Najlepšie trávne zmesi a osivá: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie trávne zmesi
Je susedova tráva vždy krajšia? Možno už najbližšiu sezónu dostane konkurenciu. Aké zloženie majú najlepšie trávne zmesi a osivá? S nasledujúcimi tipmi  sa krásne hustá a zdravo pôsobiaca tráva zazelená aj na vašej záhrade. Stačí iba vybrať správne trávne osivo. Ako na to?

Majitelia záhrad s existujúcimi trávnikmi sa nami budú súhlasiť, že starostlivosť o trávnik si vyžaduje azda najväčšiu pozornosť. Aby bol trávnik krásne zelený, odolný a plnil svoju funkciu, potrebuje dostatok vlahy, svetla, pravidelné kosenie a zvládať regeneráciu aj pri vyššej záťaži. Polovicou úspechu je starostlivosť, druhou jednoznačne výber vhodného druhu trávneho osiva. Tak ako sa totiž líšia požiadavky na využívanie trávnika (napríklad okrasný vs. ihriskový trávnik), sú zásadné rozdiely aj v kvalite trávnych osív.

Ak sa chystáte zakladať nový trávnik alebo výrazne revitalizovať pozostatky súčasného, máme pre vás niekoľko rád a tipov, ako vybrať trávnu zmes vzhľadom k podmienkam a účelu používania. Na výber sú predovšetkým trávové zmesi parkové, okrasné, ihriskové, do tieňa a do sucha. Pre ešte lepší prehľad si vezmite na pomoc testy a recenzie trávnych osív, kde nájdete informácie z prvej ruky – priamo od majiteľov záhrad. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad FLORIA, Agro, TS Hobby či Barenbrug.

Najlepšie trávne zmesi a osivá podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1FLORIA Trávna zmes Král trávnikov

Zmes najvyššej kvality
✔️ určená na zakladanie reprezentatívnych plôch
✔️ stredne jemný, hustý a dobre odnožujúci trávnik
✔️ trávnik odolný voči vysokej záťaži
📌 od 31 € / 2 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Agro Trávna zmes PARK

Profi osivo parkové
✔️ z kvalitných trávnych odrôd
✔️ vytvára okrasný, hustý a na pohľad príťažlivý trávnik
✔️ pre stredne a mierne zaťažované plochy
📌 od 200 € / 25 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3AGRO Trávna zmes Lúka

Vhodná aj pre pasenie zvierat
✔️ na zakladanie viacročných lúčnych porastov
✔️ obsahuje chutné druhy tráv
✔️ pri spásaní rýchlo dorastá
📌 od 210 € / 25 kg
⭐ 99 % Čítať recenzie
#4TS Hobby Univerzal

Rýchle zatrávnenie plôch
✔️ obsahuje kvalitné trávne odrody
✔️ na zatrávňovanie okolo budov, pozdĺž ciest a v parkoch
✔️ vyššia odolnosť voči burinám
📌 od 40 € / 5 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5Barenbrug WONDERLAW

Pre rekreačné trávniky s nižšou záťažou
✔️ pre parkové úpravy, rekreačné trávniky s menšou záťažou
✔️ rýchly vývin, nižšie nároky na údržbu
✔️ vysoká hustota mačiny
📌 od 120 € / 15 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#6DLF Trávna zmes Universál

Na univerzálne použitie
✔️ charakteristická pre vysoko úžitkové okrasné trávniky
✔️ rýchlo vzchádzajúce
✔️ kombinácia 5 odrôd
📌 od 120 € / 20 kg
⭐ 96 % Čítať recenzie
#7Trávna zmes Hobby Ihrisko

Ihrisková trávna zmes
✔️ zmes kvalitných odrôd tráv
✔️ znáša silnú záťaž
✔️ vhodná pre ihriská aj intenzívne používané záhrady
📌 od 75 € / 10 kg
⭐ 94 % Čítať recenzie

Najpredávanejšie trávne zmesi a osivá

Ako vybrať trávnu zmes / osivo

Je takmer nemožné založiť trávnik z jedného trávneho druhu. Niektoré totiž vytvárajú iba husté izolované trsy, ďalšie sa rýchlo výbežkovito šíria po ploche a odnožujú, no sú o čosi slabšie. V trávnych zmesiach a osivách sú preto zastúpené rozličné trávne druhy (napríklad kostrava, mätonoh, lipnica, …), tak aby sa vo vzájomnej “spolupráci” navzájom podporovali. Kým niektoré trávne druhy sú rýchlorastúce, iné sú zase odolnejšie, neprekáža im ani menej svetla, či vody. Vo výsledku získate trávnik, ktorý lepšie odolá nepriaznivých vonkajším podmienkam.

Ako vybrať trávnu zmes, ktorá poslúži svojmu účelu? Nasledujúce otázky vám pomôžu zamerať pozornosť správnym smerom.

  • TYP PLOCHY: O aký typ plochy ide? Je to rovina alebo svah? Svahovité pozemky trpia nedostatkom vlahy, nadmerným oslnením alebo naopak – sú trvalo orientované na sever.
  • POUŽÍVANIE: Ako bude trávnatá plocha používaná? Máte v úmysle založiť okrasný trávnik (malá miera pohybu), trávnatú plochu na spásanie alebo potrebujete ihriskový trávnik, ktorý zvládne vysokú záťaž šliapaním?
  • SVETLO: Ako je miesto výsevu oslnené? Sú na ňom miesta trvalo zatienené okolitými budovami alebo stromami?
  • ZAVLAŽOVANIE: Máte dostatok času na pravidelnú zálievku? Plánujete zrealizovať zavlažovací systém? Alebo vám viac vyhovuje trávnik, ktorý si poradí s dlhším obdobím sucha?
  • STAROSTLIVOSŤ: Koľko starostlivosti chcete trávniku venovať? Je dobré vedieť, že rozdiely medzi osivami sú aj z pohľadu nárokov na frekvenciu kosenia.

trávnik

Základné trávne druhy a ich vlastnosti

Vo väčšine trávnych osív sú zastúpené tri základné trávne druhy – kostravu červenú, mätonoh trváci a lipnicu lúčnu. Ich percentuálne zastúpenie potom predurčuje, aké kvality bude mať váš nový alebo obnovený trávnik. V niektorých zmesiach nájdete aj doplnkové trávne druhy, napríklad kostravu ovčiu, kostravu trsteníkovú, lipnicu pospolitú alebo psinček tenučký. Pozornosť teraz bude venovať hlavnej trojici a jej určeniu.

Kostrava červená – Festuca rubra agg.

Kostrava červená je percentuálne početne zastúpená najmä v okrasných a rekreačných trávnych zmesiach. Po výsadbe schádza už do 14 dní. Má peknú sýtozelenú až šedozelenú farbu. Znáša mierne až stredné zaťaženie. Jej prednosťou je vytváranie hustého, no zároveň jemného porastu. Má rada slnko, no veľmi dobre prospieva aj v polotieni. Pri kosení zvláda nízko nastavené nože. Je však viac náchylná na tvorbu stariny, preto je vhodné dopriať jej po sezóne vertikutáciu.

Mätonoh trváci – Lolium perenne L.

Mätonoh trváci je mimoriadne obľúbený najmä v ihriskových trávnych zmesiach. Svoje využitie nachádza na zaťažovaných trávnikoch. Rastie už 7 dní po výsadbe a veľmi dobre odnožuje. Po zaťažení sa dokáže rýchlo zregenerovať. Po zahustení pod nohami príjemne pruží. Jeho slabinou je náchylnosť na vymŕzanie.

Lipnica lúčna – Poa pratensis L.

Lipnica lúčna tvorí v trávnych zmesiach jeden z najodolnejších prvkov, akurát s tým rozdielom, že rastie pomalšie a schádza až po 4 týždňoch. Ak ale vyberiete kvalitné osivo, trpezlivosť prinesie odolný trávnik s výbornými regeneračnými vlastnosťami aj po výraznej záťaži. Nečudo, že je lipnica často prítomná práve v športových trávnikoch.

park tráva

Základné druhy trávnikov a ich nároky

Ak ste si zodpovedali päticu úvodných okruhov otázok, mali by ste mať približnú predstavu o nárokoch prostredia. Zvážte predovšetkým intenzitu záťaže, zavlažovanie, množstvo slnka aj tienistých miest na ploche. Zároveň sa zamerajte na účel trávnika. Máte jasno v tom, aký trávnik chcete založiť? Potom je veľká šanca, že sa hneď na prvýkrát trafíte do správnej trávnej zmesi, ktorá sa postará o trvalý a estetický výsledok.

Okrasný trávnik

Úlohou okrasného trávnika je dotvárať estetický charakter záhrady výrazne tmavozelenou farbou počas prevažnej časti roku. Kvalitné okrasné trávne osivo má vysokú klíčivosť a vytvára hustý reprezentatívny trávnik s pomalými prírastkami. Zvyčajne má vyššie nároky na vlahu a množstvo slnečného žiarenia (v období sucha alebo v tieni chradne). Prevažné zastúpenie majú kostravy.

Odolnosť okrasného trávnika voči záťaži nebýva vysoká, s výnimkou, ak je osivo výrobcom zmiešané tak, aby mu mierna až stredná pochôdzna frekvencia neubližovala. Najčastejšie sa vysieva v blízkosti okrasných záhonov pri rodinných domoch a firmách. Patrí sem aj parkové trávne osivo, ktoré je vhodné na miesta, kde nečakáte veľké mechanické zaťaženie a podmienky na pravidelné zalievanie sú o niečo slabšie (napríklad do vzdialenejšieho sadu).

Ihriskový trávnik

Hrajú sa u vás na záhrade pravidelne všetky deti z ulice? Máte niekoľko väčších psov? Všimli ste si, že tráva okolo bazéna a terasy je viac zničená? Ak ste na tieto otázky odpovedali súhlasne, siahnite po ihriskovej trávnej zmesi. Prednostne sa vysieva na miesta, kde je trávnik výrazne zaťažený a opakovane pošliapaný – teda na športoviská, detské zelené ihriská.

Prevažné percentuálne zastúpenie bude mať v tomto prípade mätonoh trváci. Ten trávniku zabezpečí odolnosť voči zaťaženiu a zošľapu, pevnosť a rýchlu schopnosť regenerácie. Pôjde o nižší kompaktný trávnik stredne zelenej farby. Ak sa na trávniku predsa len objavia vysušené alebo inak zničené miesta, mätonoh prekvapí po doseve rýchlou schopnosťou dorastu.

Kombinovaný trávnik

Máte na záhrade miesta, po ktorých sa nechodí a naopak miesta, kde je tráva viac zaťažovaná chôdzou (okolo terasy, bazéna, psom vyšliapané chodníčky)? Aj na jednej záhrade môžete kombinovať rôzne trávne osivá – každé s daným účelom (napríklad okrasné a ihriskové zmesi). Odporúčame ich oddeliť, napríklad úzkym záhonom alebo nízkym múrikom, aby ste im vedeli zabezpečiť optimálnu starostlivosť, neprerastali cez seba a zároveň sa z dominantného trávneho druhu nestal “utláčateľ”.

Trávnik do tieňa

Tráva je na tienistých miestach ohrozená prerastaním machu a dravej buriny. Rovnako tak jej v pôde s dlhodobo vyššou vlhkosťou predčasne odhnívajú koreňové systémy. Ak potrebujete dostať súvislý trávnatý porast na tienisté miesta záhrady (tieň stromov, susedných budov), siahnite po trávnej zmesi namiešanej tak, aby si dokázala poradiť s nedostatkom svetla.

Trávnik do sucha

Akú trávu vysadiť na slnečné stanovisko, kde nie je zabezpečená pravidelná závlaha? Siahnite po trávnom osive do sucha, ktoré zvládne nielen nedostatok vody, ale aj piesčitú a na živiny chudobnejšiu pôdu. Samotný trávnik síce bude rásť podstatne pomalšie, jednotlivé komponenty sa medzi sebou poprepájajú, aby neskôr dokázali spoľahlivo zvládnuť dlhšie obdobia sucha.

Ceny trávnych zmesí a osív

Koľko zaplatíte za kvalitnú trávnu zmes?

✅ Trávne zmesi a osivá do 10 eur

Už aj v základnej cenovej kategórii nájdete trávne zmesi, s ktorými dokážete založiť trávu presne podľa potrieb účelu a druhu pozemku. Avšak počítajte s tým, že ide o malé balenie – 0,5 kg na 25 m2 alebo 1 kg balenie na plochu do 50 m2. Najčastejšie sa preto dokupujú na dosiatie vypadnutých miest v existujúcom trávniku, alebo ak chcete mať na záhrade trávnik zónovaný – niekde postačí okrasná trávna zmes, inde je zase lepšie vysiať ihriskovú zmes.

✅ Trávne zmesi a osivá od 10 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie trávne zmesi a osivá – parkové, okrasné, ihriskové, úžitkové, či s prímesou lúčnych kvetov. Ide o balenia s veľkosťou od 2 – 5 kg, pričom 5-kilové balenia poskytujú výdatnosť až na 250 m2. Cena za 1 kilogram trávnej zmesi je výhodnejšia.

✅ Trávne zmesi a osivá od 30 eur (balenia od 5 kg a viac)

Veľké balenia trávnych zmesí s rozmanitým účelom aj zložením (viac ako 5 kg v balíku). Ideálne pre vysiatie na veľké plochy. V tomto prípade platí, že čím je balenie trávnej zmesi väčšie, tým je cena za kilogram výhodnejšia.

Najlepšie značky trávnych zmesí a osív

Aké sú nedostatky lacných trávnych zmesí? Slabín je hneď niekoľko a majú priamy vplyv na kvalitu trávnika. Rizikom je nedostatočné vzchádzanie po výsadbe a tiež trvanlivosť porastu môže byť nízka. Trávnik trpí redším vzhľadom a je vo všeobecnosti náchylnejší na prerastanie burinou, machom a ohrozenie hubovými chorobami. Nie je ničím nezvyčajným, ak sa do nekvalitného osiva primiešajú aj semená burín.

Ak chcete mať istotu, že trávne osivo vytvorí hustý a vitálny trávny porast, vyberte si z ponuky nasledujúcich výrobcov. Ich produkty sprevádzajú pozitívne užívateľské recenzie.

  • FLORIA – Obľúbená značka s trávnymi zmesami na založenie trávnika reprezentatívneho aj extrémne zaťažovaného. V trávnikovom programe Floria nájdete trávne zmesi Park, Sport, Regenerácia, Park, Golf aj veľmi obľúbenú zmes Floria Kráľ trávnikov.
  • AGRO – Dobrý výber trávnych osív rôzneho zloženia v malých aj veľkých baleniach. Vyššia odolnosť voči prerastaniu burinami. Rôzne edície, obľúbené aj AGRO profi trávne zmesi (Agro TS hobby) v 25 kg baleniach.
  • Barenbrug – Aj holandské trávne osivá Barenburg sú považované za kvalitné. Vykazujú vyššiu toleranciu voči záťaži, majú dobrú regeneračnú schopnosť, niektoré trávne zmesi sú dokonca vyvinuté ako vysoko odolné voči suchu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1FLORIA Trávna zmes Král trávnikov

Zmes najvyššej kvality
✔️ určená na zakladanie reprezentatívnych plôch
✔️ stredne jemný, hustý a dobre odnožujúci trávnik
✔️ trávnik odolný voči vysokej záťaži
📌 od 31 € / 2 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Agro Trávna zmes PARK

Profi osivo parkové
✔️ z kvalitných trávnych odrôd
✔️ vytvára okrasný, hustý a na pohľad príťažlivý trávnik
✔️ pre stredne a mierne zaťažované plochy
📌 od 200 € / 25 kg
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3AGRO Trávna zmes Lúka

Vhodná aj pre pasenie zvierat
✔️ na zakladanie viacročných lúčnych porastov
✔️ obsahuje chutné druhy tráv
✔️ pri spásaní rýchlo dorastá
📌 od 210 € / 25 kg
⭐ 99 % Čítať recenzie
#4TS Hobby Univerzal

Rýchle zatrávnenie plôch
✔️ obsahuje kvalitné trávne odrody
✔️ na zatrávňovanie okolo budov, pozdĺž ciest a v parkoch
✔️ vyššia odolnosť voči burinám
📌 od 40 € / 5 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5Barenbrug WONDERLAW

Pre rekreačné trávniky s nižšou záťažou
✔️ pre parkové úpravy, rekreačné trávniky s menšou záťažou
✔️ rýchly vývin, nižšie nároky na údržbu
✔️ vysoká hustota mačiny
📌 od 120 € / 15 kg
⭐ 98 % Čítať recenzie
#6DLF Trávna zmes Universál

Na univerzálne použitie
✔️ charakteristická pre vysoko úžitkové okrasné trávniky
✔️ rýchlo vzchádzajúce
✔️ kombinácia 5 odrôd
📌 od 120 € / 20 kg
⭐ 96 % Čítať recenzie
#7Trávna zmes Hobby Ihrisko

Ihrisková trávna zmes
✔️ zmes kvalitných odrôd tráv
✔️ znáša silnú záťaž
✔️ vhodná pre ihriská aj intenzívne používané záhrady
📌 od 75 € / 10 kg
⭐ 94 % Čítať recenzie
4.7/5 - (4 votes)
1 Zdieľanie

1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1