Najlepšie záhradné skleníky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

pestovanie skleník
Tentokrát sme sa zamerali na najlepšie skleníky na trhu, z hľadiska pomeru cena/kvalita a spokojných recenzií majiteľov. Ide o overené konštrukcie, vďaka ktorým dokážete dobu pestovania vo vašej záhradke predĺžiť od skorej jari po neskorú jeseň. Dopestovať si vlastnú úrodu predstavuje pre pravých záhradkárov ten pravý pocit zadosťučinenia.

Na to, aby ste si na svojej záhrade postavili skleník, môžete mať hneď niekoľko dobrých dôvodov. Ceny priesad a zeleniny neustále rastú a ani ich kvalita nie je to čo bývala. Domáce pestovanie vám umožní mať plnú kontrolu nad tým, čo sa dostane do vašej kuchyne.

Aký je kvalitný skleník? Rozhodnete sa pre sklenú výplň alebo polykarbonát? Aká konštrukcia skleníka vám bude najlepšie vyhovovať? Na všetky tieto otázky a ešte viac vám odpovieme v našom obsiahlom sprievodcovi. Veríme, že aj vďaka nemu sa zorientujete v ponuke predajcov a dokážete si vybrať skleník, ktorý vám k spokojnosti poslúži dlhé roky. Ak dáte na skúsenosti a názory iných, zaujímavým zdrojom informácií sú tiež dostupné recenzie skleníkov.

Najlepšie záhradné skleníky podľa recenzií a nášho výberu

PoradieProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.IGEL TOMATO
Rozmery (š x d x v): 2,04 x 6 x 1,79 m
Hmotnosť: 94 kg
Materiál konštrukcie: žiarovo-zinkovaná oceľ
Materiál výplne: polykarbonát 6 mm
Plocha: do 12 m2
⭐ 100 %950 € Čítať recenzie
2.VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm
Rozmery (š x d x v): 1,93 x 3,21 x 1,97 m
Hmotnosť: 55 kg
Materiál konštrukcie: hliník
Materiál výplne: polykarbonát 4mm
Plocha: 6,2 m2
⭐ 98 %510 € Čítať recenzie
3.IGEL MANDARIN
Rozmery (š x d x v): 3 x 6 x 1,80 m
Hmotnosť: 128 kg
Materiál konštrukcie: žiarovo-zinkovaná oceľ
Materiál výplne: polykarbonát 6 mm
Plocha:do 18m2
⭐ 96 %1200 € Čítať recenzie
4.VITAVIA TARGET 7500 PC 4 mm
Rozmery (š x d x v): 1,93 x 3,83 x 1,97 m
Hmotnosť: 63 kg
Materiál konštrukcie: hliník
Materiál výplne: polykarbonát 4mm
Plocha: 7,4 m2
⭐ 96 %560 € Čítať recenzie
5.G21 GZ 48 - 251 x 191 cm
Rozmery (š x d x v): 1,93 x 2,51 x 2,02 m
Hmotnosť: 55 kg
Materiál konštrukcie: pozinkovaná oceľ
Materiál výplne: polykarbonát 4mm
Plocha: 4,8 m2
⭐ 94 %460 € Čítať recenzie
6.Nabbi Glasshouse
Rozmery (š x d x v): 1,9 x 1,9 x 1,95 cm
Hmotnosť: 32,5 kg
Materiál konštrukcie: hliník
Materiál výplne: polykarbonát 4 mm
Plocha: 3,8 m2
⭐ 94 %355 € Čítať recenzie

Ako vybrať skleník

Sedlová strecha, sklené tabule a pevné murované základy. Taká je klasická predstava skleníka, ktorý pri správnom umiestnení a starostlivosti vydržal na mnohých záhradách desaťročia. Pravdepodobne ste prešli už pár ponúk predajcov a váhate, aký skleník kúpiť. Budete sa držať klasiky a zvolíte sklo alebo dáte šancu modernému polykarbonátu? Výber závisí aj do sumy, ktorú chcete do skleníka investovať. Predajca klasických skleníkov zo skla vás bude pravdepodobne presviedčať o tom, že jeho skleníky sú jediné pravé. Ten, ktorý sa špecializuje na predaj polykarbonátových, bude poznať všetky prínosy tohto materiálu. Pri výbere najviac zavážia vaše preferencie. O tom, ako si z pestovania urobiť radosť a ako vybrať záhradný skleník, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám si viac povieme v nasledujúcich odsekoch.

Veľkosť skleníka

Pri výbere skleníka uvažujte na roky dopredu. Vystačíte s menším skleníkom s plochou do 6-8 m2 alebo u vás nájde využitie aj väčší skleník s plochou cez 12 m2? Závisí predovšetkým od účelu používania. Niekto používa skleník iba na bezpečné predpestovanie priesad, ktoré potom vysadí von, iný dokáže veľkú plochu vysadiť zeleninou rôzneho druhu a v zime využíva skleník na prezimovanie citlivých okrasných rastlín. Ak plánujete takéto rastliny chrániť pred mrazom, voľte väčší skleník. Nie je totiž dobré, ak sa dotýkajú listami. Zvyšuje sa riziko prenosu škodcov a hubových chorôb.

Platí úmera – čím väčší je skleník, tým dlhšie sa udrží vnútorná teplota a rastliny nie sú ohrozené ani počas chladnej noci.

Konštrukcia skleníka

V súčasnosti sa skleníky vyrábajú z troch materiálov: hliník, oceľové profily a žiarovo pozinkovaný plech:

  • Hliníkový rám je veľmi dobre tvárny, no pritom pevný a ľahký. Tieto kvality sa prenášajú aj do vyššej ceny. Pozor na podozrivo lacné hliníkové rámy – pravdepodobne sa šetrilo na materiáli a takýto hliníkový rám bude mať problémy so zaťažením a poveternostnými podmienkami.
  • Oceľový rám má tiež veľmi dobré vlastnosti, najmä vysokú stabilitu. Nevýhodou je však vyššie riziko korózie po rokoch, preto bude vyžadovať pravidelné nátery.
  • Konštrukcia zo žiarovo pozinkovaného plechu patrí ku klasike, ktorú overili roky. V súčasnosti sa vyrába v úprave, ktorá odoláva korózii. Veľmi dobre si poradí aj s náporom vetra či väčšou vrstvou snehu.

Výplň skleníka: Sklo alebo polykarbonát?

Sme pri azda najväčšej dileme záhradkárov: kúpiť záhradný skleník z polykarbonátu alebo zostať verný tradičnému sklu? Poďme sa bližšie pozrieť, aké výhody a nevýhody materiál výplne prináša.

Sklo

Ide o klasické záhradnícke sklo alebo tvrdené bezpečnostné sklo o hrúbke minimálne 3 mm, ktoré počas roka nepodlieha žiadnym fyzikálnym alebo chemickým zmenám a zachováva si svoje vlastnosti. Podporuje zdravý rast rastlín a pomáha vytvárať ideálnu klímu. Keďže je ťažšie, vyžaduje robustnú a stabilnú konštrukciu, ktorá “nestŕpa”. Obidve strany sklených výplní môžu byť hladké alebo je jedna strana zvrásnená (tzv. číre sklo) a dopadajúce slnečné lúče rozptyľuje, a tak chráni rastliny pred priamym spálením. Nevýhoda je zrejmá – vyššia cena a vyššie riziko rozbitia a úrazu. Preto kúpu tohto typu skleníka zvážte najmä v prípade, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov, ktorí by do skla pri nepozornosti mohli vraziť.

Polykarbonátové výplne

Za posledné roky zvalcovali trh. V súčasnosti ide o najpredávanejšie skleníky. Sú cenovo dostupné, variabilné, tvarovo aj veľkostne rozmanité a tepelnoizolačné schopnosti polykarbonátu sú ešte lepšie ako u skla, čo oceníte najmä v jarných a jesenných mesiacoch, pretože lepšie drží naakumulované teplo. Veľmi dobre rozptyľujú slnečné lúče a chránia tak rastliny. Nevyžadujú ťažkú konštrukciu, dokonca ani pevné základy. Polykarbonát je vybavený UV vrstvou, ktorá ho chráni pred slnečným žiarením. Uchováva si svoju tuhosť, optické vlastnosti a odolnosť pri zaťažení. Problémom však je, že táto UV ochrana sa časom zodiera a každý plast bez UV ochrany, ktorý je vystavený slnku, rýchlo starne a praská doslova “medzi prstami”. Moderné vysokogramážové polykarbonátové výplne od overeného výrobcu sa vyznačujú vysokou UV stabilitou a ich životnosť je 15 – 20 rokov. Nedajte sa preto zlákať na prvú nízku cenu a vyberajte rozumne.

Polymetylakrylátové výplne

Odporúčame ich najmä milovníkom tropických rastlín. Tento materiál nepotrebuje UV ochranu – nepodlieha znehodnoteniu pod vplyvom slnečného žiarenia. A na to, aby si tropické rastliny zachovali vykreslenie a farebnosť listov, či sýtosť kvetov a nedošlo ku degenerácii rastlín, potrebujú práve UV žiarenie.

Oblúkový skleník alebo sedlová strecha?

Skleník so sedlovou strechou

Skleník so sedlovou strechou je vo svojej podstate skladačka. Vytvoríte rám a do jednotlivých “segmentov” osádzate presne vymerané časti výplne. Tie zapadnú buď do drážok, alebo je možné prichytiť ich svorkami, či šrobovaným spojom. Na záhrade vyzerá elegantne, v prípade vybitia alebo zlomenia jednej výplne je možné ju jednoducho vymeniť.

Oblúkové skleníky

Oblúkové skleníky sa dostali do priazne Slovákov posledné roky, najmä pre ich solídnu výšku, v ktorej sa darí rôznych druhom ťahavej zeleniny a ani vyššia osoba sa v takomto skleníku nemusí hrbiť. Základom je postaviť konštrukciu, na ktorú presne a po krokoch pevne prichytávate rozmerné kusy ohybného polykarbonátu do oblúka (napr. jeden plát má 6 x 2 m). Vzniká úhľadná zaoblená konštrukcia, ktorej jedinou nevýhodou je fakt, že ak sa naštrbí alebo praskne čo i len malý kúsok, postupne sa šíri ďalej a príde čas, keď budete musieť vymeniť celý veľkú kus.

Kde umiestniť skleník?

Miesto, ktoré pre skleník vyhradíte je viac menej fixné. Ak jeden rok postavíte základy, zvyšné roky sa vám nebude chcieť základy namáhavo prerábať. Iné je to však v prípade, ak si kúpite skleník, ktorý základy nepotrebuje. Ten môžete za dodržania správnych postupov každý rok dať na iné miesto – najmä, ak máte po prvej sezóne pocit, že ste sa s výberom miesta netrafili (tieň stromov, menej úrodná pôda, ďaleko od domu).

Skleník môžete umiestniť na voľné priestranstvo – pestované rastliny majú dostatok slnka, na skleník nepadajú listy zo stromov, no je viac vystavený náporom vetra a musíte sa zásobiť dostatočne dlhými záhradnými hadicami.

Ak skleník pristavíte k domu, môže jedna kontaktná strana skleníka využívať akumulačné schopnosti múra, ľahko do skleníka privediete vodu, ale aj elektrinu na svietenie alebo pre výhrevné teleso pri vysokých mrazoch. Skleník je v závetrí domu. V závislosti od polohy a tienenia však nemusí počas leta získavať dostatok svetla. Pre skleník je dôležité najmä stabilné doobedňajšie slnko a slnko po 15. hodine, ktoré sa najviac podieľajú na vytváraní optimálnej klímy. Dávajte však pozor na zosunutie snehu zo strechy domu na strechu skleníka – hrozí riziko poškodenia.

Spôsob vetrania

Každý skleník má dvere – podľa veľkosti jedny alebo dvojo. Tieto dvere môžu byť klasické jednodielne, pri kvalitnejších konštrukciách natrafíte na dvojdielne dvere, predelené v polovici tak, že horná pootvorená časť slúži na vetranie ako okno. Prítomné sú aj strešné okná, ktoré by mali tvoriť 10 % plášťu. Otvárajú sa buď manuálne, v drahších modeloch natrafíte aj na automatické otváranie a zatváranie vnútorných okien v závislosti od vnútornej teploty. Ide o veľmi zaujímavý prvok, pretože, ak máte skleník automaticky zavlažovaný, môžete si dovoliť odísť aj na pár dní preč, bez toho, aby ste ohrozili úrodu v skleníku.

Skleník, fóliovník alebo parenisko?

Spôsobov, ako si dopestovať bohatú úrodu, ktorá nie je vystavená silným búrkam, vetru a náletu škodcov je hneď niekoľko a isto ich netreba zdĺhavo predstavovať.

Skleník

Je praktický vtedy, ak ho dokážete rozumne využívať celoročne (aj počas zimy) a neprekáža vám stabilná konštrukcia na záhrade. Stojí viac, no ponúka stabilnejšie podmienky na pestovanie. Pri správnom umiestnení vám vydrží desaťročia.

Fóliovník

Najlepšie si svoju úlohu plní od jari do jesene. Zamerajte sa predovšetkým na kvalitnú konštrukciu, ktorá odoláva korózii a je ju možné ľahko rozmontovať. Samotná fólia ponúka životnosť na 3 – 5 rokov podľa kvality. Poškodiť ju môžu vtáci, mačky, ale aj zaseknutie motykou. Bez UV ochrany veľmi rýchlo praská. Je však cenovo nenáročná a vhodná aj na zakrytie obrovských plôch.

Parenisko

Perfektný spôsob, ako si dopestovať vlastné priesady! Niekedy stačí zužitkovať starý okenný rám a drevené dosky alebo si kúpiť malé praktické parenisko za rozumnú cenu. Vhodné je najmä na pestovanie nízkych teplomilných rastlín a jarnú zeleninu.

Cena skleníkov

Je komplikovanejšie nájsť pri skleníkoch rozumné cenové rozdelenie do kategórií. Líšia sa veľkosťou, vybavením, použitým materiálom. Už za pár stoviek eur dokážete kúpiť pekný priemerne veľký polykarbonátový skleník s certifikovanými materiálmi.

Ak však hľadáte konštrukciu, ktorá je špecifická a vo vašej záhrade alebo na dvore bude elegantnou dominantou, zrejme nevystačíte s jednoduchosťou. Záhradné skleníky zo skla sú podstatne drahšie a ich cena v závislosti od veľkosti, tvaru a celkového spracovania začína minimálne na sume 1000 €.

Prémiové skleníky zo skla (ale aj polykarbonátu) za viac ako 3000 € už svojim majiteľom ponúkajú celý rad výhod a prevedenie, ktoré vydrží desaťročia.

Najlepšie značky skleníkov

Do nášho rebríčka sme vybrali modely, ktoré už overili množstvo spotrebiteľov pred vami. Nájdete tu skleníky z extra kvalitných materiálov určené pre náročných, ale aj modely s rozumným pomerom cena/kvalita, či skleníky s vysokou predajnosťou. Ak hľadáte testy skleníkov, pravdepodobne neuspejete. Je však niekoľko dobrých orientačných bodov, podľa ktorých zvoliť správneho výrobcu:

  1. Svoje produkty predáva v overených kamenných predajniach aj e-shopoch. Nejde len o záležitosť jedného “exkluzívneho webu” alebo o predaj cez bazár a tretie osoby. Za svojimi výrobkami si stojí a ponúka ich nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, či celej EÚ.
  2. K dispozícii máte záručný list (zvyčajne je záručná doba až 10 rokov), záručný aj pozáručný servis skleníka a montážny list v slovenskom alebo českom jazyku.
  3. Pozor na pôvod skleníka. Lacné plasty a konštrukcie z ázijských krajín vydržia iba pár rokov. Napríklad – ak je uvádzaná teplota pre polykarbonát max 60°C, je to málo. Teplota v skleníku totiž môže dosahovať až 70°C.

Skleníky LanitPlast

Záhradné skleníky LanitPlast majú v našich obchodoch bohaté zastúpenie a ide o najpredávanejšie modely. Táto firma sa okrem skleníkov špecializuje aj na výrobu fóliovníkov, záhradných domčekov, vchodových striešok a prístreškov. Ide o najväčšieho dodávateľa skleníkov v Českej republike aj na Slovensku. Pôvod polykarbonátových výplní – Veľká Británia alebo Nemecko.

Skleníky Hecht

Kvalitné výrobky do záhrady a dielne od českej značky Hecht netreba veľmi predstavovať. Sú najväčším distribútorom záhradnej techniky v strednej Európe. Kúpou skleníka značky Hecht získavate garanciu dobrej kvality, istotu náhradných dielov a spoľahlivý zákaznícky servis.

Skleníky Vitavia Garden

Pôvodom značka z Veľkej Británie vyniká výbornou kvalitou konštrukcie a základne. V spolupráci s LanitPlast dodávajú aj na náš trh kvalitné skleníky, ktoré prešli prísnymi technickými skúšobnými protokolmi a sú osadené polykarbonátom, ktorý má dokladovateľnú českú certifikáciu.

Skleníky Volya LLC

Masívne skleníky Volya LLC sú vhodné najmä pre tie regióny Slovenska, ktoré sa každú zimu trápia s bohatou nádielkou snehu. Majú odolnú vystuženú konštrukciu a v plnej výbave lákajú najmä priaznivým pomerom cena/výkon.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Aké sú záhradné skleníky zo skla?

Záhradné skleníky zo skla sú overenou klasikou, na ktorú niektorí záhradkári nedajú dopustiť. Investícia do nového skleníka je síce vyššia, no pri správnom výbere vám vydrží celé desaťročia. Odolávajú silnému vetru aj náporom snehu. Pri výbere sa zamerajte na kvalitu konštrukcie, silu skla a spôsob ukotvenia skla do rámu. Solídny výrobca vám na kvalitný skleník zo skla ponúkne záruku minimálne 10 rokov. Okrem klasických skleníkov s obdĺžnikovou základňou sa veľkej popularite tešia aj krásne skleníky s podstavou šesťuholníka, ktoré môžu byť malým rajom pre nadšenú kvetinárku.

Čo pestovať v skleníku?

Skleník je počas hlavnej sezóny plný zeleniny. Výborne sa tu darí paprike, paradajkám, šalátovým uhorkám. Viac krát ročne môžete vysadiť reďkovku, rôzny druhy šalátov, žeruchu, kaleráb, karotku

Ako usporiadať skleník?

Vďaka skleníku môžete úrodu zbierať už o 2 mesiace skôr. Základom je však poznať správne zásady jeho usporiadania. Keďže dokáže udržať vhodné teplotné podmienky, môžete siahnuť aj po skorých odrodách.

  • V časti, kde sa najmenej vetrá a je vysoká vlhkosť aj teplota sa najlepšie darí šalátovým uhorkám. Na 1 m2 by ste nemali vysadiť viac ako 3 rastlinky. Ak chcete, aby sa im darilo ešte viac, umiestnite sem aj nádobu s vodou, ktorá vlhkosť okolo uhoriek prirodzene zvýši.
  • Čo najďalej od uhoriek pestujte paradajky, ideálne v opačnej strane skleníka, kde je možnosť pravidelného vetrania a výmeny vzduchu. Paradajky síce majú radi teplo, nevyhovuje im však vysoká vlhkosť. Na 1 m2 sa odporúča vysadiť 2 vysoké paradajky alebo 5 menších kríčkových.
  • Papriky majú podobné nároky ako paradajky, nemali by sa však dotýkať navzájom listami s paradajkami. Preto je dobré oddeliť ich pásom nižšej zeleniny, napríklad – reďkovkami, baklažánmi.
  • Viackrát vysievanú zeleninu ako reďkovky a zelené šaláty je najlepšie vysadiť čo najbližšie pri chodníku, aby ste na ne nezabudli a stihli ich zjesť, kým nezhorknú, alebo ich neobjavia škodcovia.

Najpredávanejšie záhradné skleníky na trhu

Najpredávanejšie záhradné skleníky na trhu podľa portálu Heureka.sk

PoradieProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.IGEL TOMATO
Rozmery (š x d x v): 2,04 x 6 x 1,79 m
Hmotnosť: 94 kg
Materiál konštrukcie: žiarovo-zinkovaná oceľ
Materiál výplne: polykarbonát 6 mm
Plocha: do 12 m2
⭐ 100 %950 € Čítať recenzie
2.VITAVIA TARGET 6200 PC 4 mm
Rozmery (š x d x v): 1,93 x 3,21 x 1,97 m
Hmotnosť: 55 kg
Materiál konštrukcie: hliník
Materiál výplne: polykarbonát 4mm
Plocha: 6,2 m2
⭐ 98 %510 € Čítať recenzie
3.IGEL MANDARIN
Rozmery (š x d x v): 3 x 6 x 1,80 m
Hmotnosť: 128 kg
Materiál konštrukcie: žiarovo-zinkovaná oceľ
Materiál výplne: polykarbonát 6 mm
Plocha:do 18m2
⭐ 96 %1200 € Čítať recenzie
4.VITAVIA TARGET 7500 PC 4 mm
Rozmery (š x d x v): 1,93 x 3,83 x 1,97 m
Hmotnosť: 63 kg
Materiál konštrukcie: hliník
Materiál výplne: polykarbonát 4mm
Plocha: 7,4 m2
⭐ 96 %560 € Čítať recenzie
5.G21 GZ 48 - 251 x 191 cm
Rozmery (š x d x v): 1,93 x 2,51 x 2,02 m
Hmotnosť: 55 kg
Materiál konštrukcie: pozinkovaná oceľ
Materiál výplne: polykarbonát 4mm
Plocha: 4,8 m2
⭐ 94 %460 € Čítať recenzie
6.Nabbi Glasshouse
Rozmery (š x d x v): 1,9 x 1,9 x 1,95 cm
Hmotnosť: 32,5 kg
Materiál konštrukcie: hliník
Materiál výplne: polykarbonát 4 mm
Plocha: 3,8 m2
⭐ 94 %355 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere záhradného skleníka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších skleníkov na trhu.
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin