Najlepšie digestory: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie digestory

Kuchyňa je miestom, kde je najväčší počet spotrebičov, ktoré používate každý deň. Po chladničke, varnej doske a rúre sa oplatí venovať dostatok pozornosti odsávaču pár. Aké vlastnosti a funkcie majú najlepšie digestory? V nasledujúcom rebríčku si tip nájde náročný spotrebiteľ, ale aj každý, u koho rozhoduje predovšetkým pomer cena/výkon.

Úlohu digestora netreba nejako zvlášť predstavovať – mal by efektívne zvládnuť odsávanie pár pri varení, rýchlo vyčistiť ovzdušie v kuchyni od zápachu prihorených potravín a odfiltrovať mastnotu. Áno, digestor je práve ten šikovný kuchynský spotrebič, ktorý pre obsiahnuté filtre zabezpečuje, že sa tuky uvoľnené do pary nehromadia na stenách, strope či kuchynských skrinkách. Táto kategória je však typovo aj tvarovo rozmanitá. Možno uprednostníte decentný vstavaný digestor, o ktorom budete vedieť len vy, alebo vás osloví dominantný digestor s osvetlením umiestnený nad kuchynským ostrovčekom. Po výbere vzhľadu a celkovej veľkosti musíte zvážiť spôsob odvodu pary a mastnoty a celkový vzduchový výkon digestora vzhľadom k veľkosti kuchyne. Všetky dôležité čísla a technické parametre objasníme v našom sprievodcovi.

Pre lepšiu orientáciu vám predstavíme osvedčené značky, možnosti výbavy a tiež aj modely, ktoré v recenziách a testoch digestorov zožali úspech. Ak je sporák srdcom kuchyne, kvalitný digestor bude jej pľúcami a vo vašej domácnosti bude aj po niekoľkohodinovom varení príjemne, bez neželaných aromatických výparov.

Najlepšie digestory podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1AEG DVB5960HB

 Vysoká kvalita 
Typ: komínový
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 570 m3/h
Hlučnosť: 54 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 100,7–137,2 x 89,8 x 25,6 cm ((VxŠxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]619 € Čítať recenzie
#2AEG DPB5650M

Typ: vstavaný výsuvný
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 647 m3/h
Hlučnosť: 63 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 39,5 x 59,8 x 280
[usr 5 text="true" tooltip="true"]299 € Čítať recenzie
#3BOSCH DFR 067A50

Typ: vstavaný výsuvný
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 400 m3/h
Hlučnosť: 55 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 42,6 x 59,8 x 29 cm (VxŠxH)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]286 € Čítať recenzie
#4Mora OV 680 G

 Jeden z najpredávanejších 
Typ: komínový
Energetická trieda: D
Max.výkon odsávania: 607 m3/h
Hlučnosť: 53 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 141,1 x 60,0 x 44,6 mm (VxŠxH)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]369 € Čítať recenzie
#5Klarstein Zola 90 cm 635 m3/h

Typ: komínový
Energetická trieda: B
Max.výkon odsávania: 635 m3/h
Hlučnosť: 74 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 50 x 90 x 34 cm (VxŠxH)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]239 € Čítať recenzie
#6Klarstein Kronleuchter

Typ: ostrovčekový
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 600 m3/h
Hlučnosť: - dB
Odťah/Recirkulácia: nie/áno
Rozmery: 45 x 45 x 45 cm (VxŠxH)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]329 € Čítať recenzie
#7Electrolux LFP316S

Typ: vstavaný výsuvný
Energetická trieda: C
Max.výkon odsávania: 360 m3/h
Hlučnosť: 68 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 17,9 x 59,8 x 28,4 (VxŠxH)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]119 € Čítať recenzie
#8Gorenje WHC 623E14 X

Typ: komínový
Energetická trieda: C
Max.výkon odsávania: 408 m3/h
Hlučnosť: 65 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 79,5 – 112,5 x 60 x 50 cm (VxŠxH)
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]74 € Čítať recenzie

Ako vybrať digestor / odsávač pár

V domácnostiach, kde výber digestora podcenili, alebo sa ani nezaoberali jeho kúpou sa skôr či neskôr uhostí vôňa vysmážaných jedál doslova v každom vankúši. Nejde o vec estetiky, dizajnu, kvalitný odsávač pár je jednou z nevyhnutných súčastí kuchyne, kde to žije a varí sa. Prečo?

 • Odsáva prebytočnú vlhkosť, ktorá by sa zrážala na stenách a vytvárala by tak ideálne podmienky pre tvorbu plesní.
 • Zabraňuje šíreniu rôznych pachov. Účinne, niekoľkokrát za hodinu prefiltruje objem vzduchu v miestnosti.
 • Digestor, ktorý má vo výbave filtre, zachytáva mastnotu z výparov, ktorá by sa inak usadila v póroch stien, na kuchynskom obklade a nábytku.
 • Vhodne osvetľuje hlavnú pracovnú a varnú plochu.
 • Regulácia vzduchového výkonu a rôzne stupne rýchlosti ventilátora sú garanciou praktického fungovania, či už varíte na jednom variči alebo na všetkých naraz.
Digestory sa líšia svojím vzhľadom, výkonom, spôsobom filtrácie, aj hlučnosťou. Ide o hlavné vlastnosti, ktorý si pred kúpou treba všímať. Ako to zvládnuť na jednotku sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

ako vybrať digestor

Aká je ideálna šírka digestora?

Ešte donedávna dôsledne platilo, že digestor by mal byť minimálne tak široký ako varná plocha. Ideálne, ak je dokonca o niečo širší. S nástupom moderných ostrovčekových digestorov s plochou cca 40 x 40 cm sa od tohto kritéria mierne upustilo. Podmienkou pre výborný výsledok je však vysoký vzduchový výkon, ktorý pare nedovolí rozptýliť sa do miestnosti.

Ako vysoko by mal byť umiestnený digestor?

Výška digestora záleží od výšky umiestnenia varnej plochy. Kuchyne už nemajú jednotnú výšku spodných skriniek. Väčšina digestorov dosahuje maximálny efekt aj záber vo výške 65 – 80 cm nad varnou plochou. Ak ide o plynový sporák, držte sa hornej hranice. Treba však zohľadniť aj vašu výšku. Varenie nebude príjemné, ak sa budete čelom opierať o hranu digestora.

Typy digestorov z hľadiska umiestnenia

Máte menšiu panelákovú kuchyňu? Je v kuchyni komín, ktorý môžete využiť na aktívny odťah? Hľadáte digestor do otvoreného priestoru, ktorý spája kuchyňu, jedáleň aj obývačku? Výber digestora treba podriadiť konceptu a rozlohe kuchyne a tiež aj jej štýlu. Svojou veľkosťou a výkonom by mal korešpondovať s varnou doskou.

Podvesné digestory

Alebo inak aj podskrinkové digestory predstavujú základné a cenovo dostupné riešenie do menších kuchýň. Montujú sa pod skrinku nad varnou doskou / sporákom. Nevýhodou môže byť nemoderný dizajn najlacnejších modelov, aj slabší výkon.

Vstavané digestory

Predstavujú vylepšenie podvesných digestorov. Odsávač pár je nenápadne ukrytý v základe hornej skrinky (napr. ako tenký kovový rám s mriežkou a osvetlením). Kým podvesný digestor sa najčastejšie montuje pod hotové skrinky, tento je typický pre linky robené na mieru, kde vy rozhodujete o umiestnení vstavaných spotrebičov a viete pre digestor vyhradiť priestor.

Komínové digestory

Aktuálne predstavujú najviac vyhľadávanú a najširšiu kategóriu. Takýto digestor je jednou z dominánt kuchyne a púta pozornosť. Jednou časťou je opretý o stenu, zvyšok vystupuje do priestoru. Dominujú moderné nerezové, čierne a biele komínové odsávače pár, no nájdete tu aj tradičné prevedenia s dreveným obložením vo vidieckom štýle.

Rohové digestory

Ak máte varnú dosku umiestnenú v rohu kuchynskej linky, budete potrebovať aj digestor tohto typu. V základe ide o komínový digestor, ktorý je konštrukčne riešený tak, aby sa dotýkal dvoch stien vytvárajúcich roh.

Ostrovčekové digestory

Ide o riešenie do veľkých kuchýň alebo do spojených priestorov (kuchyňa+obývačka). Varná doska je súčasťou ostrovčeka, preto je aj digestor umiestnený v priestore nad hlavnou varnou plochou a inštaluje sa pripevnením o strop. Záujem o tento typ narastá a spolu s ním aj solídny výber rôznych prevedení. Disponujú vysokým vzduchovým výkonom a účinnými filtrami.

Výsuvné digestory

Cenovo náročnejšie prevedenie vyhľadávajú najmä nároční spotrebitelia. Digestor je ukrytý za varnou doskou, podľa potreby sa vysunie z pracovnej dosky a vo zvislej polohe zachytáva pary a mastnotu unikajúce z hrncov. Vzhľadom pripomína tenkú lesklú podsvietenú plochu. Okrem toho do kategórie výsuvných digestorov patria aj niektoré vstavané digestory (do hornej skrinky), kedy sa vysunutím zväčšuje ich odsávacia plocha.

Recirkulačný alebo odťahový digestor?

Je na čase zodpovedať základnú otázku : Ako funguje digestor? Jeho úlohou je účinne odsať paru, najčastejšie za pomocou ventilátora, ktorému môžete regulovať výkon. V závislosti od toho, či sa nasatý vzduch vracia späť alebo je odvedený von sa odsávače pár delia na recirkulačné a odťahové. Väčšina vyššie uvedených typov môže (v závislosti od konštrukcie a výbavy) fungovať na odťah, recirkuláciu, alebo kombináciu oboch spôsobov.

Odťahový digestor

Nasatú paru navádza smerom k odťahu – do komína alebo potrubia. Všetky výpary sú smerované do vonkajšieho prostredia. V základnej výbave má minimálne tukový filter pre zachytenie mastnôt. Hodí sa do domácností, kde je možné vyriešiť aktívny odťah. Pre menšie panelákové kuchyne je toto riešenie zrejme nevyhovujúce.

Odsávač pár v prevedení na odťah je účinnejší, tichší, vlhkosť v kuchyni priebežne znižuje. Vyžaduje však stavebné úpravy a vhodne riešený odťah. Potrubie by malo byť čo najkratšie, nesmie presahovať dĺžku 2 – 3 m. Pri väčšej dĺžke sa znižuje účinnosť, narastá hlučnosť a je vhodné uvažovať o prídavnom ventilátore v potrubí. Vonkajší výstup musí byť chránený pred dažďom, snehom. Aby sa v zimných mesiacoch pary nezrážali v potrubí a nevracali smerom k digestoru, musíte myslieť aj na spätné klapky, ktoré umožňujú priechod iba smerom od digestora von a nie naopak.

Recirkulačný digestor

Odsáva pary bez odťahu smerom von. Nasatý vzduch prečisťuje cez niekoľko filtrov – kovový filter zachytáva zjavnú mastnotu, tukový/papierový filter mikroskopické tukové častice a uhlíkový filter zase zachytáva pachy. Očistený vzduch vracia do priestoru bez zníženia jeho vlhkosti. Aj napriek tomu je v mnohých prípadoch voľbou číslo 1 pre svoju praktickosť a veľmi jednoduchú inštaláciu. Nie je totiž potrebné zapojenie do odťahového potrubia. Miesto toho musíte pravidelne kontrolovať, čistiť alebo meniť vložené filtre. Je vhodný do kuchýň, kde sa nevarí vo veľkom. Pri najvyššom výkone (a aj zanesení filtrov) vykazuje vyššiu hlučnosť.

Kombinovaný digestor

Spája v sebe výhody oboch predchádzajúcich typov (recirkuláciu aj odťah von) a záleží len od spotrebiteľa, ktorý spôsob mu viac vyhovuje.

Ako vybrať odsávač pár

Základné parametre a vlastnosti

Ak už viete, aký typ sa hodí nad vašu varnú dosku + viete, ako ste na tom s odťahom smerom von a či je vôbec možné ho zrealizovať, je na čase pozrieť sa na číselné hodnoty.

Výkon digestora

Výkon digestora, alebo aj vzduchový výkon (či výkon odsávania) je udávaný v metroch kubických za hodinu. Kvalitný odsávač pár by mal zvládnuť za hodinu 10 krát prefiltrovať objem vzduchu v miestnosti. Vypočítajte objem kuchyne – šírka x dĺžka x výška a vynásobte krát 10. Výsledné číslo by mal vami zvolený digestor prevyšovať.

Ako príklad: Kuchyňa s rozmermi 4 x 5 x 2,8 m má objem 56 m3. Výkon odsávania digestora by mal byť min. 560 m3.

Hlučnosť digestora

Vašu pozornosť si zaslúži aj hlučnosť digestora. Nejde totiž o nehlučný spotrebič a pri plnom výkone môže pár minút “obťažovať”. Tento menší diskomfort však pri varení isto oželiete, ak bude výsledkom vzduch zbavený výparov a pachov. Hlučnosť priemerných digestorov dosahuje hranicu približne 75 dB. Hlučnosť najlepších digestorov je na tom podstatne lepšie a nie je problém natrafiť na modely, ktoré neprevyšujú hranicu 55 dB. To oceníte najmä vtedy, ak sa jedná o digestor umiestnený v priestore kuchyne spojenej s obývačkou.

Funkcie a výbava

Moderné digestory ponúkajú pre zjednodušenie používania zaujímavé funkcie a výbavu:

 • Regulácia odsávania pár – Rýchlosť odsávania je nastaviteľná v minimálne v 3 stupňoch.
 • Osvetlenie – Veľmi praktická súčasť výbavy. Zdroje svetla sú umiestnené tak, aby pokryli celú varnú plochu.
 • Automatické odsávanie – Digestor sa spustí sám v okamihu, ako zaregistruje zvýšené množstvo pary.
 • Indikátor zanesenia filtrov – LED indikátory upozorňujú na očistenie alebo výmenu vložených filtrov.
 • Dotykové ovládanie a displej – Výbava pokročilých modelov, ktorá nahradila klasické mechanické tlačidlá a otočné gombíky. Ovládací panel tak pôsobí decentne, bez rušivých prvkov.
 • Dobehový mechanizmus – Digestor zostáva pár minút po vypnutí v chode, aby sa z potrubia dostali všetky pachy a para.

Video

Cena digestorov

Koľko sa oplatí investovať do digestora a aký výkon môžete očakávať?

Digestory do 200 €

V základnej cenovej kategórii kedysi dominovali najmä digestory, ktoré sa pripevňovali pod hornú kuchynskú skrinku. Dnes tu nájdete aj moderné komínové digestory a nenápadné vstavané. Nižší výkon odsávania ich však predurčuje skôr pre menšie kuchyne. Pri výbere pozor na prílišnú hlučnosť.

Digestory do 400 €

Najpredávanejšie digestory nájdete v cene od 200 – 400 €. Kategória je bohatá na rozmanitosť. Ku komínovým a vstavaným pribúdajú aj efektné ostrovčekové digestory. Výkon odsávania a výbava narastajú, za to hlučnosť sa dostáva do znesiteľných hodnôt, pod 65 dB.

Digestory od 400 €

Ak patríte k náročným spotrebiteľom a hľadáte perfektne zvládnutý dizajn, množstvo moderných prvkov, inteligentných senzorov, funkcií a tiež aj výborný výkon a účinnosť filtrácie, rozhliadnite sa medzi digestormi od 400 € . Nechýbajú špičkové modely renomovaných značiek. Lákadlom je hlučnosť nižšia ako 60 dB.

Najlepšie značky digestorov

Recenzií na odsávače pár nájdete neúrekom, rovnako tak nechýbajú ani testy digestorov – ak nechcete vo svojom výbere pochybiť, máte viacero “barličiek”, ako si poradiť, pretože ich počet sa ráta na tisíce. Dali sme dohromady zoznam najobľúbenejších značiek, ktoré sa špecializujú na výrobu kuchynských spotrebičov. A preto s prehľadom nájdete digestor, ktorý perfektne zapasuje k zvyšnému vybaveniu a rázu vašej kuchyne.

 • Mora – Overená česká značka láka najmä spoľahlivosťou a cenovou dostupnosťou. Jej digestory sa radia medzi výborne predávané a tri štvrtiny z nich nie sú drahšie ako 200 €.
 • Electrolux – V ponuke tejto značky dominujú decentné a menej nápadné nerezové a lesklé čierne digestory – komínové a vstavané s výsuvným panelom. Cena je prijateľná, výkon optimálny.
 • Whirlpool – Ak hľadáte digestor do menšej kuchyne za rozumnú cenu, môže vás osloviť aj výber digestorov Whirlpool. V ponuke tiež niekoľko drahších modelov s výkonom odsávania cez 700 m3/h.
 • Bosch – Nemecká značka Bosch si už dlhé roky zakladá na precíznosti, modernosti a výbornom výkone. Digestory získavajú veľmi dobré hodnotenia v odborných testoch (Konsument.de, Stiftung Warentest). Cenovo sa radia k drahším.
 • Beko – Hoci v ponuke obchodov nájdete menší výber odsávačov pár značky Beko, za rozumnú cenu ponúkajú dobrý výkon.
 • Gorenje – Nízku hlučnosť a veľmi dobrý výkon sú typické pre digestory Gorenje. Prevládajú komínové a vstavané typy.
 • Klarstein – Nemecká značka Klarstein ponúka rozmanitosť za primeranú cenu. Nájdete tu základné podvesné digestory za 60-70€, ale aj dominantné ostrovčekové prevedenia vhodné do ultra moderných kuchýň.

Najčastejšie kladené otázky

Digestor do paneláka – aký je najvhodnejší?

Väčšina panelákových kuchýň ma varnú časť orientovanú smerom k jadru bytu. Ak je to konštrukčne možné, môžete odvádzať pary do komínového telesa v jadre, ktoré ich vyvedie na strechu paneláka. Ak to nie je možné, môžete siahnuť po recirkulačných digestoroch so vstavanými filtrami rôzneho typu, prakticky bez obmedzenia tvaru či materiálu. Tak, aby verne zapasoval do štýlu vašej kuchyne.

K čomu slúžia spätné klapky u digestora?

Spätné klapky umožňujú iba prúdenie smerom od digestora cez potrubie von. Vďaka nim cez digestor nefúka cez zimu dnu studený vzduch, neprenikajú vonkajšie pachy, ani nesteká vyzrážaná para.

Aké dlhé by malo byť potrubie pre vonkajší odťah?

Potrubie pre vonkajší odťah by malo byť čo najkratšie a najjednoduchšie. S rastúcou dĺžkou totiž narastá hlučnosť a naopak, klesá účinnosť odsávania. Od dĺžky 3 metrov treba uvažovať o inštalácii prídavného ventilátora do potrubia.

Energetický štítok digestora – aké údaje uvádza?

Nájdete tu viacero zaujímavých hodnôt, ktoré by nemali zostať bez povšimnutia. Okrem maximálnej hlučnosti, energetickej triedy a ročnej spotreby, si všímajte aj účinnosť prúdenia vzduchu, účinnosť filtrácie vzduchu a účinnosť filtrácie tuku. Sú vyjadrené triedami ABCDEFG.

Čím bližšie k triede A, tým je spotrebič vo svojich činnostiach účinnejší. Pozor však – účinnosť filtrácie tuku nemusí byť pri digestoroch s odťahom von najlepšia, no nepredstavuje to nevýhodu. Vzduch prúdi smerom von, nie späť, preto je pozornosť venovaná najmä precíznosti prúdenia vzduchu. Pri recirkulačných by mali byť zase účinnosti filtrácie čo možno najlepšie.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1AEG DVB5960HB

 Vysoká kvalita 
Typ: komínový
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 570 m3/h
Hlučnosť: 54 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 100,7–137,2 x 89,8 x 25,6 cm ((VxŠxH)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]619 € Čítať recenzie
#2AEG DPB5650M

Typ: vstavaný výsuvný
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 647 m3/h
Hlučnosť: 63 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 39,5 x 59,8 x 280
[usr 5 text="true" tooltip="true"]299 € Čítať recenzie
#3BOSCH DFR 067A50

Typ: vstavaný výsuvný
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 400 m3/h
Hlučnosť: 55 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 42,6 x 59,8 x 29 cm (VxŠxH)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]286 € Čítať recenzie
#4Mora OV 680 G

 Jeden z najpredávanejších 
Typ: komínový
Energetická trieda: D
Max.výkon odsávania: 607 m3/h
Hlučnosť: 53 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 141,1 x 60,0 x 44,6 mm (VxŠxH)
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]369 € Čítať recenzie
#5Klarstein Zola 90 cm 635 m3/h

Typ: komínový
Energetická trieda: B
Max.výkon odsávania: 635 m3/h
Hlučnosť: 74 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 50 x 90 x 34 cm (VxŠxH)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]239 € Čítať recenzie
#6Klarstein Kronleuchter

Typ: ostrovčekový
Energetická trieda: A
Max.výkon odsávania: 600 m3/h
Hlučnosť: - dB
Odťah/Recirkulácia: nie/áno
Rozmery: 45 x 45 x 45 cm (VxŠxH)
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]329 € Čítať recenzie
#7Electrolux LFP316S

Typ: vstavaný výsuvný
Energetická trieda: C
Max.výkon odsávania: 360 m3/h
Hlučnosť: 68 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 17,9 x 59,8 x 28,4 (VxŠxH)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]119 € Čítať recenzie
#8Gorenje WHC 623E14 X

Typ: komínový
Energetická trieda: C
Max.výkon odsávania: 408 m3/h
Hlučnosť: 65 dB
Odťah/Recirkulácia: áno/áno
Rozmery: 79,5 – 112,5 x 60 x 50 cm (VxŠxH)
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]74 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového digestora. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších digestorov z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin