Najlepšie polievkovary: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie polievkovaryRozmýšľate nad kúpou polievkovaru, ktorý by vám uľahčil prípravu polievok? Máme pre vás tipy na najlepšie polievkovary, ktoré sprevádzajú v recenziách veľmi dobré hodnotenia. Aj keď ide o kuchynský spotrebič so špecifickým určením, môže mať v kuchyni bohaté využitie. Poďte sa s ním zoznámiť bližšie!

Ak patríte k milovníkom krémových polievok, polievkovar za vás prevezme takmer všetku prácu. Bez hrnca, bez použitia ponorného mixéru, celá príprava je plne v jeho réžii. Jedinou vašou úlohou je vložiť do polievkaru správnu a overenú kombináciu surovín, aby vám už za necelú polhodinu mohol uvariť lahodnú polievku, hneď aj pre členov rodiny.

 • Aké vlastnosti a výbavu by mal mať kvalitný polievkovar?
 • Na aké parametre a funkcie sa zamerať, ak chcete mať z polievkovaru skutočný úžitok?
 • Aký je rozdiel medzi polievkovarom a mixérom s funkciou varenia?

To najdôležitejšie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Pre rýchlu orientáciu medzi TOP produktami sa inšpirujte napríklad naším rebríčkom a neprehliadnite ani testy a recenzie polievkovarov, kde nájdete informácie z prvej ruky. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Tescoma, Tefal, MioMat, DOMO.

Najlepšie polievkovary podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tescoma polievkovar s mixérom PRESIDENT
Náš víťaz testu
✔️ Výkonný mixér s integrovaným varným dnom
✔️ Prvotriedna nehrdzavejúca oceľ, žiaruvzdorné borosilikátové sklo a odolný plast
✔️ Plne automatický
✔️ Zvláda krémové polievky, vývary, omáčky, ovocné smoothie, mliečne koktaily aj pyré
📌 od 210 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2DOMO DO716BL

✔️ Objem 2,2 l
✔️ 7 funkcií a automatických programov
✔️ Umožní výrobu rastlinného mlieka, polievok i domácich marmelád a džemov
✔️ Vyrobený z vysoko kvalitnej nerezovej ocele
📌 od 100 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Domo DO498BL

✔️ Antikorová nádoba s objemom 1,6 l
✔️ Možné aj samostatné mixovanie
✔️ Hladké dno pre ľahké čistenie
✔️ Nízka cena
📌 od 65 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#4MioMat s receptárom

✔️ 5 automatických programov
✔️ Polievky, kaše, detské výživy, rastlinné mlieka a smoothies - aj v RAW kvalite
✔️ Objem do 1,3 l
✔️ Krásny prepracovaný dizajn
📌 od 145 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#5Luli Chef

✔️ program prípravy krémových mixovaných polievok, kaší, detských výživ a príkrmov
✔️ program prípravy akéhokoľvek rastlinného mlieka, napr. z orechov
✔️ program, ktorý udržiava teplotu navareného jedla na 60°C po dobu 2 hodín
✔️ program prípravy nemixovaných polievok s kúskami zeleniny
📌 od 140 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať polievkovar

Na čo pri výbere polievkovaru prihliadať? Zaujímať by vás mal nielen vnútorný objem, ktorý následne súvisí s počtom porcií, ale aj úrovne mixovanie, funkcie, bezpečnostné poistky, čistenie a celková kvalita prevedenia.

Keďže ide pomerne o novinku medzi doplnkovými kuchynskými spotrebičmi, začneme predovšetkým základným zoznámením. Následne si povieme viac o tom, u koho bude mať polievkovar najväčšie využitie a plynule prejdeme na základné parametre, vlastnosti a funkcie. Nebudú chýbať ani cenové kategórie a najobľúbenejšie značky, ktoré si do svojho portfólia zaradili aj výrobu polievkovarov.

ako vybrať polievkovar

Čo je polievkovar?

Hlavná úloha polievkovaru už nemôže byť z názvu jasnejšia. Ide o elektrický spotrebič, ktorý varí polievky – dokonale krémové, s menšími ale aj väčšími kúskami zeleniny, v závislosti od zvoleného režimu. Okrem toho zvláda aj prípravu omáčok detských kaší, domácich ovocných výživ, či dokonca ovocných džemov. Pri bohatšej programovej výbave si poradí aj s prípravou smoothie, mliečnych nápojov, aj miešaných milkshakeov.

Svojím prevedením sa od seba polievkovary zásadne nelíšia. Ponášajú sa na mohutnejšiu rýchlovarnú kanvicu “kríženú” s termoskou. Vzali si od nich niekoľko vlastností. Od kanvice napríklad prevedenie a dizajn. Pre polievkovar je typickým znakom otvárateľné (odnímateľné) veko, mohutná, tepelne izolovaná rukoväť a ohrev integrovaný v spodnej základni. Telo polievkovaru má špeciálnu izolovanú konštrukciu, vďaka ktorej dokáže tento spotrebič veľmi rýchlo dosiahnuť teplotu varu a tiež aj dlho uvarený pokrm udržovať teplý.

V základnom princípe v sebe polievkovar spája dve funkcie – funkciu varenia a funkciu mixovania. Spodný ohrev zabezpečuje zahrievanie tekutín a vložených ingrediencií, na spodnej časti veka je zase umiestnená mixovacia časť, zhora na veku nájdete ovládacie tlačidlá / panel a displej. Mixovacie čepele sa teda do polievkovaru vkladajú spolu s vekom a siahajú až po dno, aby im pri mixovaní žiadny kúsok neušiel. Teda, ak máte o takéto precízne mixovanie záujem…

Polievkovar a jeho využitie: Komu sa oplatí kúpiť si ho?

Polievkovar je odpoveďou na modernú a rýchlu dobu. Dôkladne očistené a nakrájané suroviny vložíte do polievkovaru a zalejete vodou tak, aby ste nepresiahli rysku “MAX”, no zároveň nepodliezli rysku “MIN”. Vyberiete si program a polievkovar sa pustí do práce. Po 20 – 30 minútach sa ozve zvukový signál a môžete servírovať. Nemusíte stáť pri hrnci, miešať polievku, ani vyberať mixér. Znie to lákavo, však? Ešte predtým, ako sa pre polievkovar rozhodnete, pozrite, komu sa polievkovar oplatí mať doma po ruke.

 • Je vhodný do rodiny, v ktorej majú polievky stabilné miesto. Polievkovar šetrí čas – varí rýchlo, nemusíte ho kontrolovať, nestrácate čas umývaním množstva riadu. V závislosti od vnútorného objemu pripraví naraz 2 – 4 porcie.
 • Ocenia ho mamičky s malými deťmi. Začnete krémovými polievkami, neskôr dieťaťu pripravíte polievky s kúskami. Presne podľa výživových odporúčaní! S pomocou polievkovaru môžete tiež pripraviť rôzne kaše, príkrmy, detské výživy alebo domáce ovocné džemy. Vždy máte perfektný prehľad o kvalite použitých surovín, množstve cukru či soli. Varíte čerstvo, zdravo a bez prídavných chemických látok a konzervantov.
 • Ak máte špecifický diétny režim, polievkovar umožní variť si pre seba prakticky a rýchlo, dokonca aj v menšom množstve.
 • Máte u vás doma polievky radi iba vy? Alebo žijete single a nechce sa stáť pri hrnci pre 1 – 2 porcie? Polievky v strave majú svoj význam – dopĺňajú živiny aj tekutiny. S praktickým a rýchlom polievkovarom si ich nemusíte odopierať.
 • Recepty nájdete priamo v návode na používanie. V polievkovare však uvaríte polievku aj podľa svojho receptu, či receptov z internetu. Ak ste doteraz mali rešpekt pred varením polievok a prípravy krémov alebo žiadne skúsenosti, polievkovar sa vám zapáči a trúfnete si aj na nové kombinácie.

ako funguje polievkovar

Objem polievkovaru

Počítajte s tým, že objem polievkovaru nie je veľký. Väčšina dostupných modelov disponuje vnútorným objemom od 1 – 2 litrov. Menší objem vystačí na 2 porcie, ten väčší zase na 3 – 4 porcie. Celkový objem nádoby je však vždy vyšší. Napríklad pri celkovom objeme 3 l je úžitkový objem iba 1,2 l. Vždy sledujte hodnotu úžitkového objemu.

Ak potrebujete variť iba pre seba, nekupujte ten s väčším objemom. Na polievkovary totiž nájdete dve dôležité rysky – jedna označuje minimálnu hladinu, druhá maximálnu. S množstvom surovín, vrátane vody, by ste sa mali držať medzi týmito dvomi ryskami. Vtedy je chod polievkovaru bezpečný po všetkých stránkach. Nič nevyvrie, ani sa predčasne nepripáli.

Príkon

Polievkovar pracuje rýchlo, preto potrebuje na svoj chod aj dostatočne vysoký výkon, približne od 1000 – 2000 W. Nejde práve o energeticky úsporný chod, avšak varenie a mixovanie prebehne v jednej “nádobe”, a to už za necelú polhodinu. Varenie polievky na varnej doske a použitie ponorného mixéru by vás zrejme vyšlo rovnako, ak nie aj viac.

Funkcie a programová výbava

Medzi základné funkcie polievkovaru patrí varenie (ohrev) a mixovanie. Lacné polievkovary majú túto funkciu ako jedinú a prepojenú, čo znamená, že ingrediencie sa uvaria a pomixujú do krémovej konzistencie.

Najpredávanejšie polievkovary však ponúkajú všetrannejšiu programovú výbavu a spolu s ňou aj širšie využite v kuchyni, napríklad.

 • iba varenie – ak chcete ľahký zeleninový vývar bez mixovania
 • iba mixovanie – ak nechcete ingrediencie variť, napríklad pri príprave smoothie a milkshakeov
 • varenie + mixovanie – základná funkcia na prípravu krémových polievok
 • varenie džemov / detských výživ – na rozdiel od základného režimu pracuje polievkovar iný čas, aj pri nižších teplotách
 • automatické čistenie – polievkovar rýchlo a precízne prečistí svoje útroby.

Intenzita / Režimy mixovania

Polievkovary s vyššou výbavou povoľujú vybrať aj úroveň mixovania, teda jeho intenzitu. Polievka môže byť dokonale jemná a krémová alebo s menšími kúskami, či dokonca s väčšími kúskami zeleniny. Záleží od toho, na akú konzistenciu máte práve chuť, alebo pre koho varíte.

prečo jesť polievky

Udržiavanie teploty

Užitočná a vyhľadávaná výbava! Polievkovar udržuje teplotu polievky, napríklad po dobu 30 – 60 minút. Ak nestíhate k stolu zasadnúť hneď, nemusíte mať starosti s ďalším prihrievaním v hrnci zvlášť. Polievka alebo omáčka bude udržiavaná na teplote okolo 45 – 55 °C.

Bezpečnostné poistky

Úlohou bezpečnostných prvkov je dbať na bezpečný chod, aby ste nemuseli mať o nič starosť. Jednou zo základných poistiek je poistka proti otvoreniu veka. Buď vám to polievkovar počas svojho chodu nedovolí, alebo sa automaticky vypne. Rovnako tak sa vypne aj vtedy, ak čepele mixovacej časti narazia na prekážku. Poistka proti prehriatiu vypne zariadenie, ak sa teplota nebezpečne zvyšuje a hrozí pripálenie surovín alebo poškodenie spotrebiča.

Ovládanie

Ovládanie je veľmi intuitívne a nekomplikované, doslova na pár dotykov. Nemusíte nad ničím premýšľať. Každý program má svoj prednastavený čas a dĺžku trvania, aby pri danom objeme spoľahlivo fungoval. Ide teda o automatický chod. Ovládanie nájdete na hornej časti veka. Niekoľko základných tlačidiel môže dopĺňať aj malý displej, kde vidíte zostávajúci čas.

Údržba a čistenie polievkovaru

Čistenie polievkovaru môže byť jeho slabinou. Ak ho totiž nevyčistíte hneď, čaká vás pracné drhnutie. Ide o elektrický spotrebič, ktorý nemôžete vložiť do drezu alebo umývačky riadu. Vnútornú nádobu aj veko s mixovacou časťou treba umyť ručne a hlavne opatrne.

Najlepšie polievkovary však už disponujú automatickým programom, ktorý čistenie výnimočne zjednodušuje. Do polievkovaru nalejete určené množstvo vody (niekedy aj malé množstvo saponátu, podľa návodu výrobcu), spustíte program a za niekoľko minút sú útroby polievkovaru čisté.

Polievkovar alebo varný mixér?

Pri mnohých kuchynských spotrebičoch môžete natrafiť na multifunkčnosť. Počnúc parádne vybaveným kuchynským robotom, multifunkčným hrncom až po domácu pekáreň, v ktorej uvaríte aj džem alebo jogurt.

Koncepty multifunkčných spotrebičov sú zaujímavé a majú čo ponúknuť. Najmä v prípade, ak všetky funkcie dokážu plnohodnotne zastúpiť ďalšie menšie spotrebiče.

Z podobnej kategórie je aj mixér s varnou funkciou. Zvyčajne ide o stolový mixér, dominantnej dvojdielnej konštrukcie (základňa + nádoba), s vyšším výkonom aj mixovacou silou. Niektorí výrobcovia si trúfli dať mu do výbavy aj funkciu ohrevu. Práve tento spotrebič môže zastúpiť polievkovar. Počítajte však s vyššou cenou a tiež aj väčšími rozmermi.

Ceny polievkovarov

Výber polievkovarov nie je zatiaľ taký bohatý, ako je tomu napríklad pri ryžovaroch. Aj z tohto dôvodu si držia svoju o niečo vyššiu cenu. Budúcim používateľom to však kompenzujú tým, že skracujú čas varenia a nevyžadujú stálu prítomnosť. Ide o šikovné prístroje, ktoré vedia, čo majú robiť, ako dlho a tiež aj pri akých teplotách.

✅ Polievkovary do 60 eur

Najlacnejší polievkovar kúpite približne za 50 eur. Jeho schopnosť uvariť polievky je aj napriek nižšej cene dobrá. Môže však ponúkať menší objem, nižší výkon, alebo menšiu programovú výbavu.

✅ Polievkovary do 100 eur

Kategória, v ktorej nájdete favoritov z recenzií polievkovarov. Veľmi dobrý pomer cena / výkon, rodinný objem od 1,6 do 2 l a tiež aj slušná programová výbava, ktorá zlepšuje ich využitie v kuchyni.

✅ Polievkovary od 100 eur

Výkonné a kvalitné polievkovary s bohatou výbavou, vhodné pre náročných používateľov.

Najlepšie značky polievkovarov

Kde nájdete dobre hodnotené polievkovary? Nebude žiadnym prekvapením, ak pôjde o výrobcov, ktorých portfólium je bohaté na rôzne kategórie kuchynských spotrebičov.

 • Tescoma – V ponuke tradičnej značky Tescoma nájdete napríklad aj výkonný a všestranný varný mixér Tescoma PRESIDENT 1,75l. Síce je jeho cena vyššia, v kuchyni je s ním radosť pracovať.
 • Tefal – Jedna z najvyhľadávanejších značiek má na svojom konte množstvo elektrických hrncov – či už multifunkčných alebo tlakových. Do pozornosti dávame dobre hodnotený TEFAL BL542831.
 • MioMat – Alebo aj “Hrnček var”. Prístroj, ktorý je po dizajnovej stránke veľmi obľúbený. Získal si pozornosť mamičiek aj zdravo sa stravujúcich ľudí. Jeho cena je vyššia, no zaujať môže zbierka vyše 400 overených receptov.
 • DOMO – Značka DOMO má v ponuke jeden z najpredávanejších polievkovarov na našom trhu vôbec – model DO705BL. Zaujímavé sú tiež modely DO716BL, DO719BL. Dobrá cena a výborné užívateľské recenzie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tescoma polievkovar s mixérom PRESIDENT
Náš víťaz testu
✔️ Výkonný mixér s integrovaným varným dnom
✔️ Prvotriedna nehrdzavejúca oceľ, žiaruvzdorné borosilikátové sklo a odolný plast
✔️ Plne automatický
✔️ Zvláda krémové polievky, vývary, omáčky, ovocné smoothie, mliečne koktaily aj pyré
📌 od 210 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2DOMO DO716BL

✔️ Objem 2,2 l
✔️ 7 funkcií a automatických programov
✔️ Umožní výrobu rastlinného mlieka, polievok i domácich marmelád a džemov
✔️ Vyrobený z vysoko kvalitnej nerezovej ocele
📌 od 100 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Domo DO498BL

✔️ Antikorová nádoba s objemom 1,6 l
✔️ Možné aj samostatné mixovanie
✔️ Hladké dno pre ľahké čistenie
✔️ Nízka cena
📌 od 65 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#4MioMat s receptárom

✔️ 5 automatických programov
✔️ Polievky, kaše, detské výživy, rastlinné mlieka a smoothies - aj v RAW kvalite
✔️ Objem do 1,3 l
✔️ Krásny prepracovaný dizajn
📌 od 145 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#5Luli Chef

✔️ program prípravy krémových mixovaných polievok, kaší, detských výživ a príkrmov
✔️ program prípravy akéhokoľvek rastlinného mlieka, napr. z orechov
✔️ program, ktorý udržiava teplotu navareného jedla na 60°C po dobu 2 hodín
✔️ program prípravy nemixovaných polievok s kúskami zeleniny
📌 od 140 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin