Recenzia robotického vysávača Symbo LASERBOT 650 WiFi

Máte už dosť večného pobehovania s vysávačom a hľadáte pomocníka, ktorý vám s upratovaním pomôže? Robotický vysávač je na tieto účely obľúbenou a dnes už bežnou voľbou. Na priebežné upratovanie obvykle dobre poslúži – najmä v domácnostiach, kde žijú deti, zvieratá alebo alergici a na čistotu sú tu vyššie nároky. Máloktorý pracujúci človek má čas či chuť vysávať každý deň. Robotický vysávač môže prácu odviesť aj za vašej neprítomnosti. No má to malý háčik. Kvalita robo-vysávačov je značne rôznorodá. Tie staršie alebo lacnejšie sa skôr motajú po miestnosti a upratujú skôr viac pre dobrý pocit ako skutočne efektívne.

Nestačí vám to? Potom sa musíte poobzerať po lepšom modeli so sofistikovanejšou navigáciou a vybavením. Pre dnešok sme pre vás pripravili recenziu Symbo Laserbot 650 WiFi, ktorý by do tejto kategórie už mal patriť. Avšak – splní skutočne vysoké nároky? Zvládne upratovanie dostatočne samostatne a precízne? Práve to sú otázky, ktoré sa pokúsime zodpovedať.

Robotický vysávač som testoval 2 mesiace.

O značke Symbo

Symbo je čínska značka, ktorá vstúpila na trh až v roku 2017. Veľmi úzko sa zameriava práve na robotické vysávače a „upratovače“. Ponúka ich dnes už celkom slušnú várku. K veľmi úspešným, predávaným a tiež výborne hodnoteným sa zaradil napríklad vysávač Symbo xBot 5 Pro, ktorý zvláda nielen vysávanie, ale aj vytieranie. Z lacnejších modelov sa ujal opäť model 2v1 Symbo D 300, ktorý je v predaji len za necelých 100 eur. Značka však ponúka aj veľmi kvalitné robotické čističe okien – sem patrí Symbo Weebot W150.

Dnes sa však zameriame na pokročilý model robotického vysávača Laserbot 650 WiFi. Už svojou cenou, ktorá sa pohybuje pri hranici 300 eur, je určený skôr pre náročných zákazníkov. Otázka znie, či ponúka dobrý pomer ceny a výkonu alebo ide o predraženú, ale v reáli neefektívnu hračku. Poďme sa pozrieť, čo nám Laserbot 650 ponúka.

Čo ponúka Laserbot 650?

Laserbot 650 WiFi je robotický vysávač, ktorý ponúka funkciu suchého vysávania aj mokrého mopovania, vytierania. Ide teda o model 2v1 v súlade s konceptom prevažnej väčšiny robotov značky Symbo. Hlavným lákadlom by mala byť prepracovaná, účinná a komfortná navigácia.

Ako názov prístroja napovedá, ide o laserovú navigáciu. Robot využíva aj gyroskop a infračervené senzory. To všetko mu má umožniť inteligentnú orientáciu v priestore. Ponúka aj systém aktívneho mapovania.

Čo dokáže robotický vysávač Laserbot 650?

Vysávač disponuje kombinovanou nádobou na prach s solídnym objemom 230 ml a na vodu s objemom 220 ml. Tú využíva pri súčasnom vysávaní a mopovaní, takže môžete mať vysaté aj vytreté na jeden záťah. Aj keď nejde o jediný vysávač, ktorý toto dokáže, rozhodne je to bod k dobru. Samotná nádobka na prach má 475 ml.

Vysávač má priemer 32,5 cm. Dôležitejšia je však výška. Tá je 9,6 cm. K najnižším robotom teda nepatrí, ale v danej cenovej relácii ide o veľmi slušný priemer. Je každopádne dostatočne nízky, aby prekĺzol pod väčšinu bežných prekážok, pod posteľ aj nízky gauč, nezasekol sa pod kúrením a pod. Pokiaľ ide o hmotnosť, tu si naopak vedie s 2,5 kg veľmi nadštandardne. Pri prenášaní žiadna námaha. Na druhú stranu by jeho prenášanie ani nemalo byť potrebné…

Navigácia a režimy

Navigácia by mala byť hlavnou devízou tohto modelu. Robot dokáže oskenovať priestor a v aplikácii potom môžete vykonávať rôzne fígle s nastavením. Je možné vytvoriť zakázané zóny, virtuálnu stenu alebo ho poslať na konkrétne označené miesto alebo na upratovanie len vyžiadanej zóny. Skenovanie je veľmi rýchle, mapa sa v aplikácii objaví skôr ako za minútu. Vysávač podrží v pamäti až 5 mapiek, s ktorými môžete pracovať.
Vyberať môžete z troch režimov – či skôr intenzít upratovania. Tri stupne sú na vysávanie (sila sania) aj na mopovanie (prietok vody). Vysávač má nárazník, ktorým tu a tam narazí do stoličiek a nôh nábytku. Otĺkanie je však podstatne menej výdatné ako u menej múdrych modelov (napríklad iRobot Roomba 113 mal vcelku problém s čiernym nábytkom, Laserbor 650 je v tomto ohľade podstatne jemnejší).

Väčší nábytok a steny zmapuje vysávač dobre a prakticky do nich nenaráža. Proti pádu zo schodov mu pomáhajú IR senzory. Kameňom úrazu sú káble a drobnosti ležiace na zemi. To je klasika u drvivej väčšiny aj celkom šikovných vysávačov. Tu a tam sa skrátka zamotajú. Na efektívne upratovanie je vhodné vysávaču pripraviť pokiaľ možno voľné pole pôsobnosti. A to neplatí len pri tomto modeli.

Problém sú aj prahy. Opäť tradičné úskalie robotov. Nižšie prechodové lišty samozrejme v pohode zvládne, ale pri výške prekážky nad cca 1 cm sa už môže zapotiť alebo zaseknúť. To sa týka napríklad aj vysokých kobercov.

Výkon a filtrácia

Laserbot je vybavený motorom BLDC, ktorý mu poskytuje vysoký sací výkon až 2000 Pa. To je dosť na všetky tvrdé podlahy, ale aj na bežné koberce s nižším chlpom. Peknou funkciou je detekcia koberca, kedy (pri jej aktivácii) dokáže vysávač automaticky zvýšiť výkon. S výkonom je na tom Laserbot 650 dobre a nenašiel som žiadny problém.

Dokonca môžete rozlíšiť koberce na svetlé a tmavé. U tmavých môžu totiž senzory klamať a vysávač sa potom domnieva, že mu hrozí pád napríklad zo schodov. Laserbot dokáže tento známy problém eliminovať. Na druhú stranu chýba možnosť elegantného vypnutia mopovania na koberci. Treba to riešiť inak, napríklad zakázaním oblasti. Vysávač má dvojakú filtráciu. Okrem primárnej je to aj účinný HEPA filter.
Pokiaľ ide o výkonnosť mopovania, tak počítajte s tým, že ide len o také základné navlhčenie a zotretie. Táto funkcia je sekundárna ako u väčšiny tohto typu robotov (okrem priamo robotických mopov, kde je situácia o málinko lepšia). Nejakých odolnejších zaschnutých škvŕn vás Laserbot nezbaví. Na tie treba „zatlačiť“ ručne. Ale na priebežné zotretie podlahy od zvyškov prachu a ľahkých nečistôt stačí.

Upratovanie

Rukami mi prešiel už rad robotických vysávačov, ako by som teda hodnotil samotné upratovanie, ktoré je vlastne to najdôležitejšie? Laserbot 650 je taký „šprintér“. Upratuje a jazdí veľmi rýchlo, oveľa rýchlejšie ako niektoré mnou testované robotické vysávače. Tým sa trochu spája aj precíznosť upratovania. Niektoré miesta akoby vynechával a upratovanie miestnosti má hotové doslova za pár minút. To sa dá vyriešiť tým, že robota buď cez aplikáciu pošlete na miesto, ktoré vynechal, alebo ho zapnete znovu v inom režime. Miesta, ktoré nevynechá však uprace veľmi dobre.

Vcelku obstojne si vedie aj pozdĺž stien. Tie je schopný „obkrúžiť“ v tesnej blízkosti.

Batéria

Batéria Li-Ion ponúka kapacitu 2600 mAh. V závislosti od zložitosti priestoru a ďalších faktorov vydrží až cca 2 hodiny a vysávač sa tak zvládne postarať na jedno nabitie o menší až stredne veľký byt/plochu do cca 70 m2.

Ovládanie

K prístroju dostanete aj diaľkový ovládač pre užívateľov zo „starej školy“. Aplikácia však umožní oveľa širšie, pohodlnejšie a efektívnejšie nastavenie. Pracuje s mapami, robot navyše vie hovoriť. Na druhú stranu je možno ukecaný až príliš a hlasové ovládanie zo strany užívateľa nepodporuje. Mobilná aplikácia je spracovaná solídne a vďaka WiFi pripojeniu môžete robota ovládať odkiaľkoľvek. Treba ho z práce poslať upratať v spálni.

Vzhľad a príslušenstvo

Robot má pekný dizajn v čiernej farbe. Dá sa povedať, že ide o moderný štandard – zvlášť sa nelíši od väčšiny porovnateľných konkurentov. Poteší solídnym príslušenstvom. Dostanete k nemu (okrem nevyhnutností) aj pár náhradných bočných kief, magnetickú pásku či náhradný HEPA filter.

Zhrnutie recenzie robotického vysávača Symbo LASERBOT 650 WiFi

Laserbot 650 WiFi spĺňa nároky na dobrý pomer ceny, výkonu a kvality. Orientuje sa účinne, pokiaľ mu trochu vyjdete v ústrety (odstránenie káblov a drobností), dokáže upratať priemerný byt (aj keď napríklad na 2x) – a to na jedno nabitie. Môže zároveň povysávať a zotrieť podlahy na vlhko. Aplikácia ponúka široké možnosti nastavenia a pre menej náročných je tu diaľkové ovládanie.

Mopovacia funkcia nie je zvlášť výkonná a dom či byt s vysokými prahmi bude pre Laserbota tiež oriešok, ale to sú pomerne bežné neduhy, na ktoré mnohokrát narážajú aj drahšie modely. Všeobecne možno Laserbot 650 WiFi odporučiť ako dobrú voľbu vzhľadom na jeho cenové zaradenie.

Výhody

  • Cena (cca 280 eur)
  • Sací výkon
  • Dobrá aplikácia s možnosťami nastavenia
  • Tvorba máp miestnosti
  • Diaľkový ovládač = vhodný napríklad pre seniorov (diaľkový ovládač je však v angličtine, stačí prelepiť štítky)
  • Vysávanie aj vytieranie zároveň

Nevýhody

  • Pri upratovaní niektoré miesta vynecháva = nižšia precíznosť upratovania ako pri niektorých iných modeloch
  • Vysávač je vyšší (9,6 cm) a nemusí sa zmestiť všade, kde je potrebné

Kde kúpiť robotický vysávač Symbo LASERBOT 650 WiFi?

Za poskytnutie robotického vysávača na testovanie ďakujem eshopu: Roboticky-vysavac.cz

5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin