Ako vybrať najlepší lak na vlasy? TOP produkty podľa recenzií

vlasy upravené
Najlepšie laky na vlasy vám pomôžu vykúzliť účes podľa vašich predstáv. Ako sa v bohatej ponuke stoviek rozličných možností zorientovať a vybrať pre seba lak na vlasy, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám? Tipy na výborne hodnotené laky na vlasy nájdete v nasledujúcom rebríčku.

Lak na vlasy je stylingový prípravok, ktorý je všeobecne veľmi populárny a zrejme už každý z nás vyskúšal na vlastných vlasoch rôzne typy lakov. Niektoré sú vhodné pre jemnejšie a kratšie vlasy, ďalšie si poradia aj vytvarovaním hustých kučier do očarujúceho výsledku. Pri výbere laku na vlasy si všímajte viaceré dôležité detaily. Zaujímajte sa o to, na aký typ vlasov je lak určený a aký stupeň fixácie dokáže poskytnúť. Okrem toho vám kvalitné laky na vlasy ponúknu ďalšie užitočné vlastnosti – napríklad bohatý objem, výnimočný lesk či ochranu pred vlhkosťou a krepatením. Ak chcete zohľadniť všetky kritériá výberu, nenechajte si ujsť nasledujúci prehľad. Odporúčame zamerať pozornosť aj na dostupné testy a recenzie lakov na vlasy. Najlepšie laky na vlasy totiž sprevádzajú stovky spokojných recenzií a ich stylingové vlastnosti sú dôvodom pre opakovaný nákup a s ním spojenú dlhoročnú vernosť.

Najlepšie laky na vlasy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wella Professionals Performance Extra silné spevnenie

+ Lak na vlasy pre extra silné spevnenie
+ Stovky spokojných recenzií s dobrými dôvodmi pre opakovaný nákup
+ Vlasy zanecháva lesklé a prirodzene pôsobiace
+ Vysoká ochrana proti vlhkosti a krepovateniu
od 6 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Matrix Fixer Hairspray so silnou fixáciou

+ Lak na vlasy so silnou fixáciou
+ Zaisťuje flexibilnú fixáciu účesu bez pocitu efektu helmy
+ Obmedzuje krepovatenie a elektrizovanie vlasov, vlasy lepšie odolávajú vlhkosti
+ Rýchloschnúci, nezlepuje vlasy
od 12 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Schwarzkopf Professional Professionnelle

+ Lak na vlasy extra silné spevnenie
+ Spokojné recenzie – už pár strekov dodá účesu želaný tvar a lesk
+ Vlasy nezlepuje ani nespôsobuje ich zamotávanie
+ Má rýchloschnúce zloženie
od 8 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Matrix Vavoom Triple Freeze Extra Dry

+ Lak na vlasy so silnou fixáciou
+ Zvláda celodenné spevnenie účesu
+ Má trojitý difúzny aplikátor – vytvára superjemnú hmlu
+ Na vlasoch zanecháva prirodzený vzhľad
od 11 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Syoss Max Hold

+ Cenovo dostupný lak na vlasy s extra silnou fixáciou
+ Rýchloschnúce zloženie
+ Nezanecháva vlasy zlepené ani zaťažené
+ Jednoduchá aplikácia
od 3 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6L’Oréal Professionnel Infinium Pure

+ Hypoalergénny lak na vlasy pre silné spevnenie
+ Rýchloschnúci, nezaťažujúci
+ Ľahko sa z vlasov vyčesáva a vymýva
+ Minimalistické zloženie, výborný výsledok
od 23 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať lak na vlasy

Vlasy nepoddajné, rozlietané, nedržiace na jednom mieste, náchylné na zvlnenie pod vplyvom vlhkosti… Kiežby vlasy vždy spolupracovali tak, ako sa od nich očakáva! Avšak, treba čeliť realite a čo nejde „dobrovoľne“, dokážete vhodnými stylingovými prípravkami upraviť podľa predstáv. Či už máte vlasy krátke, dlhé, jemné, husté, rovné alebo kučeravé, na každé vlasy sa dá nájsť vhodný stylingový lak, ktorý im dodá želaný tvar a vzhľad.

Lak na vlasy a jeho účel

Lak na vlasy je druh stylingového vlasového prípravku, ktorý slúži na formovanie účesu a poskytuje istú mieru zafixovania vlasov pri pohybe. Najčastejšie je dostupný v podobe aerosólu alebo spreja.

Miera fixácie nie je pri všetkých lakoch rovnaká, a preto je dôležité vopred vedieť, aký styling a výsledok chcete s lakom na vlasy dosiahnuť. V závislosti od zloženia môžu mať niektoré laky užitočné vlastnosti navyše – dodanie lesku, zväčšenie objemu, ochrana pred UV, ochrana pred vzdušnou vlhkosťou, …

Laky na vlasy podľa druhu

Jedným z prvých krokov na zváženie je výber laku podľa druhu, resp. formy. Dostupné sú laky na vlasy aerosólové a laky na vlasy v spreji (nearesólové).

 • Aerosólové laky na vlasy sú „hnané plynom“, ktorý prípravok v tekutej forme premení na jemnú hmlu tvorenú miniatúrnymi kvapôčkami. Tvoria prevažnú časť ponuky a v ich prospech hovorí predovšetkým jednoduchá aplikácia a rovnomerné nanášanie. Poskytujú fixáciu na rôznych úrovniach – od miernej až po extra silnú. S aerosólovými lakmi na vlasy vytvoríte dokonale hladký a rovný účes, veľmi nápomocné sú aj pri vytváraní náročných slávnostných účesov.
 • Laky na vlasy v spreji tvoria menšiu časť ponuky, no najmä na tie kvalitnejšie nedajú skúsení hairstylisti dopustiť. Lak je v tekutej podobe rozprašovaný cez pumpičku/rozprašovač, nevznikajú teda úplne jemné kvapôčky. Niektoré laky v spreji sa aplikujú ešte do polovlhkých vlasov. Rozotrú sa rukami, nechajú chvíľu pôsobiť a následne sa účes tepelne tvaruje. Krásne upravujú vlnité a kučeravé vlasy, ktorým dodávajú tvar, pružnosť a lesk. Nie sú vhodné na uhladené alebo komplikované účesy. S ich pomocou si však prirodzene vlnité až kučeravé vlasy udržia perfektný tvar medzi umytiami.

Laky na vlasy podľa typu vlasov

Laky na vlasy sú vyskladané z množstva zložiek, ktoré majú celkový vplyv na to, ako budú na vlasoch pôsobiť.

K dispozícii sú laky určené na jemné a redšie vlasy, ktoré nespôsobujú nadmerné zaťaženie, zlepenie alebo stratu objemu. Taktiež sú v ponuke aj laky na vlasy určené na silnejšie a nepoddajné vlasy, ktoré spoľahlivo udržia vlasy v požadovanom tvare dlhé hodiny. Mnohé laky na vlasy sú vytvorené na všetky typy vlasov a dá sa od nich očakávať všeobecne dobrý výsledok. Tieto informácie o vhodnosti na typ vlasov by ste mali nájsť na samotnom obale laku.

Niektoré laky na vlasy majú pomerne detailne popísané aj určenie – napríklad lak na vytvorenie hladkého účesu, na styling slávnostných účesov, lak na vlasy do veterného či daždivého počasia,…

vlasy styling žena

Laky na vlasy podľa stupňa fixácie/spevnenia účesu

Azda najdôležitejší údaj, ktorý vypovedá o vlastnostiach laku na vlasy, je stupeň fixácie/spevnenia účesu. Lak na vlasy môže poskytovať miernu, strednú, silnú a extra silnú fixáciu.

Na obaloch lakov nájdete uvedenú stupnicu, ktorá vyjadruje, aký silný je lak, napríklad 3 z 5 bodov, 4 z 5 bodov, 5 z 5 bodov. Stupnica nie je jednotná naprieč všetkými výrobcami, a preto je vhodné medzi sebou porovnávať iba laky od jedného výrobcu.

Ako vybrať lak na vlasy podľa stupňa fixácie?

 • Lak na vlasy s miernou fixáciou – Slúži ako doplnkový stylingový produkt. Vlasy neudrží na mieste, no pôsobí na ich splývavosť a prirodzený efekt. Vytvára na vlasoch ľahkú, pružnú a prirodzenú štruktúru, ktorá sa ľahko vyčesáva a vlasy nezlepuje. Bonusom navyše býva ochrana pred vlhkosťou a UV žiarením.
 • Lak na vlasy so strednou fixáciou – Obľúbená voľba u ľudí s jemnejšími a stredne dlhými vlasmi. Vlasom dodá lesk, pružnosť a tvar – a to bez nadmerného zaťaženia. Vhodný pre nositeľky účesov typu lob, bob, mikádo a pixie.
 • Lak na vlasy so silnou fixáciou – Najpredávanejšia kategória lakov na vlasy, ktorá už dokáže dodať usmerniť aj hrubšie, dlhšie a menej poddajné vlasy. Vyhľadávané sú laky s celodennou fixáciou. Vhodné sú pri úprave vlasov do práce a na rôzne slávnostnejšie príležitosti. Laky so silnou fixáciou sú menej vhodné na jemné alebo riedke vlasy. Náročnosť vyčesávania záleží od zloženia konkrétneho laku. Kým lacný lak zanechá vo vlasoch šupinky, drahší vyčešete bez väčších problémov a na konci dňa po ňom nezostane ani stopa.
 • Lak na vlasy s extra silnou fixáciou – Poskytuje nielen najvyšší stupeň fixácie pri náročných účesoch, zvyčajne ponúka i lákavé prednosti naviac – odolnosť voči vlhkosti, krepateniu, vytvorenie elastického efektu, fixácia za každého počasia (vietor aj dážď), … Difúzia spreju by v tomto prípade mala byť extra jemná a nanesenie laku rovnomerné.

Ďalšie vlastnosti lakov na vlasy

Zohľadnili ste typ a dĺžku vlasov, vybrali ste si stupeň fixácie – čo bude mať ešte vplyv na rozhodovanie? Moderné laky na vlasy neponúkajú iba formovanie účesu. Ich súčasťou sú zložky, ktoré môžu dodať vašim vlasom želané vlastnosti.

 • Populárne sú laky na vlasy s objemovým efektom (Volume). Odporúča sa aplikovať ich aj ku korienkom, aby vlasy od pokožky hlavy opticky nadvihli, a tak vytvorili efekt väčšieho objemu.
 • Ak vás trápia mdlé vlasy bez života, stavte na lak vlasy, ktorý im dodá intenzívny lesk a nádherne ich rozžiari (Shine). Takýto lak máva uhladzujúci účinok na povrch vlasových vlákien.
 • Lak na vlasy s ochranou proti vlhkosti z prostredia a následnému krepateniu, udrží vlasy v požadovanom tvare dokonca aj počas upršaných dní.
 • Obľúbené sú tiež laky na vlasy, ktoré poskytujú vlasom UV ochranu, a tak eliminujú riziko nadmerného vysušenia vlasov. Avšak, takýto lak nie je všemocný (a nemusí byť ani aplikovaný po celej ploche), preto je lepšie počas letných dní chrániť vlasy aj vhodnou pokrývkou.
 • Lak na vlasy zachovávajúci pružnosť a elasticitu vlasov je populárny najmä u majiteliek vlnitých a kučeravých vlasov. Jednotlivé pramene držia tvar bez zlepenia a pôsobia krásne prirodzene.

Ako lak na vlasy používať?

 • Väčšina stylingových lakov sa aplikuje na suché vlasy upravené pomocou kulmy, kulmofénu, fénu alebo žehličky na vlasy.
 • Odporúča sa dodržať aplikačnú vzdialenosť minimálne 20 – 25 cm od jednotlivých prameňov.
 • Lak pred aplikáciou vždy pretrepte. Skontrolujte trysku, aby na nej neboli zaschnuté zvyšky laku. Ak je tryska zanesená, očistite ju prstom alebo vatovou tyčinkou.
 • Dajte si záležať na tom, aby bola aplikácia laku na vlasy rovnomerná.
 • Po aplikácii počkajte nevyhnutnú dobu, kým lak na vlasoch uschne. Dovtedy obmedzte kontakt s vlasmi.
 • Pred spánkom zalakované vlasy dôkladne rozčešte. Bez rozčesania by boli náchylnejšie na lámanie.

Ceny lakov na vlasy

Kvalitný lak na vlasy nemusí byť záťažou. Renomované značky si dávajú záležať nielen na tom, aby lak vlasy fixoval, často je ich zloženie prispôsobené aj tomu, aby tieto stylingové produkty nevysušovali vlasy, uzatvorili povrch vlasových vlákien a redukovali štiepenie končekov. Ponuka lakov na vlasy je veľmi veľká a plnohodnotne reflektuje potreby rôznych typov vlasov či štýlov účesov. Medzi lakmi na vlasy sú však zároveň aj veľké kvalitatívne rozdiely. Na koľko vás vyjde lak na vlasy, na ktorý sa dá spoľahnúť?

Laky na vlasy do 5 eur

Už pomerne široký výber cenovo dostupných lakov ukrýva niekoľko schopných zástupcov, ktorý plnia svoju úlohu na jednotku. Vlasy fixujú, spevňujú a dodávajú im lesk/objem. Ide o ponuku lakov na vlasy, ktoré sú bežne dostupné aj v supermarketoch alebo kamenných drogériách. Nájdu sa však medzi nimi i také, ktoré sú negatívne hodnotené (slabá fixácia, drolenie na šupinky, zaťaženie vlasov).

Laky na vlasy od 5 do 10 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie laky na vlasy, presvedčí pomerom cena/výkon. Ide o napríklad o laky, ktoré sú napríklad súčasťou vlasových línií a efektívne sa dopĺňajú s ďalšími produktami. Sľubujú dlhotrvajúcu fixáciu, jednoduché vyčesávanie, formovanie účesu bez zlepenia prameňov, vysoký lesk či odolnosť voči vlhkosti. Nájdete k nim desiatky až stovky spokojných recenzií.

Laky na vlasy od 10 eur

Laky, ktoré používajú kaderníci a hairstylisti, lákajú na nekompromisný profesionálny výkon. V týchto lakoch je „namixovaných“ viacero vyhľadávaných vlastností naraz. Okrem spevňovania a formovania si výborne poradia s dodaním objemu, vysokého lesku a dlhotrvajúcim efektom. Vhodné aj na slávnostné akcie a náročný vlasový styling.

Najlepšie značky lakov na vlasy

 • Wella – Najširší výber lakov s rôznymi stupňami fixácie. Najpopulárnejšie sú laky z radu Wella Perfomance, ktoré patria medzi výborne predávané a pozitívne hodnotené
 • Matrix – Obľúbené sú najmä profesionálne fixačné laky na vlasy, ktoré sú vytvorené pre vysokú fixáciu, dodanie objemu a odolnosť voči vlhkosti. Rýchloschnúce receptúry, prirodzený finish, vhodné na tvorbu jednoduchých aj zložitých účesov.
 • Syoss – Cenovo dostupné laky na vlasy značky Syoss sú k dispozícii v rôznych zloženiach. Vytvorené tak, aby poskytli vlasom dlhodobú fixáciu a plný a nadýchaný vzhľad.
 • Schwarzkopf – Veľa spokojných recenzií a vysoké hodnotenia si vyslúžili aj laky na vlasy od známej značky Schwarzkopf. Výborne fixujú, vlasy nezlepujú, dajú sa jednoducho vyčesať a dodávajú lesk.
 • Taft – Značka Taft predstavila prvý lak na vlasy už v roku 1955. Za dobu pôsobenia má na svojom konte viacero úspešných stylingových lakov, ktoré sa osvedčili na bežné aj slávnostné použitie. Rôzne stupne fixácie a veľa zaujímavých vylepšení.
 • L’Oréal – Profesionálne fixačné laky na vlasy L’Oréal Professionnel zabezpečia výnimočnú fixáciu a tvarovanie, no zanechajú vlasy hebké a jemné na dotyk. Vhodné aj pre náročných.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wella Professionals Performance Extra silné spevnenie

+ Lak na vlasy pre extra silné spevnenie
+ Stovky spokojných recenzií s dobrými dôvodmi pre opakovaný nákup
+ Vlasy zanecháva lesklé a prirodzene pôsobiace
+ Vysoká ochrana proti vlhkosti a krepovateniu
od 6 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Matrix Fixer Hairspray so silnou fixáciou

+ Lak na vlasy so silnou fixáciou
+ Zaisťuje flexibilnú fixáciu účesu bez pocitu efektu helmy
+ Obmedzuje krepovatenie a elektrizovanie vlasov, vlasy lepšie odolávajú vlhkosti
+ Rýchloschnúci, nezlepuje vlasy
od 12 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Schwarzkopf Professional Professionnelle

+ Lak na vlasy extra silné spevnenie
+ Spokojné recenzie – už pár strekov dodá účesu želaný tvar a lesk
+ Vlasy nezlepuje ani nespôsobuje ich zamotávanie
+ Má rýchloschnúce zloženie
od 8 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Matrix Vavoom Triple Freeze Extra Dry

+ Lak na vlasy so silnou fixáciou
+ Zvláda celodenné spevnenie účesu
+ Má trojitý difúzny aplikátor – vytvára superjemnú hmlu
+ Na vlasoch zanecháva prirodzený vzhľad
od 11 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Syoss Max Hold

+ Cenovo dostupný lak na vlasy s extra silnou fixáciou
+ Rýchloschnúce zloženie
+ Nezanecháva vlasy zlepené ani zaťažené
+ Jednoduchá aplikácia
od 3 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6L’Oréal Professionnel Infinium Pure

+ Hypoalergénny lak na vlasy pre silné spevnenie
+ Rýchloschnúci, nezaťažujúci
+ Ľahko sa z vlasov vyčesáva a vymýva
+ Minimalistické zloženie, výborný výsledok
od 23 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin