Najlepšie krovinorezy: TOP 9 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie krovinorezy Ak máte na svojom pozemku miesta, kam sa kosačka nedostane, isto oceníte užitočnú „náhradu“ za kosu – krovinorez. Zvládne vykosiť brehy, strmé svahy, ťažko dostupné zákutia v záhrade a okolo chaty, poradí si aj s mladými náletovými drevinami a hustými krovinami. Najlepšie krovinorezy v sebe ukrývajú kvalitný motor s vysokým výkonom a nízkymi emisiami. Nezľaknú sa ani veľkej záťaže, výborne sa ovládajú a ich váha je v rukách a na popruhoch rozumne rozložená. Avšak, ako rozlíšiť krovinorez od vyžínača? Ako nenaletieť na lákavú cenovú ponuku a vybrať skutočne kvalitný krovinorez?

Vyžínač vs. krovinorez

Hoci sa vyžínač od krovinorezu na pohľad príliš nelíši, základný rozdiel je nielen v cene, ale hlavne v ich výkone a využití. Vyžínač kosí trávu pod rôznymi uhlami na svahoch a ťažšie dostupných miestach žacou hlavou s nylonovými lankami. V princípe sa používa na dočistenie po kosačke a tým jeho úloha končí.

Za to krovinorez so silnejším motorom zvládne upraviť aj náročný rôznorodý terén. Je univerzálnym pomocníkom, ktorý má častokrát vo výbave viaceré rezné nástroje – hlavu s nylonovými lankami, oceľový kotúč, rezacie nože alebo kotúče so špeciálnymi „cirkulátorovými“ špicatými zubami.

Do recenzií najlepších krovinorezov sme vybrali 2 základné typy. Benzínové krovinorezy poskytujú nezávislosť pohybu, no patria k trochu ťažším modelom, kde musíte prihliadať predovšetkým na kvalitu motora. S tým súvisí aj pravidelná údržba, dopĺňanie benzínu a oleja či kontrola filtrov. Určite oceníte, ak bude mať stroj zníženú úroveň hlučnosti a vibrácií. Vyžadujú zručnosť a presnosť pohybov a hoci vážia len 6-8 kg, ak s nimi budete pracovať dlhšie, pocítite i túto hmotnosť, preto prihliadajte aj na ergonómiu riadidiel a pohodlnosť nosných popruhov.

Predstavíme aj elektrické krovinorezy s akumulátorom, ktoré vám dajú slobodu pohybu rovnako ako benzínové, no s o niečo menšou výdržou. Približne po 1-1,5 hodine práce sa bude musieť vrátiť k zdroju energie. Sú ako stvorené na kosenie pravidelne udržiavanej záhrady. Možno si neporadia s drevnatou burinou a majú skôr vlastnosti kvalitných vyžínačov, no patria k tichším výkonným strojom. Nevyžadujú údržbu motora ani žiadne pohonné látky a na škodlivé emisie môžete úplne zabudnúť.

Naša rada č. 1 :

Neinvestujte do lacného akciového krovinorezu zo supermarketu za 40 €. Servis a ani náhradné diely pravdepodobne nezoženiete a po jednej sezóne už budete hľadať nový stroj. V tomto prípade sa oplatí investovať do kvality, ktorá vám pri pravidelnej údržbe poslúži niekoľko rokov a nezľakne sa prvej menšej húštiny.

Naša rada č.2 :

Pri všetkých dvojtaktných motoroch odporúčame, aby ste dodržiavali pomery miešania benzínu a oleja. Nekŕmte motor nekvalitnými zmesami, radšej sa riaďte pokynmi výrobcu. Ak nebudete takýto stroj používať viac ako 3-4 týždne, je dôležité, aby ste minuli alebo vyprázdnili palivovú nádrž, lebo zvyšky oleja z palivovej zmesi by mohli upchať trysky karburátora a znemožniť ďalšie štartovanie.

Najlepšie krovinorezy podľa nás a recenzií

 ProduktInfoHodnotenie 
Benzínové krovinorezy
#1Dolmar MS 335.4 U
Jeden z najlepších benzínových krovinorezov
+ kvalitné dielenské spracovanie
+ rýchlo reagujúci značkový 4taktný motor
+ jednoduchý štart, i za studena
+ nízka spotreba/hlučnosť/vibrácie
od 390 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2VeGA BC 520 PRO
Kvalitný robustný krovinorez
+ pomer cena / kvalita
+ stabilný výkon a otáčky motora
+ do hustej trávy i krovia
+ veľmi dobrá ergonómia riadidiel i popruhov
od 168 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Hecht 142 BTS
Praktický benzínový krovinorez overenej značky Hecht
+ výkonný motor
+ bezproblémové ovládanie
+ pomer cena/výkon
+ ideálny na údržbu stredne veľkej záhrady
od 115 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Demon RQ580
Produkt roku 2020 – Najpredávanejší krovinorez
+ silný motor – poradí si hustou prerastenou trávou i krovinami
+ spoľahlivo štartuje
+ jednoduché ovládanie
+ dobrá ergonómia držadiel
od 98 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Fieldmann FZS 5003
Za slušnú cenu slušný pomocník
+ ideálny pre bežnú prácu v záhrade a okolo domu / chaty
+ jednoduchá montáž
+ pomer cena/výkon
+ oceľový 3-zubý kotúč na drevnatú burinu
od 130 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Akumulátorové krovinorezy
#1Ryobi RBC 36X 26B
Vysoký výkon, výborná kvalita
+ výkonný akumulátor so systému One Plus (použiteľný aj pre iné náradia)
+ výborné dielenské spracovanie
+ 1,5 hodiny rovnomerného chodu
+ veľmi dobrá ergonómia a rozloženie hmotnosti
od 354 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Bosch EasyGrassCut 18-230
Veľmi dobré zahraničné hodnotenia
+ vyvážené a ľahké náradie - iba 2,1 kg
+ poloautomatické dodatočné nastavovanie struny
+ ako stvorený pre menšie záhrady
+ cenovo dostupný značkový AKU model
od 87 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Makita DUR181ZX3
Víťaz testu Stiftung warentest (2020)
+ telo vyžínača otočné o 180° a nastaviteľné do 5 polôh pre bezpečnú prácu
+ dodáva sa s nabíjačkou a jednou 3Ah batériou
+ ľahký, obratný a kompaktný
+ s možnosťou predĺženia rukoväte o 20 cm
od 139 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Kärcher LTR 18-30 Battery SET
2. miesto v nemeckom TestMagazin (2020)
+ originálny všestranný stroj
+ zanecháva čisté a ostré hrany pozdĺž chodníkov a terás
+ ohybná hlava strunovej kosačky
+ výborná výbava, odolná a silná batéria
od 151 €
⭐ 96 % Čítať recenzie

Recenzie krovinorezov

# Dolmar MS 335.4 U (od 390 €)

Jeden z najlepších benzínových krovinorezov. Výborné recenzie zo zahraničia


 Recenzia Dolmar MS 335.4 U  Krovinorezy profesionálnej značky Dolmar patria k tomu najlepšiemu, čo sa na trhu nachádza. Taký je aj Dolmar MS 335.4 U so 4-taktným motorom, zdvihovým objemom 33,5 cm³ a výkonom 1,07 kW. Štvortaktné motory si už prerazili cestu aj ku krovinorezom a spokojní majitelia si pochvaľujú rýchly štart i za studena, čisté spaľovanie bez nutnosti miešania benzína s olejom a takisto i veľmi nízku spotrebu.

V tomto Dolmare nájdete japonský motor Robin EH s rozvodom OHV, ktorý veľmi dobre obstál i v zrovnávaní s konkurenčným motorom Honda HX 35. Na pridanie plynu motor reaguje rýchlo a spoľahlivo. Stroj bol skonštruovaný pre vysokú záťaž a tak sa nezľakne ani niekoľkoročných trávnatých porastov. V základnej výbave je 3-zubý žací nôž a v niektorých prípadoch aj dvojlanková strunová žacia hlava.

Rukoväť typu „bike“ má veľmi dobrú ergonómiu a zabezpečuje plynulé ovládanie a pohyby žacej hlavy. Pre jednoduchú obsluhu sú v rukoväti integrované základné ovládacie prvky. Vibrácie od hlavných časti sú v riadidlách len minimálne, stroj je vybavený kvalitným pružinovým tlmičom.

Hoci krovinorez nepatrí k najťažším modelom (7,1 kg), i tak si obľúbite bezpečnostný ramenný pás s mäkčenými pohodlnými popruhmi, ktorý tiaž stroja rovnomerne rozloží a vy sa tak budete môcť sústrediť na presnosť pohybov a dobrý výsledok.

Kľúčové technické parametre: Typ pohonu – benzínový, 4-taktný motor | Zdvihový objem – 33,5 cm³ | Výkon motora – 1,07 kW | Nádrž na benzín – 0,65 l | Hmotnosť – 7,1 kg | Žací nástroj – 3-zubý žací nôž (+ strunová hlava, v závislosti od predajcu) | Nosný popruh – áno | Rukoväť – bike

Čo sa nám páči

 • kvalitné dielenské spracovanie
 • rýchlo reagujúci značkový 4taktný motor
 • jednoduchý štart, i za studena
 • nízka spotreba/hlučnosť/vibrácie
 • pružinový tlmič
 • mäkký nosný popruh + pogumované rukoväte
 • bez problémov zvládne aj vyššiu záťaž
 • tichý voľnobeh

Čo sa nám nepáči

 • pozor na výbavu – niektoré e-shopy predávajú žací nôž + strunovú hlavu, iné iba žací nôž (strunová hlava sa dokupuje zvlášť)
 • návod na montáž strunovej hlavy nie je v SK jazyku
NAŠE HODNOTENIE: [usr 5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 390 €
Prejsť do obchodu

# VeGA BC 520 PRO (od 168 €)

Kvalitný robustný krovinorez


 Recenzia VeGA BC 520 PRO  S výborným pomerom cena / kvalita sa v našich recenziách najlepších krovinorezov objavil hriadeľový krovinorez VeGA BC 520 PRO.

Nezľakne sa ani väčších plôch a spoľahlivo sa prehryzie i väčšou húštinou. Už na prvý pohľad oceníte spracovanie a kvalitu jednotlivých dielov a hoci je vyššej váhy (8,7kg), k pohodlnej manipulácii prispieva jednoducho nastaviteľná rukoväť typu „bike“ (prispôsobíte si ju bez použitia náradia a za pár sekúnd) a dvojitý popruh s chrbtovým vystužením s praktickým nastavením podľa výšky obsluhy.

Silný dvojtaktný motor so zdvihovým objemom 51,7 cm³ a výkonom 1,61 kW sa ľahko štartuje, udržiava si stabilné otáčky, spoľahlivo kosí so žacím nožom či strunovou hlavou aj na nižších otáčkach a vibrácie z motora sa pre kvalitné odpruženie neprenášajú do riadidiel. Vodiaca tyč a hriadeľ sú z veľmi kvalitnej zliatiny kovov, čo mu pridáva na dlhej životnosti a umožňuje dobre prenášať výkon motora na prevodovku, ktorá roztáča žaciu časť.

Na výber máte v základnej výbave žací trojzubý nôž so záberom 255 mm a strunovú hlavu so záberom 430 mm – môžete sa teda smelo pustiť do moderného kosenia, práca vám pôjde od ruky. Aby vás pri práci nezdržovalo obtiažne nastavovanie, tak poloautomatická dvojstrunová žacia hlava má kovový tŕň, ktorý umožňuje jednoducho nastaviť dĺžku struny ľahkým pritlačením strunovej hlavy počas chodu o zem.

Kľúčové technické parametre: Typ pohonu – benzínový, 2-taktný motor | Zdvihový objem – 51,7 cm³ | Výkon motora – 1,61 kW | Nádrž na benzín – 1 l | Hmotnosť – 8,7 kg | Žací nástroj – 3-zubý žací nôž, strunová hlava | Nosný popruh – áno | Rukoväť – bike

Čo sa nám páči

 • pomer cena / kvalita
 • stabilný výkon a otáčky motora
 • do hustej trávy i krovia
 • žací nôž + poloautomatická strunová hlava vo výbave
 • veľmi dobrá ergonómia riadidiel i popruhov
 • kvalitné spracovanie dielov a jednoduchá montáž
 • antivibračné uspôsobenie

Čo sa nám nepáči

 • horší preklad návodu, nekvalitné obrázky
 • niektoré plasty by mohli mať lepšie prevedenie – občas preskakuje závit
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.9 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 168 €
Prejsť do obchodu

# Hecht 142 BTS (od 115 €)

Praktický benzínový krovinorez overenej značky Hecht


 Recenzia Hecht 142 BTS  Mať po ruke výkonného záhradného pomocníka, ktorý sa veľmi dobre ovláda a navyše je spratný a pripravený vyraziť s vami do vašich sadov alebo na chatu, je na nezaplatenie. Populárna značka Hecht ponúka široký výber zariadení, s ktorými bude údržba vášho pozemku jednoduchá a medzi nimi je aj zástup vyžínačov, kosačiek a krovinorezov. Hecht 142 BTS má veľmi dobré parametre.

Dvojtaktný motor stabilne prenáša svoj výkon 1,49 kW cez deliteľný hriadeľ do žacej časti.

V základnej výbave máte všetko potrebné: trojramenný oceľový žací nôž so záberom 25,5 cm, poloautomatickú strunovú hlavu so záberom až 44 cm, náradie na výmenu žacieho nástroja, samotné telo krovinorezu s motorom, rukoväť tvaru U (riadidlá ako na bicykli) a dvojramenné popruhy. Hmotnosť 6,8 kg je dobre rozložená, popruhmi odľahčená a v kombinácii s výkonom motora vám nehrozí únava ani po viachodinovou kosení. Po práci alebo ak sa budete potrebovať presunúť na iné miesto, môžete tyč s deliteľným hriadeľom jednoducho demontovať a krovinorez tak rozložiť.

S výmenou struny v žacej hlave nebudete mať žiadne starosti. Stačí za chodu poklepať strunovou hlavou po zemi, lanko sa predĺži a odrezávač ho zarovná do požadovanej dĺžky.

Recenzie používateľov sú z dvoch táborov – jedna skupina ľudí (tá väčšia) si chváli dobrý výkon, jednoduchú obsluhu, veľký záber a prakticky roky takmer bezúdržbového a bezporuchového chodu a oproti nim, je tu skupina ľudí, ktorí mali s týmto modelom krovinorezu ťažkosti už od začiatku, predovšetkým s problémovým štartovaním a zadretím motora. Ak by ste sa rozhodli kúpiť tento krovinorez, stavte na predajcu, ktorý vám vie zabezpečiť kvalitný servis a je ochotný kedykoľvek odborne poradiť. Zostavenie, montáž a uvedenie do chodu je totiž na vás, tak aby ste mali istotu, že to správne zvládnete.

Kľúčové technické parametre: Typ pohonu – benzínový, 2-taktný motor | Zdvihový objem – 43 cm³ | Výkon motora – 1,49 kW | Nádrž na benzín – 1 l | Hmotnosť – 6,8 kg | Žací nástroj – 3-zubý žací nôž, strunová hlava | Nosný popruh – áno | Rukoväť – bike

Čo sa nám páči

 • výkonný motor
 • bezproblémové ovládanie
 • deliteľný hriadeľ – jednoduché uskladnenie a preprava
 • pomer cena/výkon
 • ideálny na údržbu stredne veľkej záhrady
 • poloautomatická strunová hlava – jednoduché predĺženie lanka

Čo sa nám nepáči

 • menej komfortný postroj na upínanie
 • nádržka na benzín je z mäkšieho plastu
 • studený štart je niekedy problematický
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.8 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 115 €
Prejsť do obchodu

# Demon RQ580 (od 98 €)

Produkt roku 2020 – Najpredávanejší krovinorez


 Recenzia Demon RQ580  Benzínový krovinorez Demon RQ580 patrí k najlepšie predávaným modelom. Je cenovo dostupný a mnohých spotrebiteľov zlákal vysoký výkon 2 taktného motora a bohaté príslušenstvo. Stal sa Produktom roku 2020 (tiež 2019, 2018, 2017, 2016) a preto sa spolu pozrime na to, čo sa množstvu spotrebiteľov podarilo zistiť.

Výkon 3,8 kW a zdvihový objem 42,7 cm³ z neho robia silný stroj, no aj pre vyššiu hmotnosť (7,9 kg) a trošku komplikované nastavenie nosných popruhov patrí predovšetkým do rúk silných mužov. Výkon motora sa cez pevný oceľový hriadeľ stabilne prenáša do disku s odstredivou spojkou a plyn regulujete plynule.

V sekacej časti môžete namontovať strunovú hlavu so záberom 42 cm (v balení sú až dve) alebo trojzubý kotúč so záberom 25,5 cm. Na jednu plnú nádrž zvládne pokosiť až 8 árový pozemok (v závislosti od hustoty porastu). Čo isto poteší mnohých budúcich majiteľov je to, že v balení nájdete aj 15 m struny, ochranný štít na hlavu, sadu kľúčov a šraubovák a unikátnu nádobu na miešanie benzínovo – olejovej zmesi.

Krovinorez má prekvapivo tichý chod motora, ktorý mnoho majiteľov prirovnáva aj k 4 krát drahším modelom profesionálnych značiek. Nie veľmi pohodlne riešené popruhy a vyššiu hmotnosť mu však za jeho spoľahlivý výkon, nízku cenu a dobrú vybavenosť odpustili.

Kľúčové technické parametre: Typ pohonu – benzínový, 2-taktný motor | Zdvihový objem – 51,7 cm³ | Výkon motora – 3,8 kW | Nádrž na benzín – 1,2 l | Hmotnosť – 7 kg | Žací nástroj – 3-zubý žací nôž, 2x strunová hlava | Nosný popruh – áno | Rukoväť – bike

Čo sa nám páči

 • silný motor – poradí si hustou prerastenou trávou i krovinami
 • spoľahlivo štartuje
 • jednoduché ovládanie
 • dobrá ergonómia držadiel
 • trojzubý kotúč + 2x strunová hlava
 • široké príslušenstvo – ochranný štít, 15m struna, náradie na montáž
 • pomer ceny, kvality a výkonu je veľmi dobrý

Čo sa nám nepáči

 • vyššia hmotnosť
 • návod nie je v SK jazyku – niektoré e-shopy posielajú na vyžiadanie PDF verziu
 • popruhy sa ťažšie nastavujú, pripínanie krovinorezu na popruhy je náročnejšie (slabá „karabínka“, treba vymeniť za oceľovú)
NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.7 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 98 €
Prejsť do obchodu

# Fieldmann FZS 5003 (od 130 €)

Za slušnú cenu slušný pomocník


 Recenzia Fieldmann FZS 5003  Posledným benzínovým krovinorezom z nášho výberu je Fieldmann FZS 5003. Patrí do portfólia českej značky Fieldmann, ktorá sa zaoberá predovšetkým záhradným náradím a strojmi. Nie je tajomstvom, že svoje produkty si dáva vyrobiť v Číne. Spolupracuje s viacerými výrobnými závodmi a preto hoci v popisoch nájdete, že sa jedná o českú značku, komponenty sú „made in china“ (tak ako je to častokrát aj u iných známejších značiek, napr MTD, AL-KO, Ve-Ga,…).

Hravo si poradí s prerastenou vysokou trávou a nezľakne sa ani drevnatej buriny či náletových drevín. V balení nájdete okrem strunovej hlavy šikovný 3-zubý oceľový kotúč so záberom 44 cm.

Výkon motora 1,6 kW je hodnota dostačujúca na stabilný chod. Patrí k tým vyšším, ako je zvykom v danej cenovej kategórii u konkurencie. Krovinorez má ergonomické rukoväte, obdobné riadidlám na bicykli, s ktorými sa dobre manipuluje a ktoré výrazne znižujú váhu stroja v rukách. Nastaviteľný popruh umožňuje široký komfortný úchop naraz oboma rukam. Za jeho asistencie je príjemná aj dlhodobá práca na väčších záhradách.

Kľúčové technické parametre: Typ pohonu – benzínový, 2-taktný motor | Zdvihový objem – 52 cm³ | Výkon motora – 1,6 kW | Nádrž na benzín – 1,6 l | Hmotnosť – 6,6 kg | Žací nástroj – 3-zubý oceľový kotúč, strunová hlava | Nosný popruh – áno | Rukoväť – bike

Čo sa nám páči

 • ideálny pre bežnú prácu v záhrade a okolo domu / chaty
 • jednoduchá montáž
 • pomer cena/výkon
 • oceľový 3-zubý kotúč na drevnatú burinu
 • ergonomické držadlá

Čo sa nám nepáči

NAŠE HODNOTENIE: [usr 4.6 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 130 €
Prejsť do obchodu

# Ryobi RBC 36X 26B (od 354 €)

Vysoký výkon, výborná kvalita. TOP akumulátorový model


 Recenzia Ryobi RBC 36X 26B  Japonská Ryobi je jednou z najväčších značiek, ktorá produkuje záhradnú techniku a elektrické náradie aj pre tých najnáročnejších spotrebiteľov.

Produkty sa vyznačujú precíznym spracovaním, vysokou kvalitou materiálov a častokrát výkonom, ktorý v danej kategórii nemá konkurenciu.

Aku krovinorez Ryobi RBC 36X 26B vyzerá už na prvý pohľad výborne. Veľmi dobre navrhnutá ergonómia, nižšia hmotnosť, umiestnenie akumulátora a riadidlové rukoväte ho predurčujú na jednoduché manévrovanie v rôznorodom teréne.

Zdrojom energie je kvalitný dobíjateľný Li-Ion akumulátor (s kapacitou 4Ah a napätím 36 V), ktorý za dobu nabíjania približne 135 min poskytne stabilný rovnomerný výkon na 1,5 hodiny kosenia. V balení nájdete i nabíjačku, ktorá spolu s akumulátorom patrí do systému One Plus. V rámci tohto označenia si môžete zostaviť svoj vlastný systém akumulátorového náradia značky Ryobi (až 30 rôznych druhov náradia) a používať jeden akumulátor s nabíjačkou do rôznych strojov a tak výrazne ušetriť.

Súčasťou tohto krovinorezu sú dve hlavné žacie časti – trojzubý žací nôž z tvrdej ocele so záberom 25 cm a poloautomatická strunová hlava so záberom 30 cm a rázovým nastavením struny, a tiež i praktické a pohodlné nosné popruhy.

Pripomeňme si i výhody AKU krovinoreza – žiadne dopĺňanie benzínu a oleja, žiadne spaľovanie a škodlivé emisie, výrazne nižšia hlučnosť a vibrácie a omnoho jednoduchšia údržba.

Kľúčové technické parametre: Typ pohonu – akumulátorový, Li-Ion, motor – AKU 36 V | Doba prevádzky – 1,5 hod | Doba nabíjania – 135 min | Hmotnosť – 5,5 kg | Žací nástroj – 3-zubý žací nôž, strunová hlava | Nosný popruh – áno | Rukoväť – bike

Čo sa nám páči

 • výkonný akumulátor so systému One Plus (použiteľný aj pre iné náradia)
 • výborne dielenské spracovanie
 • 1,5 hodiny rovnomerného chodu
 • veľmi dobrá ergonómia a rozloženie hmotnosti
 • oceľový trojzubec + poloautomatická strunová hlava
 • jednoduché používanie aj údržba
 • vysoká japonská kvalita

Čo sa nám nepáči

 • vyššia cena
NAŠE HODNOTENIE: [usr 5 size=18 text=“true“ tooltip=“true“]CENA: od 354 €
Prejsť do obchodu

Ako vybrať krovinorez

Na akú ponuku sa zamerať, ak potrebujete iba dokosiť časti trávnika pri plote a záhonoch? Aký krovinorez kúpiť, ak chcete upraviť väčšie trávnaté porasty na svahu a drevnaté kry? Záleží na tom, či bude krovinorez ovládať muž alebo žena? Čím viac dôležitých informácii o krovinorezoch a vyžínačoch máte, tým bude vaša voľba lepšia. Nekupujete stroj na jednu sezónu, nechcete sa s ním narobiť viac ako s ručnou kosou. Je preto na mieste mať svoje nároky na výkon, záber, hmotnosť a ergónomiu. O základných rozdieloch a možnostiach, ktoré táto kategória záhradného vybavenia ponúka si viac povieme v našom sprievodcovi výberom. Pozrieme sa bližšie na základné delenia a druh pohonu, optimálny výkon a vybavenosť.

Vyžínač alebo krovinorez: Aké sú rozdiely?

Niečo sme naznačili už v úvode, no nezaškodí si to rozumne zopakovať a doplniť o ďalšie informácie. Tieto dva typy záhradných strojov sa často mýlia. Spotrebitelia ich vnímajú ako motorizovanú “kosu” – narábajú s predĺženou rukoväťou, na konci ktorej je sekacia hlava. Krovinorez aj vyžínač majú bezpochyby využitie v záhradách, každý však v iných podmienkach.

Vyžínač

 • Vyžínač slúži na vyžínanie, pod ktorým si môžete predstaviť dočisťovanie vyššej trávy v zákutiach záhrad a na miestach, kam sa nedostane štandardná záhradná kosačka. Na nosnej trúbke je vyžínacia hlavica so strunou/lankou.
 • Neporadí si s vyžínaním zdrevnatených častí rastlín, nemá na to dostatočne silný výkon ani prispôsobený “žací nástroj”.
 • Niektoré kvalitné vyžínače sa prezentujú ako multifunkčné a už v základnej výbave majú napr. plotostrih, zarovnávač okrajov trávnika, či dokonca fúkač. Nečakajte však veľké zázraky. Elektromotor podáva výkon maximálne do 1700 W, kdežto silné benzínové krovinorezy neraz presiahnu až 4000 W.
 • Elektrický alebo akumulátorový vyžínač disponuje nízkou hmotnosťou, tichým chodom a veľmi dobre vyladenou ergonómiou. Bez problémov si s ním poradia aj ženy.
 • Veľmi jednoducho sa štartuje a údržba spočíva v čistení sekacej hlavice a výmene lanka/struny pri opotrebovaní. Ak ste majiteľom menšej alebo stredne veľkej okrasnej záhrady, isto u vás nájde využitie.

Krovinorez

 • Krovinorez je ako stvorený na kosenie v náročnejších, rozľahlých podmienkach. Práve preto je veľa modelov s benzínovým motorom, aby vás v pohybe neobmedzoval elektrický kábel, alebo aby ste sa po hodine práce nemuseli vracať dobíjať akumulátor.
 • Je vhodný na kosenie trávy (čím väčší záber, tým práca ide rýchlejšie), vysokej buriny, náletových drevín, planých výhonov v sadoch a drevnatých kríkov.
 • Vo výbave môže mať nielen hlavicu so strunou, ale aj oceľový kotúč, strihacie lišty, trojzubý nôž. Pri dobrom výbere je jeho využitie v záhradách a sadoch skutočne osožné.
 • Krovinorez by mal mať vysoký výkon (cez 2000 W), vysoký krútiaci moment aj akceleráciu, aby prácu robil za vás a nie vy za neho. Zvyčajne ide o hlučnejšie a ťažšie stroje, ktoré vyžadujú istú zručnosť pri práci. Veľmi osožným prvkom je ergonomický ramenný popruh, ktorý aspoň čiastočne rozloží záťaž a zvýši pohodlie a efektivitu.
 • V závislosti od pohonu, možno uvažovať aj o niečo náročnejšej údržbe. Tie s benzínovým motorom treba servisovať, dopĺňať olej/benzín – presne podľa inštrukcií v manuále.
 • Vo všeobecnosti sú krovinorezy vnímané tak, že patria do rúk mužov. Pár rokov dozadu išlo o silné stroje s vyššou hmotnosťou, ktoré navyše prenášali nepríjemné vibrácie do rúk. Moderné technológie však aj v tejto oblasti priniesli antivibračné systémy a prvky uľahčujúce prácu.

Druh pohonu

Jedným z kľúčových kritérii je pri výbere aj druh pohonu. Ten rozhoduje o sile, váhe, údržbe a mobilite krovinoreza.

Benzínové krovinorezy

Patria medzi najpredávanejšie, najmä vzhľadom na ich širokú využiteľnosť. Výborne poslúžia v náročných a rozmerovo väčších terénoch. Majú spaľovací motor, takže sa s nimi môžete pohybovať bez obmedzenia. Na výber máte z dvoch druhov motorov. Líšia sa predovšetkým údržbou, hlučnosťou, hladinou splodín a ponúkaným maximálnym výkonom.

 • Štvortaktné motory – Majú oddelené nádobky pre benzín a olej, čím odpadá nutnosť miešania týchto tekutín. Veľkou výhodou je nižšia miera hlučnosti, čo oceníte najmä v radovej zástavbe domov, ak nechcete hlukom obťažovať susedov. Rovnako tak je znížená aj emisia splodín. Štvortaktné motory však ponúkajú o niečo nižší výkon ako dvojtaktné a ich servisovanie a prípadná oprava patria k finančne nákladnejším, predovšetkým s ohľadom na zložitosť motora.
 • Dvojtaktné motory – Olej a benzín sa v presne stanovených pomeroch vlieva do jednej nádoby, kde dôjde k ich premiešaniu. Ide o veľmi silné, výkonné, ale aj hlučné stroje. Miera splodín je vyššia. Pri dvojtaktných motoroch však netreba riešiť žiadne rozvody, ani ventily, takže aj prípadná oprava vás vyjde podstatne menej. Ak potrebujete upraviť veľký pozemok a máte štuple do uší, silný dvojtaktný motor bude určite dobrou voľbou.

Objem motora

Súvisí nielen so výkonom motora ale aj so so silou, ktorú musíte pri štartovaní vyvinúť. Berte preto ohľad na fyzické sily všetkých budúcich používateľov – najmä ženy a seniorov.

 • Objem do 30 cm3 – ľahké a menej výkonné krovinorezy, ktoré naštartujete bez problémov.
 • Objem od 30 – 45 cm3 – stroje, ktoré majú najširšie využitie a vysokú predajnosť. Vhodné pre mužov aj ženy.
 • Objem od 45 cm3 – silné výkonné stroje, vhodné najmä pre mužov. Náročnejšie štartovanie + profesionálne využitie.

Elektrické krovinorezy

Ľahké krovinorezy s elektromotorom sú vhodné do záhrad a na pozemky, kde máte na dosah elektrické zásuvky a dostatok predlžovacích káblov. Najčastejšie sa kupujú do menších okrasných záhrad. Ich chod je tichý, nerušivý, no výkon podstatne slabší ako pri benzínových verziách. Pozor na neopatrnú manipuláciu a preseknutie kábla.

Akumulátorové krovinorezy

Zlatou strednou voľbou sú krovinorezy s dobíjateľným akumulátorom. Neobmedzujú vás v pohybe, nemusíte dokupovať dlhé metre káblov a užívate si voľnosť pohybu, podobne ako pri benzínových. Ich hmotnosť je však práve pre prítomnosť akumulátoru o niečo vyššia, ako pri elektrických modeloch. Výkonom sa radia k priemeru. Poradia si s prerastenou trávou a hrubými stonkami burín, na dreviny si však netrúfajú. Ich chod je obmedzený dobou prevádzky na jedno nabitie. Tá je približne 30 – 45 minút. Ak AKU krovinorez, potom najlepšie s Li-Ion akumulátorom, ktorého výkon sa pri vybíjaní priebežne neznižuje.

Výkon

Výkon hovorí o tom, s akou silou a húževnatosťou si krovinorez poradí s prekážkami. Čím vyšší výkon, tým silnejší stroj. V obchodoch nájdete skutočne široké rozpätie – od 0,5 – 4,3 kW. Základné krovinorezy, či skôr vyžínače, ktoré dokosujú trávnik v horšie dostupných miestach ponúkajú výkon do 1 kW. Stredne silné stroje (najmä akumulátorové a elektrické) disponujú výkonom od 1 – 2 kW a okrem stebiel trávy im problémy nerobia ani husté a vysoké buriny. Ak hľadáte silný stroj, so širokým využitím, potom pátrajte v ponuke benzínových krovinorezov s výkonom vyšším ako 2 kW.

Záber

Strunová hlava alebo oceľový kotúč, či rotačné nože môžu mať rôzny záber – pohybuje sa v rozpätí od 25 – 45 cm. Pre dokončenie detailov na okrasnej záhrade siahnite po menšom zábere (ľahká manipulácia). Ak chcete krovinorezom kosiť svah a jedným ťahom zabrať väčšiu plochu, je logické, že budete hľadať čo najväčší priemer (práca rýchlo ubúda).

Hmotnosť, rukoväť a ergonómia

O tom, ako dobre sa vám bude s krovinorezom pracovať nerozhoduje len výkon motora a akcelária rotačných nástrojov. V hre je aj hmotnosť stroja, ktorá sa pohybuje v širokom rozpätí od 3 – 10 kg. Jednoduché elektrické vyžínače sú najľahšie, profesionálne benzínové zase najťažšie.

Čím je vyššia hmotnosť, tým viac zaváži celkové rozloženie váhy na nosnej trúbke – umiestnenie motora, rukovätí, … Silný benzínový stroj potrebuje antivibračný systém, ramenný popruh a protišmykové úchopy na rukoväti.

Prevedenie rukoväte do značnej miery ovplyvňuje obsluhu krovinorezu. Môže byť do tvaru písmena D (ako klasické držadlo) alebo aj ako populárna rukoväť v tvare riadidiel, ktoré sa nápadne ponášajú na riadidlá na bicykli.

Cena krovinorezov

Cena za výkonnejší krovinorez atakuje kvalitnú benzínovú kosačku. Vyššia cena je spôsobená optimálnym rozložením hmotnosti, dobrou ergonómiou a stabilným výkonom. Aj od krovinorezu predsa očakávate rovnomerné vyžínanie na jeden záber, dokonca v miestach, kde sa kosačka na 4 kolesách nemá šancu dostať. V akých cenových reláciách sa krovinorezy pohybujú a čo za túto cenu môžete dostať?

Krovinorezy do 100 €

V tejto cene isto objavíte viacero najpredávanejších krovinorezov / vyžínačov s akumulátorom alebo elektromotorom. Sú obľúbené u majiteľov stredne veľkých záhrad, ponúkajú pohodlnú obsluhu, tichý chod a nenáročnú údržbu.

Krovinorezy do 300 €

Ako potrebujete udržiavať väčšiu plochu a žiadate od krovinorezu solídny výkon, za sumu 100 – 300 € rozhodne objavíte svojho favorita. Ide o stredne silné benzínové krovinorezy, vybavené rukoväťou typu “bike”, antivibračným systémom a bohatou výbavou. Viacero modelov má v základnej cene zahrnutú strunovú hlavu, oceľový kotúč so zúbkami, rotačné nože, plotostrih aj vyvetvovaciu pílu. V spojení s teleskopickou rukoväťou môže ísť o často používané náradie, preto dbajte na výber overenej značky a dostupnosť servisu.

Krovinorezy od 300 €

Špičkové stroje ponúkajú špičkový výkon, ktorý si poradí aj mladými drevinami. V tejto kategórii nájdete silné benzínové krovinorezy a niekoľko akumulátorových modelov, ktoré sa predávajú s viacerými dobíjateľnými akumulátormi, aby ste mohli nepretržite pracovať dlhšiu dobu. Samozrejmosťou je perfektne zvládnutá konštrukcia, vysoká odolnosť materiálov a predĺžené záruky.

Najlepšie značky krovinorezov

Hľadáte overený model s dobrou životnosťou? Potom dávame do pozornosti značky, ktoré pravidelne obsadzujú dobré pozície v testoch krovinorezov a sprevádzajú ich aj spokojné hodnotenia od spotrebiteľov. Tie najlepšie krovinorezy nájdete v ponuke značiek Husqvarna, Dolmar, Ryobi, Bosch, Stiga, Einhell, ktoré predstavujú v segmente špičkového záhradného náradia a vybavenia TOP kvalitu. V našich podmienkach sa výborne darí aj značkám Hecht, Fieldmann a VeGA, ktoré zase lákajú priaznivým pomerom cena/kvalita.

Najpredávanejsie krovinorezy

 ProduktInfoHodnotenie 
Benzínové krovinorezy
#1Dolmar MS 335.4 U
Jeden z najlepších benzínových krovinorezov
+ kvalitné dielenské spracovanie
+ rýchlo reagujúci značkový 4taktný motor
+ jednoduchý štart, i za studena
+ nízka spotreba/hlučnosť/vibrácie
od 390 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2VeGA BC 520 PRO
Kvalitný robustný krovinorez
+ pomer cena / kvalita
+ stabilný výkon a otáčky motora
+ do hustej trávy i krovia
+ veľmi dobrá ergonómia riadidiel i popruhov
od 168 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Hecht 142 BTS
Praktický benzínový krovinorez overenej značky Hecht
+ výkonný motor
+ bezproblémové ovládanie
+ pomer cena/výkon
+ ideálny na údržbu stredne veľkej záhrady
od 115 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Demon RQ580
Produkt roku 2020 – Najpredávanejší krovinorez
+ silný motor – poradí si hustou prerastenou trávou i krovinami
+ spoľahlivo štartuje
+ jednoduché ovládanie
+ dobrá ergonómia držadiel
od 98 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Fieldmann FZS 5003
Za slušnú cenu slušný pomocník
+ ideálny pre bežnú prácu v záhrade a okolo domu / chaty
+ jednoduchá montáž
+ pomer cena/výkon
+ oceľový 3-zubý kotúč na drevnatú burinu
od 130 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Akumulátorové krovinorezy
#1Ryobi RBC 36X 26B
Vysoký výkon, výborná kvalita
+ výkonný akumulátor so systému One Plus (použiteľný aj pre iné náradia)
+ výborné dielenské spracovanie
+ 1,5 hodiny rovnomerného chodu
+ veľmi dobrá ergonómia a rozloženie hmotnosti
od 354 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Bosch EasyGrassCut 18-230
Veľmi dobré zahraničné hodnotenia
+ vyvážené a ľahké náradie - iba 2,1 kg
+ poloautomatické dodatočné nastavovanie struny
+ ako stvorený pre menšie záhrady
+ cenovo dostupný značkový AKU model
od 87 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Makita DUR181ZX3
Víťaz testu Stiftung warentest (2020)
+ telo vyžínača otočné o 180° a nastaviteľné do 5 polôh pre bezpečnú prácu
+ dodáva sa s nabíjačkou a jednou 3Ah batériou
+ ľahký, obratný a kompaktný
+ s možnosťou predĺženia rukoväte o 20 cm
od 139 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Kärcher LTR 18-30 Battery SET
2. miesto v nemeckom TestMagazin (2020)
+ originálny všestranný stroj
+ zanecháva čisté a ostré hrany pozdĺž chodníkov a terás
+ ohybná hlava strunovej kosačky
+ výborná výbava, odolná a silná batéria
od 151 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového krovinorezu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšieho krovinorezu na trhu.
[/wps_section]
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie
Témata:

Pridajte váš názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin