Najlepšie stolné umývačky riadu: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie stolné umývačky riadu
V malej kuchyni sa počíta s každým centimetrom a veľká umývačka riadu často zostáva iba nesplneným snom. Nemusí to však byť natrvalo. Počuli ste už o stolných umývačkach riadu? Akú kapacitu a veľkosť majú najlepšie stolné umývačky riadu? Inšpiráciou môžu byť nasledujúce modely, ktoré zaujímavým spôsobom vypĺňajú medzeru na trhu a odbremeňujú od ručného umývania riadu.

Stolné umývačky riadu sa vyznačujú predovšetkým menšími rozmermi a nižšou kapacitou. Ide o elektrické spotrebiče s moderným dizajnom, ktoré po funkčnej a technologickej stránke nezaostávajú za umývačkami riadu klasickej veľkosti, ako ich z kuchýň bežne poznáme. Určené sú predovšetkým pre domácnosti s menším počtom členov či do menších priestorov (malá kuchyňa, chata). Svojou užitočnosťou tiež potešia seniorov, ktorí majú problémami s kĺbami, jemnou motorikou a umývanie riadov sa pre nich stalo neprimeranou záťažou.

Kapacita stolných umývačiek riadu, teda množstvo riadu, ktoré sa do nich na jeden cyklus zmestí, sa pohybuje od 2 – 8 súprav riadu, pričom prevažná väčšina ponuky poskytuje priestor na uloženie 6 súprav riadu. Za súpravu riadu sa vo svete umývačiek riadu považuje riad jedného človeka – teda hlboký tanier, plytký tanier, dezertný tanier, šálka (pohár) a prislúchajúci príbor.

Uvažujete o kúpe stolnej umývačky riadu a chcete mať prehľad? Prevedieme vás nákupným rozhodovaním tak, aby ste sa v ich ponuke dokázali s prehľadom zorientovať. Neprehliadnite náš rebríček s dobre hodnotenými a predávanými modelmi. Pri jeho zostavovaní nám boli nápomocné najmä testy a recenzie stolných umývačiek riadu, v ktorých aj vy môžete nájsť názory z prvej ruky a zjednodušiť tak svoj výber.

Najlepšie stolné umývačky riadu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BEKO DTC36610W

Náš víťaz, cena / výkon
✔️ Na 6 súprav riadu
✔️ Spotreba vody 6,5 l
✔️ Ochranná funkcia proti pretečeniu vody
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 219 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Klarstein Amazonia 6

Na 6 súprav riadu
✔️ Elegantný čierny dizajn
✔️ Moderné spracovanie
✔️ 6 nastaviteľných programov
✔️ Možnosť inštalácie do linky
📌 od 349 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Bosch SKS51E32

Kvalitné prevedenie
✔️ Úsporný a tichý motor ECO silence
✔️ Kapacita na 6 súprav riadu
✔️ Možnosť inštalácie do linky
✔️ 5 programov
📌 od 409 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Candy CDCP 8S

Obľúbený model
✔️ Kapacita až na 8 súprav riadu
✔️ Bohatá funkčná výbava
✔️ 6 stupňov zmäkčovania vody
✔️ 6 umývacích programov
📌 od 285 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5HYUNDAI DTC657DW8F

Zaujímavá alternatíva
✔️ Voľne stojaca
✔️ Jednoduchá na používanie
✔️ Na 6 súprav riadu
✔️ Univerzálny dizajn, dobre zapadne do kuchyne
📌 od 269 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať stolnú umývačku riadu

Ako vybrať stolnú umývačku riadu, ktorá splní vaše očakávania? Ak ste ešte donedávna o tejto možnosti ani nepočuli, je čas na krátke zoznámenie, aby ste získali jasnú predstavu, či je tento spotrebič pre vás ideálnym riešením.

Ako funguje stolná umývačka riadu?

Stolná umývačka riadu je vo väčšine prípadov elektrický spotrebič, ktorý potrebuje napojenie na prívod a odtok vody. Pracuje na rovnakom princípe ako štandardná umývačka riadu. Umiestnená môže byť na kuchynskej linke, v spodnej kuchynskej skrinke (napríklad pod drezom) alebo v hlbšom regáli – bez nutnosti inštalácie. Čoraz populárnejšie sú aj vstavané stolné umývačky riadu, kedy sa s kompaktnými rozmermi umývačky počíta už priamo pri rekonštrukcii kuchyne.

Súčasťou konštrukcie sú plne otvárateľné dvierka (zhora nadol), výsuvný kôš s prvkami na umiestnenie riadu, ovládací panel s mechanickými tlačidlami, kolieskami alebo dotykovým displejom. Ako sme už naznačili v úvode – je vhodná predovšetkým do menších kuchýň a pre jednotlivcov alebo páry. Aby totiž mohla byť umývačka riadu skutočne efektívnym spotrebičom, je dôležité vyťažovať jej kapacitu. Ak by mal človek žijúci sám zaplniť bežne veľkú umývačku riadu (na 10 a viac súprav), potrvalo by to zrejme niekoľko dní – čo z pohľadu na hygienickosť a dostupnosť riadu v domácnosti nie je ani hygienické, ani praktické.

Práve preto sa známi výrobcovia spotrebičov (Klarstein, Beko, Bosch) nebáli pustiť ani do výroby stolných umývačiek riadu, ktoré za používateľov preberú starostlivosť o čistotu riadov.

Je dobré vedieť, že najmenšie stolné umývačky (na 2 – 4 súpravy riadu), nemusia byť nevyhnutne napojené na prívod a odvod vody. Plnenie a vypúšťanie vody prebieha manuálne, napríklad na výzvu zvukovým signálom. Naďalej sú to elektrické spotrebiče, no môžete ich využiť napríklad v kempe, v karavane alebo na miestach, kde stolná umývačka riadu

Veľkosť stolnej umývačky riadu

Keďže vám s veľkou pravdepodobnosťou ide doslova o centimetre, pri výbere stolnej umývačky riadu pozerajte najskôr na jej rozmery – šírku, hĺbku a výšku. Niektoré modely sú navrhnuté tak, aby ich dizajn skvelo doplnil moderný alebo retro koncept kuchyne. Miesto, kde bude stolná umývačka riadu umiestnená, by malo mať na dosah elektrickú zásuvku a tiež prípojky na odvod a prívod vody. Zvyčajne sú preto na kuchynskej linke poblíž drezu, alebo dokonca v skrinke pod drezom.

Pri pohľade na parametre si môžete predstaviť polovičnú verziu klasickej umývačky riadu. To znamená šírku cca 55 cm, hĺbku do 50 cm a výšku 40 – 43 cm. K dostaniu sú dokonca slim stolné umývačky riadu, ktorých šírka je cca 42 cm. Čo sa uberie na jednom rozmere, je potom pridané na výške, ktorá môže byť potom až 60 cm. Ako vidíte, aj tu vládne zaujímavá variabilita rozmerov a máte možnosť nájsť také prevedenie, ktoré zapasuje do vašej kuchyne.

Kapacita stolnej umývačky riadu

Priamo na rozmery je úzko naviazaná samotná kapacita stolnej umývačky riadu. Väčšina modelov disponuje kapacitou na 5 – 6 súprav riadu. Niektoré umývačky sú však menšie – na 2 – 3 súpravy, iné zase naopak prekvapia priestorom na uloženie pre 8 súprav riadu. Ak hovoríme o súprave riadu, máme na mysli hlboký tanier, plytký tanier, dezertný tanier, šálku (pohár) a prislúchajúci príbor.

Majte na pamäti, že na umývanie veľkých hrncov a panvíc nie je stolná umývačka riadu práve najvhodnejší adept. Ak by ste potrebovali pomocníka aj na väčšie riady, popremýšľajte, či sa vo vašej kuchyni neukrýva priestor na umiestnenie slim umývačky riadu v plnej výške – rozmery cca 45 × 55 × 80 cm. Jej kapacita je orientačne na 9 – 10 súprav riadu a v dolnej časti je zvyčajne priestor pre niekoľko hrncov.

Spotreba elektrickej energie a vody

Je aj v tomto prípade pravdou, že stolná umývačka riadu spotrebuje menej vody, ako je tomu pri ručnom umývaní? Áno, naďalej je umývanie v umývačke riadu úspornejšie. Kým pri ručnom umývaní v dreze by ste minuli na dané množstvo riadu približne 30 litrov vody, stolná umývačka riadu vystačí na jeden umývací cyklus priemerne so 6 – 9 litrami. Okrem toho, že ste ušetrili desiatky litrov vody, získali ste čas, ktorý ste mohli venovať milším aktivitám, ako je postávanie pri dreze so špinavými taniermi.

Stolná umývačka riadu však ako elektrický spotrebič spotrebováva na svoj chod elektrickú energiu. Potrebuje zohrievať vodu, riadiť cykly a distribúciu vody, postarať sa o sušenie riadu.

Ak máte vyhliadnutých niekoľko favoritov, pozrite sa na základné parametre a hodnoty súvisiace s ich prevádzkou. Všetko dôležité nájdete na energetickom štítku spotrebiča. Sú tu údaje, ktoré hovoria, aká je:

 • trieda energetickej účinnosti (trieda A až G)
 • spotreba energia na 100 cyklov na programe ECO (vyjadrená v kWh)
 • menovitá kapacita (počet štandardných súprav na programe ECO)
 • spotreba vody (opäť v programe ECO)
 • doba trvania programu ECO
 • aj aké sú emisie hluku šírené vzduchom (v decibeloch).

Porovnaním základných hodnôt pomerne rýchlo zistíte, ktorý model je pre vás výhodnejší. Je dobré vedieť, že v marci 2021 došlo k zmenám na energetických štítkoch a pôvodné triedy od A+++ po D boli pre lepšiu prehľadnosť nahradené novou stupnicou od A po G.

(Z A+++ sa stalo nové A, z A++ zase B, z A+ po novom C, atď. Mnohé spotrebiče si tak pri pohľade na nový energetický štítok “pohoršili” a áčkom sa môžu pýšiť iba najlepšie produkty.)

riad

Programová výbava

Stolné umývačky riadu nie sú ochudobnené ani o programovú výbavu, z ktorej si môžete vyberať – napríklad na základe znečistenia riadu. Najčastejšie ide o programovú šesticu, ktorá zahŕňa programy:

 • normálny program, intenzívny program na veľmi znečistený riad, úsporný ECO program, rýchly program na málo znečistený riad, program na sklo, program na samočistenie

So zvoleným programom súvisí dĺžka a kvalita umývacieho cyklu, ktorá sa potom priamo premieta do spotreby elektrickej energie a vody a tiež aj trvania samotného cyklu.

Ovládacie prvky

Ste zástancom spotrebičov s moderným dizajnom alebo sú pre vás istotou jednoduché a zrozumiteľné tlačidlá? Pri pohľade na stolné umývačky riadu nevládne jednoliatosť, práve naopak. Rôzne tvary, farebnosť a dizajn dopĺňajú rozdielne spracované ovládacie panely.

Dotykové panely nájdete na drahších a luxusnejšie pôsobiacich modeloch. Na malom displeji potom vidíte, aký program ste zvolili a koľko času zostáva do konca.

Klasické panely s tlačidlami a otočným kolieskom na voľbu programu sú zase veľmi obľúbené u ľudí, ktorí nie sú s moderným spracovaním práve stotožnení. Ak napríklad kupujete stolnú umývačku riadu pre rodiča vo vyššom veku, vopred sa spýtajte, aké ovládanie je mu bližšie. Ak má umývačka zjednodušiť život, mala by sa dať aj rovnako jednoducho ovládať.

Užitočné funkcie a výbava

 • Ochrana proti pretečeniu – Základný bezpečnostný prvok, ktorý zabraňuje pretečeniu vody z umývačky riadu.
 • Odložený štart – Funkcia, ktorú využijete, ak potrebujete naplánovať odloženie štartu umývačky – a to až do 24 hodín.
 • Zvuková signalizácia konca programu – Krátky zvuk oznamuje ukončenie umývacieho cyklu, podobne ako je tomu pri práčke.
 • Indikátor nedostatku leštidla a soli – Najčastejšie ide o svetelný indikátor, ktorý vás upozorní, že treba doplniť čistiace prostriedky.
 • Detská poistka – Postará sa o blokovanie ovládacieho panelu a dvierok, aby dieťa nemohlo zasiahnuť do chodu umývačky.
 • Senzor naplnenia – Umývačka riadu vyhodnotí mieru zaplnenia svojej kapacity a podľa toho prispôsobí svoj chod (dĺžku cyklu, spotrebu vody).

Ceny stolných umývačiek riadu

Koľko zaplatíte za kvalitnú stolnú umývačku riadu? Cenové rozdiely nie sú pri momentálnej ponuke príliš priepastné, isté rozdiely sa však dajú vytipovať.

✅ Stolné umývačky riadu do 250 eur

Už aj v cene do 250 € môžete nájsť niekoľko šikovných pomocníkov v podobne stolných umývačiek riadu, dokonca až na 6 súprav riadu. Vonkajšie prevedenie nevzbudzuje pozornosť, ide skôr o nenápadné biele spotrebiče s primeranou programovou a funkčnou výbavou na pohodlné používanie. Odporúčame pozerať pri porovnaní podobných modelov na hodnoty uvedené na energetickom štítku.

✅ Stolné umývačky riadu do 330 eur

Kategória, v ktorej nájdete najpredávanejšie stolné umývačky riadu. Pri pohľade na prevedenie si môžete všimnúť viacero rozdielov. Okrem vstavaných stolných umývačiek riadu a dizajnovo neutrálnych modelov, tu nájdete aj netradičné tvarové a dizajnové spracovanie. Kvalita spracovania, úspornosť a zapracované technológie sú na vyššej úrovni.

✅ Stolné umývačky riadu od 330 eur

Hľadáte to najlepšie, čo kategória stolných umývačiek riadu ponúka? Aj umývačky riadu v „polovičnej“ veľkosti ponúkajú rovnako spoľahlivý a úsporný chod, precízne spracovanie a moderné technológie ako ich väčší súrodenci.

Najlepšie značky stolných umývačiek riadu

 • Beko – Voľne stojace stolné umývačky riadu Beko predstavujú adeptov na dobrý pomer cena / výkon. Určené na 6 alebo 8 súprav riadu. Dobre hodnotené pre nízku hlučnosť.
 • Klarstein – Širšia ponuka stolných umývačiek riadu v rozmanitých veľkostiach, tvaroch aj štýloch. Zapadnú do moderných aj retro kuchýň.
 • Bosch – Vyššia kvalita spracovania aj cena. Stolné umývačky riadu Bosch sú vhodné ako samostatne stojace alebo vstavané spotrebiče. Nízka spotreba vody.
 • Candy – Zaujímavé strieborné a biele prevedenie a efektívne využitie vnútorného priestoru ponúkajú stolné umývačky značky Candy.
 • ETA – Komplet funkčná aj programová výbava, kapacita na 6 súprav riadu, elegantný dizajn.
 • Concept – Možnosť vstavania alebo položenia na kuchynskú linku ponúka aj umývačka riadu Concept. Neprehliadnuteľný tmavý dizajn.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1BEKO DTC36610W

Náš víťaz, cena / výkon
✔️ Na 6 súprav riadu
✔️ Spotreba vody 6,5 l
✔️ Ochranná funkcia proti pretečeniu vody
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 219 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Klarstein Amazonia 6

Na 6 súprav riadu
✔️ Elegantný čierny dizajn
✔️ Moderné spracovanie
✔️ 6 nastaviteľných programov
✔️ Možnosť inštalácie do linky
📌 od 349 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Bosch SKS51E32

Kvalitné prevedenie
✔️ Úsporný a tichý motor ECO silence
✔️ Kapacita na 6 súprav riadu
✔️ Možnosť inštalácie do linky
✔️ 5 programov
📌 od 409 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Candy CDCP 8S

Obľúbený model
✔️ Kapacita až na 8 súprav riadu
✔️ Bohatá funkčná výbava
✔️ 6 stupňov zmäkčovania vody
✔️ 6 umývacích programov
📌 od 285 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5HYUNDAI DTC657DW8F

Zaujímavá alternatíva
✔️ Voľne stojaca
✔️ Jednoduchá na používanie
✔️ Na 6 súprav riadu
✔️ Univerzálny dizajn, dobre zapadne do kuchyne
📌 od 269 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin