom výbavy.
 • Radlica – Pomocou špeciálneho rámu sa pred rotujúci mechanizmus napojí kovová radlica a sneh upratujete nie vyhadzovaním, ale odsúvaním do strán.
 • Polymérové ližiny – Šetrná zmäkčená úprava kontaktných plôch frézy chráni chodníky a dlažby pred poškodením a poškriabaním.
 • Vyhrievané rukoväte – Komfortná výbava, ktorú počas mrazivých dní isto oceníte.

Ceny snehových fréz

Do akej miery môže cena rozhodovať o kvalite frézy? V tomto segmente je cena výrazným faktorom kvality, dravosti a výkonu snežnej frézy. Investícia do takejto výbavy môže byť preto prirodzene vyššia s perspektívou na dlhé roky používania. Pri výbere sa orientujte aj podľa vyťaženia, množstva snehu a veľkosti odpratávanej plochy.

Snehové frézy do 300 €

Ide o modely určené na menej náročné odpratávanie snehu. Nájdete tu elektrické, akumulátorové aj benzínové snehové frézy s nižším výkonom aj šírkou záberu, prevažujú najmä jednostupňové mechanizmy. Okrem nízkej ceny sú výhodou aj nízka hmotnosť a rozmery. Do náročnejšieho terénu sú však nedostačujúce.

Snehové frézy do 800 €

Ideálny pomer cena/výkon pre väčšinu používateľov. V cene od 300 – 800 € nájdete najpredávanejšie snehové frézy s výbornými recenziami. Narastá výkon, rozmery, pribúda účinnejší dvojstupňový mechanizmus aj podstatne lepšia odolnosť komponentov.

Snehové frézy od 800 €

Ak sa každý rok boríte haldami snehu, vyberte sa prieskum do vyšších cenových relácií. Nájdete tu kvalitné stroje s vysokým výkonom, plnou výbavou, širokým záberom a predĺženou životnosťou. Práca s tými strojmi je nenáročná a skutočne efektívna.

Najlepšie značky snehových fréz

Ktoré značky získali získali veľmi dobré hodnotenia v testoch snehových fréz a recenziách používateľov? Nasledujúci zoznam obsahuje výrobcov, ktorí si získali dôveryhodnosť a zákazníkom ponúkajú nielen špičkové modely, ale aj zaujímavé, cenovo dostupnejšie snehové frézy.

 • Hecht – Česká značka záhradných strojov a výbavy má v ponuke aktuálne najpredávanejšie snehové frézy s rozumným pomerom cena/výkon. Solídny výber rôznych pohonov aj výkonu.
 • Cub Cadet – Prémiová značka americko-európskeho koncernu MTD si udržuje svoje typické znaky – vysoká kvalita a perfektné dielenské spracovanie doplnené o nadpriemerný výkon. Vyššia cena.
 • Stiga – Tradičná švédska značka Stiga zaujme svojou ponukou aj náročnejších spotrebiteľov. Drahšie modely sú ako stvorené do oblastí s vyšším úhrnom snehových zrážok.
 • Riwall – Populárna česká značka Riwall má na našom trhu niekoľko snežných fréz, ktoré neprekročia cenu 500 €. Konštruované do stredne náročných podmienok.
 • VeGA – Zaujímavá stredná trieda cenovo dostupných snehových fréz s kompletným predajným servisom.
 • MTD – Výborne navrhnuté snežné frézy z vyššej triedy, ktorých súčasťou je aj bohatá výbava uľahčujúca obsluhovanie.

ako vybrať snehovú frézu

Najčastejšie kladené otázky

Pre koho sú určené snehové frézy a kto ich zrejme nevyužije?

Snehové frézy odporúčame pre každého, kto sa niekoľko týždňov až mesiacov v zimnej sezóne borí s množstvom snehu, alebo si musí dávať záležať na tom, aby boli chodníky okolo budovy v udržiavanom stave. Snehová fréza preto nepatrí len k rodinným domom, je využitie je aj v okolí podnikov, reštaurácií či obchodov – všade, kde už aj pri menšej vrstve hrozí riziko úrazu alebo pokuty za neudržiavanie priľahlých chodníkov a ciest.

Ak je u vás snehu pomenej, je možné, že snežnú frézu vyberiete iba pár krát a bude zapadať prachom. Ak nemáte odpratávanie snehu lopatou v rannom zhone radi, vyskúšajte napríklad šikovnejšie lopaty na kolieskach, vďaka ktorým môžete pred sebou potlačiť veľkú kopu snehu s podstatne menšou námahou.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Hecht 9555

 Obľúbený model 

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 5,5 HP
Záber: 56 cm
Hmotnosť: 55 kg
⭐ 98 %460 € Čítať recenzie
#2Hecht 9661

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 6,5 HP
Záber: 61 cm
Hmotnosť: 80 kg
⭐ 98 %850 € Čítať recenzie
#3MTD OPTIMA ME 66 T

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 7,2 HP
Záber: 66 cm
Hmotnosť: 110 kg
⭐ 96 %2150 € Čítať recenzie
#4CUB CADET XS2 61 SWE

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon:5,5 HP
Záber: 61 cm
Hmotnosť: 84 kg
⭐ 94 %1430 € Čítať recenzie
#5Riwall PRO RPST 6172

Typ: dvojstupňová benzínová fréza
Výkon: 5,5 HP
Záber: 61 cm
Hmotnosť: 80 kg
⭐ 92 %1000 € Čítať recenzie
#6AL-KO ST 4048 ENERGY FLEX

Typ: jednostupňová akumulátorová fréza
Výkon: -
Záber: 48 cm
Hmotnosť: 13,5 kg
⭐ 90 %220 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej snehovej frézy. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie snehové frézy na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin