Najlepšie tablety do umývačky riadu: TOP produkty podľa recenzií a testov

najlepšie tablety do umývačky riadu

Umývačka riadu je jedným z tých ”vynálezov”, ktoré znamenali prevrat v dobe strávenej umývaním riadu. Nejedna gazdinka si jej prínos nevie vynachváliť a konečne netrávia zbytočné minúty s rukami vo vode. Máte kvalitnú umývačku riadu, no neviete prísť na to, prečo na riadoch zostávajú škvrny a na sklených pohároch šmuhy? Hovorí sa, že polovicou úspechu je dobrý výber čistiacich prostriedkov. Viete sa v ponuke obchodov zorientovať a nájsť pre vás tie najlepšie tablety do umývačky riadu? Vyhrá zloženie, multifunkčnosť alebo cena?

Dali sme si za úlohu pozrieť sa bližšie na ich zloženie a všetky možnosti, ktoré sú momentálne k dostaniu. Od jednoduchého čistiaceho prášku po multifunkčné tablety. Líšia sa zložením, formou a v neposlednom rade aj účinkom. Kým niektoré predstavujú možnosť “všetko v jednom”, k ďalším predsa len potrebujete aj soľ a leštidlo. Čo hovoria recenzie tabliet do umývačky riadu? Na akých značkách sa zhodli spokojní spotrebitelia aj testy? Na to všetko sa vám pokúsime odpovedať v našom sprievodcovi.

Najlepšie tablety do umývačky riadu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Jar kapsule Platinum Yellow Box 90 ks

 Produkt roka 2018 
Typ: kapsule
Množstvo: 90 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]17,90 € Čítať recenzie
#2Calgonit Finish Classic Gigapack 192 ks

 Spokojné recenzie 
Typ: tablety
Množstvo: 192 ks
Soľ: nie
Leštidlo: nie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15,69 € Čítať recenzie
#3Jar All in 1 Lemon 96 tablet

 Výborný čistiaci výsledok 
Typ: tablety
Množstvo: 96 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]17,49 € Čítať recenzie
#4Somat Standard gel 2 l

 Najobľúbenejší gél 
Typ: gél
Množstvo: 2 l
Soľ: nie
Leštidlo: nie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7,69 € Čítať recenzie
#5Finish Powerball Quantum max 60 ks

 Extra silné a účinné zloženie 
Typ: tablety
Množstvo: 60 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]19,59 € Čítať recenzie
#6Sanytol tablety do myčky 4v1 40 ks

 Funkcia dezinfekcie ako bonus 
Typ: tablety
Množstvo: 40 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]8,99 € Čítať recenzie
#7Sunlight Classic 84 ks

 Pomer cena/kvalita 
Typ: tablety
Množstvo: 84 ks
Soľ: nie
Leštidlo: nie
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]10,99 € Čítať recenzie

Ako vybrať tablety do umývačky? Kedy zvoliť prášok alebo gél?

Pre každú gazdinku je dôležité, aby mala svoje riady pekne čisté a lesklé. Nekupujete si predsa umývačku riadu preto, aby ste strávili dlhé minúty dolešťovaním a odstraňovaním zachnutých škvŕn. Nájsť vyhovujúci čistiaci prostriedok však môže byť tvrdým orieškom. Preto skôr, ako sa rozhodnete kúpiť tablety do umývačky riadu toľko ospevované v reklame, pozrime sa bližšie na ich vlastnosti, zloženie, výhody aj nevýhody.

Tablety (kapsule), prášky, gély do umývačky riadu: Rozdiely, ktoré je dobré poznať

Je skutočne z čoho vyberať. V princípe ide o veľmi podobné delenia ako je to pri pracích práškoch. Tiež natrafíte na prášky, gély aj kapsule. I v tomto prípade majú jednotlivé typy svoje výhody, ale aj nevýhody.

Prášky do umývačky riadu

Predstavujú najlacnejšiu alternatívu. Je zrejmé, že majú sypkú formu a môžete ich dávkovať presne tak, ako vám vyhovuje. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu, no je potrebné používať soľ aj leštidlo. Majú výborné účinky pri odstraňovaní škvŕn, no nie sú vhodné pre krátky programy a nízku teplotu (prášok sa vtedy nerozpustí).

Gély do umývačky riadu

Ide ako akýsi medzistupeň, praktickú strednú voľbu s jednoduchým dávkovaním. Gély veľmi dobre odstraňujú zaschnuté škvrny, aktivizujú sa aj pri nižších a kratších programoch. Rovnako ako pri práškoch, aj tu musíte pridať do soľ a leštidlo. Navyše – gély sú drahšie ako prášky.

Tablety do umývačky riadu

Sú tou najpohodlnejšou formou, pretože nemusíte riešiť žiadne dávkovanie. Stačí do zásobníka vložiť tabletu a je o všetko postarané. Okrem bežných umývacích tabliet sa môžete rozhodnúť aj pre multifunkčné, ktoré obsahujú navyše aj leštidlo a soľ (3v1). Ak však máte veľmi tvrdú vodu, zrejme sa pridávaniu soli nevyhnete. Okrem dobrých výsledkov umývania je plusom aj ochrana umývačky pred koróziou a vodným kameňom.

tablety do umývačky riadu

Umývacie a multifunkčné tablety

Rozhodli ste sa, že tentokrát vyskúšate do umývačky riadu tablety? Potom je dobré poznať ešte jeden dôležitý rozdiel, od ktorého sa odvíjajú aj veľké skoky v cenách

Základné umývacie tablety – obsahujú v sebe všetky zložky potrebné pre výborný výsledok umývania. To však neznamená, že riad bude lesklý a bez šmúh. Soľ a leštidlo musíte totiž pridávať zvlášť. Ide v podstate o kompaktnú, stlačenú a zhustenú podobu prášku – dávkuje sa bez odmerky a láka nízkou cenou.

Multifunkčné tablety do umývačky riadu – už zrejme tušíte, že nepôjde o nič iné ako o šikovnú kombináciu čistiaci prípravok + soľ + leštidlo. Ich cena je vyššia a účinok štandardne veľmi dobrý. Pre predĺženie životnosti vašej umývačky riadu však odborníci odporúčajú z času na čas prejsť aj na trojicu soľ, leštidlo a klasické používanie overeného prášku.

Zásady umývania v umývačke riadu vs. Tablety do umývačky

Ani tie najlepšie tablety do umývačky nebudú účinné, ak nebudete rešpektovať základné zásady, ako správne umývať v umývačke riadu. Nemožno sa totiž spoľahnúť na to, že sú všemocné, ak im aspoň trošku nepomôžete.

 • Do umývačky riadu treba vkladať riad, ktorý je zbavený zvyškov potravy – môžu zaniesť filtre.
 • Pravidelne kontrolujte množstvo soli a leštidla a starajte sa o čistotu ramien a filtrov.
 • Dodržujte odporúčané spôsoby plnenia umývačky riadu a riad nakladajte predovšetkým bezpečne.
 • Nebojte sa skúšať nové programy a zmeny teplôt. Každý výrobca tabliet si chráni svoj výrobné tajomstvo, preto to, čo fungovalo spoľahlivo s jednou značkou, nemusí tak úplne s druhou, ktorá vás oslovila cenou alebo reklamou. Skôr ako nové tablety zavrhnete, vyskúšajte malé zmeny.

Zloženie tabliet do umývačku riadu

Je na čase pozrieť sa na to, aké hlavné zložky sa starajú o čistotu vašich riadov. Na základe nasledujúceho zoznamu a základných informácií sa pri najbližšom výbere rýchlejšie zorientujete a určite sa vám podarí vybrať si taký produkt, s ktorým budete spokojní.

 • Bieliace činidlá – Ich úlohou je vyčistiť farebné škvrny – napr. od kávy a čaju na šálke.
 • Fosforečnany – Uvoľňujú odolné zaschnuté nečistoty, pripáleniny a škvrny. Tablety, ktoré fosforečnany neobsahujú, sa nazývajú ako ekologické. Sú šetrné k životnému prostrediu, ich čistiaci účinok je však slabší.
 • Fosfonáty – Bránia usadzovaniu ďalších nečistôt na riad počas umývacieho cyklu. Nemusíte sa obávať, že zbytky z panvice nájdete nalepené na tanieroch.
 • Enzýmy – Starajú sa o rozklad nečistôt škrobového a bielkovinového pôvodu.
 • Aktivátor nízkych teplôt – Účinky ostatných zložiek sa naplno aktivujú aj pri teplotách okolo 40 °C.
 • Povrchovo aktívne látky – Rozpúšťajú mastnotu uvoľnenú do vody, aby neznečisťovala ďalší riad pri stekaní smerom dolu.
 • Polykarboxyláty – Upravujú pH vody.
 • Aróma – Stará sa o príjemnú sviežu vôňu a potlačenie zápachu.

Cena čistiacich prípravkov do umývačky riadu

tablety do umývačky sklo

Zrejme viete, že bežný saponát na umývanie riadu do umývačky nepatrí. S veľkou pravdepodobnosťou totiž vypení. Ak ste si už tohto šikovného kuchynského pomocníka zaobstarali, na čistiacich prípravkoch nešetrite. Nejde len o dokonale čistý riad a lesklé poháre, v hre je aj udržanie dobrých podmienok v umývačke riadu a predĺženie jej životnosti. A tých pár eur navyše, ktoré ušetria váš čas a tiež aj budúcu opravu alebo servis, za to rozhodne stojí. Určiť presné cenové rozpätie je náročné, najmä vzhľadom na veľkosť balenia (počet tabliet) a aj druh čistiaceho prípravku.

Do 4 €

V tejto kategórii nájdete najmä prášky do umývačky riadu a menšie balenia značkových výrobcov (cca 20 – 25 kusov) alebo privátne tablety od obchodných reťazcov (Lidl, Kaufland) v balení cca 40 kusov.

Do 12 €

Široký výber, rôzne formy – najmä kvalitné prášky, gély a tablety vo väčšom balení (od 50 kusov a viac). Pravdepodobne tu nájdete svojho favorita, aj z kategórie najpredávanejšie tablety do umývačky riadu, aby ste pri najbližšom nákupe, zablúdili do vyššej cenovej relácie a nakúpili viac kusov za výhodnejšiu cenu.

Od 12 €

S rastúcou cenou rastie aj veľkosť balenia alebo počet kusov, pričom v prepočte na kg alebo kus rozhodne kupujete za lepšiu cenu. V balení nájdete viac ako 100 kusov tabliet alebo približne 2 litre gélu. Ide o prevedenia, ktoré sa veľmi dobre predávajú a skúsenosti spotrebiteľov sú zvyčajne pozitívne, pretože si ich overili na menších baleniach.

Najlepšie značky tabliet do umývačky riadu

Na trhu nájdete niekoľko stálic, ktoré majú vývoj kvalitných tabliet, gélov, ale aj práškov a saponátov na umývanie riadu ako svoje hlavné zameranie. Ich reklamy sú neprehliadnuteľné, predajnosť vysoká. Viaceré z nižšie spomínaných značiek pravidelne obsadzujú popredné miesta v testoch tabliet do umývačky. Zohľadňuje sa viacero kategórií – celková spokojnosť so vzhľadom umytého riadu, odstraňovanie pripáleného mlieka, vaječného žĺtku, ovsenej kaše, fľakov od čajových usadenín, kvalita lesku, ekologickosť (bez obsahu fosforečnanov) …

Netreba však zavrhnúť ani privátne značky obchodných reťazcov, ktoré dokážu príjemne prekvapiť, a to nielen výhodnejšou cenou.

 • Finish – predstavuje zástupcu s najbohatšou ponukou produktov v tomto segmente. Rôzne veľké balenia, stovky výborných recenzií aj primeraná cena.
 • Jar – táto značka má našom trhu veľmi dobré meno. V ponuke má nielen obľúbené saponáty, ale aj výhodné balenia kvalitných tabliet do umývačky riadu. V minulom roku získali kapsule Jar Platinum hodnotenie Produkt roka 2018 podľa portálu heureka.sk.
 • Somat – v ponuke nájdete prášky, gély aj tablety do umývačky riadu. Pôsobia už pri nízkych teplotách a obsahujú neutralizátor zápachu.
 • Sanytol – tablety značky Sanytol sú verné menu svojej značky a ponúkajú nielen veľmi dobrý čistiaci účinok, ale aj dezinfekciu riadu a umývačky. Tablety majú označenie aj ako 4v1 – umývanie + soľ + lesk + dezinfekcia.
 • Calgonit – zástupca najpredávanejších tabliet na našom trhu. Úzko sa špecializuje na vývoj čistiacich prípravkoch na umývanie riadu. Už v roku 1999 priniesli na trh prvé trojkomorové kapsule. Aby ste neboli zmätení dizajnom a logom – značka Calgonit sa premenovala na Finish. Špičkové produkty si však pre dobrú zapamätateľnosť ponechali aj základné označenie (Calgonit Finish).
 • Sunlight – svieža citrónová vôňa, krištáľovo čistý riad a aj starostlivosť o umývačku riadu v podaní dobre známej značky Cif.
 • W5 (Lidl) – Tablety W5 All in 1 patria medzi najpredávanejšie čistiace prípravky do umývačky riadu predávané pod privátnou značkou. Hodnotenia spotrebiteľov sú pozitívne a cena viac ako lákavá.
 • K-Classic All in 1 (Kaufland) – z podobnej kategórie sú aj tablety privátne predávané v reťazci Kaufland, ktoré v dTeste prekvapivo obsadili prvé miesto (r.2017, hodnotenie 81%). Isto stoja za vyskúšanie.

Najčastejšie kladené otázky

Na čo slúži soľ v umývačke riadu?

V mnohých oblastiach Slovenska je tvrdá voda – usadeniny vápnika a horčíka sa v útrobách umývačky riadu vyzrážajú a spôsobujú vážne komplikácie. V umývačkách riadu je prítomný odvápňovač – zásobník, ktorý je v dobrej funkčnosti udržovaný soľou, presnejšie iónmi sodíka. Čím máte tvrdšiu vodu, tým musí soľ častejšie dopĺňať.

Akú úlohu má leštidlo v umývačke riadu?

Bez použitia leštidla zostávajú na riadoch a sklenených pohároch šmuhy. Jeho úlohou je znížiť povrchové napätie vody. Aj keď si kúpite tablety s obsahom leštidla, jeho dávka nemusí postačovať. V takom prípade môžete pridať aj leštidlo zvlášť a nastaviť jeho dávkovanie.

Čo robiť, riade zostávajú dúhové škvrny?

Tento problém je typický najmä pre nerezový riad. Nastáva vtedy, ak k tabletám s obsahom leštidla pridáte ešte externé leštidlo, alebo ak používate veľkú dávku leštidla. Riešením je používať doplnkové leštidlo iba pre “várku “riadu, v ktorej nebude nerezový riad, alebo oželieť perfektne lesklé poháre.

Čo robiť, ak sklo vyzerá ako poškriabané?

Nabudúce sa zamerajte na tablety s obsahom inovatívnych zložiek, ktoré chránia pred poškodením skla. Ak také momentálne nemáte poruke, zvýšte dávku leštidla.

ako na čistý riad

 

Ako prebieha umývanie v umývačke riadu?

Umývanie v umývačke riadu prebieha v niekoľkých krokoch:

 1. V prvej fáze nasleduje studený oplach, zvyčajne pod tlakom, aby odplavil hrubšie nečistoty.
 2. Následne sa napustí voda, ktorá sa začne zohrievať na predvolenú teplotu.
 3. Otvorí sa dávkovač s tabletou alebo práškom. V teplej vode sa rozpustí a prebieha hlavný proces čistenia riadu a odstraňovania nečistôt a škvŕn.
 4. Nasledujú dva studené oplachy.
 5. Opäť sa napustí voda, ktorá sa zohreje na predvolenú teplotu. Dávkuje sa do nej leštidlo, vďaka ktorému je riad pekne lesklý a bez šmúh.
 6. Vo finálnej fáze nastupuje sušenie riadu horúcim vzduchom.

Hoci ide na pohľad o jednoduchý proces, v rámci neho musí umývačka účinne upravovať tvrdosť vody, v prípade pokročilých modeloch prispôsobovať dĺžku cyklu a množstvo použitej vody zaplnenosti a tiež efektívne využívať čistiace prostriedky podľa ich druhu. Ešte donedávna si totiž niektoré staršie a lacné umývačky riadu nevedeli poradiť s multifunkčnými tabletami a všetky zložky boli rozpustené v prvej teplej vode.

Aký program spustiť pre čo najlepšie výsledky?

Všeobecné rady odporúčajú zvoliť štandardné programy s teplotou minimálne 55 °C. Iba od tejto teploty sa môže naplno prejaviť účinnosť zloženia umývacích tabliet. Sledujte však najmä odporúčania na balení. Najnovšie čistiace prípravky obsahujú aj aktivátor nízkych teplôt a už pri teplote okolo 40 °C si dokážu poradiť so škvrnami od kávy alebo čaju.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Jar kapsule Platinum Yellow Box 90 ks

 Produkt roka 2018 
Typ: kapsule
Množstvo: 90 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]17,90 € Čítať recenzie
#2Calgonit Finish Classic Gigapack 192 ks

 Spokojné recenzie 
Typ: tablety
Množstvo: 192 ks
Soľ: nie
Leštidlo: nie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15,69 € Čítať recenzie
#3Jar All in 1 Lemon 96 tablet

 Výborný čistiaci výsledok 
Typ: tablety
Množstvo: 96 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]17,49 € Čítať recenzie
#4Somat Standard gel 2 l

 Najobľúbenejší gél 
Typ: gél
Množstvo: 2 l
Soľ: nie
Leštidlo: nie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]7,69 € Čítať recenzie
#5Finish Powerball Quantum max 60 ks

 Extra silné a účinné zloženie 
Typ: tablety
Množstvo: 60 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]19,59 € Čítať recenzie
#6Sanytol tablety do myčky 4v1 40 ks

 Funkcia dezinfekcie ako bonus 
Typ: tablety
Množstvo: 40 ks
Soľ: áno
Leštidlo: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]8,99 € Čítať recenzie
#7Sunlight Classic 84 ks

 Pomer cena/kvalita 
Typ: tablety
Množstvo: 84 ks
Soľ: nie
Leštidlo: nie
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]10,99 € Čítať recenzie

 

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových čistiacich prípravkov do umývačky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších tabliet do umývačky riadu z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin