Výbava pre prváka: Všetky školské potreby, ktoré patria do prvej triedy

Už sa to nezadržateľne blíži. Nový školský rok je tu! Kupujete výbavu pre prváčika a chcete mať všetko čierne na bielom? Pripravili sme kompletného poradcu, ktorý vás prevedie, cez všetky potrebné náležitosti a predstaví vám aj tie, ktoré malému školákovi učenie spríjemnia.

Zoznam všetkých školských potrieb pre prváčika môže rodičov zaskočiť. Nie tak množstvom položiek, ako výslednou cenou. Už aj nevyhnutná výbava môže poľahky prekročiť sumu 100 eur. Ak hľadáte vyššiu kvalitu, táto suma môže byť aj trojnásobná.

 • Je lepšie kúpiť pre prváka batoh alebo školskú aktovku?
 • Plný alebo prázdny peračník?
 • Trojhranné ceruzky alebo vaše dieťa vystačí s obyčajnými?
 • Je lepšie počkať na zoznam potrieb od triednej učiteľky alebo si zaobstarať potreby vopred?

Na veľa zvedavých otázok, máme dôkladné odpovede.

Výbavu pre školákov kupujem už niekoľko rokov, z toho dvakrát pre prváčikov. Z mojich skúseností viem, že mnoho vecí sa nikdy nepoužilo, ďalšie zase bolo treba dokúpiť na viackrát už po niekoľkých týždňoch. Viete, na akých položkách môžete ušetriť a naopak – na čom sa neoplatí šetriť? Všetko dôležité nájdete v nasledujúcom článku rozdelené podľa tematických skupín. A na záver sme si ponechali jednu dobrú správu, ktorá rodičom aspoň čiastočne kompenzuje náklady spojené s kúpou vecí do prvej triedy.

Akú školskú tašku pre prváka?

Na výber školskej tašky pre prváčika by ste si mali vyhradiť dostatok času. Zvážte prevedenie (aktovka vs. batoh), veľkosť vnútorného priestoru, členenie a množstvo priehradok, čistenie materiálu aj hmotnosť tašky (nemala by byť ťažšia ako 1200 g).

V prvom kroku si vezmite do rúk meter. Odmerajte šírku ramien a dĺžku od pliec po zadok. Prvá školská taška nesmie byť príliš dlhá, ani široká. Má polstrované ramenné popruhy, anatomicky tvarovanú chrbtovú časť a zísť sa môže aj fixačný pás cez hrudník, ktorý zabráni skĺzaniu popruhov z útlych ramien. Dôležitá je certifikácia. Ak vás aj láka kúpiť lacnú školskú tašku, môže vášho prváka už po krátkom používaní zradiť materiál, zapínanie alebo celková nepohodlnosť a zlé vyváženie.

Kompletný sprievodca: Ako vybrať školskú tašku?

Taška pre prváčika: Školská aktovka alebo batoh?

⏩ Školská aktovka

Školská aktovka je vystužená na viacerých stranách, má pevne dno opatrené pogumovanou vrstvou a protišmykovými nožičkami. Najčastejšie sa zapína na “klik” systém. Drží svoj tvar a perfektne stojí na podlahe, aj po otvorení. Vo vnútri sa ukrýva jeden veľký priestor, doplnený od zopár vonkajších priehradiek na základnú výbavu (na peračník, fľašku s vodou, skladací dáždnik).

Niektoré aktovky sú však pomerne objemné a na vzrastovo menších prváčikoch nemusia ukázať najlepšie. Čo naviac – aj keď do aktovky investujete nemalú čiastku v domnení, že vydrží aspoň prvý stupeň, už v druhom ročníku sa možno dozviete, že “aktovka je len pre krpcov a chce batoh”.

⏩ Školský batoh

Batoh, alebo aj viackomorová školská taška, vyzerá už na prvý pohľad viac trendy. Ukrýva v sebe solídny priestor rozdelený do niekoľkých väčších komôr. Zapínanie komôr je na zipsy. Nechýba mu polstrovaná chrbtová časť aj ramenné popruhy. Pre prvákov je najdôležitejšie, aby taška po položení na podlahu nadobudla stabilitu, dokonca aj po otvorení. Hľadajte preto batohy so spevneným dnom. Oceníte to aj vtedy, ak si váš drobec položí tašku na mokrý chodník. Všetko bude bezpečne v suchu.

Ak sa rozhodnete pre batoh, pátrajte v ponuke overených výrobcov (napríklad od značky TOPGAL). Používajú certifikované materiály, ktoré vykazujú pevnosť v ťahu, odolnosť farieb aj solídnu nepremokavosť. Vydržia niekoľkoročné používanie a sú príjemné pri nosení. Dokonca aj pri plnom zaťažení rozkladajú hmotnosť rovnomerne. Sú vhodné ako pre nižších, tak aj vyšších prváčikov. Dĺžku batohu voľte podľa dĺžky chrbta.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Školské tašky pre prvákov
#1Školská aktovka BAZI 21014
Hmotnosť: 0,90 kg
Rozmery: h.19 x š.29 x v.39 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnosť: 7,00 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]68 € Čítať recenzie
#2Hama Step by Step SET
Hmotnosť: 1,18 kg
Rozmery: h.23,5 x š.33 x v.38,5 cm
Materiál: -
Nosnosť: 10,00 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]130 € Čítať recenzie
#3Hama Step by Step LIGHT 2

 Preverené a doporučené zväzom
nezávislých nemeckých odborníkov AGR
 
Hmotnosť: 0,9 kg
Rozmery: h.21 x š.29 x v.37,5 cm
Materiál: -
Nosnosť: 7,00 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]113 € Čítať recenzie
#4Školská taška ENDY 19013

 Víťaz testu Mladé Fronty DNES 07/2017 
Hmotnosť: 0,88 kg
Rozmery: h.19 x š.28 x v.39 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnosť: 7,00 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]68 € Čítať recenzie
Školské tašky pre 2. až 5. triedu
#1Školská taška CODA 19016

 Najpredávanejší batoh Topgal 
Hmotnosť: 0,96 kg
Rozmery: h.22 x š.30 x v.41 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnosť: 7,00 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]48 € Čítať recenzie
#2Školská taška NIKI 19017
Hmotnosť: 1,26 kg
Rozmery: h.21 x š.30 x v.44 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnosť: 9,00 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]74 € Čítať recenzie
Školské tašky pre 2.stupeň
#1Študentský batoh YUMI 18038
Hmotnosť: 1,26 kg
Rozmery: h.21 x š.30 x v.41 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnosť: 7,00 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]68 € Čítať recenzie
#2ARS UNA Real Madrid
Hmotnosť: 1,00 kg
Rozmery: h.24 x š.37 x v.47 cm
Materiál: -
Nosnosť: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]20 € Čítať recenzie

Základné školské potreby pre prváka

Typický pohľad na rodičov prváčikov vyzerá asi takto: So zoznamom v ruke v ústrety pátraniu medzi uličkami v obchodnom dome. Kde majú najlepšie akcie na školské potreby?

Pár týždňov pred začiatkom roka to všade žije nástupom do školy, preto veríme, že nájdete obchod, kde nakúpite za výhodné ceny. S nasledujúcim orientačným zoznamom vybavíte svojho prváka nevyhnutnými potrebami pre fungovanie na základných predmetoch. Pôjde najmä o zošity a písacie potreby. Skôr, ako sa vyberiete do obchodu, skontrolujte webovú stránku školu. Možno tam nájdete zoznam, ktorý si pre vás pripravila budúca triedna pani učiteľka. Väčšinou si však tento zoznam detičky domov donesú už po prvom, najneskôr po druhom dni strávenom v škole.

Aké zošity pre prváka?

 • Zošity 511, resp. 512 – 5 kusov. Ide o zošity so širokými riadkami na písanie kriviek a prvých ťahov. Zošity 511 majú 15 mm široké riadky, zošity 512 majú 16 mm široké riadky. Zošit 511b má navyše aj pomocnú linajku pre dodržanie veľkosti malých a veľkých písmen.
 • Slovníček linajkový, č. 624 alebo č 644 – 2 kusy. Jeden na triedne oznamy, druhý na oznamy zo školského klubu.
 • Zošit štvorčekový, č. 5110 – 1 kus
 • Zošit 420 – veľký, biely, bez linajok – 1 kus
 • Zošit 520 – malý, biely, bez linajok – 1 kus
 • Obaly na zošity a učebnice. Investujte do pevnejších obalov, ktoré sa nepotrhajú v spojoch.
 • Laminované dosky na zošity. Jednu vo formáte A4 (na pracovné zošity) a druhú vo formáte A5 (na klasické zošity). Kupujte dosky, ktoré majú aj bočné steny. Používaním totiž gumy na doskách slabnú a ak nemajú bočné steny, po ich naplnení sa z nich všetko rýchlo vysype.

📌 Tieto počty zošitov berte ako “štartovaciu sadu”. Kým niektoré druhy budete dokupovať pravidelne, v ďalších sa nedostanete ani do polovice prvého zošita.

Pero, ceruzky, pastelky, fixky, peračník

Viacposchodový naplnený peračník môže byť zradná vec. Zaberá v taške neprimerane veľa priestoru a obsahuje častokrát nekvalitné písacie potreby – pastelky so slabou pigmentáciou a fixky, ktoré vydržia sotva pár použití. Prváčik vystačí s jednopodlažným rozkladacím peračníkom. Budete do neho potrebovať:

 • Trojhranné ceruzky č.1 a č.2. Aspoň po 2 kusy z každej (ak by sa postrácali, treba mať rezervu). Prvé týždne sa používajú miesto pera. Sú ideálne na tréning správneho úchopu a budúceho držania pera.
 • Gumu. Takú, ktorá netrhá papier a nedrolí sa.
 • Strúhadlo. Vhodné je dvojité strúhadlo s nádobkou na neporiadok. Radšej kompaktné ako objemné, inak nezatvoríte peračník.
 • Pastelky, sada 10 – 12 ks. Najlepšie trojhranné, nie je to však podmienka. Určite sa nekupujte najlacnejšie pastelky, na ktoré natrafíte. Rýchlo sa lámu, majú slabé krycie schopnosti a čoskoro budete tak či tak kupovať drahšie, ktoré niečo vydržia.(Len tak mimochodom – viete o tom, že najrýchlejšie sa míňa žltá pastelka a hneď za ňou červená a zelená?)
 • Fixky, sada 10 – 12 ks. Nemusia byť založené do peračníka. Prváčik používa fixky iba občasne.
 • Pero. Kúpu prváckeho pera ponechajte na záver. V škole bude treba až neskôr a väčšina triednych učiteliek presne špecifikuje alebo odporučí, o aké pero by malo ísť. Najčastejšie ide o perá značiek Stabilo, Pilot, Tornado. Vyberajte s prehľadom – takéto pero a náplne do neho môžu stáť aj 10 eur. Pero pre prváka by malo mať mäkký pogumovaný ergonomický úchop a zohľadňovať, či je pravák alebo ľavák. K nemu do sady sa predáva zmizík, alebo je tuha zgumovateľná opačnou stranou pera. Klasické bombičkové atramentové perá, ako sme ich poznali z detstva, sú na ústupe.

Potreby na telesnú výchovu

Na hodiny telesnej výchovy bude prváčik potrebovať základný úbor na cvičenie – pohodlné tepláky, tričko s krátkym rukávom, mikinu na zips, tenisky s bielou podrážkou a náhradné ponožky.

Ak si vaše dieťa ešte nevie zaviazať šnúrky, stavte na botasky so zapínaním na suchý zips, alebo kombináciu suchý zips + sťahovacia navlečená guma. Dôležitá je biela podrážka, tmavá zanecháva na podlahe v telocvičniach ťažko odstrániteľné šmuhy.

Potreby na výtvarnú výchovu

Zvyčajne je to na školách tak, že deti si chystajú box na výtvarnú výchovu. Tieto pomôcky sa totiž nechávajú v škole, zatvorené v skrini. Aby sa predišlo ich rozlámaniu alebo popučeniu, dávajú sa farbičky, voskovky a plastelína do škatule. Výkresy spolu s farebnými papiermi zase do igelitovej tašky (všetko označené menom žiaka). Na výtvarné pomôcky môžete odložiť obyčajnú škatuľu od tenisiek, alebo si kúpiť pekný menší box, ktorých sú plné obchody.

Do boxu/škatule na výtvarnú výchovu vložte:

 • Vodové farby
 • Štetce okrúhle aj ploché, rôzne veľkosti (3 + 3 ks). Výhodné sú sady štetcov, kde nájdete všetko pohromade.
 • Plastelínu, sada 10 – 12 kusov
 • Voskové farbičky (voskovky), sadu 10 – 12 kusov
 • Detské nožnice – cca 13 cm dlhé, zaoblený hrot
 • Tyčinkové lepidlo
 • Pohárik/misku na namáčanie štetcov
 • Handričku na utieranie štetcov (môže to byť štvorec 20 x 20 cm zo starého savého trička)
 • Zložený igelitový obrus, cca 50 x 70 cm (môže ísť aj o starší vyradený obrus z kuchyne)
 • Zásterku na výtvarnú výchovu (bežne je k dostaniu v papiernictve, stojí cca do 3 eur)
 • Na niektorých školách sa na výtvarnej hodine používajú aj temperové farby, ku ktorej sa zíde praktická plastová paleta.

Do igelitky na výtvarnú výchovu nakúpte 20 kusov výkresov A4, 20 kusov výkresov A3, 1 náčrtník a sadu farebných papierov.

💙 Môj TIP: Farebné papiere nemusíte kupovať v sade. Sú zbytočne predražené. Za 10 až 20 listov zaplatíte 0,80 až 1,50 € a polovica papierov ani nemá peknú farbu. V papiernictvách predávajú farebné papiere po listoch, pričom jeden stojí 3 – 5 centov, podľa farby. Za euro tak môžete mať 20 – 30 krásne farebných papierov, z ktorých bude radosť tvoriť.

Hygienické vrecko

Tak, ako za našich čias, aj teraz je súčasťou výbavy školáka hygienické vrecko. V základnej výbave obsahuje balík vreckoviek (10 malých balíčkov), 1 toaletný papier, 1 tekuté mydlo v nádobe s pumpičkou, uteráčik s uškom a menom majiteľa, označený plastový pohárik na pitie.

Bežne je to tak, že tekuté mydlá na začiatku roka triedna učiteľka zozbiera a postupne sa spotrebovávajú pri umývaní rúk v triede. Pripravte sa na to, že za hygienické potreby a ich spotrebu môže byť na triednych schôdzkach občas rušno. Ak sa rodičia nevedia dohodnúť, môžu sa vyzbierať po pár eur a nákup spoločných potrieb zabezpečí triedna učiteľka, alebo jeden z rodičov. Vždy sa dá nájsť rozumný spôsob!

K osobnej výbave prváčika môžete prirátať aj penový podsedák. Dodá pohodlie tvrdej školskej stoličke a zároveň ochráni pred prechladnutím močových ciest.

Potreby do školského klubu/družiny

Bude vaše dieťa tráviť poobedné hodine v školskom klube detí? Možno aj sem budete potrebovať základnú výbavu na tvorenie. Môže ísť o balík kancelárskych papierov, sadu farebných papierov, lepidlo a nožnice. Nemusíte ich však nakupovať dopredu. Všetko dôležité sa dozviete včas od vychovávateliek.

Aké prezúvky pre prváčika sú najlepšie?

Rodičia často váhajú, akú obuv na prezutie kúpiť na prvý školský rok. Je to však veľmi podobné tomu, ako keď bolo dieťa v predškolskej triede. Prezúvky by mali byť pevné (nie našuchovačky alebo šľapky) – musia pevne držať nárt aj členok. Prváčik sa po škole nachodí pomerne dosť. Najmä pri presunoch na WC, do telocvične alebo do jedálne. Dajte si záležať na priedušnosti materiálov a protišmykovej podrážke.

Box na desiatu a fľaša na pitie pre školáka

Za prvý školský rok som kupovala 5 fľašiek na vodu. Na jednej sa strhol závit, na ďalšej povolil uzáver, potom zlyhalo tesnenie, či praskla po slabom náraze. Niekedy vám až skúseností ukážu, že je lepšie kúpiť raz kvalitnú fľašku za 15 eur, ako 5 kusov, za ktoré dáte dokopy 25 eur.

Fľaška pre školáka musí zniesť aj náročné používanie a niekedy doslova sparťanské podmienky. Tam schytá kopanec, tu letí aj s taškou z metrovej výšky, alebo sa kotúľa po schodoch. Dôležitá je preto kvalita tela fľašky aj spôsob uzatvárania a tesnenia. V tesnom závese je hygienická nezávadnosť materiálu. Z praktického dôvodu vyhráva plast nad sklom, preto by malo ísť o bezpečný BPA free materiál, napríklad Tritan. Ideálny objem je aspoň 0,7 litra. Pollitrová fľaška je na dostatočný doobedný pitný režim malá.

Box na desiatu kupujte predovšetkým taký, aby sa zmestil do tašky. Aktovky mávajú prednú časť zaoblenú, čo vám znemožní vložiť dnu väčšiu nádobu a ráno to bude vyzerať, že musíte zvládnuť puzzle pre pokročilých. Či to bude jednokomorová dóza alebo rozdelená na viac častí, to už ponecháme na vašom zvážení. K tomu, aby dieťa desiatový box otvorilo, potrebuje pútavú motiváciu. Preto, ak chce vaša slečna jednorožcov, doprajte jej tento milý motív. Rada sa ním pochváli pred kamarátkami.

Aké oblečenie nakúpiť pre prváčika?

Ako vybaviť prváčika? V akom oblečení sa bude cítiť najlepšie? Nástup do školy je pre bývalých škôlkarov často veľkou zmenou. Očakáva sa od nich samostatnosť, najmä v sebaobslužných činnostiach. To znamená úkony spojené s obliekaním a prezúvaním. Starostlivo zvážte, ako sa mu darí s obliekaním teraz a nemajte prehnané očakávania.

Ak máte malú slečnu, ktorá si sama nevie poradiť s pančuškami, nedávajte jej ich ani do školy. Určite nie v dni, kedy majú v rozvrhu telesnú výchovu. Kritické môžu byť aj fešácke košele s gombíkmi, topánky na šnúrky, kabátik na gombíky. Hoci zapínanie gombíkov a šnurovanie by malo priemerne zdatné 6-ročné dieťa zvládať, realita je taká, že sa to učia až po nástupe do školy.

Ak trávia čas v družine hrou na kobercoch, určite zvoľte mäkšie voľnejšie oblečenie, ako moderné úzke strihy. V nich sa necítia dobre ani dospelí. Stráviť v nich 8 hodín je ako za trest, alebo za bolesť bruška!

Našťastie, detská móda je natoľko bohatá a rozmanitá, že budete mať z čoho vyberať. Chlapcom pristanú mäkčené rifle s obsahom elastanu, dievčatám zase trendy legínky, ktoré skombinujete k šatám, sukniam aj tunikám.

Majte dieťa pod kontrolou aj na diaľku

Ak máte obavy o svojho prváčika v neznámom prostredí a chcete ho mať pod kontrolou, potom sú zaujímavou voľbou detské inteligentné hodinky. Ich súčasťou je GPS lokátor na sledovanie polohy v reálnom čase. Umožňujú tiež uskutočňovať hovory alebo posielať správy. Okrem klasickej funkcie zobrazovania času a dátumu, môžu mať vo výbave aj funkcie fitness náramku (napr. krokomer, monitoring spánku). V lepších modeloch sa ukrýva SOS tlačidlo a fotoaparát. Oceníte ich najmä vtedy, ak prváčikovi nechcete zatiaľ dávať na zodpovednosť mobilný telefón.

U rodičov si získali pozornosť aj praktické kľúčenky FIXED smile, ktorých súčasťou je senzor pohybu. Kľúčenku zavesíte na školský batoh alebo kľúče a vo svojom telefóne môžete cez aplikáciu sledovať, či sa vaše dieťa nachádza presne tam, kde ste ho ráno odviezli. Malý štvorček sa postará o vašu pohodu!

Príspevok pre prváka: V akej je výške a kde nástup do školy oznámiť?

A na záver sme si nechali túto dobrú správu. Ak máte prváka, aj v tomto roku dostanete od štátu jednorazový finančný príspevok vo výške 100 eur.

O príspevok netreba žiadať, ani vypĺňať tlačivo navyše. Školy musia všetkých nastúpených prváčikov nahlásiť do centrálnej databázy, najneskôr do 30. septembra. Príspevok vám bude vyplatený spolu s rodičovským príspevkom cca v polovici októbra. Hoci už dávno musíte mať všetky veci do prvej triedy nakúpené, aspoň časť peňazí sa vám do rodinného rozpočtu vráti.

4.9/5 - (38 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin