Recenzia multifunkčnej teplovzdušnej fritézy TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi

Máte slabosť pre multifunkčné kuchynské vychytávky, najmä pre rôzne typy hrncov, ktorých potenciál by ste mohli využívať pri širokom spektre tepelných úprav a príprav? Možno pre vás máme inšpiráciu, ktorá vás nenechá chladnými. Dnes náš čaká recenzia TESLA AirCook & Grill QG800 Wi-Fi, ktorú sme osobne otestovali.

Čo sa skrýva pod týmto dlhým, komplikovaným názvom? Bude to ďalší nepraktický a veľa miesta zaberajúci predmet veľmi sporadického využitia, ktorý napokon nájde večné spočinutie v skrini? Alebo spotrebič, ktorý vám pomôže odhaliť nové dimenzie varenia a stane sa vašim najobľúbenejším spoločníkom v kuchyni? No, rozhodnutie je vo výsledku samozrejme na vás. TESLA AirCook & Grill toho však ponúka dosť, aby nielen obhájil svoju existenciu, ale tiež aby si našiel stále a výsadné miesto na kuchynskej linke aj vo vašom srdci.

Stará dobrá TESLA

Pokiaľ vo vás porekadlo o zlatých českých ručičkách dobre rezonuje, pravdepodobne budete mať radosť z toho, že v prípade tejto multifunkčnej teplovzdušnej fritézy nejde o výrobok svetoznámej americkej značky Tesla, ale o produkt starej dobrej českej TESLY. Pritom technologicky za prvým spomínaným globálnym gigantom nijako nezaostáva. Ponúkne veľa moderných funkcií a vychytávok. Ako sa napokon neskôr dozviete.

Značka TESLA má u nás silnú tradíciu a dobrú povesť už od svojho založenia v roku 1946. Príslušníci starších generácií si určite vybavia legendárne televízie či rádia TESLA. Táto značka má však oveľa širšie portfólio. A aj keď bola v posledných dekádach tak trochu zosadená zo svojho piedestálu, stále sa venuje svojej činnosti a robí to veľmi dobre. Ostatne, v posledných rokoch na seba opäť strháva väčšiu pozornosť skrz modernú a múdru elektroniku. Napríklad robotické vysávače, čističe okien alebo práve kuchynské spotrebiče.

logo TESLA electronics

Pre výrobky TESLA je stále typická technická precíznosť, spoľahlivosť a spojenie tradícií a skúseností s najmodernejšími technológiami. Aký mix nám táto značka namiešala v prípade fritézy TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi?

Už teraz môžeme prezradiť, že neprekvapivo veľmi vydarený.

Čo je TESLA AirCook & Grill?

TESLA AirCook & Grill nesie označenie multifunkčná digitálna teplovzdušná fritéza. Zdá sa, že tých schopností je až príliš, no v skutočnosti by sa ich do opisu pokojne vošlo ešte viac. TESLA AirCook & Grill toho totiž zvládne skutočne veľa. Pojem „multifunkčný“ možno teda v jej prípade považovať za kľúčový. Zároveň treba povedať, že tento spotrebič nie je práve ľahké jednoducho definovať, pretože sa trochu vymyká.

Predstavuje kombináciu kompaktnej stolnej rúry, modernej teplovzdušnej fritézy, domáceho grilu, sušičky ovocia a ktoviečeho ešte. Poďme sa teraz pozrieť, ako a na čo všetko sa dá prístroj TESLA AirCook & Grill použiť.

Aké sú výhody teplovzdušnej fritézy?

O teplovzdušných fritézach už ste možno počuli. Tieto moderné spotrebiče sú v posledných rokoch stále viac v móde. Pomaly, ale iste z domácností vytláčajú klasické fritézy, v ktorých sa jedlo smaží v litroch prepáleného oleja. V čom sú teplovzdušné fritézy lepšie?

Predovšetkým umožňujú prípravu jedla s minimom tuku alebo aj bez tuku. Aby sme boli technicky akurátni, pojmy ako „fritéza“, „fritovanie“ či „vyprážanie“ nie sú prísne vzaté v spojitosti s týmito modernými prístrojmi na mieste. V zásade ide o malé, úsporné, kompaktné teplovzdušné rúry. Vďaka malému objemu a špeciálnym technológiám cirkulácie vzduchu sa jedlo prehreje a pripraví s menšou spotrebou energie, dôkladne, rovnomerne a často aj rýchlejšie ako v skutočnej rúre. Tieto „fritézy“ navyše nie je potrebné predhrievať.

Vďaka rovnomernosti a intenzite pečenia sú vhodné aj na prípravu chrumkavých hranolčekov, rezňov a ďalších pochutín, ktoré sa bežne fritujú v mastnej kadi oleja. Vo výsledku chutia také dobroty trochu inak ako z fritézy, ale nie sú o nič menej chrumkavé a lahodné. A sú oveľa menej mastné a ťažkopádne. Pokiaľ máte tieto klasické mňamky radi, ale zároveň máte radi aj svoj žlčník, teplovzdušná fritéza vám môže ponúknuť výborné služby.

TESLA AirCook & Grill využíva technológiu prúdenia horúceho vzduchu Heat2Flow, ktorá zaistí dynamickú a rovnomernú distribúciu teploty po celom vnútornom priestore. Jedlo tak bude pripravené dokonale aj bez sústavného obracania, miešania a pod. Výrobca deklaruje možnú úsporu tuku až 85%. V skutočnosti môžete jedlo pokojne pripravovať úplne bez tuku. V prípade TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi nie je pridaný tuk tepelným médiom podieľajúcim sa na samotnej úprave, ale skôr nositeľom chuti.

Aké teploty je možné nastaviť na TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi?

Táto rúra umožní ručné nastavenie teploty v rozmedzí 65 až 200°C. Je to o niečo viac ako u väčšiny teplovzdušných fritéz, ale menej ako v klasickej rúre. Okrem toho môžete využiť niektorý z 8 prednastavených programov, ktoré automaticky zvolia adekvátnu teplotu aj ďalšie parametre podľa konkrétneho receptu.

Napríklad hranolky sa na špeciálny program pečú 25 minút pri 200 °C. Treba povedať, že výsledok je naozaj krásny. Hranolky sú sýto zlatisté a od pohľadu krásne prepečené, kôrka je chrumkavá, ale stred je vláčny. Skrátka tak, ako to má byť.

Chcete kuriatko na grile? Príslušenstvo k TESLA AirCook & Grill

TESLA AirCook Grill QG800 WiFi 10

Súčasťou balenia je bohaté príslušenstvo. Tým sa možnosti prípravy rapídne zvyšujú.

K fritéze TESLA AirCook & Grill dostanete bohaté príslušenstvo. Pri pečení mäsa alebo sušení ovocia využijete drôtené rošty. Pri vyprážaní hranolčekov či batátov alebo amerických zemiakov sa skvele uplatní špeciálny otočný drôtený košík. Ale najviac očarujúca je výbava na grilovanie. Respektíve na otočné grilovanie.

Na tento účel môžete použiť buď špeciálnu grilovaciu vidlicu alebo famózny držiak na 10 špízov. Musíme ešte raz zdôrazniť, že ide o otočné nadstavce! To znamená, že sa dočkáte skutočne profesionálnych grilovaných výsledkov.

Jednoducho také kuriatko (pozri naše snaženie na konci recenzie) sa pri opekaní otáčať musí – inak to nie je ono. Lenže máloktorá bežná rúra vám niečo také zaistí. TESLA AirCook & Grill áno. A že sa do nej zmestí aj celé kura, o tom sa môžete ľahko presvedčiť. Ostatne kapacita 12 litrov hovorí za všetko. Práve tak si môžete pripraviť napríklad autentické mäso na gyros či kebab. Pokiaľ v kuchyni radi experimentujete, budete nadšení.

Sušička ovocia do každej domácnosti

Máte sušičku ovocia? Že nie? Tak ak si zaobstaráte TESLA AirCook & Grill už ju nebudete ani potrebovať. Táto multifunkčná fritéza totiž zastane aj jej funkciu. Ak chcete sušiť ovocie, huby či iné plody prírody, stačí tenko nakrájané plátky naukladať na pribalené rošty a zvoliť program sušenia. Ten pracuje 4 hodiny pri teplote 30°C. Môžete použiť všetky tri rošty naraz. Rúra má vo vnútri 5 výškových pozícií.

Ako si môžete všimnúť, spomínaná teplota je mimo ručne nastaviteľného rozmedzia, je veľmi nízka a šetrná. Pre sušenie mäsa sa však odporúča teplota okolo 68 ° C a tú AirCook & Grill tiež zvláda.

Akú má AirCook & Grill kapacitu a kto ho ocení?

AirCook & Grill má pomerne veľmi štedrú kapacitu 12 litrov. Je to samozrejme menej, než má rúra, ale výrazne viac, než majú bežné teplovzdušné fritézy. Tento spotrebič sa tak uplatní aj vo väčšej domácnosti. Ocenia ho fanúšikovia moderného varenia, ktorí radi experimentujú a pripravujú pečené či grilované pokrmy všetkého druhu.

TESLA AirCook Grill QG800 WiFi 06

Kapacita 12 l. V pohode tak môžete „grilovať“ celé kura. Súčasťou príslušenstva je aj odkvapkávacia mištička.

Dizajnové spracovanie

Napriek tomu, že má TESLA AirCook & Grill veľkú kapacitu, nie je prehnane rozmerná. Na výšku aj šírku má okolo 40 cm. Nejaké miesto na linke zaberie, ale tiež ponúkne adekvátne a široké možnosti využitia. Dizajn je moderný, elegantný – s dotykovými ovládacími prvkami a otočným kolieskom na nastavenie teploty.

Transparentný sklenený priehľad à la klasická rúra je veľmi praktickým riešením pre dohľad nad stavom prípravy pokrmov. TESLA AirCook & Grill možno nie je najkrajší kuchynský spotrebič, aký ste kedy videli. Ale dizajn je účelový a rozhodne neurobí hanbu.

Ovládanie a funkcie

TESLA AirCook & Grill sa ovláda pomocou dotykových ikoniek v hornej časti. Všetko je pomerne zrozumiteľné. Sú tu jednotlivé programy: hranolky, kura, mäso, dezerty, ryby, slanina, krevety, sušenie. Ďalej spínač vnútorného osvetlenia, otáčanie ražne, dĺžka ohrevu/teplota a vypínač. Ovládacej časti dominuje kruhový ovládač (nastavenie teploty a doby pečenia).

Ale aby toho nebolo málo, nemali by sme zabudnúť, prečo má tento spotrebič v názve slovo Wi-Fi. Áno, je to presne tak. Spotrebič môžete spárovať s bezplatnou mobilnou aplikáciou, ktorá ponúkne škálu ďalších funkcií, nastavení a zásobu receptov (tlačená kuchárka je však aj súčasťou balenia). Receptov zatiaľ nie je veľa a snáď budú pribúdať. AirCook & Grill tak môžete ľahko integrovať do svojej inteligentnej domácnosti.

Ovládať TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi je možné aj cez mobilnú aplikáciu, napríklad zo sedacej súpravy od televízie.

Zhrnutie recenzie TESLA AirCook & Grill QG800 WiFi

Multifunkčná fritéza TESLA AirCook & Grill predstavuje zaujímavý a prekvapivo podarený „crossover“ hneď niekoľkých kuchynských spotrebičov. Môžete v ňom piecť, „fritovať“ horúcim vzduchom, otočne grilovať, sušiť, ohrievať jedlo, robiť slané i sladké jedlá a múčniky alebo pečivo. Skrátka využitie je naozaj veľké. A to aj vďaka širokému rozmedziu teplôt.

Pre pohodlnejšie použitie je tu aj 8 automatických programov a zariadenia môžete ovládať online cez mobilnú aplikáciu. Kapacita 12 l je dostatočná na upečenie celého kurčaťa alebo prípravu jedla pre celú rodinu. Príkon max. 1800 W je stále nižší ako pri bežnej rúre a pečenie možno označiť za energeticky efektívne. Prístroj je kompaktný a nezaberie prehnaný priestor. Zhrnuté a podčiarknuté – je to veľmi šikovný kuchynský pomocník.

Redakčný test – celé pečené kura v teplovzdušnej fritéze TESLA

Akonáhle si teplovzdušnú fritézu TESLA priveziete domov, zaujme vás na krabici obrázok šťavnatého kurčaťa otáčajúceho sa na rošte vo vnútri fritézy. Ihneď na kura dostanete chuť ako my, takže nezostávalo nič iné ako vyskúšať, či sa dá naozaj krásne prepiecť celé kura a v podstate s minimálnym úsilím. Výsledok vyzerá takto a za nás je veľmi vydarený!

Kurča nezabudnite poriadne nasoliť, okoreniť podľa chuti a pridajte maslo. Veľa masla. Pod kožu alebo môžete maslo rovno zmiešať s korením a celé kura ním potrieť. Výsledok bude stáť za to!

Hoci nám teplovzdušná fritéza TESLA v aplikácii nastavila teplotu automaticky. Každých 15 minút sme kura znovu potierali, aby nasiaklo čo najviac chuti.

TESLA AirCook Grill QG800 WiFi 02

Toto je snáď jediný problém, ktorý sme zaznamenali. Rúra má priehľadné dvierka (čo je ideálne pre vizuálnu kontrolu pokrmov, dokonca si na ne môžete posvietiť), ale dvierka majú dve vrstvy s medzipriestorom vo vnútri.

Pri následnom umývaní sa umývací prostriedok dostal medzi vrstvy, čo podľa fotografie nie je optimálne. Nič to ale nemení na skvelej funkčnosti a rozhodne by vás taká maličkosť nemala odradiť od nákupu.

Galéria

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin