Ako odstrániť hrdzu z auta, vane, nerezu, kovu, dlažby či oblečenia?

Hrdzu netreba veľmi predstavovať. Za život sa s ňou stretol každý z nás… Či už to bolo zhrdzavené záhradné náradie, hrdzavé klince alebo stará hrdzavá vaňa, charakteristický červenohnedý povlak je jasným znakom toho, že do kovu sa zahryzol zub času. Na niektorých materiálov je však hrdza nevítaným „návštevníkom“ a treba proti nej zakročiť skôr, ako napácha vážne škody. Práve preto sme pripravili obsiahly návod, ako odstrániť hrdzu z auta, vane, kovov, nerezu, dlažby aj oblečenia.

Ako odstrániť hrdzu

Ako vzniká hrdza?

Na úvod je dobré zistiť si o nepriateľovi čo najviac a mať aspoň základný prehľad, o tom, ako vzniká hrdza. Hrdza je charakterizovaná ako červenohnedý povlak, ktorý vzniká na povrchu železných predmetov pôsobením kyslíka zo vzduchu a vlhkosti z okolitého prostredia. Na povrchu kovového predmetu prebieha oxidácia. Oxidácia ako taká nie je zlá a zvyčajne na povrchu predmetu vytvára ochrannú vrstvu, no oxidácia železa je istým spôsobom špecifická. Vzniká pri nej oxid železitý, u ktorého schopnosť chrániť kov absentuje. Správa sa presne naopak. Z povrchu predmetu opadáva, odhaľuje hlbšie štruktúry, ktoré do seba opäť nasávajú vlhkosť a na vzduchu ďalej oxidujú. Hrdzavenie železa je proces, ktorý môže skončiť trvalým a nezvratným poškodením, až úplným zničením železných predmetov.

Najviac zasiahnuté bývajú železné predmety, ktoré sú vystavené nadmernej vlhkosti, boli poškodené pôsobením agresívnych chemikálií a stratili svoje ochranné vlastnosti. Veľké vrásky na čele preto hrdza robí majiteľom starších áut, kde oprava zasiahnutých komponentov auta môže neraz presiahnuť stovky eur. Dokáže zničiť otvorené nádrže na vodu, zberateľské predmety s vyššou hodnotou, neštíti sa zašpiniť ani vaše obľúbené džíny – stačí, ak v nich zabudnete pár skrutiek.

Ako odstrániť hrdzu z auta?

Na starších autách sa hrdza objavuje pomerne často práve na miestach, ktoré prichádzajú do styku s vodou, blatom a posypovou soľou. Pokiaľ auto nedávate pravidelne servisovať, nemáte ako zistiť, aké škody hrdza zo spodnej časti auta napáchala a možno vás s dlhým nosom pošlú domov z najbližšej technickej kontroly, pre nedostatky a riziko spojené s možným prederavením kľúčových prvkov.

Hrdzavenie najviac útočí na kovovú karosériu auta, podvozok, bočné prahy, výfukový systém, tlmiče, brzdové kotúče, kolesá, no jej pozornosti neujde ani zdanlivo nenápadný škrabanec na spodnej časti dvier. Pamätajte, že aj ten najzdravší plech na aute môže byť ohrozený obyčajnou nenápadnou zhrdzavenou skrutkou, ktorá sa ukrýva kdesi v útrobách auta.

hrdzavenie

Prevencia pred hrdzou na aute

  • Pozor na posypovú soľ – Posypová soľ predstavuje pre autá veľké riziko. Nielenže agresívne spolu s vodou útočí na kovové časti auta, zvyčajne sú jej súčasťou aj drobné kamienky, ktoré pri odfŕkavaní spôsobujú na aute malé ryhy a škrabance. Narúša sa tak súvislá vrstva a riziko rozšírenia hrdze narastá.
  • Auto pravidelne a dôkladne umývajte – Aj keď si možno hovoríte, že umývanie od jesene do konca zimy nemá veľký význam, je to omyl. Nejde ani tak o estetický vzhľad vášho auta, ako o predĺženie jeho životnosti. Vaše auto sa potrebuje zbaviť nánosov a usadenín blata, drobných štrkov, či posypovej soli. Detailné umývanie, vrátenie profesionálneho umývania blatníkov a podvozku (zospodu) patrí k základnej starostlivosti aj počas chladnejších mesiacov. Ak chcete ochrániť súvislú vrstvu laku, nezabudnite ani na voskovanie.
  • Opakovane kontrolujte najohrozenejšie miesta – Vždy je lepšie zabehnúť do servisu, hoci aj cestou domov z práce a požiadať o rýchlu kontrolu na plošine. Nemusíte byť ani odborníkom na autá, aby ste si všimli miesta, ktoré hrdza napadla. Najčastejšie útočí na výfuk, kovové prahy pod dverami, nádrž, kolesá a brzdové kotúče.

Ako si poradiť s hrdzou na aute podomácky?

Ak ste už pri náhodnej obhliadke auta hrdzu objavili, s niekoľkými základnými pomôckami a dostatkom trpezlivosti si s ňou môžete poradiť aj doma na dvore či v garáži.

Budete potrebovať:

  • Brúsny papier / Uhlovú brúsku
  • Stierku
  • Hliníkový tmel
  • Farbu
  • Lak
  1. V prvom kroku najskôr miesto očistite od prachu a blata, aby ste presne videli, ktoré miesta sú hrdzou zasiahnuté.
  2. Po vyschnutí vezmite do ruky uhlovú brúsku alebo brúsny papier (v závislosti od rozsahu a dostupnosti) a miesto vybrúste až po čistý plech / kov.
  3. Plochu, z ktorej ste hrdzu zbrúsili dôkladne vyfúkajte. Ak máte poruke chemický odhrdzovač (špeciálna kvapalina kyslého charakteru; 0,5 litra za približne 1,5 €), použite ho. Niektoré prípravky chránia aj pred ďalšou oxidáciou.
  4. Na zbrúsené a podľa možnosti čo najviac vyhladené miesto naneste pomocou stierky hliníkový tmel (s určením na karosériu alebo auto; balenie 250 g za približne 4 €). Podľa potreby môžete naniesť aj niekoľko vrstiev.
  5. Zatmelené miesto je treba brúsnym papierom vyhladiť. Ak chcete dosiahnuť čo najlepší výsledok (najmä ak ide o viditeľné miesto), vyskúšajte aj vodné brúsenie.
  6. Ošetrované miesto vyčistite a nechajte uschnúť. Na záver vykonajte farbenie a lakovanie tak, aby toto miesto čo najviac splynulo s okolitými časťami (ak odstraňujete hrdzu na podvozku, farbenie nemusíte vykonávať).

📌 Na záver malá rada: Do boja s hrdzou na aute sa pustite iba za dobrého počasia. Dážď a zvýšená vlhkosť vzduchu môžu vašu snahu znehodnotiť.

Kedy ísť radšej k odborníkom?

Ak už hrdza vo svojej práci pokročila, neváhajte a zájdite s autom do servisu. S prederaveným výfukom či vážne poškodeným prahom pod dverami si v domácom prostredí poradí iba málokto. Navyše, potrebujete solídnu výbavu a tiež aj materiály, ktoré vás v menšom balení môžu vyjsť na desiatky eur, no bez zaručeného výsledku, s ktorým budeme spokojní.

Video

Ako odstrániť hrdzu z kovu?

Začali sme veľkou výzvou, ďalej budeme pokračovať s kovovými predmetmi, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti, či na záhrade a môžu podliehať skaze menom hrdza. Možno sa chystáte vyčistiť starožitný svietnik po babičke, alebo sa už nemôžete pozerať na zhrdzavené hlavičky klincov na inak štýlovom záhradnom nábytku. Našťastie, s hrdzou si viete poradiť s pomocou cenovo dostupných a v domácnosti aj bežných surovín, ako sú ocot, citrón, soľ, či dokonca kolový nápoj. Ako na to?

✅ Odstraňovanie hrdze octom

Ocot sa dá aplikovať na rôzne predmety, ktoré sú hrdzou znečistené. Silná kyselina octová rozruší vrstvu oxidu železitého, ktorú potom ľahko z povrchu zotriete. Najlepšie, čo môžete urobiť, je kovové predmety namočiť do octu aspoň na jeden deň. Tento postup sa hodí najmä pre menšie predmety – skrutky, náramky, kľúče, …

✅ Odstraňovanie hrdze citrónom a soľou

Ak ide o predmet alebo miesto, ktoré sa do nádoby s octom jednoducho nedá ponoriť, pomôžete si so šťavou z citróna a soľou. Obe suroviny vymiešajte do polotekutej kašičky a naneste na zhrdzavené miesto. Po niekoľkých hodinách pôsobenia pôjde hrdza z povrchu ľahko zotrieť.

✅ Odstraňovanie hrdze kolovým nápojom

Hrdza a Coca-Cola? Ako idú dohromady? Cola obsahuje kyselinu fosforečnú aj kyselinu citrónovú, ktoré dokážu cez noc zbaviť panvicu všetkých pripálenín, kanvicu vodného kameňa a zhrdzavené predmety hrdze. Postup je rovnaký ako pri octe. Obetujte jednu či dve fľaše kolového nápoja, nalejte ho do plastovej nádoby a ponorte zhrdzavené predmety, ideálne aspoň cez noc.

Ak ide o predmety „v priestore“, môžete do coly namočiť handričku, ktorú na zhrdzavené skrutky alebo kovové kontakty priložíte. Pomôže vám aj s odstraňovaním zájdenej hrdze vo WC, vani či bazéne. Výborne vyčistí aj začernané škáry na dlažbe v kúpeľni.

✅ Odstraňovanie hrdze elektrochemicky

Drieme vo vás experimentátor a chcete ísť na hrdzu vedecky? Potom je ako pre vás stvorené elektrolytické odhrdzovanie vo vodnom roztoku uhličitanu sodného, čo nie je nič iné, ako sóda na pranie. Na menšie predmety, kde trváte na dokonalom výsledku, je táto metóda ako stvorená.

Budete potrebovať zdroj jednosmerného prúdu (napr. starú autonabíjačku s možnosťou regulovania prúdu), väčšiu nekovovú nádobu (napr. plastovú), 2 lyžičky sódy na pranie na liter vody, kus plechu. Na záporný pól nabíjačky napojte zhrdzavený predmet, na kladný zase kus plechu a nastavte prúd na hodnotu cca 2 ampére. Plech aj zhrdzavený predmet sú ponorené v elektrolyte a navzájom sa nedotýkajú.

V elektrolyte začne prebiehať reakcia a okolo plechu sa začne hromadiť špinavá usadenina (teda hrdza, ktorá sa reakciou uvoľnila z daného predmetu). V priebehu krátkej chvíle bude predmet čistý. Stačí ho už len vytiahnuť, očistiť a dôkladne osušiť.

ako sa zbaviť hrdze

Čo robiť, ak nerez hrdzavie?

Kde sú tie časy, keď sme verili, že aspoň nehrdzavejúca oceľ (inak nazývaná aj ako nerez alebo ušľachtilá oceľ) dokáže odolávať hrdzaveniu?

Ani takýto vznešený názov jej na 100 % nezaručí, že sa časom na jej povrchu neobjaví hrdza. Jej hlavnou príčinou je najmä nešetrné používanie agresívnych chemických čističov (s obsahom chlóru alebo síry), dlhodobé pôsobenie vlhkého prostredia, ale tiež aj vplyv kyslých potravín, ktoré v miske alebo hrnci z nerezu uskladňujete.

Na rozdiel od bežných kovov je však hrdza z takto ošetrenej ocele veľmi ľahko odstrániteľná. Môžete použiť špeciálne čistiace pasty (alebo polotekuté „mlieka“), ktoré sa hubkou nanesú na povrch a o pár minút stačí túto iba vrstvu zotrieť a nerez je ako nový.

Ako odstrániť hrdzu z oblečenia?

Škvrny od hrdze vedia byť nepríjemné a zároveň aj nezdolné. Avšak skôr, ako svoj obľúbený kúsok oblečenia vyhodíte, dajte mu šancu. Poznáme postupy, ktoré aj tento typ škvŕn z oblečenia spoľahlivo odstránia.

Hneď ako škvrnu objavíte, pokvapkajte ju šťavou z citróna a zasypte soľou. Nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Najskôr hrdzu zmyte vodou a potom štandardne operte v práčke spolu s pracím práškom.

Ak nemáte po ruke citrón, dobre poslúži aj kyselina citrónová, ktorú najskôr rozpustíte v troche vlažnej vody alebo ocot. Ak nepomáhajú jednoduché domáce ingrediencie, v drogérii nájdete aj chemické odstraňovače hrdze z oblečenia, ktoré si poradia aj s viac zájdenou špinou. Opatrne však pri aplikácii na tmavé oblečenie – môžu vyžrať viac farby, ako by ste chceli.

Ako odstrániť hrdzu z dlažby a betónu?

Stačí, ak na dlažbe alebo betóne necháte pár dní staré vedro, špachtľu alebo pohodenú reťaz. Vonkajšie povrchy sú zvyčajne poréznymi materiálmi, preto ak do nich hrdza stečie, zažerie sa do štruktúry. Hoci nemá silu betón ani dlažbu zničiť tak, ako kovové predmety, škaredého zafarbenia sa nedá zbaviť obyčajnou vodou. Hrdzavé fľaky sa navyše dajú až podozrivo rýchlo rozmazať a zasiahnu ešte väčšiu plochu.

Z prírodných prostriedkov sú najúčinnejšie tie, ktoré obsahujú kyseliny, teda opäť raz na scénu vstupuje ocot a šťava z citróna. Aplikujte jednu z týchto možností na hrdzavé fľaky a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Potom vyčistite kovovým kartáčom a rýchlo zmyte studenou vodou. Z komerčných produktov sú účinné prípravky s obsahom kyseliny šťaveľovej. Ich aplikácia si však vyžaduje dodržiavanie prísnych pravidiel a zamedzenie vstupu pre deti a domáce zvieratá.

Pozrite aj naše ďalšie praktické návody:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin