Ako vybrať najlepší antibakteriálny vysávač s UV lampou? TOP produkty podľa recenzií a testov

antibakteriálny vysávač
Máte radi čistotu, no súčasný vysávač si nedokáže poradiť s alergénmi, roztočmi a inými patogénmi? Možno je ten správny čas na zmenu! Pozrite si tipy na najlepšie antibakteriálne vysávače, zoznámte sa s ich prednosťami a so spôsobom, akým fungujú.

Kvalitný antibakteriálny vysávač s UV lampou dokáže osloviť aj najnáročnejších, ktorí si potrpia na perfektnej čistote. Okrem výkonného sania by mal disponovať aj vysokoúčinnou filtráciou vzduchu. Často je takýto vysávač vybavený UV lampou, ktorá pracuje s ultrafialovým UV-C žiarením. O ňom je známe, že ničí 99,99% vírusov a baktérií na ožarovanom povrchu v dosahu pôsobenia a funguje na podobnom princípe, ako germicídne žiariče používané v zdravotníckych zariadeniach. Antibakteriálne vysávače sú vyrábané v rôznych prevedeniach a vašou úlohou je zvážiť, aká konštrukcia u vás nájde najlepšie uplatnenie.

Bude to ručný antibakteriálny vysávač, ktorý podáva skvelé výsledky na matracoch a pohovkách alebo tyčový vysávač, ktorý vykazuje efektivitu na podlahách a kobercoch? S tým vám bude nápomocný nasledujúci prehľad o tom, ako vybrať antibakteriálny vysávač a na aké parametre sa zamerať. Keďže ide o vysávače, ktoré disponujú lepšou výbavou, zvyčajne patria medzi drahšie. Neprehliadnite preto ani dostupné testy a recenzie antibakteriálnych vysávačov, ktoré vám sprostredkujú reálne skúsenosti s používaním.

Najlepšie antibakteriálne vysávače podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1TESLA LifeStar UV550

Najlepší antibakteriálny vysávač s UV-C lampou
+ 3v1 – uvoľnenie, dezinfekcia a odsatie nečistôt z povrchu
+ Výkonná UV-C lampa a horúci vzduch ničia 99,9% baktérií, alergénov a roztočov
+ 6-stupňová cyklónová filtrácia
+ Jednoduché čistenie a vysypanie nečistôt
od 99 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Raycop RS PRO UV+

+ UV-C dezinfekčná lampa
+ Suchá teplovzdušná sterilizácia pri teplote 60°C
+ Vybavený výkonnou pulznou kefou na uvoľnenie nečistôt
+ Odstráni alergény, roztoče, baktérie a vírusy
+ Vysávač vhodný pre alergikov a astmatikov – čistenie bez chémie, vysávač navrhnutý lekárom
od 244 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Domo DO 234 S

+ S UV-C lampou pre profesionálne hĺbkové čistenie ultrafialovým žiarením
+ Výkonná rotačná kefa a výkonné sanie
+ Ideálny tiež na čistenie matracov, vankúšov, pelechov pre psy a mačky
+ Rotačná kefa s vysokým výkonom
od 90 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Concept VR 3210

+ Kvalitný robotický vysávač s mopom – pre suché aj mokré upratovanie
+ So zabudovanou UV-C sterilizačnou LED technológiou
+ Pokročilý filtračný systém
+ Automaticky zvyšuje výkon pri prechode na koberce
+ Lokálne, kompletné a zónové upratovanie
od 390 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Raycop Omni Air UV+ RSC300CZWH

+ Tyčový akumulátorový vysávač 2v1
+ Podlahová hlavica s motorizovanou kefou
+ UV-C dezinfekčná hlavica s pulznou kefou
+ 3 úrovne sacieho výkonu + účinná filtrácia
+ Vysypanie nádobky jedným tlačidlom
od 315 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Hoover MBC 500 UV

+ Ideálny pre čistenie matracov, postelí, vankúšov alebo čalúnených povrchov
+ Špeciálna dezinfekčná UV lampa
+ Rotačná kefa preniká hlboko do vlákien textilu
+ Kompaktné prevedenie + ľahké vyprázdňovanie nádoby
+ Veľmi dobré recenzie
od 100 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať antibakteriálny vysávač

Poradiť si s mikroskopickými a škodlivými organizmami bežnými pomôckami sa môže zdať ako nadľudská úloha. Antibakteriálny vysávač s UV lampou však prichádza vyriešiť starostlivosť o čistotu a hygienu povrchov prekvapivo efektívnym spôsobom. V jednom kroku – pri zdanlivo bežnom vysávaní – sa totiž zbavíte nielen viditeľných nečistôt, prachu a peľu, ale aj mikroskopických alergénov, roztočov, vírusov a baktérií.

Čo je antibakteriálny vysávač a aké je jeho využitie?

Ako antibakteriálne vysávače sú označované vysávače s doplnkovou antibakteriálnou funkciou. Najčastejšie je v takýchto vysávačoch zakompovaná technológia ultrafialového žiarenia. V spodnej časti, ktorá je v kontakte s povrchom (podlahy, koberce, matrace, čalúnenie), je inštalovaná UV-C lampa, ktorá ma germicídny účinok a využíva sa na dezinfekciu povrchov.

O UV-C žiarení je známe, že najúčinnejšie ničí mikroorganizmy, ako sú vírusy, baktérie, spóry, huby, plesne a roztoče. Poškodzuje ich DNA, reprodukčné systémy a spôsobuje ich hynutie. Najväčší germicídny účinok dosahuje UV-C žiarenie pri vlnovej dĺžke 253,7 nm.

Je UV-C žiarenie škodlivé pre ľudí, zvieratá a rastliny? Je dôležité poznať odpoveď na túto otázku. Áno, UV-C žiarenie je škodlivé aj pre ľudí, zvieratá a rastliny. Je súčasťou spektra ultrafialového žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch zo Slnka. Takmer celé UV-C žiarenie zo Slnka však pohlcuje ozónová vrstva. Vo vysávačoch je vytvárené umelo v germicídnej lampe. Táto technológia musí byť vo vysávačoch zakomponovaná iba v obmedzenom výkone a tak, aby sa bezpečne spúšťala iba pri kontakte s vysávaným povrchom.

U koho nájde antibakteriálny vysávač využitie?

Domácnosť s malými deťmi, domácnosť so zvieratami či domácnosť s alergikmi, alebo kombinácia viacerých spomínaných „faktorov“. Práve v nich sa kladie dôraz na vyššiu a hygienickejšiu čistotu rôznych druhov povrchov. Antibakteriálny vysávače je tiež vhodnou voľbou pre každého, kto si potrpí na čistote a vyššom hygienickom štandarde, aby sa vo svojom obydlí mohol cítiť ešte komfortnejšie.

Jeho pravidelné používanie znamená dôkladnú starostlivosť o rôzne druhy povrchov aj lepšiu kontrolu nad čistotou prostredia, v ktorom žijete. Často sa používa s cieľom obmedziť alergické prejavy, svrbivé kožné problémy, chronické problémy či prenos infekčného ochorenia. Vhodným antibakteriálnym vysávačom sa môžete napríklad intenzívnejšie postarať o čistotu izby chorého člena rodiny, a tak zmierniť riziko prenosu na ostatných.

Na aké povrchy a materiály je antibakteriálny vysávač vhodný?

To záleží od samotnej konštrukcie a typu antibakteriálneho vysávača. Niektoré vysávače sú vhodné predovšetkým na očistenie textílií na matracoch, pohovkách, čalúnení, vankúšoch i na zvieracích pelechoch. Ďalšie sú vhodné na povysávanie a rýchlu dezinfekciu podláh a kobercov. Nebude zrejme veľkým prekvapením, ak sa v jednej domácnosti budú nachádzať antibakteriálne vysávače dvoch typov (napríklad ručný na textílie a výkonný tyčový na podlahy).

sedačka čalúnenie

Aké funkcie a technológie využívajú antibakteriálne vysávače?

 • Antibakteriálny vysávač by mal byť „verný“ svojmu označeniu. V prvom rade musí disponovať dostatočnými sacími schopnosťami, aby si poradil s bežnými aj menšími nečistotami a z povrchov ich rýchlo presunul do zbernej nádoby.
 • Vysávače pri svojom chode vzduch nasávajú, eliminujú z neho nečistoty a očistený vzduch vypúšťajú naspäť do prostredia. Vzduch vychádzajúci z antibakteriálneho vysávača by mal byť bez pochybností čistejší ako vzduch, ktorý vysávač nasal. K tomu slúži účinný filtračný systém. Najčastejšie ide o pokročilé HEPA filtre, ktoré dokážu zachytiť viac ako 99 % alergénov, baktérií a vírusov.
 • V prípade antibakteriálnych vysávačov s UV lampou ultrafialovému svetlu stačí iba pár sekúnd na odstránenie a inaktiváciu vírusov.
 • Zaujímavým vylepšením je tiež doplnková pulzná funkcia (niektoré modely vysávačov), pri ktorej kefa vysávača vydá za minútu desaťtisíce pulzných úderov, vďaka čomu sa z textílií a lôžkovín vibráciami uvoľnia alergény a patogény aj hlbších vrstiev.
 • Pri ručných antibakteriálnych vysávačoch môžete natrafiť i na funkciu teplovzdušnej sterilizácie, pri ktorej z vysávača prúdi pri ošetrení povrchov horúci vzduch a podporuje preschnutie materiálov. V menej vlhkom prostredí sa podmienky na množenie roztočov a plesní zhoršujú.

Ako vidíte, moderné antibakteriálne vysávače disponujú rôznymi schopnosťami. V základe by mal mať antibakteriálny vysávač výkonné sanie, účinnú filtráciu a zabudovanú UV lampu. Prítomnosť ďalších funkcií už závisí od konkrétneho výrobcu a jeho know-how.

Základné typy antibakteriálnych vysávačov

Všeobecne je ponuka vysávačov obrovská a na prvý pohľad rozmanitá. Nájdete v nej ručné vysávače, tyčové vysávače, robotické vysávače aj klasické vysávače. Inak tomu nie je ani antibakteriálnych vysávačoch. Líšia sa veľkosťou, výbavou, cenou, no najmä využitím.

Ručné antibakteriálne vysávače

Ručné antibakteriálne vysávače s UV lampou vzbudzujú posledné roky azda najväčšiu pozornosť. Neponášajú sa na „klasické“ ručné vysávače so zúženým predným ústím. Ich základňa je širšia – v tvare plochého obdĺžnika, trojuholníka alebo lichobežníka.

Zabezpečia očistenie a dezinfekciu textíliám v domácnosti ako sú lôžkoviny, matrace, pohovky, kreslá, čalúnenie, ozdobné vankúše, ale aj koberce. Najlepšie antibakteriálne vysávače tohto druhu disponujú viacerými užitočnými funkciami v jednom „tele“ s cieľom poskytnúť ešte lepší, komplexnejší účinok.

Aby sa vám s ručným vysávačom dobre pracovalo zaujímajte sa o jeho hmotnosť, spôsob napájania a dostupnosť ovládacích prvkov.

Tyčové antibakteriálne vysávače

Tyčové vysávače si mnohí obľúbili pre ich rýchlu dostupnosť a pripravenosť k použitiu. Stoja nenápadne za dverami a čakajú, kedy sa rýchlo pustia do práce. Na popredné miesta predajnosti sa dostali najmä značkové tyčové vysávače a pre vylepšené sacie aj filtračné schopnosti odsunuli do ústrania aj klasické podlahové vysávače (so základňou na kolieskach).

Tyčové vysávače, ktoré nesú prívlastok antibakteriálne, disponujú vysokým sacím výkonom a extra účinným filtračným systémom (napríklad cyklónová technológia + HEPA filter). Prítomnosť UV lampy je skôr raritná. Vylepšená však býva ich rotačná kefa, s pomocou ktorej si poradia so zvieracími chlpmi bez zamotávania. Určené sú predovšetkým na tvrdé podlahy, no mnohé z nich podávajú výborné výsledky i na kobercoch – a to bez ohľadu na výšku vlasu. V obľúbenosti vedú akumulátorové modely. Poprípade býva lákadlom parná funkcia. Aj horúca para má schopnosť zničiť škodlivé patogény a ich zárodky (ide o tyčové vysávače 2v1 – s parným mopom).

Robotické antibakteriálne vysávače

Pracujú samostatne, v priestore sa vďaka navigácii pohybujú s istotou a bez kolízií. Mapujú najviac znečistené miesta a ešte skôr ako sa vybijú sa dokážu vrátiť do nabíjacej stanice… Ak patríte k tým, ktorí na prínos moderných robotických vysávačov nedajú dopustiť, vedzte, že v ponuke už objavíte aj prémiovo vybavené modely, ktoré z podlahy zbierajú nečistoty, a zároveň dezinfikujú čistený povrch od baktérií pomocou integrovanej UV lampy.

Robotické vysávače sú určené na priebežné upratovanie, napríklad v čase vašej neprítomnosti. Jednu rutinnú prácu tak prevezmú za vás, no kvalita odvedenej práce úzko súvisí s priestorom a pokročilosťou robotického vysávača. V príliš členitých priestoroch alebo v priestoroch s rôznymi prahmi a výškovými prechodmi nenájde ani ten najlepší robotický vysávač plné využitie potenciálu. Taktiež je na mieste zvážiť jeho používanie v čase vašej neprítomnosti, ak doma zostáva štvornohý miláčik. Vzájomná kolízia (najmä s väčším psom) nemusí dopadnúť pre vysávač dobre. Pri menších psoch a mačkách s dlhšou srsťou predstavuje zase isté riziko samotný vysávač, ktorý môže zachytiť chvost zvieraťa.

posteľ alergény zviera

Čomu venovať pozornosť pri výbere antibakteriálneho vysávača

Máte záujem o antibakteriálny vysávač s UV lampou? Potom sa pri svojom rozhodovaní zamerajte výhradne na vysávače s touto technológiou. Niekedy totiž vládne v kategóriách na e-shopoch menší chaos a v jednej skupine nájdete antibakteriálne vysávače s UV lampou, vysávače na zvieracie chlpy aj vysávače s označením „pre alergikov“. Ich výbava a funkcie nemusia byť totožné, no všetky sú istým spôsobom vytvorené pre dosahovanie lepších výsledkov pri čistení.

Pri voľbe vhodného vysávača sa oplatí uvažovať o nasledujúcich bodoch:

Konštrukcia vs. využitie

 • Ručný antibakteriálny vysávač s UV lampou je ideálny na ošetrenie rôznych textilných povrchov a kobercov. Rozmerovo je menší.
 • Tyčový antibakteriálny vysávač nájde v domácnosti všestranné využitie pri čistení podláh a kobercov. Rýchlo dostupný a jednoduchý na používanie.
 • Robotický antibakteriálny vysávač je schopný pracovať samostatne aj počas vašej neprítomnosti. Určený je predovšetkým na tvrdé podlahy a koberce s nižším vlasom.

Napájanie

Vysávače sú napájané sieťovo alebo je ich súčasťou integrovaný akumulátor.

Bezdrôtové vysávače vás nebudú obmedzovať v pohybe či dĺžke dosahu od elektrickej zásuvky, no počas práce sa môžu vybiť. Sieťovo napájané vysávače disponujú po celú dobu práce konštantným výkonom, nevybíjajú sa, ale pri upratovaní celej domácnosti sa pravdepodobne nevyhnete prepájaniu do rôznych elektrických zásuviek. Robotické vysávače sú výhradne akumulátorové. Moderné modely sa už vracajú automaticky do nabíjacej stanice ešte pred úplným vybitím.

Antibakteriálne funkcie

Najvyhľadávanejšia je UV lampa s germicídnym účinkom.

V závislosti od konštrukcie vysávača a jeho vybavenia sa využíva aj sila pary, teplovzdušná sterilizácia a pulzná funkcia.

Úroveň filtrácie vzduchu

Úroveň filtrácie vzduchu antibakteriálneho vysávača by mala patriť k jeho top prednostiam. Vo vysávačoch určených pred domáce použitie sa využívajú najmä filtre HEPA 12 a HEPA 13. Ide o rokmi osvedčené filtre, ktoré zabraňujú úniku alergénov, baktérií a vírusov späť do vzduchu. HEPA 12 zachytí 99,5 % častíc a HEPA 13 rovno 99,95 %. Okrem HEPA filtrácie je v niektorých vysávačoch prítomná aj vodná filtrácia.

Ceny antibakteriálnych vysávačov

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Hoci neodporúčame vyberať antibakteriálny vysávač iba podľa ceny, je zrejmé jasné, že tento faktor zohráva kľúčovú úlohu. Na koľko vás vyjde kvalitný antibakteriálny vysávač s UV lampou na roztoče? Tu sú tri cenové relácie a ich všeobecná charakteristika.

Antibakteriálne vysávače do 150 eur

V tejto cene nájdete prevažne ručné antibakteriálne vysávače. V ich výbava by nemala chýbať účinná filtrácia a UV lampa. Pred kúpou si všímajte faktory ako predajnosť, užívateľské recenzie a dobré meno značky. Podozrivo lacné modely nebudú vykazovať účinok, aký sa od nich očakáva.

Antibakteriálne vysávače od 150 do 300 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie antibakteriálne vysávače, presvedčí pomerom cena/výkon aj atraktívnymi funkciami navyše. Najmä ručné antibakteriálne vysávače prichádzajú zaujať v nových konceptoch a okrem UV-lampy sa o elimináciu baktérií, vírusov a roztočov starajú i ďalšie užitočné funkcie. Okrem ručných vysávačov určených na očistenie a dezinfekciu textílii sú tu prítomné aj veľmi dobre vybavené tyčové vysávače.

Antibakteriálne vysávače od 300 eur

Vysávače s vyššou cenovkou patria medzi vlajkové lode renomovaných výrobcov, ktoré oslovia náročných kupujúcich Patria sem tyčové vysávače s pokročilými technológiami a robotické vysávače s UV-lampou a prepracovanou navigáciou.

Najlepšie značky antibakteriálnych vysávačov

Na aké značky sa zamerať, ak nechcete urobiť krok vedľa? V nasledujúcom zozname nájdete niekoľko overených výrobcov a ich ponuku antibakteriálnych vysávačov.

 • TESLA – Ručný antibakteriálny vysávač TESLA LifeStar UV550 osloví pomerom cena/výkon. Ponúka šesťstupňovú cyklónovú filtráciu, UV-C lampu v kombinácii s horúcim vzduchom aj rotačnú a výkonnú turbo kefu.
 • Raycop – Antibakteriálne vysávače Raycop využívajú patentovaný systém čistenia, o ktoré sa postará UVC sterilizačná lampa, suchá sterilizácia pri 60 °C, pulzná kefa a výkonné nasávanie s HEPA filtráciou. Vyššia cena, no výborná vybavenosť.
 • Concept – Pozornosť si zaslúžia výborne vybavené robotické vysávače Concept, ktoré podlahy vysávajú, umývajú a sterilizujú. S vyspelou laserovou navigáciou a kvalitnou batériou s vysokou kapacitou.
 • Hoover – Spoľahlivá a overená značka sústreďuje pozornosť na výrobu prístrojov určených pre čistenie podláh. V jej portfóliu objavíte zaujímavých pomocníkov do ruky, ktorí sú efektívni pri odstraňovaní nečistôt z mäkkých povrchov, matracov, pohoviek i vankúšov. Spokojné recenzie, veľmi dobrý pomer cena/kvalita.
 • Domo – Ručné vysávače značky s UV lampou od značky DOMO pracujú bez použitia chémie a zneškodnia až 99,9 % baktérií, vírusov a plesní vďaka účinnému UV žiareniu. Súčasťou je výkonná rotačná kefa a o rýchle zbieranie nečistôt zabezpečí výkonné sanie.
 • Jimmy – Značka Jimmy síce nemá u nás zatiaľ silné povedomie, no je súčasťou obrovskej XIAOMI Ecosystem Company. Ručné vysávače Jimmy majú atraktívny dizajn, zaujímavé ceny a dobrú výbavu. Umožňujú dôkladne vysať matrac alebo pohovku a vďaka ultrazvukovej technológii a UV sterilizácii odstraňujú z povrchov baktérie a alergény.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1TESLA LifeStar UV550

Najlepší antibakteriálny vysávač s UV-C lampou
+ 3v1 – uvoľnenie, dezinfekcia a odsatie nečistôt z povrchu
+ Výkonná UV-C lampa a horúci vzduch ničia 99,9% baktérií, alergénov a roztočov
+ 6-stupňová cyklónová filtrácia
+ Jednoduché čistenie a vysypanie nečistôt
od 99 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Raycop RS PRO UV+

+ UV-C dezinfekčná lampa
+ Suchá teplovzdušná sterilizácia pri teplote 60°C
+ Vybavený výkonnou pulznou kefou na uvoľnenie nečistôt
+ Odstráni alergény, roztoče, baktérie a vírusy
+ Vysávač vhodný pre alergikov a astmatikov – čistenie bez chémie, vysávač navrhnutý lekárom
od 244 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Domo DO 234 S

+ S UV-C lampou pre profesionálne hĺbkové čistenie ultrafialovým žiarením
+ Výkonná rotačná kefa a výkonné sanie
+ Ideálny tiež na čistenie matracov, vankúšov, pelechov pre psy a mačky
+ Rotačná kefa s vysokým výkonom
od 90 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Concept VR 3210

+ Kvalitný robotický vysávač s mopom – pre suché aj mokré upratovanie
+ So zabudovanou UV-C sterilizačnou LED technológiou
+ Pokročilý filtračný systém
+ Automaticky zvyšuje výkon pri prechode na koberce
+ Lokálne, kompletné a zónové upratovanie
od 390 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Raycop Omni Air UV+ RSC300CZWH

+ Tyčový akumulátorový vysávač 2v1
+ Podlahová hlavica s motorizovanou kefou
+ UV-C dezinfekčná hlavica s pulznou kefou
+ 3 úrovne sacieho výkonu + účinná filtrácia
+ Vysypanie nádobky jedným tlačidlom
od 315 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Hoover MBC 500 UV

+ Ideálny pre čistenie matracov, postelí, vankúšov alebo čalúnených povrchov
+ Špeciálna dezinfekčná UV lampa
+ Rotačná kefa preniká hlboko do vlákien textilu
+ Kompaktné prevedenie + ľahké vyprázdňovanie nádoby
+ Veľmi dobré recenzie
od 100 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin