Najlepšie parné hrnce: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie parné hrnce

Varenie v pare je nepochybne zdravým spôsobom, ako v pripravovanom jedle uchovať čo najviac vitamínov a cenných živín. Veľkej obľúbenosti sa teší nielen u vyznávačov zdravého životného štýlu, ale pre čoraz praktickejšie spracované parné hrnce sa dostal aj do priazne mamičiek s malými deťmi. Aké vlastnosti a funkcie majú najlepšie parné hrnce? Prešli sme desiatky produktov a prečítali stovky recenzií spotrebiteľov, aby sme pre vybrali tipy, ktoré svojím prevedením môžu zaujať.

Ako prebieha varenie v pare? Aký parný hrniec kúpiť, ak varíte pre dvoch a aký, ak pre celú rodinu? Moderný parný hrniec je predovšetkým elektrický spotrebič, ktorý dokáže vytvárať paru vysokej teploty. Tá preniká priamo do štruktúry vložených potravín a tepelne ich upravuje. O tom, ako zvoliť veľkosť, o čom rozhoduje príkon a aké máte možnosti využitia v parnom hrnci si viac priblížime v našom praktickom sprievodcovi výberom.

Neprehliadnite však ani náš výber tých kvalitných parných hrncov z obchodov a e-shopov. Veríme, že svojho favorita tu nájde každý.

Najlepšie parné hrnce podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Tefal VC300831

Príkon: 900 W
Objem: 10 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: áno
Hmotnosť: 3,45 kg
Celkové rozmery: 355 x 230 x 420 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]76,90 € Čítať recenzie
#2Tefal VS 400330

 TOP 3 zo 17 - Test parných hrncov
ETM TestMagazin
 

Príkon: 2000 W
Objem: -, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: áno
Hmotnosť: 3,1 kg
Celkové rozmery: 354 x 316 x 316 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]104 € Čítať recenzie
#3Tefal VC140131

 Produkt roku 2016 
Príkon: 900 W
Objem: 600 l, 2 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: - kg
Celkové rozmery: - mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]34,90 € Čítať recenzie
#4Morphy Richards 48780

 Víťaz nemeckého testu
parných hrncov
 

Príkon: 1600 W
Objem: 10 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: áno
Hmotnosť: 4,6 kg
Celkové rozmery: 234 x 306 x 306 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]125 € Čítať recenzie
#5Russell Hobbs 19270

 Skvelo hodnotený v testoch 
Príkon: 800 W
Objem: 9 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: 2,52 kg
Celkové rozmery: 320 x 230 x 400 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]38,40 € Čítať recenzie
#6Klarstein Steam Spa

 Známka 1,5 v nemeckých testoch 
Príkon: 1500 W
Objem: -
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: 5 kg
Celkové rozmery: 470 x 300 x 430 mm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]126,90 € Čítať recenzie
#7ETA 0134 Steampot

Príkon: 1000 W
Objem: 12,25 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: 2,6 kg
Celkové rozmery: 350 x 265 x 410 mm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]41,30 € Čítať recenzie

Ako vybrať parný hrniec

Čo myslíte, bude to jednoduchá alebo náročnejšia voľba? Radi vám predstavíme základné parametre a vlastnosti parných hrncov a poukážeme na hlavné rozdielnosti v ich výbave a veľkosti. Varenie v pare si vás s tým správnym parným hrncom rozhodne získa. Síce na pohľad vyzerajú všetky veľmi podobne, predsa len sa nájdu odlišné prvky, ktoré majú dosah aj na životnosť a cenu parného hrnca.

Princíp parného hrnca

Vo svojej podstate funguje parný hrniec veľmi jednoducho, na podobnom princípe ako rýchlovarná kanvica. V základni je ukryté výhrevné teleso, na ktorom je nádoba na vodu. Po tom, ako parný hrniec spustíte, začne sa po chvíli vytvárať para s teplotou až 130 °C, ktorá preniká celým objemom hrnca – či už cez jedno poschodie a viacero zón vedľa seba, alebo cez viacero poschodí nad sebou.

Para sa pri kontakte s horným vekom a stenami skvapalňuje a steká do odpadovej nádobky, čo znamená, že potraviny sa vždy pripravujú iba v čerstvo vzniknutej pare. Neustále čerstvý prísun pary tak zabraňuje tomu, aby sa miešali pachy, preto môžete v jednotlivých častiach spracovávať naraz mäso, zeleninu aj variť omáčku alebo ryžu, zemiaky, … Ak sa rozhodnete pre kvalitný parný hrniec, nemusíte sa obávať ani toho, že by pokrmy v horných nádobách neboli pripravené zarovno so spodnou vrstvou – distribúcia čerstvej horúcej pary je rovnomerná a rozdiel v účinnosti zanedbateľný.

Čo všetko sa dá v parnom hrnci uvariť?

Panuje predstava, že v parnom hrnci pripravíte iba mrkvu do mäkka a nevábne vyzerajúcu brokolicu bez farby. Tento omyl dokážu poľahky vyvrátiť stovky dostupných receptov, ktoré využívajú práve varenie v parnom hrnci. Poradí si s prípravou zeleniny, mäsa, hydiny a rýb, dokáže pripraviť i ryžu a chutné omáčky. V objemných modeloch môžete dokonca uvariť aj celé kura bez porciovania.

Parný hrniec Tefal

Parný hrniec Tefal

Veľkosť parného hrnca vyberajte podľa toho, komu varíte

Rátajte s tým, že parný hrniec zaberá na kuchynskej linke nejaký ten priestor na výšku, šírku aj hĺbku. Ak varíte iba pre dvoch, vystačíte s objemom do 3 – 4 litrov. Ak sa chystáte variť zdravo pre celú rodinu, siahnite po väčšom parnom hrnci, ktorý na jeden cyklus zvládne naraz pripraviť celý obed. Takéto parné hrnce majú objem 8 litrov a viac a sú zvyčajne viacposchodovej konštrukcie. Riaďte sa predovšetkým počtom stravníkov a predpokladanou frekvenciou používania.

Príkon a spotreba elektrickej energie

Na trhu zaiste objavíte rozmanitosť súvisiacu s rozdielnym príkonom. Máte na výber modely s príkonom 400 W, ale aj tie s príkonom 1800 W. Aký je zásadný rozdiel? Platí, že čím vyšší je príkon, tým je vyšší aj výkon. Hoci sa parný hrniec s nízkym príkonom môže zdať ako dobrá úsporná voľba, v realite bude variť dlhšie ako parný hrniec s vyšším príkonom, ktorý rovnako množstvo potravín pokorí za kratší čas. Zlatou strednou cestou je pri rodinnom parnom hrnci príkon od 1000 – 1200 W.

Materiál a vonkajšie prevedenie

Zamerajme sa teraz na použité materiály. Najčastejšie natrafíte na plastové prevedenie, ktoré je charakteristické pre väčšinu najpredávanejších parných hrncov. I v tomto prípade však rozhoduje kvalita plastu. Kým jeden parný hrniec vyzerá už z fotiek lacno a jednoducho, na ďalšom sú použité odolné farbené plasty so zaujímavými detailami. Drahším variantom, vhodným pre náročnejších spotrebiteľov, je elegantný nerez. Existujú aj parné hrnce, ktoré v sebe spájajú oba materiály – nerez aj plast.

Čistenie a údržba

Nádoby, v ktorých prebieha tepelná úprava potravín, sú zvyčajne priehľadné, aby ste jasne videli na priebeh varenia. Preto si dajte záležať aj na dôkladnom čistení a osušení. Už po pár použitiach by sa pekný a lesklý vzhľad mohol zmeniť na mapu vápenatých usadenín. Niektoré plastové komponenty je možné vložiť aj do umývačky riadu, iné je lepšie vyčistiť ručne. Zásobník na vodu je, podobne ako kanvica, náchylný na zanášanie, čo vedie k vyššej spotrebe elektrickej energie. Aj tu však výborne pomôže prevariť vodu s octom a usadeniny jemne zotrieť. Pozor – základňu nikdy nenamáčajte do vody.

Zaujímavé funkcie a výbava

Hlavné odlišnosti, ako je výkon a veľkosť/objem parného hrnca, sme už spoločne prešli a teraz je na čase pozrieť sa aj na doplnkové funkcie a výbavu. Práve nimi sa totiž jednotlivé modely medzi sebou líšia a do istej miery aj určujú, čo “za svoje peniaze dostanete”.

 • Časovač – je súčasťou všetkých elektrických parných hrncov. Môže ísť o jednoduchý otočný gombík, alebo pomocou tlačidiel nastavíte čas, ktorý sa zobrazí na displeji. Ak hľadáte niečo špeciálnejšie, máte možnosť taký kúpiť parný hrniec, ktorý má dokonca možnosť nastaviť rôzny čas pre každú časť zvlášť.
 • Odložené zapnutie – sami nastavíte čas, od akého času sa spustí varenie.
 • Svetelný indikátor hladiny vody – veľmi praktický prvok, ktorý signalizuje nedostatok vody. Najlepšie parné hrnce môžu mať aj zvukové indikátory. Pri vyčerpaní vody sa automaticky vypnú.
 • Displej – je typický pre drahšie parné hrnce. Zobrazuje nastavený čas, hladinu vody alebo aj nastavený program.
 • Automatické vypnutie – po uplynutí času sa parný hrniec sám vypne.
 • Udržiavanie teploty – po dovarení dokáže parný hrniec istú dobu udržiavať teplotu.
 • Nádoba na ryžu
 • Nádoba na omáčku
 • Držiak na varenie vajec

Cena parných hrncov

Parné hrnce predstavujú dostupnú možnosť, ako si uľahčiť varenie a vyťažiť z potravín maximum hodnotných živín, ktoré sa pečením alebo grilovaním strácajú. S rastúcou cenou rastie aj vybavenosť, preto si priblížime hlavné cenové hladiny.

Parné hrnce do 40 €

Sú dobrou voľbou, ak sa chystáte parný hrniec využívať iba občas. Svojím prevedením neohúria, sú všedné, väčšinou plastové a biele, ale nájde sa aj pár nerezových prevedení. V ich základnej výbave je časovač a funkcia udržiavania teploty. Pri výbere sa zamerajte najmä na hodnotu príkonu (je lepšie ak je min. 800 W) a kvalitu plastov použitých na parné nádoby.

Parné hrnce od 40 – 60 €

V tejto cenovej hladine nájdete skutočne vydarené kúsky, ktoré bežnému používateľovi úplne postačujú. Môže ísť o plastové alebo aj nerezové základne, na ktorých sú nádoby z odolného plastu. Celkový objem je solídny, od 6 litrov a viac. Prítomný môže byť prehľadný displej, na ktorom sledujete zostávajúci čas, či hladinu vody.

Parné hrnce od 60 €

Disponujú jednak vyšším príkonom (teda aj vyššou rýchlosťou varenia) a väčším objemom. Po stránke spracovania sú to veľmi dobre zvládnuté parné hrnce, s bohatou funkčnou výbavou a prehľadným ovládaním. Využitie nájdu všade tam, kde sa pravidelne zdravo stravuje viac členov rodiny. Môžete objaviť zaujímavo riešené jednoúrovňové parné hrnce, ktoré sú rozdelené do viacerých zón, pričom každej viete nastaviť vlastný čas varenia aj intenzitu pary.

Najlepšie značky parných hrncov

Zamerali sme sa na značky, ktoré majú vo svojom portfóliu skutočne šikovných elektrických kuchynských pomocníkov. Nielen parné hrnce, ale aj pomalé hrnce, multifunkčné alebo tlakové hrnce. O tom, ako sú ich kvality, sa isto viac dozviete v recenziách parných hrncov, ktorých na internete nájdete neúrekom. Keďže sú v obľube zdravo stravujúcich ľudí a športovcov, na podrobné zhodnotenie niektorých parných hrncov pravdepodobne natrafíte aj na lifestylových a food blogoch.

 • Tefal – parné hrnce tejto značky patria k overeným, výborne predávaným s najväčším zastúpením. Sú uspôsobené tak, aby sa používali jednoducho a zároveň podávali veľmi dobrý, rovnomerný výkon. Niektoré modely je možne úsporne zložiť tak, že nezaberajú viac miesta ako bežný hrniec.
 • ETA – značka stavila na moderné, čierno-nerezové prevedenie, ktoré sa hodí predovšetkým do moderných kuchýň. Parné hrnce Eta majú vyšší objem, preto sú určené najmä do viacpočetných rodín.
 • Russel Hobbs – predstavuje zástupcu parných hrncov s veľmi priaznivým pomerom cena/výkon a množstvom spokojných hodnotení.
 • Morphy Richards – parné hrnce tejto značky uspokoja aj náročnejších spotrebiteľov. Výborne vyzerajú, majú pokročilé ovládanie s možnosťou programovania parného varenia podľa druhu potraviny. Ako jedny z mála sú vybavené časovačom pre každú zónu zvlášť. Výborné miesta v nemeckých testoch parných hrncov.
 • Klarstein – je zárukou nemeckej kvality za priaznivú cenu. Kuchynské spotrebiče tejto značky sú dizajnovo pútavé a premyslené do detailu. Nechýbajú ani inovatívne a netradičné riešenie, napríklad v podobe skladacej konštrukcie parného hrnca.

Najčastejšie kladené otázky

Aký je parný hrniec Avent s mixérom?

Aj napriek tomu, že má objem nádobky iba 0,8 l, stal sa najpredávanejším parným hrncom za minulý rok a získal titul “Produkt roka 2018” (aj 2017) podľa portálu heureka.sk. Nejde však o typický parný hrniec, ako ste videli v bežnej ponuke. Tento je predurčený na prípravu detských príkrmov. Ak máte doma malé dieťatko, dokáže vám tento pomocník významne uľahčiť každodenné varenie – varí v pare, chutne, kvalitne a zdravo a po dovarení všetky vložené ingrediencie aj pomixuje. Už žiadne zašpinené riady a nadstavce navyše. Je voľbou číslo 1 u mamičiek. Svedčí o tom aj množstvo spokojných recenzií.

Aký je parný hrniec Silvercrest z Lidla?

“Za tú cenu super” – tak znie väčšina spokojných názorov na dobre známy parný hrniec Silvercrest predávaný v sieti Lidl. Pracuje s príkonom 800 W, k dispozícii máte 3 nadstavce, každý s objemom na 3 litre a zásobník na vodu s objemom 1,2 l. Stojí približne 25 – 30 €. Je jednoduchý na používanie, pekne vyzerá a dokáže poslúžiť niekoľko rokov bez vady na kráse či funkčnosti. Miernou nevýhodou je však jeho dostupnosť – zoženiete ho iba vtedy, ak je zaradený do ponuky, približne 2 – 3 krát ročne. Ak sa vám nechce čakať, parné hrnce s podobnými parametrami sme zvolili aj do nášho výberu.

Ako variť v parnom hrnci?

Základom je premyslieť si, čo budete variť. Ak sa rozhodnete naraz pripravovať zemiaky, mäso aj zeleninu ako prílohu vo viacposchodovom parnom hrnci, je dobré poznať postup uloženia. Najtvrdšie druhy zeleniny patria do spodnej časti (zemiaky, tvrdšia koreňová zelenina). Do strednej časti môžete dať kuracie prsia alebo plátky lososa a najvyššia časť zostane vyhradená pre krehkejšiu zeleninu. V prípade, že máte parný hrniec s jednou úrovňou, ktorá je rozdelené do viacerých zón, vôbec nemusíte uvažovať o správnom poradí, dokonca s pomocou misiek, ktoré vložíte do nádoby, pripravíte aj lahodnú zdravú ryžu alebo omáčku, či diétnu polievku. Pri parnom varení sa zachováva veľké množstvo vitamínov a stopových prvkov, ktoré by sa bežnou úpravou (pečenie, vysmážanie) zničili. Nepoužívate tuk, ani žiadne ďalšie umelé dochucovadlá. Veľmi obľúbené je používanie byliniek a korenín, ktorých chuť a aróma sa naplno rozvinie.

Video

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Tefal VC300831

Príkon: 900 W
Objem: 10 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: áno
Hmotnosť: 3,45 kg
Celkové rozmery: 355 x 230 x 420 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]76,90 € Čítať recenzie
#2Tefal VS 400330

 TOP 3 zo 17 - Test parných hrncov
ETM TestMagazin
 

Príkon: 2000 W
Objem: -, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: áno
Hmotnosť: 3,1 kg
Celkové rozmery: 354 x 316 x 316 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]104 € Čítať recenzie
#3Tefal VC140131

 Produkt roku 2016 
Príkon: 900 W
Objem: 600 l, 2 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: - kg
Celkové rozmery: - mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]34,90 € Čítať recenzie
#4Morphy Richards 48780

 Víťaz nemeckého testu
parných hrncov
 

Príkon: 1600 W
Objem: 10 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: áno
Hmotnosť: 4,6 kg
Celkové rozmery: 234 x 306 x 306 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]125 € Čítať recenzie
#5Russell Hobbs 19270

 Skvelo hodnotený v testoch 
Príkon: 800 W
Objem: 9 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: 2,52 kg
Celkové rozmery: 320 x 230 x 400 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]38,40 € Čítať recenzie
#6Klarstein Steam Spa

 Známka 1,5 v nemeckých testoch 
Príkon: 1500 W
Objem: -
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: 5 kg
Celkové rozmery: 470 x 300 x 430 mm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]126,90 € Čítať recenzie
#7ETA 0134 Steampot

Príkon: 1000 W
Objem: 12,25 l, 3 nádoby
Časovač: áno
Udržiavanie teploty: nie
Hmotnosť: 2,6 kg
Celkové rozmery: 350 x 265 x 410 mm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]41,30 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novéhoparného hrnce. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších parných hrncov z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin