Najlepšie brúsky na reťaze: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie brúsky na reťazeMajitelia motorových píl zbystrite pozornosť! Isto viete, že práca s motorovou pílou môže byť iba vtedy efektívna, ak je reťaz dostatočne ostrá. V závislosti od intenzity používania je nevyhnutné v istých intervaloch reťaz ostriť. Ako na to? Ak ste si doteraz pomáhali ručnou ostričkou alebo dávali reťaz nabrúsiť do servisu, máme pre vás ďalšie riešenie – niekoľko tipov na najlepšie elektrické brúsky na reťaze pre domáce aj profi použitie.

Ako si z ponuky brúsok na reťaze správne vybrať? Základným orientačným bodom môže byť frekvencia používania reťazovej píly. Čím častejšie ju používate, tým je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k otupeniu reťaze a ďalej sa nepohnete (ak nemáte doma ešte ďalšie reťaze v zálohe). Otupenie reťaze sa však v mnohých situáciách nedá vopred predvídať, dokonca ani skúseným majstrom. Niekedy stačí naraziť na jednu tvrdú prekážku a práca musí počkať, kým reťaz opäť neobnoví svoj výkon. Ak teda s motorovou pracujete pravidelne, potrebujete mať po ruke kvalitnú brúsku na reťaze s výbornou geometriou brúsenia, presnosťou a stabilitou. Ak ste si však doteraz dávali reťaz nabrúsiť raz za sezónu, nemusíte nevyhnutne platiť veľa za profi brúsku. Hľadajte optimálny pomer cena / výkon a prezrite si testy a recenzie brúsok na reťaze, kde nájdete cenné informácie z prvej ruky, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v množstve podobných produktov.

V nasledujúcom sprievodcovi si viac povieme o rozdieloch medzi brúskami na reťaze, ich parametroch a funkciách. Pozreli sme sa na niekoľko overených predajcov a ich ponuku. Nájdete tu nielen všeobecné tipy a delenia, ale aj rebríček s veľmi dobre hodnotenými brúskami na reťaze značiek Proteco, Scheppach, Güde, či Einhell.

Najlepšie brúsky na reťaze podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Proteco 51.01-BPR-145-230

Náš víťaz testu
✔️ Motor má hliníkové telo s rebrovaním pre lepšie chladenie
✔️ Priemer kotúča 145 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 3000 ot./min
✔️ Určené pre všetky bežné reťaze
✔️ Jednoduché nastavenie uhla brúsenia
✔️ Príkon 230 W
📌 od 85 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Scheppach KS 1200

Najlepší pomer cena/výkon
✔️ Dobrá cena
✔️ Vhodná aj pre začiatočníkov
✔️ Priemer kotúča 100 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 7500 ot./min
✔️ Obľúbená značka
✔️ Príkon 220 W
📌 od 39 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3 HECHT 9230

Najlepšia značky Hecht
✔️ Výkonný motor
✔️ Pohodlné držadlo
✔️ Priemer kotúča 145 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 3000 ot./min
✔️ Určené pre všetky bežné reťaze
✔️ Príkon 230 W
📌 od 90 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4 Einhell GC-CS 85 E

Výborné recenzie a hodnotenia
✔️ Dobrá cena
✔️ Jednoduchá obsluha
✔️ Priemer kotúča 108 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 5500 ot./min
✔️ Príkon 85 W
📌 od 33 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5 Güde P 2300 A

Na profi použitie
✔️ Jednoduché brúsenie rezných zubov
✔️ Priemer kotúča 145 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 3000 ot./min
✔️ Pre všetky dostupné druhy reťazí
✔️ Príkon 230 W
📌 od 75 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Güde GKS 108

Cenový tip
✔️ Obojstranné ostrenie
✔️ Bočný kryt kotúča s priehľadnou clonou
✔️ Priemer kotúča 108 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 4800 ot./min
✔️ Rozsah otáčania pracovného stola ±35°
✔️ Príkon 85 W
📌 od 30 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať brúsku na reťaze

Pri výbere brúsky na reťaz motorovej píly je potrebné vziať do úvahy veľa vecí – predovšetkým:

 • koľko chcete minúť,
 • či budete motorovú pílu používať pravidelne alebo príležitostne
 • a koľko času a fyzickej námahy ste ochotní na zaostrenie reťaze vynaložiť.

Aj keď sú hlavnou témou nášho sprievodcu elektrické brúsky na reťaz, povieme si kľúčové informácie aj o iných možnostiach brúsenia reťazí, aby ste mali komplexný obraz a dokázali si vybrať spôsob, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Pripravili sme pre vás tiež aj niekoľko rád, ako uchovať reťaz čo najdlhšie ostrú.

Čo sa stane, ak zostane reťaz tupá?

Odpoveď na túto jednoduchú otázku pozná zrejme každý, kto mal motorovú pílu v ruke. Ak je reťaz otupená, píla nereže, začne zavýjať a páliť drevo. Aj tá najlepšia motorová píla s extra výkonným motorom sa v takej chvíli stáva bezmocnou. V zápale práce spočiatku nemusíte postrehnúť, že ostrie na reťazi otupelo a začnete pílou do dreva vyvíjať veľký tlak. Píla sa následne prehrieva, preťažuje a hrozí riziko predčasného opotrebovania dôležitých komponentov. Okrem toho sa do rúk prenášajú silnejšie vibrácie, ktoré škodia nervom v rukách.

Či pracujete s drevom iba pri príprave palivového dreva na zimu, alebo je motorová píla súčasťou vašej profesie, ostrá reťaz je nevyhnutnosťou. Šetrí čas, spotrebu paliva/energie aj motorovú pílu, uľahčuje prácu s drevom, odbremeňuje vás od náročnej práce. A od toho predsa bola motorová píla vynájdená!

ako vybrať brúsku na reťaze

Ako uchovať reťaz čo najdlhšie ostrú?

 • Základné pravidlo – režte iba drevo. Nie blato, štrk, ani kamienky a už vôbec nie betón. Ak máte v pláne píliť drevo, ktoré je zašpinené, venujte pár minút oprášeniu miesta rezu. Použite napríklad výfuk na motorovej píle. Hrubú zaschnutú špinu rozbite a osekajte sekerkou.
 • Dajte si pozor, aby ste špicom lišty nezavadili o kamene alebo betón.
 • Máte drevo položené na zemi? Nepílte drevo skrz na skrz, aj keď je to pri dobre rozbehnutej práci veľkým pokušením. Rez drevom zastavte niekoľko centimetrov pred koncom, drevo otočte, oprášte a dopílte z opačnej strany.
 • Akonáhle cítite, že rezný výkon klesá, prácu ukončite. Reťaz potrebuje vymeniť alebo nabrúsiť. Ak máte náhradnú reťaz, už o pár minút môžete pokračovať. Reťaz sa tlakom do dreva ešte viac otupí a jej brúsenie bude dlhšie a namáhavejšie. Ak ďalšiu reťaz nemáte, nevyhnete sa brúseniu – ručnému, alebo pomocou elektrickej brúsky.

Základné možnosti brúsenia reťaze motorovej píly

Ručné brúsenie

Na ručné brúsenie nedajú niektorí majitelia motorových píl dopustiť. Chce to spočiatku cvik, alebo vidieť ostrenie reťaze pilníkmi u niekoho skúsenejšieho. Pri troche záujmu vám však už onedlho pôjde práca od ruky a s dobrým výsledkom, no počítajte s tým, že to nebude chvíľková záležitosť.

Budete potrebovať sadu špeciálnych oblých pilníkov na reťaze. Vždy vyberajte takú, ktorá je adekvátna k parametrom vašej reťaze. Údaj o vhodných pilníkoch býva uvedený aj na obale reťaze. Okrem pilníkov budete potrebovať univerzálnu rukoväť, do ktorej sa pilníky osadzujú, ploché pilníky, vodiacu mierku, štetec na očistenie reťaze od hrubej špiny. Reťaz nemusíte skladať z vodiacej lišty motorovej píly. Motorovú pílu položíte na stôl a lištu zachytíte do zveráka.

Pri ručnom aj elektrickom brúsení musíte dodržať správne uhly a sklony, pod ktorými sa reťaz musí brúsiť, inak sa dopracujete k opačnému výsledku, ako očakávate. Kým pri ručnom brúsení si musíte dávať pozor pri každom zube zvlášť, na elektrickej brúske stačí nastaviť správny uhol na úvod.

Brúsenie reťaze v servise

Ideálna možnosť, ak si na brúsenie reťaze netrúfate a zároveň chcete mať istého výborného výsledku. Vhodná pre tých, ktorí motorovú pílu používajú párkrát za rok, sporadicky podľa potreby a neprekáža im, že sa reťaz niekoľko dní zdrží v servise (a teda aj prípadné pílenie bude mať stopku, ak doma nie je náhradná reťaz).

Elektrická brúska na reťaze

A sme konečne pri možnosti, ktorá vás sem doviedla. Elektrické brúsky na reťaze (káblové aj akumulátorové) predstavujú praktické riešenie, ako rýchlo, pomerne jednoducho a časovo výhodne naostriť reťaz motorovej píly.

V základe ide o prístroj, ktorý tvorí otočné upínacie zariadenie (vodiaca koľajnica) s uhlovou stupnicou (napríklad v rozsahu do 35°) a výkyvné rameno s motorom. Na ramene je zachytený tenký brúsny kotúč.

Brúsky na reťaze sú ľahko ovládateľné a ich prednosťou je možnosť presného nastavenia vzhľadom k parametrom konkrétnej reťaze. S ich pomocou dokážete výrazne predĺžiť životnosť reťazovej píly, získať očakávaný rezný výkon a bezpečnosť pri pílení.

naostrenie reťaze

Základné parametre brúsok na reťaze

Príkon a výkon

Ako je tomu pri mnohých dielenských prístrojoch, aj v prípade brúsky na reťaze je príkon úzko naviazaný na výkon (= silu). Do brúsky, ktorá je vybavená elektromotor s nízkym príkonom, sa používajú jemnozrnné kotúče, ktoré sa veľmi rýchlo opotrebujú a miesto brúsenia spôsobia iba zahriatie pílového zubu. Väčšina dostupnej ponuky pracuje s príkonom od 80 – 230 W. Vyšší príkon, od 200 W a viac, je typickým znakom robustných brúsok, aj na profesionálne použitie.

Rozsah uhlov

Vodiaca koľajnica, o ktorú sa kotví otupená reťaz, je variabilne prestaviteľná. Reťaz do nej upnete pomocou aretačnej skrutky. V jej bezprostrednej blízkosti je uhlová stupnica, najčastejšie s rozsahom max. do 30 – 35°, podľa ktorej zvolíte vyhovujúci uhol. Tieto uhly sú pre väčšinu reťazí štandardných motorových píl dostačujúce.

Otáčky brúsky

V popisoch brúsok na reťaze sa dozviete tiež aj údaj o voľnobežných otáčkach. Tie sa pohybujú v intervale cca od 3000 – 6000 otáčok za minútu. Ako tento údaj ovplyvňuje použitie brúsky? Brúsky s nižšími otáčkami sú vhodné na údržbu reťazí hobby píl. Ak máte vo výbave profesionálnu pílu, aj jej reťaz bude vykazovať vyššiu húževnatosť a rovnako tak schopná musí byť aj brúska.

Praktická výbava

Kvalitná brúska na reťaz motorovej píly by mala mať tiež vo výbave:

 • obojstranné ostrenie vďaka naklápacej brúsnej hlave,
 • nastaviteľný hĺbkový doraz brúsneho kotúča,
 • osvetlenie zacielené na miesto brúsenia,
 • priehľadný kryt kotúča pre bezpečnú prácu s brúskou.

ako sa starať o reťaz

Ceny brúsok na reťaze

Hobby alebo profesionálna brúska na reťaze? Túto dilemu dokáže z časti rozlúsknuť intenzita využívania motorovej píly. Ak drevo pílite, potrebujete výkonnú brúsku, na ktorú sa môžete spoľahnúť. V prípade, že ju budete používať občas, nemusíte kupovať najdrahší model na trhu. Zároveň však ani najlacnejší, ktorý môže sklamať ako výsledkami, tak aj životnosťou.

✅ Brúsky na reťaze do 35 eur

Jednoduché, základné modely, ktoré sú stavané na menej náročné používanie. Nájdete tu však aj niekoľko značkových brúsok v dobrej kvalite spracovania. Miera nastaviteľnosti a životnosť však nie sú najvyššie.

✅ Brúsky na reťaze do 70 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie brúsky na reťaze s optimálnym pomerom cena/výkon. Sú vhodné nielen pre hobby používateľov, ale aj pre náročnejších používateľov, ktorí hľadajú spoľahlivú a dobre vybavenú brúsku.

✅ Brúsky na reťaze od 70 eur

Menší výber kvalitných brúsok na reťaze, ktoré sú určené na profesionálne použitie. Vysoká presnosť, stabilita, miera nastavenia, viac doplnkových bezpečnostných a ochranných prvkov.

Najlepšie značky brúsok na reťaze

Čosi sme už naznačili v predchádzajúcom delení, ešte si však na záver v krátkosti predstavme výrobcov, ktorí majú s výrobou brúsok na reťaze bohaté skúsenosti. Nebude žiadnym prekvapením, že ide o známe značky, ktoré vynikajú aj v produkcii motorových píl.

 • Proteco – V ponuke nájdete niekoľko cenovo dostupných, ale aj profesionálnych brúsok na reťaze. Ideálne pre jednoduché a presné brúsenie.
 • Scheppach – Do sortimentu kvalitného náradia nemeckého výrobcu patrí aj niekoľko dobre vybavených brúsok na reťaze v priaznivej cene.
 • Hecht – Menší výber overených brúsok s dobrou predajnosťou na našom trhu
 • Einhell – Jednoduché a dobre skoncipované brúsky na reťaze vhodné pre hobby majstrov a chalupárov.
 • Güde – Kvalitné ostričky pílových reťazí. Solídne spracovanie a výbava, ktorá výrazne zjednodušuje prácu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Proteco 51.01-BPR-145-230

Náš víťaz testu
✔️ Motor má hliníkové telo s rebrovaním pre lepšie chladenie
✔️ Priemer kotúča 145 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 3000 ot./min
✔️ Určené pre všetky bežné reťaze
✔️ Jednoduché nastavenie uhla brúsenia
✔️ Príkon 230 W
📌 od 85 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Scheppach KS 1200

Najlepší pomer cena/výkon
✔️ Dobrá cena
✔️ Vhodná aj pre začiatočníkov
✔️ Priemer kotúča 100 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 7500 ot./min
✔️ Obľúbená značka
✔️ Príkon 220 W
📌 od 39 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3 HECHT 9230

Najlepšia značky Hecht
✔️ Výkonný motor
✔️ Pohodlné držadlo
✔️ Priemer kotúča 145 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 3000 ot./min
✔️ Určené pre všetky bežné reťaze
✔️ Príkon 230 W
📌 od 90 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4 Einhell GC-CS 85 E

Výborné recenzie a hodnotenia
✔️ Dobrá cena
✔️ Jednoduchá obsluha
✔️ Priemer kotúča 108 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 5500 ot./min
✔️ Príkon 85 W
📌 od 33 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5 Güde P 2300 A

Na profi použitie
✔️ Jednoduché brúsenie rezných zubov
✔️ Priemer kotúča 145 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 3000 ot./min
✔️ Pre všetky dostupné druhy reťazí
✔️ Príkon 230 W
📌 od 75 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Güde GKS 108

Cenový tip
✔️ Obojstranné ostrenie
✔️ Bočný kryt kotúča s priehľadnou clonou
✔️ Priemer kotúča 108 mm
✔️ Počet otáčok za minútu 4800 ot./min
✔️ Rozsah otáčania pracovného stola ±35°
✔️ Príkon 85 W
📌 od 30 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin