Recenzia kapsulového kávovaru NESPRESSO De’Longhi Essenza mini EN 85

Lahodná, čerstvá káva, ktorá ráno prevonia byt. Predstava ako z reklamy, ale nijako nereálna. Naopak. Pre väčšinu ľudí je šálka rannej kávy úplnou samozrejmosťou. Niektorí nedajú dopustiť na starého dobrého turka. Iní uprednostnia na prípravu pohodlnejšiu a na žalúdok šetrnejšiu rozpustnú kávu. Ale čoraz viac ľudí vyžaduje kávu z kávovaru. Chcú kvalitné espresso, ktoré sa svojimi vlastnosťami priblíži nápoju z dobrej kaviarne. Jednou z možností, ako si takú kávu dopriať, kedykoľvek chcete, môže byť kapsulový kávovar Nespresso De’Longhi Essenza mini EN 85. A práve na tento prístroj sa zameriame v našej dnešnej recenzii.

Kapsulový kávovar som testoval 1,5 mesiaca pred spísaním recenzie. Doteraz slúži naďalej k našej spokojnosti.

Prečo práve kapsulový kávovar?

Kávovar je celkom široký pojem. Môžeme si pod ním predstaviť čokoľvek od prekvapkávača cez klasický pákový kávovar až po vymakaný automatický prístroj, ktorý servíruje nápoje prakticky bez asistencie používateľa. Niekde na ceste medzi pákovými a automatickými kávovarmi sa potom nachádzajú tie kapsulové.

Oproti automatickým modelom sú cenovo dostupnejšie a najlepšie sa využijú v jednočlenných či dvojčlenných domácnostiach, kde sa toľko kávy nevypije. Zaberajú tiež podstatne menej miesta. V porovnaní s pákovými modelmi zas víťazia oveľa komfortnejšou obsluhou.

Pokiaľ kávu radšej pijete, než aby ste premýšľali nad jej prípravou, môže byť kapsulový kávovar správna voľba. Zvlášť pokiaľ si obľúbite určitý „model“ kávy a chcete vždy totožnú kvalitu. Práve kapsule zaistia, že káva bude vždy chutiť rovnako. Lepšie povedané rovnako dobre.

V kategórii kapsulových kávovarov je však pomerne široký výber. Ako sa v konkurencii bude dariť práve Nespresso De’Longhi Essenza mini EN 85? A má zmysel uvažovať o tomto prístroji?

Osvedčená talianska kvalita

Tradičná talianska značka De’Longhi sa môže pochváliť tradíciou siahajúcou až do roku 1902. Značka vznikla a stále sídli v meste Treviso a patrí medzi najvýznamnejších svetových výrobcov kávovarov. Okrem toho vyrába aj množstvo ďalších vecí – kuchynské a domáce spotrebiče, klimatizácie,… to nás však dnes tak nezaujíma. Isté je, že De’Longhi predstavuje vo svete kávovarov záruku vynikajúcej kvality. A to platí aj pre kapsulové kávovary.

Nespresso pre každú kapsulu

S kapsulovými kávovarmi je to tak, že existuje viacero platforiem, ktoré nemusia byť úplne kompatibilné. V praxi sa to prejavuje tak, že nie každá kapsula nutne sedí do každého kapsulového kávovaru.

Ale potom sú tu kávovary z radu Nespresso. Túto „značku“ zastrešuje spoločnosť Nestlé, ale samotné kávovary sú licenčne vyrábané radom ďalších značiek. Medzi vôbec najvýznamnejšie patria značky Krups alebo práve De’Longhi. Obe značky vyrábajú na prvý pohľad takmer totožné kávovary a líšia sa iba detailami (napríklad tvarom výpustí a pod.). Akú značku zvolíte, necháme na vás, ale pojem De´Longhi je vo svete kávovarov známejší.

Výhodou systému Nespresso je jeho maximálne rozšírenie. Existujú oficiálne Nespresso kapsule, ktoré sa vyrábajú vo Švajčiarsku. Okrem toho však nespočetné množstvo výrobcov ponúka kapsule, ktoré sú so systémom Nespresso kompatibilné. Patria sem napríklad kapsule L’Or, Starbucks, Davidoff, Jacobs a ďalšie.

De’Longhi Essenza – esencia komfortu a chuti

Kávovar Essenza mini EN 85 patrí v rámci ponuky značky De’Longhi skôr k dostupnejším modelom – a to aj v rámci kategórie kapsulových kávovarov. Zaobstaráte ho za cenu okolo 90 – 100 €, čo je veľmi priaznivá cena, keď uvážite, že pred sebou máte zariadenie renomovanej talianskej značky.

Essenza vsádza na kompaktnosť a skladnosť. Ostatne slovo „mini“ v názve kávovaru k týmto vlastnostiam jasne odkazuje. Kávovar má na šírku 11 cm, na výšku 20,5 cm a hĺbka je 32,5 cm. Ľahko si teda nájde miesto aj v menšej kuchyni. Koniec koncov, ide skutočne skôr o kávovar pre menšie domácnosti ako pre extrémne vyťaženú prevádzku.

Tlak a príkon

Medzi najdôležitejšie parametre každého kávovaru patrí tlak a príkon. V tomto smere má Essenza špičkové parametre, ktoré zodpovedajú štandardom značky De’Longhi. Tlak, pod ktorým voda preniká kávou, dosahuje vynikajúcich 19 barov. Taký nájdete u lacných aj najdrahších prístrojov De’Longhi. Naopak v porovnaní s konkurenciou ide o úplný nadpriemer – lepšie povedané TOP.

Skôr nadpriemerný je aj príkon. Zvlášť na menší kapsulový kávovar je hodnota 1370 W viac než dostačujúca pre naozaj veľmi rýchle ohriatie vody. Na kávu tak ráno rozhodne nebudete musieť dlho čakať. Je to otázka pár sekúnd. V zásadných parametroch si teda kávovar vedie skvele.

Objem nádržky

Pokiaľ ide o kapacitu, drží sa Essenza EN 85 skôr pri spodnej hranici. S objemom nádoby na vodu 0,6 l patrí k najmenším kapsulovým kávovarom. Pri jednom či dvoch používateľoch však nejde o žiadny zádrheľ. Naopak oceníte, že voda nebude v zásobníku dlho stáť a že je kávovar priestorovo o to úspornejší. Kapacita nádržky ale v pohode vystačí na niekoľko káv, než ju treba znovu doplniť.

Ovládanie a šikovný zásobník

Ovládanie kávovaru je mechanické, extrémne jednoduché. Na vrchnej strane prístroja nájdete iba dve tlačidlá. Jedno na silné espresso (40 ml) a jedno na objemnejšie lungo (110 ml). Vkladanie samotných kapsúl už jednoduchšie byť ani nemôže. Stačí kapsulu vložiť do otvoru po odklopení hornej páky. Po príprave kávy treba páku znovu odklopiť a zaklapnúť, aby sa kapsula presunula do odpadového zásobníka. Do toho sa zmestí až 6 kapsúl.

Zaklapnutie kapsule vyžaduje trochu sily. Nič ťažké pre dospelého človeka. Pokiaľ vám ale pripravuje kávu napríklad vaše dieťa, môže byť zaklapnutie kapsule problémom. Drahšie modely majú zaklapnutie a prepichnutie kapsule automatické.

Dizajn

Prístroj je ľahký, malý, mimoriadne pohodlný na ovládanie a okrem toho aj veľmi dobre vyzerá. Existuje vo viacerých farebných prevedeniach – vrátane univerzálnej čiernej. Možno nejde o najkrajší kávovar na trhu, ale dizajn je vkusný a funkčný.

Asi jediný problém, ktorý som na kávovare našiel je možno až príliš odfláknutý zásobník na kapsule. Plast nedosadá úplne tak, ako by som si predstavoval a celé prevedenie tejto časti pôsobí trochu lacno. Alebo adekvátne cenovej hranici 100 €? Možno aj áno.

Celkové zhodnotenie recenzie

Kávovar Nespresso De’Longhi Essenza mini EN 85.B patrí medzi najmenšie kapsulové kávovary. Pritom zostáva vysoko výkonný. Vďaka tlaku 19 barov a vysokému príkonu v efektivite, kvalite a rýchlosti prípravy kávy nezaostáva za oveľa drahšími modelmi. Ak sa ráno na kávu ponáhľate, oceníte naozaj maximálne jednoduché ovládanie. Skvelou výhodou je aj vynikajúci výber kompatibilných kapsúl.

Pre svoje rozmery a pomerne malú kapacitu zásobníka je tento kávovar ideálnou voľbou do malých domácností – pre jedného alebo dvoch užívateľov. Pokiaľ budete rešpektovať toto „obmedzenie“, určite budete s prácou kávovaru plne spokojní. Tým skôr, že obstarávacia cena je priaznivá. Výraznejšie nevýhody by sme hľadali len ťažko. Snáď kábel mohol byť trochu dlhší a tiež sa dá povedať, že na malé rozmery je kávovar prekvapivo celkom hlučný – ale nejde o žiadny extrém. De’Longhi Essenza Mini môžeme všetkými desiatimi odporučiť.

Výhody

  • Cena (okolo 100 €, v akcii aj pod 80 €)
  • Kompaktnosť – ideálny aj do malej kuchyne, nezaberie príliš veľa miesta
  • Veľmi rýchle nahriatie kávovaru
  • Veľmi rýchla príprava kávy
  • Široká ponuka káv (nielen od spoločnosti Nespresso)
  • Vysoký tlak 19 barov

Nevýhody

  • Vyššia cena kávy voči iným typom kávovarov, ale bez starostí
  • Prevedenie časti so zásobníkom pôsobí lacno a úplne nedosadá tak, ako by som si predstavoval

Galéria

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin