Najlepšie žehliace dosky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

žehlenie doska
Kvalitná žehliaca doska je polovicou úspechu celého žehlenia. Neveríte? Môžete mať v ruke hoci aj prémiovú žehličku, ak sa nemáte pri žehlení do čoho oprieť, aj tak sa budete potýkať s viacerými ťažkosťami. Stabilita, odolnosť, výšková nastaviteľnosť, jednoduché skladanie, kvalitný poťah. To všetko sú vlastnosti, ktoré ponúkajú najlepšie žehliace dosky.

Kto by povedal, že jedna domáca práca dokáže tak silno polarizovať názory. Kým pre niektorých je žehlenie upokojujúcou aktivitou pri pozeraní seriálu, iní sa premáhajú pri pohľade na koše plné čerstvo vypranej bielizne. Tak či onak, žehlenie má svoj význam, najmä pri oblečení, ktoré je z krčivých materiálov alebo si vyžaduje tip-top stav. Rovnako tak aj čisté posteľné obliečky bez žehlenia strácajú minimálne tretinu svojho pôvabu. Okrem estetického dôvodu je tu aj dôvod hygienický. Vysoká teplota v spojení s parou bielizeň dokonale dezinfikuje a zbavuje škodlivých mikroorganizmov. To oceníte najmä vtedy, ak máte malé dieťa alebo sa práve potýkate s virózou.

Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme prešli testy a recenzie žehliacich dosiek. Zamerali sme sa na modely, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia. Cena vo všetkých prípadoch odráža ich kvalitu. Podobne ako pri výbere žehličky, aj žehliacu dosku vyberajte podľa frekvencie používania. Pri častom žehlení potrebuje kvalitnú pomôcku, pri občasnom môžete pristúpiť aj na niekoľko kompromisov.

Najlepšie žehliace dosky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1LEIFHEIT AIR BOARD M Solid Plus NF

Najlepšia žehliaca doska podľa nás
+ Plynule nastaviteľná výška žehliacej dosky od 75 do 100 cm
+ „Thermo- reflect“ technológia, kde sa para a teplo odráža od poťahu
+ Extra stabilný rám pre väčšiu stabilitu a pevnosť
+ Žehliaca plocha s veľkosťou 120 × 38 cm
od 67 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Vileda Total Reflect Plus

dTest značka kvality
+ S extra veľkou plochou na žehlenie 130 × 44 cm
+ Vybavená pohyblivým držiakom kábla, elektrickou zásuvkou a multifunkčnou odkladacou plochou aj pre parné generátory
+ Variabilne nastaviteľná výška od 74 až 97 cm
+ Metalizovaná vrstva poťahu odráža 100 % tepla a pary späť na bielizeň
od 95 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Vileda Žehliaca doska Neo Plus

+ Stabilná žehliaca doska s atraktívnym dizajnom
+ Nastaviteľná výška od 71 do 90 cm
+ S pohyblivým držiakom kábla a elektrickou zásuvkou
+ Rozmer žehliacej plochy 114 × 34 cm
od 59 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Vileda Park&Go Plus

Zaujímavá alternatíva
+ Maximálna stabilita na akomkoľvek povrchu, nekĺzavé nohy
+ Elektrická zásuvka aj s prívodným káblom a pohyblivým anténovým držiakom kábla
+ Variabilne nastaviteľná výška 74 až 97 cm sa úplne prispôsobí vašim potrebám
+ Žehliaca plocha 120 × 38 cm
od 76 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5VILEDA Star Plus

Výborná pre vysoké postavy
+ Spoľahlivá konštrukcia, ktorá sa ľahko výškovo nastavuje - do 96 cm
+ Kvalitné spracovanie všetkých detailov
+ Veľmi rýchle rozloženie dosky
+ Žehliaca plocha 120 × 38 cm
od 73 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Orion Žehliaca doska IRON

+ Stabilná a bezpečná konštrukcia, nohy s protišmykovými koncovkami
+ S praktickým odkladacím priestorom pre horúcu žehličku
+ Výškovo nastaviteľná do 56 až 92 cm
+ Žehliaca plocha 118,5 × 41 cm
od 74 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať žehliacu dosku

Na čo sa zamerať pri výbere žehliacej dosky? Ak už doma máte starú, alebo menej stabilnú dosku, isto viete, s čím ste boli nespokojní. Najčastejšie je to nevhodná veľkosť žehliacej plochy, jej opotrebovanie, zhoršená stabilita, komplikované skladanie, ale aj malá, respektíve žiadna plocha na odkladanie žehličky. To všetko teraz môžete zohľadniť a vniesť do žehlenia vyšší komfort, ale aj bezpečnosť.

Veľkosť žehliacej plochy

Začnime jedným z najdôležitejších parametrov – a tým je veľkosť žehliacej plochy. Ak je to možné, siahnite po väčšej žehliacej ploche so šírkou približne 38 cm a dĺžkou aspoň 105 cm, ideálne až 120 cm. Umožní vám vykonať žehličkou na jeden ťah väčší záber, a tak najmä pri žehlení veľkej bielizne pôjde práca od ruky.

Úzke žehliace dosky v tomto ohľade nie sú príliš praktické, no predsa ich na trhu nájdete. Nájde sa im uplatnenie, predovšetkým v menších bytoch, keďže nie sú náročné na priestor. Ak však žehlíte často, pre vašu spokojnosť je lepšie mať po ruke solídne širokú žehliacu plochu.

Regulácia výšky žehliacej dosky

Alebo aj výšková nastaviteľnosť. Pre chrbticu, ramená a krk nie je pri žehlení nič horšie, ako keď sa musíte zohýbať. Okrem toho sa pri nevhodnej výške žehliacej plochy viac namáhajú ruky, a dokonca aj žehlenie dlhšie potrvá. Regulácia výšky žehliacej dosky je preto jednou zo zásadných požiadaviek.

Aká je správna výška žehliacej dosky? V polohe pri stoji počítajte s výškou tesne nad úroveň vašich bokov. Ak zvyknete pri žehlení menších kúskov bielizne aj sedieť, potom isto oceníte, ak sa dá žehliaca doska znížiť približne do výšky pracovného stola. Väčšina žehliacich dosiek ponúka možnosť nastaviť výšku v rozpätí od 70 – 100 cm.

Spôsoby skladania

V čase, kedy žehliacu dosku nepoužívate, je prirodzene odložená na mieste, kde nikomu neprekáža – za dverami, vedľa skrine, alebo pod posteľou. Najlepšie, ak zaberá iba také miesto, ako samotná žehliaca plocha.

Mechanizmus skladania je jedným z kľúčových prvkov, ktorý vám vôbec umožňuje meniť výšku žehliacej dosky. Zároveň rozhoduje o tom, ako stabilná bude žehliaca doska, aj ako sa vám s ňou bude pri skladaní a rozkladaní manipulovať. Najkvalitnejšie modely sú spoľahlivé v každom ohľade, pri základných modeloch sa môžete z času na čas potrápiť. Aké sú najčastejšie spôsoby rozkladania?

  • Ručné skladanie a rozkladanie: Riešenie, ktoré je typické pre základné žehliace dosky. Stojan a žehliaca doska sú oddelené. Žehliaca doska sa “naklikáva” na stojan, ktorého výšku možno regulovať po zúbkoch. Menej stabilné prevedenie, vhodné na občasné používanie.
  • Automatické skladanie a rozkladanie – plynulé: Obľúbené a praktické riešenie, pri ktorom pomocou aretačnej páčky plynulo meníte výšku žehliacej dosky, a rovnako tak plynulo ju dokážete aj zložiť. Vhodné aj na pravidelné používanie.
  • Automatické skladanie a rozkladanie – po stupňoch: Podobné riešenie, ako vyššie uvedený spôsob, no v tomto prípade nemáte možnosť plynulej regulácie. Výšku dosky je možné zaaretovať iba do vopred predpripravených polôh (výškových stupňov). Trochu náročnejšie na manipuláciu, no tiež s optimálnou stabilitou.

Systém rozkladania a šírka nôh stojana nie sú jediným faktorom, ktorý má vplyv na stabilitu žehliacej dosky. Dôležitá je tiež celková vyváženosť produktu a kvalitné protišmykové ukončenie nôh. Žehliaca doska sa nesmie prevažovať, kývať ani nakláňať – dokonca ani vtedy, keď cez ňu prehodíte ťažšiu damaškovú obliečku! Najlepšie žehliace dosky disponujú tiež funkciou automatického vyvažovania nerovností podlahy.

Kvalita a schopnosti poťahu

Na poťah žehliacej dosky sa kladie veľký dôraz. Mal by poskytovať výborný sklz žehličky a zároveň aj vysokú tepelnú odolnosť voči poškodeniu. Samozrejmosťou by mala byť možnosť snímania zo žehliacej dosky.

Zaujímavou vlastnosťou je zvýšená paropriepustnosť. Pod bielizňou sa potom nehromadí zvyšková para, a teda bielizeň spätne nevlhne. Zároveň však musí paru prepúšťať aj samotná žehliaca doska.

Vyhľadávanou je tiež termoreflektívna vlastnosť, pri ktorej sa teplo prestupujúce cez látku odrazí od poťahu a efektívne vyhladzuje opačnú stranu látky. Oceníte to napríklad pri žehlení posteľných obliečok, kedy máte vyžehlené obidve strany naraz.

Povrch žehliacej dosky býva zvyčajne perforovaný. Preto je súčasťou poťahu aj tenká 3 – 8 mm vrstva molitanu, ktorá chráni bielizeň pred otlačením.

Užitočná výbava žehliacej dosky

Môžeme od kvalitnej žehliacej dosky chcieť viac, ako poznali naše mamy? Pravdou je, že samotný nápad pretrváva generácie, no postupne sa vylepšuje o zaujímavé doplnky a súčasti, vďaka ktorému je žehlenie pohodlné a praktické vo viacerých smeroch.

Odkladacia plocha na žehličku / parný generátor

Má rôzne tvary, veľkosti aj celkové prevedenie. Základom však je, aby ste túto plochu mohli jednoducho vysunúť a zasunúť. Je vyrobená z materiálu, ktorý výborne zvláda aj vysokú teplotu rozhorúčenej žehličky či parného generátoru. V ideálnom prípade nie je tento materiál tepelne vodivý, čo znamená, že sa pri nečakanom kontakte s ním nepopálite.

Odkladacia plocha na ožehlenú bielizeň

Odkladacia plocha v prevedení “mriežka” sa nachádza pod žehliacou plochou, približne v polovici výšky stojana. Môžete sem uložiť napríklad menšie ožehlené detské oblečenie.

Integrovaná elektrická zásuvka

Zásuvka umiestnená priamo na konštrukcii žehliacej dosky je výbava, ktorú sa vám zapáči. Napájací kábel žehličky nebýva dlhý, preto je často nevyhnutné mať po ruke aj predlžovací kábel. Gravitácia však funguje a kábel žehličky je ťahaný smerom dolu. Integrovaná zásuvka zachováva voľný pohyb s celou dĺžkou prívodného káblu žehličky.

Vodiaca anténa na kábel žehličky

V princípe ide o výsuvný držiak, do ktorého zachytíte kábel žehličky. Jeho koniec je vyššie nad žehliacou plochou, čo znamená, že pri žehlení vám kábel nebude zavadzať pod rukou a znižuje sa riziko, že žehličku odložíte na kábel.

Detská poistka

Užitočný bezpečnostný prvok, ktorý zabraňuje náhodnému zloženiu žehliacej dosky. Oceníte ho vtedy, ak máte malé deti, ktoré sa zvyknú počas vášho žehlenia hrať pod doskou. Býva súčasťou aretačného mechanizmu a vyžaduje “grif”, na ktorý malé deti len tak neprídu.

Rukávnik na žehlenie

Hoci nie je priamo súčasťou žehliacej dosky, môže byť súčasťou jej výbavy. Zmenšenina žehliacej dosky je ako stvorená na žehlenie rukávov košieľ a blúzok. Už žiadne nevzhľadné záhyby a dlhé rozžehľovanie.

Schodíky ako súčasť žehliacej dosky

Viete si predstaviť, že by vám žehliaca doska v inej polohe poslúžila ako schodíky, s pomocou ktorých si môžete vystúpiť vyššie a dosiahnuť hore na regál? Aj takéto špecifické konštrukcie na trhu nájdete. Ich cena je prirodzene vyššia, rovnako tak aj nosnosť (stovky kilogramov). Zároveň máte istotu vysoko stabilnej konštrukcie.

Ceny žehliacich dosiek

Koľko dať za žehliacu dosku? Rozhodujú vaše očakávanie a aj intenzita používania. Ak sa u vás doma žehlí často, stavte na vyšší nadpriemer.

Žehliace dosky do 30 eur

Širšia ponuka cenovo dostupných žehliacich dosiek je vhodná na základné, nenáročné používanie. Pozorne sledujte recenzie žehliacich dosiek, aby ste dokázali odfiltrovať dosky so slabou stabilitou, komplikovaným skladaním alebo menej kvalitným poťahom. Hoci žehlíte iba občas, aj tak si môžete vyberať spomedzi modelov s dobrými hodnoteniami.

Žehliace dosky do 60 eur

Kategória, v ktorej sa nachádzajú aktuálne najpredávanejšie žehliace dosky. Dobrý výber kvalitných konštrukcií s optimálnou výbavou. Veľmi dobrý pomer cena / kvalita. Dôraz na bezpečné a pohodlné používanie. Pre väčšinu domácnosti práve tu nájdete žehliace dosky #1.

Žehliace dosky od 60 eur

Je žehlenie vaša záľuba a dosku potrebujete viac ako 1 krát týždenne? Potom je na mieste mať nielen nároky na žehličku, ale aj žehliacu dosku. Vyššia cena sa snúbi s kvalitnou konštrukciou, plynulým mechanizmom a pokročilým prevedením poťahu. Súčasťou žehliacej dosky bude aj bohatá výbava a viacero užitočných prvkov (integrovaná zásuvka, rukávnik, vodiaca anténa, …).

Najlepšie značky žehliacich dosiek

  • Leifheit – Najširší výber značkových žehliacich dosiek v rôznych cenových reláciách. Táto úspešná nemecká značka si v oblasti upratovania vybudovala na Slovensku veľmi dobrú povesť. Okrem spoľahlivých žehliacich dosiek sa popularite tešia aj sušiaky na bielizeň, akumulátorové čističe na okná a kompletné upratovacie sety.
  • Vileda – Jedným z hlavných cieľov spoločnosti Vileda je uľahčiť vám najčastejšie domáce práce. Spotrebiteľsky veľmi dobre hodnotené a výborne predávané žehliace dosky zn. Vileda sú vhodné pre väčšinu domácností. Komfortná a bezpečná opora pri žehlení, vysoký dôraz na stabilitu.
  • Brilanz – Žehliacim doskám Brilanz z vyššej cenovej kategórie nechýba žiadna vychytávka. Ponúkajú paropriepustnú dosku, stabilnú galvanizovanú konštrukciu, veľkú odkladaciu plochu pre žehličku aj bielizeň a tiež aj integrovanú elektrickú zásuvku.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1LEIFHEIT AIR BOARD M Solid Plus NF

Najlepšia žehliaca doska podľa nás
+ Plynule nastaviteľná výška žehliacej dosky od 75 do 100 cm
+ „Thermo- reflect“ technológia, kde sa para a teplo odráža od poťahu
+ Extra stabilný rám pre väčšiu stabilitu a pevnosť
+ Žehliaca plocha s veľkosťou 120 × 38 cm
od 67 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Vileda Total Reflect Plus

dTest značka kvality
+ S extra veľkou plochou na žehlenie 130 × 44 cm
+ Vybavená pohyblivým držiakom kábla, elektrickou zásuvkou a multifunkčnou odkladacou plochou aj pre parné generátory
+ Variabilne nastaviteľná výška od 74 až 97 cm
+ Metalizovaná vrstva poťahu odráža 100 % tepla a pary späť na bielizeň
od 95 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Vileda Žehliaca doska Neo Plus

+ Stabilná žehliaca doska s atraktívnym dizajnom
+ Nastaviteľná výška od 71 do 90 cm
+ S pohyblivým držiakom kábla a elektrickou zásuvkou
+ Rozmer žehliacej plochy 114 × 34 cm
od 59 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Vileda Park&Go Plus

Zaujímavá alternatíva
+ Maximálna stabilita na akomkoľvek povrchu, nekĺzavé nohy
+ Elektrická zásuvka aj s prívodným káblom a pohyblivým anténovým držiakom kábla
+ Variabilne nastaviteľná výška 74 až 97 cm sa úplne prispôsobí vašim potrebám
+ Žehliaca plocha 120 × 38 cm
od 76 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5VILEDA Star Plus

Výborná pre vysoké postavy
+ Spoľahlivá konštrukcia, ktorá sa ľahko výškovo nastavuje - do 96 cm
+ Kvalitné spracovanie všetkých detailov
+ Veľmi rýchle rozloženie dosky
+ Žehliaca plocha 120 × 38 cm
od 73 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Orion Žehliaca doska IRON

+ Stabilná a bezpečná konštrukcia, nohy s protišmykovými koncovkami
+ S praktickým odkladacím priestorom pre horúcu žehličku
+ Výškovo nastaviteľná do 56 až 92 cm
+ Žehliaca plocha 118,5 × 41 cm
od 74 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
4.9/5 - (14 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin